Автор Тема: какво мислите за systemd?  (Прочетена 82467 пъти)

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #360 -: Nov 30, 2016, 20:13 »
Доста дистрибуции я приеха въпреки недостатъците й. Какво ли означава това?
Означава, че ползите далеч надхвърлят недостатъците й. Аз имах доста проблеми с upstart и sysvinit. Напълно безпроблемна работа на вграденото към процесора видео, постигнах една след, като започнах да ползвам systemd. Не се увличам от идеология и, затова ползвам това, което задоволява потребностите ми.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #361 -: Nov 30, 2016, 20:37 »


Wicd също е вариант. Изключително лош, обаче. Това приложение не мръдна да се развива и сякаш е без перспектива. Погледни списъка с процесите, докато го ползваш и ще видиш нещо интересно.


Е аз DBUS си го броя от гадостите, но е почти неизбежен. Идеята зад Devuan е SD да не стане новия DBUS — вирус, от който няма отърваване.

=*=

SuperVas Sd противно на пропагандната машина не е Svhost. В действителност идва от намацаната ОС. Иначе е некадърно, бездарно и безсмислено, което не е даже нещо. Причината да се приеме — само две букви RH.
« Последна редакция: Nov 30, 2016, 20:43 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

supervas

  • Гост
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #362 -: Nov 30, 2016, 23:00 »
Означава, че ползите далеч надхвърлят недостатъците й. Аз имах доста проблеми с upstart и sysvinit. Напълно безпроблемна работа на вграденото към процесора видео, постигнах една след, като започнах да ползвам systemd. Не се увличам от идеология и, затова ползвам това, което задоволява потребностите ми.

И аз съм над тези неща, но над някои недостатъци трябва още да се поработи!

SuperVas Sd противно на пропагандната машина не е Svhost. В действителност идва от намацаната ОС. Иначе е некадърно, бездарно и безсмислено, което не е даже нещо. Причината да се приеме — само две букви RH.

Нямам представа какви са причините, но Red Hat са само една фирма. Не са като ББ, или бъркам?
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #363 -: Nov 30, 2016, 23:43 »
В нашия свят, ако трябва да се сравни с Б(риджит) Б(ардо) е по-скоро като LG (сети се по инициалите) — капи ди тути капи — толкова дълбоко, че само си чувал за тях. Разбира се вината е на голямото синьо или в превод ФСБ. Пак е с три букви, ама не тия… за да поддържам аналогията.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

supervas

  • Гост
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #364 -: Dec 02, 2016, 15:31 »
SuperVas Sd противно на пропагандната машина не е Svhost.

Един уточняващ въпрос:
Като казваш, че systemd не е SVHOST имаш предвид, че не е точно като Windows процеса или че systemd вселената е само от един разработчик, но не предлага интеграция между различните си компоненти?

Тъй като не съм проучвал в подробности актуалното състояние на systemd, говорих най-общо за това което ми прави впечатление.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #365 -: Dec 02, 2016, 15:42 »
Имах предвид, че двете нямат нищо общо. Нещата, които правят са различни. Както казах в предния си коментар, Sd е подобна на инициализиращата система на МацОС. Връзката му със Svhost е единствено, че и двете са двоична сгурия и двете са навързали множество системи около себе си. Но до там.

Разработчика изобщо не е един. Един е, ако имаш предвид компания. Иначе са десетина човека воглаве с чучелата Пьотеринг и Сиивърс, който са лицата така да се каже и най-известни.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #366 -: Dec 02, 2016, 19:29 »
Хубаво е много малки проекти раздробени на пакети, но един без друг не можещи да се обединяват е в един цял проект. Софтуера се развива и най-нормалното е да вървят на там нещата.
Гном 3 е нещо много добро като идея. Имаш една основа шел върху която можеш да градиш каквото си искаш, но пусто му, като се стигне до градене, на никой не му се гради, а само да ползва, че и недоволства :( !
Активен

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #367 -: Dec 02, 2016, 20:06 »
*** ***
« Последна редакция: Dec 02, 2016, 20:14 от growchie »
Активен

lunarvalley

  • Гост
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #368 -: Dec 02, 2016, 23:44 »
backinblack,

