Автор Тема: malware в linux?  (Прочетена 9405 пъти)

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
Re: malware в linux?
« Отговор #15 -: Feb 14, 2009, 09:49 »
Доскоро нямах никакви наблюдения от тъпата виста, обаче като гледам, там каквото и да смъкна се задават въпроси искам ли да се инсталира, дава някаква информация за обекта, който си кликнал и така нататък. Глупава работа, да не се окаже, че вистата все пак е малко по-разумно направена среда от КДЕ да речем :)
И защо да е глупаво, защото не го познаваш ли? А ако беше запознат с уиндоус щеше да знаеш, че за свалените файлове от нета или откъдето и да е, има много прост механизъм за защита отколкото при линукс.
Малко по-разумно е следното - Уиндоус ти дава много по-добра възможност за администриране на потребителя. Като си имаш инсталиран уин, правиш си един юзер и го рестрикваш отвсякъде, правиш един полиси и си готов. При линукс има много по-голямо поле на изява и даже и админа да те е заключил, в повечето случаи се оказва, че той е забравил нещо, не защото не знае, а защото може много повече работи да се човъркат.
В Уиндоус потребителя не бърка в кернела през седмица, няма счупени пакети, ненамерени библиотеки... а от това не страда "интернет и скайпето" на Иванчо, стига с тея троянци и вируси под уиндоус.

//ФАНАТИЦИТЕ ДА ЧЕТАТ И ТУК
Не защитавам другата ОС, но е хубаво нещата да се казват с истинките им имена, а не да се плюе нещо, за да се отличи друго. Линуксарът има много повече отговорности като ползва системата си отколкото другите. И не си мислите, че като преборите редмън, лошите чичковци няма да ви опънат задниците и на вас :)
Активен

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: malware в linux?
« Отговор #17 -: Feb 14, 2009, 11:28 »
Отвратна е вистата сериозно, мене XP много повече си ми харесваше - имаше изчиствен и прост интерфейс. Сега интерфейсът е доста по-претруфен като гледам. Отделно някои неща не са много логични - например правиш си cleanup на диска  и включваш и последно създадения hibernate image. В следващият момент когато затваряш капака, не се случва нищо - оказва се че опцията "hibernate" отсъства, а пък sleep-а забива машинката, въпреки че ползвам най-новите драйвери от майкрософт и делл. Решението на проблема беше влизане там в тяхната административна конзола и писането на някакви команди с някакви опции. Което ме накара да се почувствам като дългогодишен уиндоус потребител на който са му връчили машинка със слакуер, демек абориген :)

А пък беше нещо ужким просто и се твърдеше че е много юзър френдли.

А, да, въпросната опция с питането преди изпълнението на каквото и да било, беше изключена по желание на жената, щото цитирам "много е досадно това". И такива работи :)

 Ха, другото забавно е фонетичната подредба, тя не е точно нормална фонетична подредба и доста дразни.

Въпреки че първоначално доста ми хареса машинчето, доста бързо се отвратих и сега ми е досадно дори когато нещо се наложи да му оправям някакви работи. 

Та тва е де...мое мнение. "Всеки си има собствен вкус" там казал песът и си облизал задника :)
« Последна редакция: Feb 14, 2009, 11:39 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
Re: malware в linux?
« Отговор #18 -: Feb 14, 2009, 11:59 »
Хе-хе, това с изгледа е лесно се върне на XP, не мога да ти дам точните команди=цъкания щото съм с XP, ма ако жена ти го докара у Руси, ще го оправя - но не вярвам на нея да и хареса това :)
hibernate - RAM? ;D
За вкуса е така, но не е хубаво да се плюе... млъквам, извинявам се за отклонението.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: malware в linux?
« Отговор #19 -: Feb 14, 2009, 12:14 »
hibernate е по-скоро като suspend-to-disk, това в линукс става с писане върху суоп дяла, във вистата става с писане в някакъв скрит файл.

