Автор Тема: помощ за една задачка  (Прочетена 7011 пъти)

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: помощ за една задачка
« Отговор #30 -: May 16, 2012, 13:37 »
//офтопик
Щом е в Бургаски свободен явно е някой кадър, на който просто му трябва някакъв диплом за компютАре, за да се намърда на някое топло място да цъка пасианс или да претендира пред
подчинените на шефа, който му е тате, че има диплома!!!!
Това не е задължително.

Първо, в университетите, които не са на държавна издръжка (не знам как да го кажа, но имам пред вид НБУ, Американския, БСУ и т.н.), поне за IT успяват да привлекат преподаватели със статус на светила, иначе водещи лекции в СУ и ко. Т.е., може да учиш в университет с не особено висок рейтинг - БСУ - но това не значи, че нивото ти на подготовка е занижено.

Второ, имам познат, който е завършил IT именно в БСУ - започнал е да "учи", но в някакъв момент е осъзнал че наистина му е интересно и че, макар и в БСУ, има шанса да получи солидни образователни основи. Та той не се занимава с пасианси, не работи при "тате" и определено не се надържа само на едната диплома.

Всичко си е до човека, ми е мисълта. А това задание е доста хубаво, ние по мрежи на упражнения за iptables не сме говорили, само в един от изборните курсове за администрация на Линукс го имаше.
Активен

Gogo_SZ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 270
  • Distribution: Mageia, Mandriva
  • Window Manager: KDE, Mate, Gnome, LXDE
  • So to complete victory of trade over reason!
    • Профил
Re: помощ за една задачка
« Отговор #31 -: May 16, 2012, 15:51 »
Пичове, специалността нали се сещате че не изучава само линукс. Това което ми трябва го научавам, работата е там, че с линукс не ми е нужен. Въобще не смятам да се занимавам с нещо, с което не искам. Просто дисциплината е такава и ща неща, налага се да мина изпита.
А този форум за какво е, ако не за да зададеш въпрос и да ти отговорят?

Без Linux/Unix - няма мрежи!!!
Това че не го учите е проблем на университета - значи е за закриване!!!
Задачката е елементарна и има повече общо с Bind и малко с iptables, ама и двете не произхождат от малкия счупен прозорец....

В общи линии идеята на задачката е да се тренираш в DNS Substitution и Manual Routing - гадни похвати миришещи на цензура и Сталинизъм
« Последна редакция: May 16, 2012, 15:54 от Gogo_SZ »
Активен

remotex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 344
    • Профил
Re: помощ за една задачка
« Отговор #32 -: May 16, 2012, 16:57 »
Лично аз навремето разубедих няколко човека за БСУ поради същите причини... а и поради това че навремето още не знаех че.. почти навсякъде е така просто по-големите и известни ВУЗове наблягат повече на теорията, но инак пак не са в час... и затова се нароиха толкова частни академии НАРС и там С. Наковци и сие... така като гледам и С. Наков, че и аз па и доста други дето познавам по-правилно би било да се опишем като самоуки т.е. поне на практика (не засягам теоретични проблеми тук) винаги знаем повече от преподавателите във ВУЗ.

Да вярно е това за някои вузове, но там проблема е че като хванат веднъж един преподавател и гледат да го "изцедят докрай" т.е. а бе той този покрай това и това може още да води и онова я да го накараме да го води и него така и така ще се разкарва човекът - нищо че може и да не е "светило" по "и онова" дето още ще го води... А бе честно казано кой повече натиска за това не ми е ясно - явно ползата е взаимна а и гледат да си попълнят часовете едните а другите хонорара но е така - за по незадължителните курсове в сивата зона естествено, ама то.. дали ще те скъсат на "волната програма" или на "задължителната" каква е разликата  >:D

Докато не стане както е по белия свят т.е. почти никога май  :'( - курсовете да са свободно избираеми, да има малко конкуренция и между преподавателите, да се разбере какво наистина се търси на пазара а и не само няма да имаме напредък и ще има такива като колегата - дето не им трябва нещо а са задължени да го учат.

По въпросът за мрежите - дали ще му трябва или не е спорен - но нека има вариант за начинещи и напреднали и да са избираеми да видим тогава... или както казваше един мой учител по бойни изкуства - Първо ги учим да чупят, а едва после да лекуват.. и там хората си карат така от.. хилядолетия т.е. ВУЗът им си има прогама за начинещи дето повече чупят и за напреднали дето после ходат и оправят след начинаещите  8)
Нека си има мрежи за начинещи и там да се учи как работят, а не както е в случая как да ги накараме да НЕ работят за определени машини и конфигурации - това вече е за напреднали.

