Автор Тема: Отваряне на портове в Убунту 9.10  (Прочетена 2700 пъти)

dslpowr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
  • Distribution: Ubuntu 9.10
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Здравейте. Видях че има тема за отваряне на портове в Убунту. http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=36669.msg186925#msg186925 Прочетох я, ама май не е решение на моя проблем. Или аз не правя нещо като хората.
Проблема е че не мога да си отворя порт за торент. Ползвам интернет от БТК, техния "рутер" и мой безжичен рутер Netgear. Под Виндовс всичко си е ок. Програмата си добавя изключението в firewall-а. Аз си настроих в my.contact.bg да имам отворени портове от 45110 до 45115. Преди малко "отворих" и друг порт 47624.  На рутера успях да си отворя портове и под виндовс торента върви като пушка. Ама с линукса нещо ударих на камък.  Гледах в разни сайтове.. копирах и паствах настройки на iptables, не става. Не записах точно <знам че трябваше да paste-на тука какъв отговор ми е дал, ама....>
Като ида на http://www.utorrent.com/testport?port=47624 получавам отговор "Port 47624 does not appear to be open". Тоя последния порт - 47624 е от предварително зададените отворени портове на Netgear-а. Мисля че беше за Warcraft.
Общо взето какъвто и порт да напиша и/или отворя на рутера на бтк и на моя- не ми се получава...
Какъв е начина да се оправи това? Като се има предвид че с линукса не съм много, много на ти.
Благодаря предварително


П.П. Преди малко опитах и това sudo iptables -A INPUT -p tcp --dport 47624 -j ACCEPT
Копи-пасте... Ама резултат никакъв
« Последна редакция: Dec 18, 2009, 16:29 от dslpowr »
Активен

..."Само не майстори, милорд. За какво са ми хора, научили докъде се простират пределите на възможното?"...

VladSun

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2166
    • Профил
Re: Отваряне на портове в Убунту 9.10
« Отговор #1 -: Dec 18, 2009, 17:03 »
Дай първо да видим какво си "затворил" ;)
Код
GeSHi (Bash):
  1. sudo iptables -t filter -nxvL
  2. sudo iptables -t nat -nxvL
  3. sudo iptables -t mangle -nxvL
Активен

KISS Principle ( Keep-It-Short-and-Simple )
http://openfmi.net/projects/flattc/
Има 10 вида хора на този свят - разбиращи двоичния код и тези, които не го разбират :P

steady

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 266
  • Distribution: Maemo / Ubuntu
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Отваряне на портове в Убунту 9.10
« Отговор #2 -: Dec 18, 2009, 18:54 »
Според мен торент клиента ти е забъгнал. Избери си някой друг от "Ubuntu Software Center".
Активен

Tablet: Nokia N900; Maemo 5.
Server: HP; Intel Pentium 4 3.2GHz; 2GB DDR2; Ubuntu Server 9.10.
Laptop: Acer Aspire 5738ZG; Intel Core 2 Duo 2GHz; 3GB DDR3; Nvidia GeForce G105M; Ubuntu 10.10.
Desktop: ASRock ConRoeXFire-eSATA2; Intel Core 2 Duo 1.6GHz; 3GB DDR2; Nvidia GeForce G210; Ubuntu 10.10.

sisosiso

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 91
    • Профил
Re: Отваряне на портове в Убунту 9.10
« Отговор #3 -: Dec 18, 2009, 20:16 »
Здравей dslpowr , инсталирай си от synaptic ''Gufw'' има я в хранилището ,
от там лесно ще може да си отварях портове и да разрешаваш цели програми .
Активен

dslpowr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
  • Distribution: Ubuntu 9.10
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Отваряне на портове в Убунту 9.10
« Отговор #4 -: Dec 18, 2009, 21:04 »
@VladSun

