Автор Тема: Minix  (Прочетена 2311 пъти)

ilian_BIOS

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: opensuse
  • Window Manager: kde
    • Профил
Minix
« -: Apr 28, 2009, 18:24 »
Европейският съвет за научни изследвания (European Research Council) отдели 2,5 милиона евро за разработчиците на една Unix подобна операционна система, Minix.

Операционната система Minix е създадена в Амстердамския свободен университет (Vrije Universiteit Amsterdam). Тя се позиционира като по-безопасно и надеждно решение от Microsoft Windows, както и от други системи, базирани на ядрото на Линукс.

Над Minix в университета работят трима научни работници и двама програмисти. Получената сума ще обезпечи финансирането на тази група минимум за пет години.

Новата версия на Minix е базирана на микроядрената концепция. Това означава, че операционната система ще се състои от няколко компонента, които действат независимо един от друг. При възникване на грешка на един от компонентите, той ще бъде блокиран, но това няма да се отрази на останалата част от системата.

Minix се явява като една от най-старите операционни системи. Нейната първа версия се появи преди около 20 години. Тя служи като модел за много операционни системи, базирани на Linux ядрото.

източник: Калдата

Интересно, дали може да излезе нещо? Коментари?  :)
на мен единстевеното което ми хареса като пробвах, е това че им опция при рестарт, която рестартирва само ОС-а, без физически рестарт на машината, ама може би това е нещо свързано с микрокернел-а  ???
« Последна редакция: Apr 28, 2009, 18:28 от ilian_BIOS »
Активен

task_struct

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 576
  • Distribution: Kubuntu 14.04
  • Window Manager: KDE 4.13
    • Профил
Re: Minix
« Отговор #1 -: Apr 28, 2009, 22:33 »
Ами от това, което знам, всички драйвъри са в userspace и могат да се рестартират при възникнал проблем :) Обаче това забавя значително системата :( Може би точно това попречи на Minix да се наложи когато се появи, но на сегашните компютри това забавяне постепенно изчезва или поне става толкова малко, че може да бъде пренебрегнато :)

Трудно би излязло нещо, заради малкия интерес към нея, липса на драйвъри и лапетата не могат да цъкат игри на нея  :D
Активен

"Minds are like parachutes. They only function when they are open." - James Dewar

irc.freenode.net  / #linux-bg

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Minix
« Отговор #2 -: Apr 29, 2009, 01:13 »
Само да вметна че и в линукс това е възможно, има си kexec.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: Minix
« Отговор #3 -: Apr 29, 2009, 03:54 »
Така и така се заформя някаква тема за кърнали и ОС-и и много ми се иска да питам следния въпрос: Кога е нужно при Линукс да се рестартира системата?

Питам това, т.к. аз си знам, че Линукс се рестартира само ако инсталираш нов кърнал. Ама се чудя трябва ли да се рестартва след всеки ъпдейт, т.к. примерно Убунтуту иска почти всеки път рестарт след ъпдейт, а мен много ме съмнява, че това се налага, най-много да трябва да се рестартира X-са.

Между другото май се навих да го пробвам тоя Minix - изтеглих си инсталационно CD и като намеря време близките дни смятам да го пробвам. Ако не ме домързи мога да напиша тук какви са ми впечатленията от работата с него.
« Последна редакция: Apr 29, 2009, 03:57 от arda_kj »
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Minix
« Отговор #4 -: Apr 29, 2009, 08:34 »
//offtopic

Убунтуту иска почти всеки път рестарт след ъпдейт, а мен много ме съмнява, че това се налага, най-много да трябва да се рестартира X-са.
Ами зависи от това какво е било обновено - гледай списъка на пакетите, които ще се обновят, когато тръгнеш да обновяваш. Общо взето, рестарт на цялата система се налага при промяна в ядрото или в glibc (къде бях чел за идеи за смяна на ядро без рестарт... както и да е). Ubuntu изкарва съобщение, че е нужен рестарт след обновяване, точно когато обновява ядрото (което не се случва рядко, виж номера на четвъртото число от номера на ядрото) и glibc, но и когато прави обновления на пакети, когато е нужен само рестарт на Х, тъй като явно им е било трудно да сложат отделно съобщение и действие за целта (глупости, ама нямам по-сносно обяснение). Елементарно е да се автоматизира рестартирането само на Х след обновяване, още по-елементарно да се сложи съобщение, че в този случай трябва да се натисне например Ctrl+Alt+Backspace, вместо съобщението за рестарт, но засега това е положението. Ако не искаш да рестартираш цялата система без нужда, чети какви пакети се обновяват ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