П.П. Само да спомена че и известни по цял свят имена (напр. Станфордския Университет) си имат трески за дялкане - наскоро излгедах 2-3 свободни курса и само единия беше на ниво - за ИИ, другия за SaaS беше пълна боза по-скоро курс за Руби и Test Driven Development отколкото за SaaS ама поне се опитват хората - видели са че има наплив за учене на това нещо и .. търсенето определя предлагането, а не като в БГ - А бе то има "питания" за курс по SaaS ама аз Паскал знам Паскал ще им препо-дам, който не ще да хваща пътя и.. към Станфорд, МТИ или къдео му видят очите - те повечето това и правят - за СЪЖАЛЕНИЕ.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: помощ за една задачка
« Отговор #33 -: May 16, 2012, 17:43 »
//оффтопик
проблема е че като хванат веднъж един преподавател и гледат да го "изцедят докрай" т.е. а бе той този покрай това и това може още да води и онова я да го накараме да го води
Лични наблюдения (ФМИ на СУ): Това е особено присъщо за "държавните" (не знам как е точната дума) университети - там недостигът на кадри води до такива неща, което пък отказва потенциални бъдещи кадри, които не искат да им налагат да преподават неща, по които не са компетентни. За "частни" университети не знам как е, но аз намирам логични причини да не бъде така. Най-малкото преподавателят, понеже (предполагам) е на хонорар (граждански договор), спокойно може да откаже да води дадени часове, които не са му интересни, просто получава пари пропорционално на хорариума си. Докато, когато това ти е основния трудов договор, нямаш много право на избор - задължително трябва да водиш поне X часа на седмица. Когато шефът на катедрата ти каже "ти ще водиш този курс и точка", разумните основания да не го правиш нямат стойност.

Цитат
явно ползата е взаимна а и гледат да си попълнят часовете едните а другите хонорара
Лични наблюдения (ФМИ на СУ): Дори и да има "външен" човек, който да води дадени часове (което за университета излиза в пъти по-евтино, понеже хоноруваните преподаватели работят за стотинки, ако изобщо им се занимава да си ги търсят), човек, който да има нужните познания и мотивация, първо се уреждат служителите на университета (независимо, че може и идея да си нямат за какво става въпрос), после, ако остане място, се търси друг човек. Ако оставим настрани думите "нужните познания и мотивация", звучи логично, но, добавим ли ги, става идиотско. За "частен" университет не знам, ама то винаги и навсякъде има хора, дето ще ламтят за хонорари.

Но това са странични въпроси. Основното, което исках да кажа, беше, че невинаги университет с нисък рейтинг означава специалност/курс със слаба учебна програма и некадърни преподаватели и/или хора с подарени дипломи. Също, ако някой се мисли за нещо повече, само защото дипломата му е от по-известен университет отколкото на другия, най-вероятно именно той е този, който не струва. Който е минал (поне за малко) през висшето образование (поне у нас), би трябвало да е осъзнал, че една диплома сама по себе си нищо не говори за качествата на онзи на снимката ѝ.
Активен

nashiq

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Re: помощ за една задачка
« Отговор #34 -: May 27, 2012, 14:25 »
Eто още една подобна задачка.
Прави се по същата схема, нали?  :D

http://i.imgur.com/SJht6.jpg
« Последна редакция: May 27, 2012, 15:46 от nashiq »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: помощ за една задачка
« Отговор #35 -: May 27, 2012, 14:35 »
Я си оправи снимката на заданието. С краката нагоре е.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

edmon

  • Гост
Re: помощ за една задачка
« Отговор #36 -: May 27, 2012, 23:13 »
//офтопик
Щом е в Бургаски свободен явно е някой кадър, на който просто му трябва някакъв диплом за компютАре, за да се намърда на някое топло място да цъка пасианс или да претендира пред
подчинените на шефа, който му е тате, че има диплома!!!!
Това не е задължително.

Първо, в университетите, които не са на държавна издръжка (не знам как да го кажа, но имам пред вид НБУ, Американския, БСУ и т.н.), поне за IT успяват да привлекат преподаватели със статус на светила, иначе водещи лекции в СУ и ко. Т.е., може да учиш в университет с не особено висок рейтинг - БСУ - но това не значи, че нивото ти на подготовка е занижено.

Второ, имам познат, който е завършил IT именно в БСУ - започнал е да "учи", но в някакъв момент е осъзнал че наистина му е интересно и че, макар и в БСУ, има шанса да получи солидни образователни основи. Та той не се занимава с пасианси, не работи при "тате" и определено не се надържа само на едната диплома.

Всичко си е до човека, ми е мисълта. А това задание е доста хубаво, ние по мрежи на упражнения за iptables не сме говорили, само в един от изборните курсове за администрация на Линукс го имаше.

Дрън дрън дрън,... човека писа, че не му пука и не иска да го учи...:)))
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: помощ за една задачка
« Отговор #37 -: May 28, 2012, 13:14 »
/off:

Ама и тия даскали ползват една терминология... как звучи само - Интернет общността :)
Двата уеб сървъра се намирали "зад точката за достъп", ами ако са в rack, и са един над друг? Как ще преместим сървъра "зад точката за достъп" :)

Това е като моите спомени от ПУ - дисциплина с гръмкото име "Информационни технологии", мислех, че ще е нещо интересно, а то... учиха ни как се правят таблици в Excel, и преподавателката като я питах кое му е технологичното обянси - "като завършите, някоа ако имате фирма, това ще ви е полезно да си правите фактурите", явно не беше и чувала за счетоводни програми :)
После учихме и как се форматира текст във Word и това беше.... а на изпита - ни в клин, ни в ръкав единият от въпросите - "Тагове за <нещо си според групата> в HRML". Моето беше нещо от сорта на "Тагове за описване на картинки в HTML". Две страници писах за img тага и атрибутите му :)
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: помощ за една задачка
« Отговор #38 -: May 28, 2012, 18:17 »
//offtopic
Дрън дрън дрън,... човека писа, че не му пука и не иска да го учи...:)))
Този - да, затова и получава съответните отговори по темата си. Само исках да кажа на хората, които поставят етикети "същия като него" на всички в даден "неелитен" университет, че не са прави.

@Mitaka - и нас са ни учили на Word, Excel, начален HTML по предмет със същото име - ИТ. Само че в 9-10 клас в гимназията и отделно от предмета "Информатика" :D Да не си попаднал в някоя педагогическа специалност, все пак? ;)
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: помощ за една задачка
« Отговор #39 -: May 28, 2012, 18:43 »
Не, специалността беше "Информатика" :)

А ето това ми беше курсов проект, сами преценете доколко е сериозно да даеш такова задание на студент втори курс... да се абстрахираме от това, че е на assembler, но е елементарно...

Цитат
#include <iostream.h>
 int prov(int a, int b, int c) {
         int max;
                 _asm {

                 mov eax,a
                 mov ebx,b
                 mov ecx,c
                 mov max,ebx
                 cmp eax,ebx
                 jle end
                 mov max,eax
                 cmp ecx,max
                 jle end1
                 mov max,ecx

 end1:

 end:
         cmp ecx,max
                 jle end2
                 mov max,ecx

 end2:

         }

         return max;
 }

 int main() {
 int a,b,c,res;
 cout << "Enter a: ";
 cin >> a;
 cout << "Enter b: ";
 cin >> b;
 cout << "Enter c: ";
 cin >> c;
 res = prov(a,b,c);
 cout<<"Max="<< res << endl;
 return 0;
 }
Активен

nashiq

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Re: помощ за една задачка
« Отговор #40 -: May 29, 2012, 12:45 »
А някой по темата? Наистина ще съм благодарен  :)
Радвам се поне, че си намерихте място за чесане на езици  ;D
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: помощ за една задачка
« Отговор #41 -: May 29, 2012, 13:55 »
@nashiq айде виж документацията на iptables и малко потърси в google за сходни ситуации. За 1 час ще си го оправиш сам, че и ще можеш да го обясниш после.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

Mitaka

  • Гост
Re: помощ за една задачка
« Отговор #42 -: May 29, 2012, 15:30 »
А някой по темата? Наистина ще съм благодарен  :)
Радвам се поне, че си намерихте място за чесане на езици  ;D

Не разбра ли, че никой няма да ти помогне ей така, на готово, ако ти не покажеш какво си се опитал да направиш САМ, до къде си стигнал в решаването на проблема и т.н.?
Като гледам заданието ти - 10-тина реда е това, което ти трябва.
Виж как се филтрират адреси, виж какво е NAT, виж какво е рутинг... все неща, които ще ти бъдат полезни.
И не минавай с номера "на мене линукс не ми трябва" :)
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: помощ за една задачка
« Отговор #43 -: May 29, 2012, 16:07 »
Наистина ще съм благодарен  :)
По какъв начин ще си изкажеш благодарността? Ще сложиш коментар кой наистина ти е написал скрипта? Ще кажеш на преподавателя да не ти пише 6-ца, а просто една 3-ка, колкото да е взет изпита? Ще запомниш името на човека, който ти е помогнал, ще го поканиш на по бира и ще му се обаждаш да му честитиш празниците?

Дори не си написал каква дистрибуция ползваш, а правилата го изискват (както изискват и да кажеш ти какво си направил, за да се справиш с проблема сам). Ако ти, като автор, като човекът в спешна нужда, не спазваш правилата, защо очакваш някой друг да ги спази и да пише в темата ти само в случай, че може и иска да помогне? Да не говорим, че още в началото получи доста силни жокери от edmon...
Активен

sudo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 73
    • Профил
Re: помощ за една задачка
« Отговор #44 -: May 30, 2012, 10:11 »
А някой по темата? Наистина ще съм благодарен  :)

nashiq решението е очевадно: отиваш при преподавателя, казваш "Г-н И... , аз нищо не отбирам от Линукс ама ела да те черпя едни бири, пък ти ако искаш ми пиши едно 3нам" и си готов  [_]3 [_]3 [_]3
Активен