На XP се държи още по-зле, понеже не може да си разпознае половината хардуер като хората. Обаче тва със sleep-ването що забива машината е голям парадокс за мен, би следвало тези лаптопи да са ги тествали там...не знам. Кой знае каква точно е причината (и сигурно има някакво обяснение). Честно казано не е голям проблем, защото ние така или иначе много не го размотаваме тоя лаптоп и рядко го отваряме/затваряме, така че бавната хибернация не е чак толкова огромен проблем - нали все пак го връща във същото състояние :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Ivshti

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 322
  • Distribution: Linvo 2010.3
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: malware в linux?
« Отговор #20 -: Feb 14, 2009, 20:53 »
Написах решенията ми в Brainstorm-а на убунту: http://brainstorm.ubuntu.com/idea/18028/
Второто решение е доста просто, но не решава проблема напълно. Все още трябва да се приложи и първото.
Относно първото решение, няма да изисква ре-пакетиране, защото няма да изисква +x права за файлове в /usr/share/applications. Относно другите .desktop файлове, те са създадени по воля на юзъра, и на тях ще им се дава автоматично +x.
Активен

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: malware в linux?
« Отговор #21 -: Feb 14, 2009, 23:08 »
"И не си мислите, че като преборите редмън, лошите чичковци няма да ви опънат задниците и на вас"
@ por4e2: Все едно,че няма да стане нещо такова и за теб...Май го чакаш със задоволство!...
А стига!Писна ми да ти чета жалките крайностни изказвания!Като не ти харесва - сиктир!!!Никой не ти иска натрапването тук!
Всяко нещо си има някаква мярка все пак!Престъпи ли се,става нетърпимо!
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: malware в linux?
« Отговор #22 -: Feb 15, 2009, 08:26 »
Аз не разбирам много от тия десктоп работи, затва такива проблеми бих тръгнал да ги решавам по моите си начини.

Според мен, може да се направи друго - всички прикачени файлове от пощенски програми, както и нещата, смъкнати с браузърите, се записват върху диска с определен контекст. Дефинира се някакво policy - например не може да изпълнява определени неща, не може да отваря сокети, не може да пише където не трябва.

За удобство на потребителите дето цъкат може да се напише едно qt/gtk приложение, което е като графичен фронтенд на chcon за такива файлове и ги relabel-ва с по-привилегирован контекст, стига потребителят да има желанието да го направи.

Тъй като не знам за готов такъв контекст, който да върши работа, разработчиците на селинукс ще трябва да се погрижат по въпроса (на тях това им е работата).

Малко е гадно така със системни средства да се решават проблеми на графичната среда, от друга страна това би решило до известна степен и друг проблем - евентуални експлойти по браузърите и мейл клиентите биха направили живота на хахорите доста сложен, защото няма да имат достъп до файлови системи, няма да отварят сокети и няма да изпълняват каквото им дойде.

Странно че още не са се сетили да реализират подобна схема. А може би са се сетили, но има някакви проблеми, за които не мога да се сетя сега, знам ли :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: malware в linux?
« Отговор #23 -: Feb 15, 2009, 17:01 »
Изобщо не е гадно. В случая мястото за решаване на проблеми с изпълнение на несигурни файлове е точно системното ниво. За съжаление в Линукс нивата са толкова омешани, че вероятно ще е трудно да се направи както трябва. Между другото, има ли някоя друга дистрибуция освен Федора, която да използва selinux?

