Автор Тема: Проблем с резолюцията Помощ!  (Прочетена 1201 пъти)

simbion12

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Здравеите днеска си качих линукс си4ко мина ок оба4е стигнах до  драивърите за видео картата  убунту си свали версия (180) през хардуер мениджара  оба4е ми изкарва резолюции от 640 до 1024x748 и ми ги пуска по 50 60 Hz пробвах и с други драивари  (свалих си 171 173 91 но ништо не стана) пробвах през дисплеи мениджара но и от там не става .А пък монитора ми е Acer 17" и искам да баде на резолзция 1280x1024 70/75 Hz или поне на 1024x768 но пак поне да  отиде  до 70/75Hz.Прочетох  други теми с подобни проблем нянакви кодове гледам пишат хората там но истината  е че ми е е пална магла за това ще ви помоля  ако занете решение на моя проблем да ми помогнете  и го обяснете как се пуска тази конзола какво се пише какво се трие и т.н за да стигна желната резолюция .Направо ослепях тука :(
Активен

tyuio

  • Гост
Re: Проблем с резолюцията Помощ!
« Отговор #1 -: Jul 30, 2009, 17:59 »
обърни внимания че пишеш на кирилица не на шльокавица! Кажи поне каква ти е видео картата и монитора плосък или е тръба?
Активен

nasko_p_a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 36
  • Distribution: LinuxMint
    • Профил
Re: Проблем с резолюцията Помощ!
« Отговор #2 -: Jul 30, 2009, 19:52 »
В xorg.conf си задай по-големи честоти за монитора и по-големи резолюции за видеото. А най-добре да си ползваш xorgconfig, или както е там в Ubuntu, и да си настроиш всичко, както си трябва.
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем с резолюцията Помощ!
« Отговор #3 -: Jul 30, 2009, 19:54 »
В терминала:
Код:
$sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

simbion12

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Re: Проблем с резолюцията Помощ!
« Отговор #4 -: Jul 30, 2009, 20:34 »
хм тъпча си на едно место Монитора ми е LCD 17"  а видеокартата ми е 7900Gs Nvidia
Активен

tyuio

  • Гост
Re: Проблем с резолюцията Помощ!
« Отговор #5 -: Jul 30, 2009, 22:35 »
знаех си че така ще кажеш. Ако си с правилния драйвер значи нямаш проблеми плоските монитори не се интересуват от честотата и на 60 и на 100 едно и също е. 
колкото до командата
$sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
спрете да я препоръчвате, тя вече доста време не работи както преди поне в убунту незнам за стабилния дебиан.
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем с резолюцията Помощ!
« Отговор #6 -: Jul 30, 2009, 23:53 »
спрете да я препоръчвате, тя вече доста време не работи както преди поне в убунту незнам за стабилния дебиан.
Точно така. Действието на тази команда премина в генериране на базисен xorg.conf файл, който трудно би свършил някаква работа на някой начинаещ. Макар че забелязах, че на машината ми със Sidux, даже и това вече не прави. Когато няма xorg.conf файл в /etc/X11, системата опитва автоматично да избере нужните драйвери и настройки за видеото и периферията. В доста случаи се справя успешно, стига нужните драйвери да присъстват в системата. Все пак, ако някой иска да си генерира xorg.conf файл на базата на тази автоматична настройка, за да може да го доизкусури, може да използва следната команда с root права:
Код
GeSHi (Bash):
  1. Xorg -configure
При това, системата ще генерира файл xorg.conf.new в папка /root, който файл трябва да се сложи в /etc/X11 с име xorg.conf ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти