Автор Тема: Отказала батерия (съживяване)  (Прочетена 3576 пъти)

stan4opojara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 143
    • Профил
В началото на пролетта се сдобих с лаптопче с отказало дъно, Toshiba Satelite A300 17N. Ta, чак сега му взех дъно и тръгна, но се оказа че батерията е отказала. По проверих и се оказа че нова или рециклирана горе долу все тая, около 100 лв. Разглобих батерията, вътре се оказа че е с 6 елемента и платчица. Премерих елементите и се оказа че два от тях са заминали, те са по два вързани в паралел, купих двата елемента и ги смених и сега. Преди смяната показваше че има малко ток в нея и се зарежда батерията. След смяната показваше пак същото, като новите елементи които сложих бяха по заредени от другите и затова реших да заредя и другите, направих го но промяна няма. Остава да опитам да ги разредя и тогава да я сложа, демек ако последно е отчело че са слаби да започне да ги зарежда. Четох доста за ресетване на батерията тоест на електрониката но не стигнах до нещо по конкретно. Четох за варианти да се зареди батерията и после пълен разряд но при мен тя не подава ток към лаптопа. 
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: Отказала батерия (съживяване)
« Отговор #1 -: Nov 19, 2012, 20:28 »
Никакъв шанс.
Освен - нова електроника, която сигурно струва колкото нова батерия.
EPROM-а едва ли можеш да го пипаш... и макар, че има вероятност някой да се опита да ме опровегае:

Тоя чип е сложен там за хубаво, а именно да предпази батерията от намеса подобна на твоята, т.е. няколко нови и няколко стари елемента... не случайно отказва да подава ток - по-добре, отколкото да се запалиш, нали?
Най-добре дай 100 лв, и не си прави експерименти. Това е просто съвет, а ти прави каквото искаш де :)
Активен

stan4opojara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 143
    • Профил
Re: Отказала батерия (съживяване)
« Отговор #2 -: Nov 26, 2012, 11:40 »
Да довърша темата поне. Моята намеса не е страшна защото съм учил малко такава материя и съм донякъде наясно. Акумулатора на моята моторетка вече две години е литиево-ионен точно от такива елементи но както и да е. Смених двата елемента, те бяха напълно заредени, като я сложих батерията машината показваше зареждане но реално нищо не се случваше. Препрограмиране може да се прави на чипа но програматора е скъпичък и за една батерия не си заслужава. Та хванах се и им изравних заряда първо като заредих старите елементи до нивото на новите т.е до почти пълни, но същата работа пак показва че ги зарежда а нищо. Взех и разредих елементите до нивото което бяха преди това, пак същата работа. Този път ги разредих почти до край и тогава като я сложих машината показваше че е пълна батерията. Тогава си казах е сега ако я заредя сигурно ще излъжа работата. Заредих ги пак до дупка сложих я и какво, пак показва че се зарежда. Тогава вече се отказах. Извода какъв ми е те хората са я направили като   свърши курса да си купиш нова, нали в крайна сметка трябва да си продават нещата. А също има и момента за които Митака казва да пипа някои които не му е работа и да стане беля. Сега по една бира  [_]3 и в ибеи за половината пари които искат тук си я намира човек. ;)
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: Отказала батерия (съживяване)
« Отговор #3 -: Nov 26, 2012, 12:14 »
"Проблема" е чисто финансов, и идва от производителя: просто нещото е програмирано след определено използване да "умре" и толкова.
Активен

nyakoy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 164
  • Distribution: Distrohopper
  • Window Manager: Gnome2, KDE4, OpenBox
    • Профил
Re: Отказала батерия (съживяване)
« Отговор #4 -: Nov 26, 2012, 13:12 »
A нямаш ли познат/приятел, който да ползва програматор в работата си и да ти свърши една услуга? Може да му коства няколко минути само. Ако върнеш старите елементи държи ли се както преди или остава на новото положение? Ако сложиш само нови елементи колко скъпо ще излезе т.е. има ли смисъл?
Активен

Keep in mind, you did not learn Windows in a day, and it will take some time to learn Linux as well.

Slackware may be a dinosaur, but the main advantage of dinosaurs is it takes at least a meteor strike to take them out.

Isn't it enough to just "not use" something?

danaildr

  • Гост
Re: Отказала батерия (съживяване)
« Отговор #5 -: Nov 26, 2012, 13:57 »
И аз има същия проблем с една батерия на MSI, елементите са почти нови, но от честото вкл. /изкл. на зарядното чипа е стигнал оптималния брой зареждане.разреждане цикли. Лошото е, че програмата за програмиране на пома, е по-скъпа от нова батерия ....  Имам познат който "рециклира" батерии, но точно за тоя чип неговите програми не сработват, та за сега съм на зарядно  нонстоп, което не е фатално, тъй като лаптопа няма матрица и се ползва като настолен компютър
Активен

stan4opojara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 143
    • Профил
Re: Отказала батерия (съживяване)
« Отговор #6 -: Dec 03, 2012, 13:53 »
Нямам познат които да се занимава с такова нещо. А елементите ми ги намери един колега по 3 лв. парчето. Значи за 6-те елемента по 3 прави 18 лв. но няма смисъл да ги сменя защото електрониката прецаква работата. Намерил съм я за 25 долара с доставката. То не си заслужава да се бориш с нея толкова, или пък да купуваш софтуер и хардуер за толкова много пари. Поне това е моето мнение де, иначе аз обичам да поправям такива неща за които казват че никога няма да проработи, но нямам 100% успеваемост... ;) успех на тези които се занимават [_]3
Активен

UBIGI

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 33
    • Профил
    • WWW
Re: Отказала батерия (съживяване)
« Отговор #7 -: Dec 10, 2012, 17:11 »
Имам един приятел, който има практика едно 20 години с това !
Дори да не е правил със сигурност знае как да стане, а и ще се радва колега да експериментира нови техничарски трикове  8) - друг е въпроса за трудоемка рентабилност - останалото е кой ще се потруди !
 O0
Та, казвайте да ви насоча ;)
Активен