Автор Тема: Малко въпроси за RAID, BBU и SSD cache имам  (Прочетена 8412 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Въртят ми се някакви работи из главата, та да питам баш ма'сторите......!
За раид5 масив със ссд диск за кеширане, има ли смисъл от bbu и колко голямо ще е препоръчително да бъде ссд-то за кеширане за 8х1ТБ райд5 масив?

Идеята е, че имам 2У шаси с 8 хот суеп гвезда и сносен 4 портов райд контролер и 4х1ТБ дискове Сигейт десктопни, които да ги ползвам на първо време, а по-късно "в движение" един по един с ребилд да ги сменя с хубави сървърни, като преди това сменя и контролера с по-добър и 8 портов като към този масив се добавят и другите 4 за да станат 8х1ТБ в райд5.
Това ми е контролера от който не очаквам чудеса, но със ссд диск за кеширане се надявам да върши добра работа, на първо време докато е по-малко натоварен, а на по-късен етап вече да го сменя с 9271 8-портов към който де се добавят още 4 диска и в движение да се преконфигурира целия масив.
« Последна редакция: Feb 22, 2014, 21:39 от backinblack »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Малко въпроси за RAID, BBU и SSD cache имам
« Отговор #1 -: Feb 22, 2014, 21:38 »
Дъртите кучета да кажат, но според мен платката не можеш да смениш с друг модел, камо ли друга марка.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Малко въпроси за RAID, BBU и SSD cache имам
« Отговор #2 -: Feb 22, 2014, 21:52 »
По този въпрос съм се информирал в сервиза преди време! 4-те кабелчета за дисковете се събират в една букса която влиза в контролера и ако новия контролер е от същия или по-висок клас, само се сменя платката, мушка се буксата в новата и всичко е ток и жица! Аз не разбирам, чак толкоз, но вярвам на хората от сервиза, а новия, естествено, че ще е от доста по-висок клас!
8 портовите могат да работят и с по-малко от 8 диска, в случая ще бъдат 4 в масив и до колкото съм чел по форумите(но не съм се консултирал със сервиза), поддържат някакви преконфигурирания и добавяне на нови дискове към вече съществуващ масив. Та, този момент не ми е ясен още, щото ако ще е невъзможно, ще ми се объркат сметките и остава да си изясня въпроса със ссд кеширането.
В основата на идеята е, че не ми се дават към 3000 лефа на стартово за нов контролер и дискове, които доста време ще вървят без да има и 20% натоварване, а една такава гимнастика, ако е възможна ще стане за 1 ден дето няма да ми чак толкоз критично спирането на сървъра.
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Малко въпроси за RAID, BBU и SSD cache имам
« Отговор #3 -: Feb 22, 2014, 22:04 »
По този въпрос съм се информирал в сервиза преди време! 4-те кабелчета за дисковете се събират в една букса която влиза в контролера и ако новия контролер е от същия или по-висок клас, само се сменя платката, мушка се буксата в новата и всичко е ток и жица! Аз не разбирам, чак толкоз, но вярвам на хората от сервиза, а новия, естествено, че ще е от доста по-висок клас!
8 портовите могат да работят и с по-малко от 8 диска, в случая ще бъдат 4 в масив и до колкото съм чел по форумите(но не съм се консултирал със сервиза), поддържат някакви преконфигурирания и добавяне на нови дискове към вече съществуващ масив. Та, този момент не ми е ясен още, щото ако ще е невъзможно, ще ми се объркат сметките и остава да си изясня въпроса със ссд кеширането.
В основата на идеята е, че не ми се дават към 3000 лефа на стартово за нов контролер и дискове, които доста време ще вървят без да има и 20% натоварване, а една такава гимнастика, ако е възможна ще стане за 1 ден дето няма да ми чак толкоз критично спирането на сървъра.
ТОва с разширяването на РАИД5 го има доколкото знам само при ИБМ контрлерите с техен специфичен софтуер. И малко хора рискуват да го направят.
Активен

0x2B|~0x2B

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Малко въпроси за RAID, BBU и SSD cache имам
« Отговор #4 -: Feb 23, 2014, 13:35 »
В краен случай, не ми е кой знае колко голям проблем да разваля стария масив и да създам нов от 8 диска. Виртуалките ще се бекъпнат за нула време и после ще се възстановят върху новия. Веднъж вече минах през това упражнение  :D .
Кажете нещо за ССД-то! Гледам, че в менюто на ESXi-то има за добавяне на такъв диск за кеширане, но при масив от 8х1ТБ в райд5, колко ще е най-добре да бъде голям и при положение, че се ползва ссд за кеширане, има ли смисъл и от ББУ към контролера, щото и той до колкото разбирам е с такава цел!? 
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Малко въпроси за RAID, BBU и SSD cache имам
« Отговор #5 -: Feb 23, 2014, 13:43 »
В краен случай, не ми е кой знае колко голям проблем да разваля стария масив и да създам нов от 8 диска. Виртуалките ще се бекъпнат за нула време и после ще се възстановят върху новия. Веднъж вече минах през това упражнение  :D .
Кажете нещо за ССД-то! Гледам, че в менюто на ESXi-то има за добавяне на такъв диск за кеширане, но при масив от 8х1ТБ в райд5, колко ще е най-добре да бъде голям и при положение, че се ползва ссд за кеширане, има ли смисъл и от ББУ към контролера, щото и той до колкото разбирам е с такава цел!?
Мисля си че в случая комбинацията от двете ще има най-голям ефект, защото ESX ще кешира по един начин, кеша на контролера по друг. Не знам колко е ефективен SSD като кеш под управление на ESX, но контролерния кеш работи много добре (макар и на различен слой на абстракция). И ако ще ползваш контролерен кеш не забравяй да следиш батерията
Активен

