Автор Тема: Общ работник...  (Прочетена 10958 пъти)

shoshon

  • Гост
Общ работник...
« -: Aug 27, 2009, 22:10 »
Здравейте!
Надявам се, че няма да се посмеете накорем но моя проблем, но въпреки това трябва да попитам.
Вие как си намерихте работа? Питам защото на мен явно нещо стратегията ми обягва...
За да ви въведа в картинката, ще кажа, че аз не съм особено квалифициран, нито претендирам за някаква висока заплата.
Студент съм 2ри курс Софтуерно Инженерство. Взех си първите два симестъра с 100/100 на изпитите по Java и C++. Обсолютно съм съгласен с вас че това не е критерий за познания, но докато преглеждах програмата установих, че освен математиката, няма с какво да ме затруднят поне до 4-ти курс. Стига празни хвалби. Работата е там, че писах CV, мовационни писма и тем подобни на какви ли не езици ( Завършил съм немска гимназия и имам FCE сертификат по Английски ), но резултата е нулев. Даже не са ме викали на интервю.
Знам защо е така - нямам нито диплома, нито проекти, нито професионален опит. Няма и как да ги имам след като не съм работил :( . След цялото това циврене трябва да попитам как да се запиша на стажантска програма? Тъй де знам как да се запиша - по скоро как да я намеря? Може да събирам стаж по всичко - корав съм, мога да ставам рано, мога и почти да не спя, не пия, не пуша, имам шофьорска книжка, a ми трябват яко пари щото май ще съм на квартира.
Та кажете вие как и кога сте започнали... с едно-две изречения само.
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Общ работник...
« Отговор #1 -: Aug 27, 2009, 23:02 »
Ами с едно изречение мога да ти кажа, че аз започнах от университета. Първата ми работа беше там, като поддържах компютърната база + сървърите. Там научих много и имах много добра база за експериментиране.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

ntrance

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 696
    • Профил
Re: Общ работник...
« Отговор #2 -: Aug 27, 2009, 23:36 »
И аз така започнах , и съм доволен  но ще ти кажа как започнах  и аз почти завърших в университета  ИНФОРМАТИКА но във Варна .... така да карам по същество
Така подавах подавах и пак подавах св-та  и  от никаде не ми званяха. Докато не получих акъл :)
Та стратегията ква ми беше реших да подам  последното си "св" във фирмата която работя все още , но там пишеше 2 години стаж а не както бях без стаж  в различни фирми извън варна .... и оп зваъннаха ми  и ми казаха че искат да се срещнат с мен след 4 дни. През това време аз се спуках да проучавам фирмата   и един познат който също е админ ми даде доста полезни съвети.... и така ..
Малко с лъжа и измама но  .....
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Общ работник...
« Отговор #3 -: Aug 27, 2009, 23:40 »
//off
ntrance - познаваш ли Францев  :D :D :D :D :D, защото и аз бачках във Винса  :) :) :) :)
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