Пример за омешани нива: някой да е опитвал да suspend лаптоп с Fedora или Ubuntu когато графичната среда не работи?
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: malware в linux?
« Отговор #24 -: Feb 15, 2009, 18:36 »
Ммм центос/рхел също си идват със selinux по дефолт. Дебиан по принцип си идва със selinux, но е изключен и изрично трябва да се указва като boot опция да е активен. Рядко разглеждам някакви други дистрибуции, обикновено през qemu, не съм 100% убеден, но мисля, че и Убунту си идва със SELinux, но е в permissive режим. Но за последното може и да греша.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Hapkoc

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2117
    • Профил
Re: malware в linux?
« Отговор #25 -: Feb 15, 2009, 19:31 »
Ubuntu мисля че ползва apparmor.
Активен

NaDa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 94
    • Профил
Re: malware в linux?
« Отговор #26 -: Feb 16, 2009, 09:00 »
Мда, странно е, но наистина идва с AppArmor. Това за Debian не го знаех, тамън вчера си го инсталирах на лаптопа, ще взема да го включа.
Активен

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
Re: malware в linux?
« Отговор #27 -: Feb 17, 2009, 09:28 »
"И не си мислите, че като преборите редмън, лошите чичковци няма да ви опънат задниците и на вас"
@ por4e2: Все едно,че няма да стане нещо такова и за теб...Май го чакаш със задоволство!...
А стига!Писна ми да ти чета жалките крайностни изказвания!Като не ти харесва - сиктир!!!Никой не ти иска натрапването тук!
Всяко нещо си има някаква мярка все пак!Престъпи ли се,става нетърпимо!
At the grove I met the rest - the folk of my fantasies
Bilbo, Sparhawk, goblins and pixies
Snowman, Willow, trolls and the seven dwarves
The path goes forever on

Дишай, баце, дишайййй ;D
Активен

task_struct

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 576
  • Distribution: Kubuntu 14.04
  • Window Manager: KDE 4.13
    • Профил
Re: malware в linux?
« Отговор #28 -: Feb 21, 2009, 11:24 »
http://www.purinchu.net/wp/2009/02/21/desktop-file-security/

Хората работят по отстраняването на проблема :)
Активен

"Minds are like parachutes. They only function when they are open." - James Dewar

irc.freenode.net  / #linux-bg

ilian_BIOS

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: opensuse
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: malware в linux?
« Отговор #29 -: Feb 21, 2009, 14:12 »
Цитат
И заВ Уиндоус потребителя не бърка в кернела през седмица, няма счупени пакети, ненамерени библиотеки... а от това не страда "интернет и скайпето" на Иванчо, стига с тея троянци и вируси под уиндоус.

//ФАНАТИЦИТЕ ДА ЧЕТАТ И ТУК
Не защитавам другата ОС, но е хубаво нещата да се казват с истинките им имена, а не да се плюе нещо, за да се отличи друго. Линуксарът има много повече отговорности като ползва системата си отколкото другите. И не си мислите, че като преборите редмън, лошите чичковци няма да ви опънат задниците и на вас :)

Като заговорихте за Windows, моя експеримент беше 2 години Windows XP без антивирусна, със вградения файруал, сканиране за вируси с някой онлайн скенер веднъж през 2-3 месеца. Оказа се не е задължително в уиндоус да се слага антивирусна, е има потребители за които е задължително, но аз не успях като по чудо да лепна нищо, върви на пушка все още, което не мога да кажа за openSuse-то което сложих.... някак си гнома се таркаля 2 пъти по бавно от ГДИ-то на уиндоуса. Иначе като ги чета тия неща тука някак се изплаших за линукса ми  ;D
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Бисквитките на linux-bg.org
Предложения за подобрения на сайта
ogi 0 4240 Последна публикация Apr 29, 2002, 21:40
от ogi
Mandrake Linux 10 and Linux
Настройка на програми
aaaSASlover 3 8826 Последна публикация Dec 08, 2012, 20:46
от UBIGI
Remote връзка Linux<--> Linux
Настройка на програми
stoyanovs 5 7436 Последна публикация Jan 24, 2006, 16:49
от gostenin
Experienced linux enginnced linux engineers
Търсене
bulwork 0 7498 Последна публикация May 10, 2008, 14:24
от bulwork
malware във всеки php файл
Web development
bILLY 10 4345 Последна публикация Feb 04, 2015, 17:04
от neter