Код
GeSHi (Bash):
  1. sudo iptables -t filter -nxvL
  2.  
  3. Chain INPUT (policy ACCEPT 99617 packets, 112723138 bytes)
  4.    pkts      bytes target     prot opt in     out     source               destination        
  5.       0        0 ACCEPT     tcp  --  *      *       0.0.0.0/0            0.0.0.0/0           tcp dpt:47624
  6.  
  7. Chain FORWARD (policy ACCEPT 0 packets, 0 bytes)
  8.    pkts      bytes target     prot opt in     out     source               destination        
  9.  
  10. Chain OUTPUT (policy ACCEPT 81242 packets, 8008359 bytes)
  11.    pkts      bytes target     prot opt in     out     source               destination        
  12.  
  13. #
  14. sudo iptables -t nat -nxvL
  15.  
  16. Chain PREROUTING (policy ACCEPT 0 packets, 0 bytes)
  17.    pkts      bytes target     prot opt in     out     source               destination        
  18.  
  19. Chain POSTROUTING (policy ACCEPT 0 packets, 0 bytes)
  20.    pkts      bytes target     prot opt in     out     source               destination        
  21.  
  22. Chain OUTPUT (policy ACCEPT 0 packets, 0 bytes)
  23.    pkts      bytes target     prot opt in     out     source               destination        
  24.  
  25.  
  26. #
  27. sudo iptables -t mangle -nxvL
  28. Chain PREROUTING (policy ACCEPT 3 packets, 156 bytes)
  29.    pkts      bytes target     prot opt in     out     source               destination        
  30.  
  31. Chain INPUT (policy ACCEPT 3 packets, 156 bytes)
  32.    pkts      bytes target     prot opt in     out     source               destination        
  33.  
  34. Chain FORWARD (policy ACCEPT 0 packets, 0 bytes)
  35.    pkts      bytes target     prot opt in     out     source               destination        
  36.  
  37. Chain OUTPUT (policy ACCEPT 2 packets, 116 bytes)
  38.    pkts      bytes target     prot opt in     out     source               destination        
  39.  
  40. Chain POSTROUTING (policy ACCEPT 2 packets, 116 bytes)
  41.    pkts      bytes target     prot opt in     out     source               destination        
 


@steady, не е само от торента. На http://www.utorrent.com/testport ,като напиша номера на порта и ми казва че ми бил затворен.
На http://www.canyouseeme.org/  резултата е : "Error: I could not see your service on 77.85.234.251 on port (47642)
Reason: Connection refused"

@sisosiso, ще я пробвам ей сега.
« Последна редакция: Dec 18, 2009, 22:44 от VladSun »
Активен

..."Само не майстори, милорд. За какво са ми хора, научили докъде се простират пределите на възможното?"...

steady

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 266
  • Distribution: Maemo / Ubuntu
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Отваряне на портове в Убунту 9.10
« Отговор #5 -: Dec 18, 2009, 21:26 »
Цитат
@steady, не е само от торента. На http://www.utorrent.com/testport ,като напиша номера на порта и ми казва че ми бил затворен.
На http://www.canyouseeme.org/  резултата е : "Error: I could not see your service on 77.85.234.251 on port (47642)
Reason: Connection refused"

Не ги гледай тея репорти. Гледай дали сваля и качва торент клиента защото в някой случай те отварят порт само кагато ги пуснеш.
Активен

Tablet: Nokia N900; Maemo 5.
Server: HP; Intel Pentium 4 3.2GHz; 2GB DDR2; Ubuntu Server 9.10.
Laptop: Acer Aspire 5738ZG; Intel Core 2 Duo 2GHz; 3GB DDR3; Nvidia GeForce G105M; Ubuntu 10.10.
Desktop: ASRock ConRoeXFire-eSATA2; Intel Core 2 Duo 1.6GHz; 3GB DDR2; Nvidia GeForce G210; Ubuntu 10.10.

VladSun

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2166
    • Профил
Re: Отваряне на портове в Убунту 9.10
« Отговор #6 -: Dec 18, 2009, 22:45 »
Нямаш никъде DROP в твоята защитна стена - т.е. всички портове са ти "отворени" стига да бъдат "отворени" от съответните програми. Търси проблема другаде.
Активен

KISS Principle ( Keep-It-Short-and-Simple )
http://openfmi.net/projects/flattc/
Има 10 вида хора на този свят - разбиращи двоичния код и тези, които не го разбират :P

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Отваряне на портове в Убунту 9.10
« Отговор #7 -: Dec 18, 2009, 23:11 »
Ами ти нямаш никаква настроена защитна стена.Т.е. проблемът ти не е в нея.Тя просто е като решето - пуска всичко и не спира нищо.Това е,което ти е написал и VladSun.
Проблемът ти е в рутерите.Търси го там.Не е настроен порта там.
И не вярвай много-много на този тест от сайта.Ползвай портове от 50000 нагоре.
И си сверявай данните за отворен порт в страниците на торент-тракерите - те ти пишат дали си ок или не.
Аз лично съм скептично настроен към рутерите на БТК-то.
Успех!
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