0x2B|~0x2B

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Малко въпроси за RAID, BBU и SSD cache имам
« Отговор #6 -: Feb 23, 2014, 15:04 »
Мисля си, че ESXi-то ще управлява кеширането доста кадърно и до колкото съм чел и схващам принципа на работа и от къде идва предимството, точно за това се чудя, че, ако съм разбрал правилно как работи на теория, някак си ми се губи смисъла от ББУ в случая!

Според това което аз съм разбрал, райд масива  и ссд кеша трябва да работят принципно като един хибриден твърд диск, но пък при продължителна работа с голямо натоварване на масива, май требе да е по-големичък ссд диска, но пък си мисля, че в един момент и от определена големина нагоре май е излишно!
Нямам никакъв опит с такива работи, а съм останал с впечатление, че вече масово се използват за по-големи и натоварени дискови системи(явно има ефект).

Безпокои ме и друг момент, какво се случва при внезапно спиране тока!!!? Не, че ще се случва често, но не е съвсем неизбежно!
« Последна редакция: Feb 23, 2014, 15:06 от backinblack »
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Малко въпроси за RAID, BBU и SSD cache имам
« Отговор #7 -: Feb 24, 2014, 18:00 »
Мисля си че двата кеша работят по различне начин, далечна аналогия би била кешовете на процесора. Така че нека повторя че комбинацията от двата кеша ще е най-добра.
А за тока - ами UPS, то и за това споменах за батерията на контролера, тя именно поддържа дърти данните ако спре тока
Активен

