Автор Тема: помощ за една задачка  (Прочетена 6989 пъти)

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: помощ за една задачка
« Отговор #15 -: May 15, 2012, 20:35 »
@nashiq Абе човек до сега щеше 1000 пъти да си откраднал код от някой firewall скрипт. Из нета е пълно. Отделно, че за Iptables туториали колкото искаш. Ако имаш малко по-прилична машина ( говоря да е нещо от последните 4-5 години) си сетни просто няколко виртуалки и си проиграй постановката ( не слагай грагични среди, само базова инсталация ти трябва, тестовете ги прави с ping и с links под конзолата).
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

nashiq

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Re: помощ за една задачка
« Отговор #16 -: May 15, 2012, 20:53 »
Пичове, специалността нали се сещате че не изучава само линукс. Това което ми трябва го научавам, работата е там, че с линукс не ми е нужен. Въобще не смятам да се занимавам с нещо, с което не искам. Просто дисциплината е такава и ща неща, налага се да мина изпита.
А този форум за какво е, ако не за да зададеш въпрос и да ти отговорят?
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: помощ за една задачка
« Отговор #17 -: May 15, 2012, 21:19 »
Пичове, специалността нали се сещате че не изучава само линукс. Това което ми трябва го научавам, работата е там, че с линукс не ми е нужен. Въобще не смятам да се занимавам с нещо, с което не искам. Просто дисциплината е такава и ща неща, налага се да мина изпита.
А този форум за какво е, ако не за да зададеш въпрос и да ти отговорят?

Той е за това, но не е някой да ти направи курсовата задача или да ти вземе изпита :)

Каква е специалността, ако не е тайна? Струва ми се, че не ви карат случайно да учите такива работи?
Активен

nashiq

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Re: помощ за една задачка
« Отговор #18 -: May 15, 2012, 21:40 »
Добре, да си представим че това не ми е изпита, не ми е и курсовата.
Намерих просто тази задача в интернет, и просто ми е интересно как се решава, понеже нямам опит с линукс, се допитвам до това място. Виждам че сте вещи в материята линукс за разлика от мен, затова се надявам някой да помогне, така както аз бих помогнал на някой който не разбира това, в което аз съм специализирал.

Това променя ли нещата :)

Иначе специалността е КСТ в бургаския свободен.
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: помощ за една задачка
« Отговор #19 -: May 15, 2012, 21:42 »
Той човекът го каза - изпит по мрежи. Ама на него не му е важно и даже не е запомнил условието - предполагал бил, че било "Switch с VLAN-и". Ами човече, то ако е така, реализацията е съвсем друга и вече няма нищо, свързано конкретно с линукс.

Едит: Виж ако питаш как се конфигурират VLAN-и в линукс, това е друга работа и отговорът е - ползвай търсачката. Такива теми има.
« Последна редакция: May 15, 2012, 21:45 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

nashiq

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Re: помощ за една задачка
« Отговор #20 -: May 15, 2012, 22:03 »
Кое условие не съм запомнил бе Ласков??
Условието ти е на картинката.
Това че професорите са некадърници е съвсем друга тема на разговор.
Половината неща в условието куцат и са неясни, картинката е правена все едно от петокласник на пейнт, и не става ясно абсолютно нищо. Явно е, че вие имате проблеми с разшифрованета на схемата, какво остава за тези като мен дето не знаят за какво става въпрос.
Активен

sstefanov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 158
    • Профил
Re: помощ за една задачка
« Отговор #21 -: May 15, 2012, 22:27 »
Пак се започна с темата защо са форумите...
Били за взаимопомощ. ОК, ти с какво помогна на някой тук, за да очакваш и на теб да ти помогнат.
Нали е ВЗАИМОпомощ, или искаш и това някой да ти обясни какво означава?
Ние нямаме проблеми със схемата, ти имаш проблеми. Задаваш въпроси в Линукс форум като казваш, че никога нямаш намерение да се занимаваш с Линукс.
За решение на твоите задачи хора като теб обикновено плащат. Ти колко даваш? Мисля, че 200 лв е разумно в твоя случай.
« Последна редакция: May 15, 2012, 22:30 от sstefanov »
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: помощ за една задачка
« Отговор #22 -: May 15, 2012, 22:34 »
Кое условие не съм запомнил бе Ласков??
...
...
Устройството по средата и аз не знам какво е, но предполагам е Switch с VLAN-и.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Mitaka

  • Гост
Re: помощ за една задачка
« Отговор #23 -: May 15, 2012, 22:36 »
Специалността ти е КСТ, и твърдиш, че не ти трвбва Линукс и мрежи? Странно....

Аз ти казах:
Покажи какво си направил ТИ по задачата, какво ти е ясно и какво - не. Иначе аз схемата я разбрах... условието не е никак трудно, но е малко неуместно да чакаш всичко на готово... то ако беше така - щяха директно да раздават дипломите.