task_struct

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 576
  • Distribution: Kubuntu 14.04
  • Window Manager: KDE 4.13
    • Профил
Re: Minix
« Отговор #5 -: Apr 29, 2009, 08:36 »
Само след ъпдейт на ядрото :) Убунту иска и след ъпдейт на видеото, защото е по-лесно отколкото да обясни на потребителя, излез от Х, мини в конзолен режим, презареди си драйвъра и се върни в Х, а и рибуута ще отнеме по-малко време  ;)  :D


За kexec, само не разбрах: Процесите продължават ли да си работят или става рестарт на системата като се избягва буутлоудъра и рисета на устройствата от BIOS-а?
« Последна редакция: Apr 29, 2009, 08:39 от task_struct »
Активен

"Minds are like parachutes. They only function when they are open." - James Dewar

irc.freenode.net  / #linux-bg

lkr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 81
    • Профил
Re: Minix
« Отговор #6 -: Apr 29, 2009, 09:42 »
Нищо не продължава да работи, рестартира се цялото ядро. Това което става в миникс е еквивалентно на зареждането на модули в линукс. Монолитните системи са взели най-доброто от микро ядрото, нещата под микро ядро се портват много по-трудно.
Активен

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: Minix
« Отговор #7 -: Apr 30, 2009, 04:44 »
Отказах се да пробвам Minix-а, т.к. не поддържа SATA интерфейса, а само IDE. А аз съм точно с SATA интерфейс и няма как да го инсталирам. Ще чакам по-добри времена, когато ще вградят по-голяма поддръжка и се сетят, че има по-нов хардуер.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Minix
« Отговор #8 -: Apr 30, 2009, 12:27 »
Европейският съвет за научни изследвания (European Research Council) отдели 2,5 милиона евро за разработчиците на една Unix подобна операционна система, Minix.

Операционната система Minix е създадена в Амстердамския свободен университет (Vrije Universiteit Amsterdam). Тя се позиционира като по-безопасно и надеждно решение от Microsoft Windows, както и от други системи, базирани на ядрото на Линукс.

Над Minix в университета работят трима научни работници и двама програмисти. Получената сума ще обезпечи финансирането на тази група минимум за пет години.

Новата версия на Minix е базирана на микроядрената концепция. Това означава, че операционната система ще се състои от няколко компонента, които действат независимо един от друг. При възникване на грешка на един от компонентите, той ще бъде блокиран, но това няма да се отрази на останалата част от системата.

Minix се явява като една от най-старите операционни системи. Нейната първа версия се появи преди около 20 години. Тя служи като модел за много операционни системи, базирани на Linux ядрото.

