Автор Тема: Запитване за AMD Ryzen 5 1400  (Прочетена 8346 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Запитване за AMD Ryzen 5 1400
« Отговор #15 -: Jun 02, 2018, 10:35 »
<troll mode>

Понеже през последните шест години не съм се занимавал изобщо с компютри, то много рядко (сиреч никога) разбирам, какво говориш. Последното, което имам е Булдозер, но и той не е включван от поне петилетка, защото скоро и ток не стигаше до него.

Неизвестен факт за този форум е, че аз съм почитател на АМД. Но не си го признавах, заради Росен. Той направи всичко да отврати хората от тази марка. А я беше сложил за свой аватар. Невероятно.

Причината аз да харесвам АМД беше, че ми даваха същото за по-малко пари. Булдозера, за който говоря, го взех за стотина лева. И ми се струваха много пари. Формулата ми беше да взимам дъно, диск, процесор, памет по около сто, най-много (и в изключителен случай) по 200 лв. парчето. Така успявах да сглобявам домашните си компютри с инвестиция около 700 лв.

Златните времена за компотите свършиха малко преди аз да имам финансовата възможност да поддържам страстта си. Но дори да бях запазил стандарта си, то компютрите пак щяха да станат недостъпни за мен.

***

Та сега се връщам на това, което говориш. Стана ми интересно, а всички тези цифри и съкращения не ми говорят нищо. Разбира се, нямаше как да не чуя, че на света се е пръкнал Рейзън. Това май е първото, за което чувам след Булдозер. Значи, щом аз съм чул, значи е новина.

И рехох да проверя, какво значи 2400G. Не бях сигурен това на Интел ли е, на АМД ли е. Защото Интелите също взеха да ги правят с графика на АМД. Скоро ще остане само Интел. Имам чувството, че Интел нарочно не фалират АМД само, за да може да се твърди, че съществува пазар. А такова нещо никога не е имало. Е поне от времената, когато фалираха Виа и Трансмета. А те фалираха поради липсата на пазар, заради практиките на Интел.

Та питах ixquick за 2400G, оказа се модел Райзън на АМД. Отидох до Мост (нали те са вносителя за България?)  и погледнах цената му.

https://most.bg/protsesori/amd/amd-ryzen-5-2400-3-6g-vega-11.html

380,40 лв.

Да, определено няма да имам компютър в близките десетилетия. Никога няма да дам две трети от заплатата си за парче стъкло с размерите на половин пощенска марка от 6 ст.
« Последна редакция: Jun 02, 2018, 10:38 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Запитване за AMD Ryzen 5 1400
« Отговор #16 -: Jun 02, 2018, 18:53 »
Те тия от мост са луди.Цената му почва от 320 лева... Както и да е малкия му брат е 200 лева (Райзен 2200G) ,4 ядрен без hyper trading и малко по-слабо вградено,но цената е оправдана защото  спестяваш едни 150 лева за видео и може да разцъклваш разни игрички от сорта на CS GO ,Star Craft и разните му там нашумели мълтиплеърни или както казват Е-sport games заглавия.То Hades Canyon е ужасно скъпа  макар и малка симпатична играчка с размер на портативна гейм конзола.Амаа 1500 лева базов модел без рам памет и диск вътре в него...Не знам дали е оправдано.Иначе да ,чипа е на АМД с вградена бърза памет и PCI взъзки директно към CPU -то,произведено от Интел(каква пародия) .Производително е колкото среден клас видеокарта,но си е глезотия.

Впрочем тренда е чаркалъците всяка година да си качват цената,за жалост алчните производители лапнаха покрай криптовалутата много пари.Производителите на РАМ пък намериха оправдание да си вдигнат цените с 200% .Сега има една камара дела затова.Даже Китай наскоро привикаха представители на Микрон  да дават обяснения за спекулата.Така че скоро и аз няма да мога да си позволя нов компютър,настоящия го сглобявах година и половина
« Последна редакция: Jun 02, 2018, 19:02 от Odido »
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Запитване за AMD Ryzen 5 1400
« Отговор #17 -: Jun 02, 2018, 19:06 »
От мост не са луди. Такива са световните цени.
Има и други доставчици...вали, ресет...