dslpowr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
  • Distribution: Ubuntu 9.10
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Отваряне на портове в Убунту 9.10
« Отговор #8 -: Dec 19, 2009, 02:33 »
Благодаря на всички които се отзоваха. Transmission <правилно ли го написах?> торента тръгна. Неговия тест <бутночето дето е под полето в което въвеждам номера на порта> казва че порта ми бил отворен. Решението всъщност се оказа много лесно и времеемко. Xubunto-то което ползвах нещо се скапа и нищо не можах да направя. <кофти израз, който показва колко не съм наясно с линукса>. С 2 думи при поредния рестарт  не ми се показваха таскбаровете. Пробвах да цъкам с десния клавиш и от там да си викам програмите, ама нещо не ме кефеше. Инсталирах си едно Ubunto 9.4, то си се ъпгрейдна само до 9.10 и хоп- трнсмишъна показва че порт 45112 бил отворен. Що така стана? XFCE-то ли нещо или аз оаках ситуацията...?
Както и да е, съчетах теория с практика- засега всичко работи, само дето не ми е ясно защо :)
Под виндовс бях със същите рутери и същите настройки- там тръгва от първия път.

Защо нямам защитна стена? Да разбирам ли че по подразбиране съм като Матросов? С голи гърди срещу амбразурата с картечницата и "Стреляй гад" :)
И защо да ползвам порт от 5000 нагоре?
Същалявам за елементарните въпроси и че вие ще трябва да изтъквате очевидното, ама като не знам, ще питам. Щото си мисля че е по-добре да питам и да ме ме овикат и после да ми обяснят, от колкото да си седя кух като пробита лейка :)
Активен

..."Само не майстори, милорд. За какво са ми хора, научили докъде се простират пределите на възможното?"...

tyuio

  • Гост
Re: Отваряне на портове в Убунту 9.10
« Отговор #9 -: Dec 19, 2009, 12:44 »
Цитат
Защо нямам защитна стена? Да разбирам ли че по подразбиране съм като Матросов? С голи гърди срещу амбразурата с картечницата и "Стреляй гад" :)
И защо да ползвам порт от 5000 нагоре?
Не се притесняваи всички портове по подразбиране са отворени в убунту а и в много други дистрибуции. Това не те прави по уязвим а и си зад рутер така че още по малко. В линукс опасностите са по малко от такова естество. Казвати да ползваш по голямо число порт защото голяма част от по долните са запазени за определени демони и програми да не се скарат нещо с тях.
Активен

dslpowr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
  • Distribution: Ubuntu 9.10
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Отваряне на портове в Убунту 9.10
« Отговор #10 -: Dec 20, 2009, 23:24 »
Благодаря! [_]3
Ще сменя номера на порта.

Дали да питам тука, или да отваям нова тема?
Айде ще рискувам и ще питам, пък модераторите ако решат че е в разрез със правилата, ще направят каквото трябва.

Защо като се мотая из нет-а, някои страници не щат да се зареждат от първия път? Под виндовс това то няма. Винаги съм с Огнена Лисица и едни и същи сайтове <не винаги де> под виндовс се зареждат веднага, под линукс <убунту, хубунту> понякога трябва 2-3 пъти да натисна рефреш и чак тогава зарежда страницата. Иначе просто седи и чака на празен <бял екран, ако е "open in new window" или на страницата на която съм натиснал линка... Ако е само за разлеждане, няма проблем, ама като трябва да се въвжда юзер и пас.. леко е.. да кажем некомфортно
Мислех че е от StopScript-a, <въпреки че и под виндовс го ползвам>, спрях го- няма промяна...
Активен

..."Само не майстори, милорд. За какво са ми хора, научили докъде се простират пределите на възможното?"...

tasmaniec

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 32
  • Distribution: Kubuntu 13.10
  • Window Manager: KDE
  • "Това, което не ме убива ме прави по-силен."Ницшe
    • Профил
Re: Отваряне на портове в Убунту 9.10
« Отговор #11 -: Dec 20, 2009, 23:32 »
Здравей, в полето на браузера -about:config .В полето за филтър - ipv6,и сменяме с двойно кликане да стане- true.Така при мене се "разбърза".  ;D
Активен

CPU -Intel Pentium E2140@ 3000Gh,VGA-Ati Radeon 4850,Mem. A-Data 2*1Gb.,2*160Gb. Hitachi,Jetway ip35- sg.

dslpowr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
  • Distribution: Ubuntu 9.10
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Отваряне на портове в Убунту 9.10
« Отговор #12 -: Dec 22, 2009, 13:39 »
Респект! Мисля че се получи. [_]3
Активен

..."Само не майстори, милорд. За какво са ми хора, научили докъде се простират пределите на възможното?"...