ти нещо изградил ли си за GNOME 3?  ;)
Активен

Rosen88

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 178
  • Distribution: Gentoo Base System release 2.7
  • Window Manager: Gnome 41
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #369 -: Dec 03, 2016, 10:06 »
и от 9 страници изписани с глупости по адрес на systemd никой така и не извади аргумент защо задължително е лош?
И защо не трябва да го ползваме? Аз лично бях от първите хора пуснали идеята за systemd в Gentoo. Тогава ми се смееха и какво ли не беше, аз сам си правех от нулата адаптация на systemd в gentoo. Но ако погледнем от 2010та до сега, ами Gento официално са на systemd. Такива са времената че и пулсаудио и системд се наложиха като стандарт в линукс а и не само в линукс. И всеки модерен работен плот зависи от тях, изграден е около тях.. Ако линукс базовата система беше толкова добра то нямаше да се появи някой недоволен като Потеринг и да създаде пулсаудио за да допълни с функционалност недоразумението АЛСА, което по мое мнение е остаряло като Xorg и отдавна и двете трябваше да са пенсионирани.
Същата работа е и при системд. След като udev вече е част от systemd не виждам какъв е смисъла да се правят форкове за да се поддържа на животоподдържащи системи една вече отминала епоха?
Проблемите в линукс малко или много са повлияли за появата на пулсаудио (липса на смесване на канали и потоци, липса на echo cancellation/noise reduction). Същите тези проблеми са допринесли и за появата на Wayland против който всички закърнели разработчици плюят и спъват този прогрес, вместо да го подпомогнат със човешки ресурс.
Линукс скоро няма да се наложи сред десктоп потребителите, поне не и докато не се спре тази идиотия да се оплюва всяка иновация с която се цели да се спечелят потребителите.
Активен

AMD Ryzen 5 3600x (4.3GHz/1.3V) Noctua NH-D14
GB B450 Aorus Elite
32GB DDR4 3200MHz Corsair Vengeance LPX
Samsung 970 Evo Plus M.2 1TB / Samsung QVO 860 1TB
Western Digital Red 1TB
GB RX580 8GB Gaming
Fractal Design Integra M650
DeepCool Macube 310

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #370 -: Dec 03, 2016, 10:29 »
Не 9, а 25 стр. са дадени с описания, какво не му е наред. А то всичко не е. Сбъркан е по начало.

Юдев не съм казвал, че е нещо хубаво. Набиха го с оправданието да нямало няколко стотин статични файла. И затова трябва да ги създаваме динамично при всяко стартиране ??? ??? ??? На кой точно олигофрен може да му хрумне подобно нещо?!? И ако ще е така, то тая смрад, какво прави в потребителското пространство? Това е класически пример за нещо, което трябва да е в ядрото.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #371 -: Dec 03, 2016, 10:55 »
А systemd върви ли на АМД ??? или е само за Интел?
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #372 -: Dec 03, 2016, 11:50 »
backinblack,

ти нещо изградил ли си за GNOME 3?  ;)

Изказването ми беше съвсем принципно, а не конкретно за Гном. Аз лично се опитвам да градя. Имам не една и две теми с предложения, които биха били интересни за моите клиенти и да осигуря някакво заплащане. И до ден днешен Линукс еко системата се развива на този принцип. Всеки гради и инвестира в това в което той самия има личен интерес, а ползващите на аванта да се радват и на това, защото труда на хората не е безплатен.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #373 -: Dec 03, 2016, 12:03 »
Забравих Пулс. Има (технически) причини да съществува. Даже на миналата страница съм ги изредил. Може би съм пропуснал, че много по-добрите от него негови предшественици като aRts и особено eSound не бяха лесни за употреба.

Но това, което ти си изредил, не е. Първо смесване на звуци има още от OSS. Още малко ще кажеш, че ние до Пулс сме яли колците на доматите и не сме слушали музика. За смесване на звуци не е необходима цялата тая свинщина.

Обработката на звука не трябва да става на ниво служебна програма, а самата възпроизвеждаща. Не е нещо, което трябва да е работа на Пулс.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

supervas

  • Гост
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #374 -: Dec 03, 2016, 12:25 »
Причината да няма много добър софтуер и като цяло многог добър продукт е това, е те не са идеални. Само идеалните продукти ще се харесат на всички.
Работи ли systemd? Работи! Следователно може да се ползва. А как би било най добре (идеално)... това е друг въпрос. За съжаление много малко хора се стремят да правят нещата по добре от това, което върши макар и не перфектна работа.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
fedora 15, systemd и външен USB диск
Хардуерни и софтуерни проблеми
BULFON 2 3459 Последна публикация Aug 19, 2011, 15:02
от v13
openSUSE без systemd-jounald
Коментар
growchie 40 11805 Последна публикация Nov 22, 2012, 13:26
от go_fire
За systemd-tmpfiles демон
Настройка на програми
clovenhoof 2 3087 Последна публикация Apr 18, 2013, 09:50
от bvbfan
boycott systemd
Коментар
lunarvalley 19 7517 Последна публикация Jun 01, 2014, 10:00
от go_fire
Създаване на systemd unit
Настройка на програми
senser 5 4056 Последна публикация Nov 24, 2014, 19:38
от go_fire