ntrance

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 696
    • Профил
Re: Общ работник...
« Отговор #4 -: Aug 27, 2009, 23:45 »
Аз съм в свободния или , поне бях ///
Францев   ама този нищо не ми говори ...
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Общ работник...
« Отговор #5 -: Aug 27, 2009, 23:49 »
Във ФМИ (говорим за ФМИ на СУ или бъркам  ::) ) много фирми имат стажантски програми, чрез които даже можеш да вземеш и 1 изборна дисциплина.. Имената няма да ги изреждам, периодично се появяват съобщения за презентациите им. Сега, доколко се занимават с отворен код... няма да коментирам. Отделно ФМИ като цяло осигурява програмисти на 2-3 фирми, или поне доскоро беше така, сега с тая криза не знам.. Пробвал ли си "при Мило", там обикновено си търсят перспективни хора (и пишат отворен код)... Иначе университета, сигурно никой (т.е. Шиячки) няма да откаже да му помогнеш със поддръжката, но трябва да питаш. Освен за нещата на ФМИ, може да видиш и за нещата на Изчислителния център (стая 120), там са едни много приветливи дами (макар че се появи и един свъсен господин) и като цяло в областта на Линукс имат нужда от помощ. Но това ще ти бъде за някакъв опит де, не за пари...
Поддържай връзки с колегите ти в университета, не знаеш в кой момент някой от тях ще каже "В нашата фирма се нуждаем от човек за еди си какво". Звучи малко невероятно, но моят приятел точно по този начин се озова с лятно занимание :)
Освен това във ФМИ има някои страхотни избираеми курсове, не само като предмети, а и като хора, които ги преподават, от тях може да се научи страшно много за професионално програмиране или администриране. Както се казва, "a must"..
И не е е защото нямаш диплома, в никакъв случай.. Напротив, най-лошото, което може да ти се случи, е да се подведеш по мечтата за дипломата, да учиш 4 години, да я развееш гордо и да осъзнаеш, че си далече от професионалните умения, а всичките ти колеги вече са с 2-3 години стаж в 2-3 различни фирми.
Не се спичай, малко е криза и пазарът е замрял, но ще успееш. Поглеждай и някакви freelancer сайтове, ако не за работа, то поне за идеи какво можеш да си напишеш за упражнение :)
« Последна редакция: Aug 27, 2009, 23:51 от bop_bop_mara »
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Общ работник...
« Отговор #6 -: Aug 27, 2009, 23:59 »
Съмнявам се, че липсата на диплома е причината за това. Или поне далеч не е единствената причина. За пример, аз нямам диплома. Завърших средно по електротехника, и в университета (който не завърших поради свои съображения) следвах за ел.инженер... Всъщност, никога никъде не са ми преподавали целенасочено компютри (изключвам предмета "Информатика", които имах 2 семестъра в университета, защото знаех предварително всичко, което ни преподаваха там). Но пък мога да правя сървъри по-добре от доста дипломирани компютърджии 8) :P Както и да е, лирическо отклонение. Въпреки липсата ми на диплома, май само 1 или 2 пъти не са ме викали на интервю. Вярно, че не съм ходил кой знае колко по интервюта, но все пак съм добил някаква представа. По-скоро имай в предвид, че сега е криза и доста нормални неща изглеждат ненормални и обратно. Допълнителни, точно сега е отпускарският сезон (е, скоро ще свърши), а точно този сезон не е най-удачният за търсене на работа. И допълнително (донякъде заради кризата, донякъде и поради други причини) стажантско място май се намира по-трудно от редовна позиция (стига човек да има нужната квалификация). Хората по-често търсят служители, които веднага да започнат да им носят пари, а не тепърва да ги обучават с риск, след като се обучат, да напуснат и да отидат на друго място. За щастие, все още се намират фирми, които предлагат стажантски позиции, но сякаш стават все по-малко. Ако носиш пари за фирмата, липсата на диплома е бял кахър. А (поне по мои наблюдения) работодателите, които реално обръщат повече внимание на притежанието на диплома, отколкото на описаното в CV-то, са по-скоро рядкост. Хоп, и още едно допълнение, което се подсилва от по-горните причини - все още си студент, което предполага, че не би работил на стандартен пълен работен ден. Ще предположа, че не си описал в CV-то си какви и колко са часовете, в които можеш да работиш, а това е важно за работодателя, на който му е направило впечатление, че си настоящ студент (считай всички работодатели). Кризата няма какво да я чакаш да свърши, май пикът й в момента се очаква за другата година, но можеш да изчакаш да свърши отпускарският сезон. Помисли и над другите неща, които ти казах. И ти препоръчвам да не лъжеш (предвид постовете над моя). Истините имат навика да излизат по някое време наяве и тогава става неприятно. Успех ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

ntrance

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 696
    • Профил
Re: Общ работник...
« Отговор #7 -: Aug 28, 2009, 00:03 »
Е не казвам че това е начина , но от някаде исках да почна .. и съм доволен както аз както и моя работодател признах си и тука   , както и при тях :) но като отидох там не бях бос. Наитина сега е отпускарски сезон. Споко ще почнеш някъде работа .. поне аз ти пожелавам успех в най близки дни да почнеш някъде
Активен