0x2B|~0x2B

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Малко въпроси за RAID, BBU и SSD cache имам
« Отговор #8 -: Feb 24, 2014, 20:10 »
Знам за UPS-ите, но той поддържа 20-30-40 минути колкото да бъде изключена правилно машината или да обере някакви кратковременни прекъсвания. Варианта с внезапно изключване и веднъж в годината да е си остава напълно реален без резервирано захранване. Предвидил съм инвертор за целта, но няма да е скоро. 2-3-4 пъти в годината за не повече от час и половина-два, не ми е чак толкоз критично важен ъптайма. С ББУ-то са премислени там нещата! Изпробвах го няколко пъти с внезапно спиране на захранването преди да започна реално да го ползвам. ССД-то от друга страна е енерго независима памет, но все пак е кеш/буфер на данните които са на дисковете и дали няма вероятност да се......... не знам как да го нарека, но нещо със синхрона на това което е на диска/масива и това в кеша при внезапното спиране и после тръгване!!!?
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Малко въпроси за RAID, BBU и SSD cache имам
« Отговор #9 -: Feb 24, 2014, 21:02 »
Знам за UPS-ите, но той поддържа 20-30-40 минути колкото да бъде изключена правилно машината или да обере някакви кратковременни прекъсвания. Варианта с внезапно изключване и веднъж в годината да е си остава напълно реален без резервирано захранване.
Машината може да бъде изключена правилно автоматично, когато батерията на UPS-а е на привършване, стига да му свържеш USB кабела към компютъра и да му настроиш някое демонче (например, nut), което да чете сигналите по него.
Или имаш предвид внезапно изключване поради хардуерен проблем в захранването на машината?
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Малко въпроси за RAID, BBU и SSD cache имам
« Отговор #10 -: Feb 25, 2014, 02:15 »
Машината е с ЕSXi. Не съм го гледал дали има в менютата за настройка на упс. За десктоп знам, но той ми без упс.
С упс или без упс, въпроса беше повече принципен! Не искам изобщо да си помислям, че след едно единствено изтърване и внезапно спиране и ще се съсипе всичко.
Ако издържи на няколко внезапни нарочни спирания, значи няма да има проблем и в бъдеще при случайно и това задължително ще го тествам преди да започна да рачитам на него, но питам, да не би някой вече да има опит.
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Малко въпроси за RAID, BBU и SSD cache имам
« Отговор #11 -: Feb 25, 2014, 14:00 »
Виждам, че няма да те успокои, но за протокола да кажа, че това, че е с ESXi, не е проблем. Инсталираш nut като клиент на реалната машина и на всички виртуални машини, освен на една. На останалата една виртуалка (може да е някоя работна, може да е и малка виртуалка само за целта, може да е и vMA) инсталираш nut като сървър, който ще слуша USB сигналите от UPS-а (чрез usb passthrough), и когато токът спре, ще праща сигнал за изключване към всички nut клиенти, включително и този на реалната машина. Може nut клиентът на реалната машина да се настрои с timeout, достатъчно голям, за да има достатъчно време другите nut клиенти да изключат виртуалките, след което да се изключи и реалната машина. Можеш да намериш nut клиент за ESXi в страницата за изтегляне на nut.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Малко въпроси за RAID, BBU и SSD cache имам
« Отговор #12 -: Feb 25, 2014, 17:55 »
Благодарско Френд! Страхотен си! Винаги съм се чудил колко ти е рам-а! На всеки засукан въпрос - добър отговор и решение!
Сървъра и десктопа са ми нагласени на ауто старт и щото често отсъствам, в случай, че спре тока, след като дойде, всичко си стартира и възстановява.
В моя случай, този нут, трябва само на хипервайзера да го инсталирам и да се гаси, а той вече да си гаси виртуалките, ама сега от както постоянно отсъставам от къщи, упсто съм го махнал, че последно като го ползвах, за експеримента го изключих от контакта и като му свърши тока, като го включих и сървъра не тръгна сам, а това ми е проблем!
Иначе, ти какво мислиш за буфера/кеша? Дали има вероятност при внезапно прекъсване, после след старта да не успее да се "синхронизира" с масива и да избуши нещо?
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Малко въпроси за RAID, BBU и SSD cache имам
« Отговор #13 -: Feb 26, 2014, 10:25 »
Иначе, ти какво мислиш за буфера/кеша? Дали има вероятност при внезапно прекъсване, после след старта да не успее да се "синхронизира" с масива и да избуши нещо?
При внезапно прекъсване има вероятност от всичко - не мога да ти кажа какво би се случило, тъй като всичко е възможно. Гледай да се защитиш доколкото можеш от внезапни прекъсвания и си прави редовни бекъпи, пък в случаите на внезапни спирания просто стискай палци :)
Между другото, сякаш говориш за настройката в ESXi за SSD кеш като за storage кеш, а това всъщност е за memory кеш, т.е. swapping, разширение към RAM, а не дискови I/O операции. Този кеш не влиза в нещо като хибриден диск в комбинация с масива, а влиза в комбинация с RAM паметта, подобно на swap дяла/файла, който вероятно имаш в десктоп системата ти. И трябва да имаш предвид, че колкото и да е по-бързо SSD-то от HDD-то, все още е по-бавно от RAM, така че, що се касае до производителност, повече RAM все още си е за предпочитане пред комбинация със SSD за swapping.
Или говориш за някакъв друг кеш, за който не зная?

Гледам, че по-нагоре е станало дума за смяна на RAID контролера с друг модел (или марка, не ми стана ясно въпросният по-висок клас от същия производител ли е). Това наистина е начинание, което често завършва със счупен масив, заради затворени firmware добавки, които понякога липсват или са различни в други модели контролери на същия производител, пък какво остава за друг производител. Но щом имаш уверението на сервиза и щом имаш готовност при нужда да си направиш масива наново, можеш да си малко по-смел.

П.П.: Тази настройка за кеш ли имаш предвид?
« Последна редакция: Feb 26, 2014, 10:50 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Малко въпроси за RAID, BBU и SSD cache имам
« Отговор #14 -: Feb 26, 2014, 15:03 »
Точно за този ССД кеш, който се настройва от ЕSXi-то имах в предвид Френд и това не го знаех! Значи, това което имам в предвид, требе да е опция на дъното или контролера в такъв случай!?  Недостиг и на рам не предвиждам да имам и ще ми е съвсем излишен, щом това му е целта.
За райд контролерите, в моя случай става въпрос от все еднакви марки(LSI).

Явно май докато не се пробва като го взема, инсталирам системата и направя няколко внезапни проби, няма да разбера.

Остава само въпроса, колко голям има смисъл да бъде ССД диска за кеширане при масив от 8х1ТБ в райд5.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
DNS cache въпрос
Настройка на програми
Soulstealer 9 3751 Последна публикация Dec 22, 2004, 12:54
от Bogo
Sata raid с rocket raid 1640
Настройка на хардуер
plamen_f 1 4681 Последна публикация Mar 25, 2007, 12:03
от Kollin
Fc-cache не намира конфигурационния си файл
Настройка на програми
dilyan_rusev 0 1870 Последна публикация Mar 28, 2007, 15:33
от dilyan_rusev
/var/cache/yum/ - изтрита по невнимание
Настройка на програми
toti84 7 3157 Последна публикация Jan 21, 2011, 18:40
от shoshon
Web cache
Общ форум
runtime 5 2306 Последна публикация Mar 20, 2012, 12:55
от laskov