То и аз чакам да се оправятцените на паметта ама вече година и половина няма изгледи.
Едни казват че е заради смарт мазалата. В всяко мазало има поне 2гб рам и се сменят всяка година. Други казват че имало картелно споразомение между микрон хиникс и самсунг. Та затова сега ги съдят яко. https://appleinsider.com/articles/18/04/27/samsung-micron-hynix-allegedly-conspired-to-keep-dram-prices-high-class-action-suit-filed
« Последна редакция: Jun 02, 2018, 19:16 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Запитване за AMD Ryzen 5 1400
« Отговор #18 -: Jun 02, 2018, 19:08 »
Jar computers.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Запитване за AMD Ryzen 5 1400
« Отговор #19 -: Jun 02, 2018, 19:50 »

От мост не са луди. Такива са световните цени.
Има и други доставчици...вали, ресет...

То и аз чакам да се оправятцените на паметта ама вече година и половина няма изгледи.
Едни казват че е заради смарт мазалата. В всяко мазало има поне 2гб рам и се сменят всяка година. Други казват че имало картелно споразомение между микрон хиникс и самсунг. Та затова сега ги съдят яко. https://appleinsider.com/articles/18/04/27/samsung-micron-hynix-allegedly-conspired-to-keep-dram-prices-high-class-action-suit-filed
Ще оправят хайде да не казвам какво.Те и на залежалите DDR3 вдигнаха цените.Ама явно гигантите имат много добри адвокати.
Вече има и семпли на DDR5  ,вероятно другата година ще ги пуснат официално.Познай на каква цена ще са.А Nvidia пичовете директно си казаха че новите им карти ще са на дебютна цена по-висока от заложите през годините,понеже не можело да пускат нови по-нисък клас карти по-евтино за да не подбиват цената на по-високия клас излязъл преди две години с еднаква производителност.Нищо че няма да ги произвеждат вече.Но донякъде ги разбирам.Сами се закопаваха досега.Пускат професионалния  Titan XP ,няколко месеца по-късно 1080ti с близо 550 долара по-евтин при почти еднаква прозводителност.Сега подозирам ,че ще се получи същото.Пуснаха Titan V карта за 3000 долара (мисля толкова струваше) и след два месеца примерно изсипват 1180 с 15-20% по-ниска производителност на 700 долара...Те хората ще си купят 4 броя та,ще им остане за дъно и рам на цената на една волта.
 Както и да е ,това са мои мисли  ,с които разводних темата на човека и никой не ангажирам с тях.
« Последна редакция: Jun 02, 2018, 19:55 от Odido »
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Запитване за AMD Ryzen 5 1400
« Отговор #20 -: Jun 02, 2018, 22:33 »
Нищо не разводняваш. Човека вече се ориентира и имаше много конкретни мнения. А цените на електрониката отдавна не са пазарни, а спекулативни. Ма и това е друга тема.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

vektorman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
    • Профил
Re: Запитване за AMD Ryzen 5 1400
« Отговор #21 -: Jun 15, 2018, 12:34 »
Аз имам AMD Ryzen 5 1600X от скоро (заради децата). С Xubuntu съм.  Преди това бях с някакъв стар двуядрен Пентиум. Смених дъното, процесора и паметта, като очаквах че ще се наложи преинсталация на линукса, но той си тръгна без проблеми и работи осеземо по-бързо.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Сравнение на 2 процесора Ryzen 7 3700U и Intel i5-8265U
Лаптопи
danaildr 66 28566 Последна публикация Jun 29, 2021, 02:08
от remotexx