източник: Калдата

Кой е писал тази статия? На мен поне ми изглежда изключително изпълнена с неточности.
"една Unix подобна операционна система, Minix" - това звучи, все едно има 30000 Юникс подобни ОС и на онче-бонче са избрали някаква си Миникс. Миникс наистина е създадена в Амстердамския Университет от проф. А. Таненбаум и едно от основните й предназначения е учебно. От това, което аз разбрах, четейки обявата, все едно Миникс е разработен като алтернатива на Уиндоус... което не е така... За твърденията, че била по-безопасна и сигурна от някои Линукс дистрибуции... нека да кажат пример, защото поне според мен, имайки пред вид доста минималистичните възможности на Миникс и ограничения хардуер, на който върви засега (пак повтарям - предназначението й е хората да се учат как да пишат ОС по нея) не е много вероятно.
Никъде не се казва, че кодът на Миникс е свободен (което аз лично мисля за много важно) и дори върви с учебника по ОС на проф. Таненбаум.
Микроядрото - "Новата версия на Minix е базирана на микроядрената концепция" - всяка една версия на Миникс е с микроядро. Едно заради по-лесната имплементация (говорим за основно учебна ОС все пак) и второ заради личните предпочитания на Таненбаум към тази структура, които са толкова силни, че дори с Линус Торвалдс са имали един дебат на тема микроядро (Миникс) срещу монолитно ядро (Линукс).
Твърдението, че Миникс е една от най-старите ОС, защото е на около 20 години... без коментар, всеки знае кога започват Unix, BSD, Macintosh, та дори и DOS-овете. За една от най-старите свободни ОС по-може да се каже.
"Тя служи като модел за много операционни системи, базирани на Linux ядрото" - всъщност Миникс служи като пример на Линус Торвалдс за Линукс ядрото. Линус е искал въщи да си ползва нещо като Миникс и е решил да си го напише. Самото начало на Линукс е в мейл-групата на Миникс с въпроса "Какво искате да видите още в Миникс?". В началото дори Линукс (ядрото) се е bootstrap-вал от Миникс. Другите основни части на ОС - командният интерпретатор, командите, основните програми и X-а идват от GNU и X.org. Доколко над тях е имал влияние точно Миникс нямам идея.
Извинявам се, ако съм досадила на някой с тази "справка", но пък мисля, че Миникс наистина има важно място в историята на ОС и е лошо да се представя на хора, които не са чували за нея, по такъв ужасен начин.
Иначе самата новина е доста "интересна", какво ще очакват от Миникс срещу толкова пари? Странно защо не биха инвестирали в някоя европейска Линукс или BSD дистрибуция... Може пък след няколко години да се окаже, че с 2,5 млн. евро Миникс се е развила много над учебното ниво и този форум вече да се казва "Миникс за българи"  ::)
Активен

ilian_BIOS

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: opensuse
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Minix
« Отговор #9 -: Apr 30, 2009, 13:24 »
Arda_kj, разцъкай я на виртуална машина. Тия млн евра да ги бяха инвестирали да напраят нов графичен сървър, или въобще някоя нова супер-дупер технология която да замени Х-а и да се оправят нещата най накрая.
Активен

task_struct

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 576
  • Distribution: Kubuntu 14.04
  • Window Manager: KDE 4.13
    • Профил
Re: Minix
« Отговор #10 -: Apr 30, 2009, 14:20 »
Тия млн евра да ги бяха инвестирали да напраят нов графичен сървър, или въобще някоя нова супер-дупер технология която да замени Х-а и да се оправят нещата най накрая.

Когато, видях скрийншота към новината в idg.bg, точно за това се сетих :) X-а е доста зле и има нужда от пооправяне, а не би било зле да премине на някой нови стандарти като D-Bus например (вмомента чета доста оплаквания от КДЕ разработчици заради XEmbeded протокола за системният поднос, доколкото разбрах има оплаквания и от Гном)
Като цяло ми се струват малко на вятъра хвърлени пари, но пък ако излезе още 1 добра ОС от това, защо пък не :)
Активен

"Minds are like parachutes. They only function when they are open." - James Dewar

irc.freenode.net  / #linux-bg

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Minix
« Отговор #11 -: Apr 30, 2009, 14:50 »
  Със сигурност ТОВА Е НЯКАКВА ДАЛАВЕРА  - да бяха стъпили на стабилен дебиан например, или сусе....... - ехехе.. щяхме да дръпнеме с десет години,  :o :o :o бе това са много пари....те сега ще откриват топлата вода - дето ние плуваме ли ? Другият вариант е - Minix е само табелка - да не дразнят  дебилите от Microsoft - нещо много са прозрачни....бе то е крайно време Европейският съюз да пръкне читава операционна система - MInix - разбирай скрит AirbusLinux - спокойно могат и да си налеят и 25 милиарда,  че то аман от операционни системи, няма една читава от горе до долу  :D Дай боже тази тема да  се окаже, че е в грешния раздел и това е нашето бъдеще - то е ясно, че не може компютрите вечно да са в ръцете на кретените от Microsoft !!! ::)
« Последна редакция: Apr 30, 2009, 15:26 от zibeltbg »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Minix - какво ще кажете за това?
Живота, вселената и някакви други глупости
arda_kj 8 2390 Последна публикация Aug 19, 2007, 23:40
от the_real_maniac