shoshon

  • Гост
Re: Общ работник...
« Отговор #8 -: Aug 28, 2009, 01:25 »
Мерси за отговорите :)
Само погледнете http://www.staj.bg. Търсенето на "Стаж Софийски Университет" не даде кой знае какво.
Последно сега ще си кажат тежката дума от Мусала Софт :)
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Общ работник...
« Отговор #9 -: Aug 28, 2009, 01:37 »
http://www.fmi.uni-sofia.bg/education/stazh-po-informatika - това е за СУ, ФМИ (и списъкът май не е пълен, поне vmware ги няма). То не им е сега сезона, но като почне учебната година се ослушвай :)
Не търси само и единствено стаж, спокойно може да си търсиш като Джуниър работа. Стискаме ти палци, ако ще да е Мусала, ама там май бая wine ще ти трябва ;) Питай някой познат и "при Мило" как са нещата..
« Последна редакция: Aug 28, 2009, 01:38 от bop_bop_mara »
Активен

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
Re: Общ работник...
« Отговор #10 -: Aug 28, 2009, 08:49 »
freelance? не знам защо се опитваш да се навреш в бг фирма. Търси в нета работа, която може да правиш от дома. Другата гледна точка... или поне докато чакаш някой от някъде да ти се обади :)
п.с. вместо да си губиш времето в този форум.
Активен

tyuio

  • Гост
Re: Общ работник...
« Отговор #11 -: Aug 28, 2009, 12:47 »
freelance умре още когато в индииските села прекараха нет!  Как да се състезаваш с хора дето са издигнали девиза "Ако някой ви предложи добра цена за добра работа, ние ще го направим на половина!". А като гледам годишния приходи на Индия от софтуер и е на половина от реалната цена в света, никак не е зле. Не се сещам за коя година ставаше въпрос ама беше 40 милиярда и не рупии :). На въпроса, може и да си направиш малко портфолио с разни работи, преди години на мен ми помогна точно това, макар че сега моето е толкова морално остаряло :)
Основния проблем че си попаднал на неподходящо време за търсене на работа едно време особенно на java имаше безплатни курсове и ако ставаш веднага ти предлагат работа ама ся!
« Последна редакция: Aug 28, 2009, 12:51 от tyuio »
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Общ работник...
« Отговор #12 -: Aug 28, 2009, 12:57 »
Вие май не ме разбрахте с това за freelance. В един момент човек иска да почне да пише малко по-така като за пазар, а не само проекти за курса в университета. Обаче идва и голямото чудене какво да е това нещо. От такива сайтове може да си намери някоя идея, да си направи нещо яко и да си оправи малко настроението на търсещ работа... Не че съм го практикувала, ама винаги съм си го мислела... Щото нали всеки се води, че знае 3-4 езика, ама като ти кажат "айде сега напиши ми ей такова чудо на езика Х" и става "хлъц, ама то в курса/книгата такива неща не са разправяли"..
То е само идея, иначе и аз не вярвам някой да се прехранва от freelance-ване, особено някой новак, при все, че там винаги има някой с 4-5 звездички в профила, който бидва за всичко, а и половината freelancer-и са всъщност фирми за софтуер...
Активен

divak

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 830
    • Профил
Re: Общ работник...
« Отговор #13 -: Aug 28, 2009, 13:45 »
Пробвай при нас. Java и/или .NET - кандидатстваш и ако се представиш добре си в екипа.
"нас" - на лична, реклама не правя.
Активен

lunarvalleys

  • Гост
Re: Общ работник...
« Отговор #14 -: Aug 28, 2009, 14:47 »
бе вие тука всичките все компютърджии ли сте?  ??? :) :) :)
« Последна редакция: Aug 28, 2009, 15:51 от lunarvalleys »
Активен