Анкета

Въпрос: Гимп или  Фотошоп  (Гласуването приключено: Jan 13, 2012, 12:31)

  • GIMP
    - 14 (56%)
    Photoshop
    - 7 (28%)
    и двете
    - 1 (4%)
    нито една
    - 3 (12%)

Общ брой гласове: 24

Автор Тема: Гимп срещу Фотошоп  (Прочетена 7417 пъти)

rumen6787

  • Гост
Гимп срещу Фотошоп
« -: Nov 14, 2011, 12:31 »
Коя програма ще използвате Фотошоп при условие, че е лицензиран или кракнат или Гимп, който е безплатен и трябва да му слагате допълнително приставки (плъгини)?
Активен

Oxy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 253
  • Distribution: Fedora / Gentoo / Debian
  • Window Manager: KDE (4.2/ 3.5)
    • Профил
    • WWW
Re: Гимп срещу Фотошоп
« Отговор #1 -: Nov 14, 2011, 12:55 »
Твоя въпрос малко тип червената шапчица срещу вълка >:D

sdr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 655
    • Профил
Re: Гимп срещу Фотошоп
« Отговор #2 -: Nov 14, 2011, 13:15 »
Аз ГИМП-а го ползвам само за сравнително прости работи и за моите лични нужди ми е 100% достатъчен. Ама като ми дадът някое psd и да си извадя от него елементите ми се искаше да има по-добра поддръжка и си "крада" Фотошопа :(
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: Гимп срещу Фотошоп
« Отговор #3 -: Nov 14, 2011, 13:50 »
Разбира се, че Photoshop.
Не знам на кой му е хрумнало, че GIMP-а може да върши същата работа... за хоби - да, но за сериозна работа не става. Най-малкото - повечето клиенти се придържат към някакъв стандартен формат, какъвто в GIMP не се подържа.
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Гимп срещу Фотошоп
« Отговор #4 -: Nov 14, 2011, 13:52 »
Що за анкета при положение че Photoshop не може да се пусне нативно?
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Гимп срещу Фотошоп
« Отговор #5 -: Nov 14, 2011, 14:01 »
Що за анкета при положение че Photoshop не може да се пусне нативно?

+1. И аз смятам, че анкетата е глупава и няма смисъл.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

rumen6787

  • Гост
Re: Гимп срещу Фотошоп
« Отговор #6 -: Nov 14, 2011, 14:26 »
преди две три години бях луд фен на фотошоп, но го ползвах като пиратски, защото не мога да си го позволя. вярно е, че е по професионален от гимп. повечето от нас използват нелицензирано копие на фотошоп. а който има много пари, нека си го купува. слязох на земята и не искам да давам мнение за нещо, което не съм купил, нито нямам намерение да купувам.
Казват, че ГИМП е за аматьори. Да, така е. Гимп е започнал своето начало от 1995 г. А ФШ от около 1990-1991 г. до сега. ФШ е със собственически код, и никой от нас не може да го променя, само тези, които са го програмирали. Гимп е с отворен код и всеки може да го добавя или допълва. на повечето от нас не им се иска да сваля плъгини за гимп, защото си е играчка и е така.
Аз минах от ФШ на ГИМП защото е свободен и никой няма да ми държи сметка, а за ФШ всеки би ме попитал дали съм го купил или не. аз не искам да споря с никого. всеки сам си избира. Но политиката на Адоби е да купуват ФШ пакета за да им се пълни джоба. Аз нямам пари и немога да си купя ФШ, ако го взема нелегално, ще забива. Естествено е, кракнатите копия на фотошоп, и уиндоус да забиват. Който има пари нека си купува легални версии и копия. Нека го прави с чувството за... всеки си знае как.

« Последна редакция: Nov 14, 2011, 15:29 от rumen6787 »
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Гимп срещу Фотошоп
« Отговор #7 -: Nov 14, 2011, 14:50 »
rumen6787, пак пускаш тема, в която не се разбира идеи и мнения ли търсиш, или искаш да споделиш нещо с всички (в стил пост в блог). Ако търсиш идеи и мнения, използвай търсачката на форума, ще намериш доста теми по въпроса, при това със сериозни примери и от двете страни. Мисля, че там ще намериш и мнението на почти всички, отговорили и в тази тема.
Активен

rumen6787

  • Гост
Re: Гимп срещу Фотошоп
« Отговор #8 -: Nov 14, 2011, 15:32 »
търся идеи, а мнения има много. важното е дали двете програми се ползват еднакво. и може ли човек да бъде креативен и с гимп? за фотошоп има уроци много. целта на тази анкета е гимп или фотошоп? Ще посоча един пример: да се направи плакат с гимп или да се направи уолпейпър с гимп. ако имате туториал/урок с фотошоп, да можете да го направите с гимп. това е идеята на тази анкета.
« Последна редакция: Nov 14, 2011, 15:37 от rumen6787 »
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Гимп срещу Фотошоп
« Отговор #9 -: Nov 14, 2011, 15:33 »
целта на тази анкета е гимп или фотошоп?

Тогава защо се казва: Гимп срещу Фотошоп?
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

rumen6787

  • Гост
Re: Гимп срещу Фотошоп
« Отговор #10 -: Nov 14, 2011, 15:40 »
защото гимп има някои приставки, които фотошоп няма или са платени, затова. ноп промених заглавието на анкетата "гимп или фотошоп". защото има хора, които ползват и двете. а колкото за приставките на гимп се разпространяват свободно и се инсталират и могат да се използват.
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Гимп срещу Фотошоп
« Отговор #11 -: Nov 14, 2011, 15:41 »
защото гимп има някои приставки, които фотошоп няма или са платени, затова. ноп промених заглавието на анкетата "гимп или фотошоп". защото има хора, които ползват и двете. а колкото за приставките на гимп се разпространяват свободно и се инсталират и могат да се използват.

А на Photoshop приставките платени ли са?
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

rumen6787

  • Гост
Re: Гимп срещу Фотошоп
« Отговор #12 -: Nov 14, 2011, 15:54 »
целият фотошоп е платен. но има и неплатени приставки като филтрите на andrew, но повечето от тях са платени. фш си има и вградени филтри и приставки.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Гимп срещу Фотошоп
« Отговор #13 -: Nov 14, 2011, 16:34 »
Пак казвам, във форума има подобни теми и там се бяха изказвали хора с конкретни примери и за двете програми. Най-добре ги потърси.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Гимп срещу Фотошоп
« Отговор #14 -: Nov 14, 2011, 23:49 »
Разбира се, че Photoshop.
Не знам на кой му е хрумнало, че GIMP-а може да върши същата работа... за хоби - да, но за сериозна работа не става. Най-малкото - повечето клиенти се придържат към някакъв стандартен формат, какъвто в GIMP не се подържа.

Неволно се сетих за нещо дето четох на скоро в някакъв блог, как Линукс превъзхождал Уиндоус, как куп технологии ги имало в Линукс много преди да се появят в Уиндоус и щях да му пиша коментар как милиарди мухи обичат лайната и не може да грешат, но аз и предполагам и той не ги обича, че ESXi е силно модифициран Дебиан, което автоматически означава, че трябва да е GPL, но без инструменти за управлението му е на никого ненужен, а инструментите са платени, само за уиндоус и на всичкото отгоре и .net!

Та, това че за голяма част от работата на дизайнера Гимп е достатъчен като функционалност, не означава, че е добър заместител, а креативност и инструменти за реализациян на креативни идеи са две съвсем различни неща.
Активен