Та, дай да видим - какво си направил ти за решаването на задачата, дай да видим според теб какви правила трябва да има, и ако имаш грешка - всеки би ти помогнал за коригирането и. Но просто да чакаш някой да ти реши цялата задача не е редно.
Ако е до това - задачата ти може да се реши с толкова много писане и завъртяни вериги в iptables, че не виждам как ще обясниш скрипта на преподавателя :)
А реално са 10-тина реда...
Активен

edmon

  • Гост
Re: помощ за една задачка
« Отговор #24 -: May 15, 2012, 23:07 »
Специалността ти е КСТ, и твърдиш, че не ти трвбва Линукс и мрежи? Странно....

Аз ти казах:
Покажи какво си направил ТИ по задачата, какво ти е ясно и какво - не. Иначе аз схемата я разбрах... условието не е никак трудно, но е малко неуместно да чакаш всичко на готово... то ако беше така - щяха директно да раздават дипломите.

Та, дай да видим - какво си направил ти за решаването на задачата, дай да видим според теб какви правила трябва да има, и ако имаш грешка - всеки би ти помогнал за коригирането и. Но просто да чакаш някой да ти реши цялата задача не е редно.
Ако е до това - задачата ти може да се реши с толкова много писане и завъртяни вериги в iptables, че не виждам как ще обясниш скрипта на преподавателя :)
А реално са 10-тина реда...

Щом е в Бургаски свободен явно е някой кадър, на който просто му трябва някакъв диплом за компютАре, за да се намърда на някое топло място да цъка пасианс или да претендира пред
подчинените на шефа, който му е тате, че има диплома!!!!


Активен

sdr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 655
    • Профил
Re: помощ за една задачка
« Отговор #25 -: May 16, 2012, 01:05 »
Оставете ги тия да пасът както се знае всеки шеф си заслужава подчинените :) Каква ви е на вас работата да се занимавате с поредния губещ време в сферата? Нито е първи нито ще е последен нито ще ви вземе работното място най-вероятно. Ако има "добри хора" да му отговарят останалире да не пилеят нерви и време в спорове кое било правилно и кое грешно то времето и заплатата сама си казва кое как :)
Активен

vox

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 147
  • Distribution: HP-UX, Solaris, AIX
  • Window Manager: console only
  • #!/bin/ksh
    • Профил
Re: помощ за една задачка
« Отговор #26 -: May 16, 2012, 08:19 »
Аз така и не разбрах, това устройство в центъра на звездата switch ли е , linux ли е ?
И дали трябва да се набиват правила на локалните компютри ?
Активен

No Windows, no Gates only apache inside

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: помощ за една задачка
« Отговор #27 -: May 16, 2012, 08:39 »
//off
@vox Ми най вероятно е switch, щото аз иначе не виждам великия смисъл Линукс машината да е GW и вместо да рутира тя нататък, да се слага отделен рутер за целта. Най-малкото ми изглежда пилеене на ресурс и ток :)
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

vox

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 147
  • Distribution: HP-UX, Solaris, AIX
  • Window Manager: console only
  • #!/bin/ksh
    • Профил
Re: помощ за една задачка
« Отговор #28 -: May 16, 2012, 12:47 »
Ами значи в такъв случай, nashiq трябва да зададеш политика на всеки един от компютрите

iptables INPUT/OUTPUT веригите.

Примерно :

iptables -A INPUT -s XXX.XXX.XXX.XXX -j DROP

а, за забраната на интернет сайтове, четох че вече са ти дали работеща идея с /etc/hosts
Активен

No Windows, no Gates only apache inside

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5255
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: помощ за една задачка
« Отговор #29 -: May 16, 2012, 13:15 »
Май че най-добре е да стопираме темата дотука. С калпазанлък -> работа не става.

На няколко пъти колегите вече подхвърлиха, че юнака не си е мръднал и пръста да попрочете нещо, да го осмисли, да се потруди малко, да размърда малко от малко мозъка. Пък измисли нещо, напиши няколко iptables правила, изтествай ги реално, ако са грешни - коригирай, експериментирай. RTFM дето се вика. Aма то няма кой да Read-не мануала. А като има труд положен - и тук ще се намери кой да ги до-оправи после, че да са работещи.

Та така де, и да ти я дадат готова написана задачата мойто дете, ти пак няма да я разбереш доникъде, и няма да можеш да я обясниш на ПРОФЕСОРИТЕ НЕКАДЪРНИЦИ (както ги описваш и охарактеризираш). Оттук нататъка смятай какъв кадър-специалист ще излезе от теб. Нищо лично. Успехи ти пожелавам само.
« Последна редакция: May 16, 2012, 13:18 от Acho »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.