Автор Тема: Списък с инсталираните програми и размера им – KDE  (Прочетена 1061 пъти)

melanholly

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 23
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE 4.5
    • Профил
Здравете, ползвам kubuntu 10.04 и понеже като си правих едно време разделянето на дисковете си оставих малко място за линукса сега имам проблем. Препълва ми се дяла за операционната система(/home ми е на отделен дял) и се чудя има ли начин да видя кои програми заемат най-много място и ако някоя не ми трябва да я премахна и да си освободя пространството.

Благодаря :)
Активен

Ekspert

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 801
  • Distribution: Debian Wheeze
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
програмка дето ти върши работа е baobab, другото което можеш да направиш е да махнеш изтеглените и инсталирани вече пакети в /var/cache/apt/archives (само .deb пакектите) същото упражнение може да направиш и със синаптик.
Активен

Извинението е като ЗАДНИКА. Всеки си го има.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

melanholly

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 23
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE 4.5
    • Профил
програмка дето ти върши работа е baobab, другото което можеш да направиш е да махнеш изтеглените и инсталирани вече пакети в /var/cache/apt/archives (само .deb пакектите) същото упражнение може да направиш и със синаптик.
Baobab нямам ама ползвам Filelight, която ми върши същата работа. Второто го пробвах ама явно съм ги бил изчистил по друг начин(мисля че е apt-get autoclean) щото там нямаше .deb файлове

От тази тема http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=38428.msg202480#msg202480 ми свърши работа този ред доста е полезен
можеш да видиш списък на всички инсталирани пакети сортирани по големина - ако нещо не ползваш -деинсталирай го

dpkg-query -W --showformat='${Installed-Size} ${Package}\n' | sort -nr | less
Дефакто е точно това което търсех. Благодаря и на двама ви :)
Активен

Ekspert

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 801
  • Distribution: Debian Wheeze
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
програмка дето ти върши работа е baobab, другото което можеш да направиш е да махнеш изтеглените и инсталирани вече пакети в /var/cache/apt/archives (само .deb пакектите) същото упражнение може да направиш и със синаптик.
Baobab нямам ама ползвам Filelight, която ми върши същата работа. Второто го пробвах ама явно съм ги бил изчистил по друг начин(мисля че е apt-get autoclean) щото там нямаше .deb файлове

Дефакто е точно това което търсех. Благодаря и на двама ви :)

Baobab не съм много сигурен дали я има в ubuntu вече но ако ти е на Български убунту, няма да намериш програмата с това име ами с : Анализатор на ползването на диска
Активен

Извинението е като ЗАДНИКА. Всеки си го има.