Автор Тема: 3 в 1 :)  (Прочетена 4388 пъти)

razorbladic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 167
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity 8
    • Профил
Re: 3 в 1 :)
« Отговор #30 -: Dec 19, 2012, 11:18 »
Ето ме пак..  :D съфорумци :))

В крайна сметка не успях въобще да си спася инфото от стария лап и го преинсталирах с ново Убунту 12.04 ЛТС... и го подарих на съквартиранта ми, който няма лап. Вместо него си купих ето този нов Самсунг лап http://laptop.bg/laptops-samsung-NP300E5X-samsung_np300e5x_A03BG_withSSD.

Както се вижда той има два отделни харда: ССД хард (заради който въобще си купих лапа), който е 128 ГБ и 500 ХДД. Аз съм си инсталирал Уб 12.04 на ССД Харда и ми работи пИрфектно :))) Само че не знам как да маунтна 500 ГБ-вия хард и да го използвам просто като хоум и за данни, ползвайки си Убунтото от ССД харда? Идея как да го направя... Относно Е17 конзола, инсталирах си я на убунту, както и кайро-док и гноме...

Друг въпрос, така и така пиша.. Този лап е 64-бит значи ли че само 64-бит ОС трябва да ползвам, както и на виртуалката? Относно виртуалката, защо не ми засича мишката и не ми тръгва Бодхи исото? Баххх...
« Последна редакция: Dec 19, 2012, 11:57 от razorbladic »
Активен

razorbladic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 167
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity 8
    • Профил
Re: 3 в 1 :)
« Отговор #31 -: Dec 22, 2012, 11:49 »
Някой ще ми отговори ли, в крайна сметка? Не знам как д апроцидирам с втория си хард диск.. ;))
« Последна редакция: Dec 22, 2012, 11:55 от razorbladic »
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: 3 в 1 :)
« Отговор #32 -: Dec 22, 2012, 19:24 »
Не се монтират дискове, а се монтират дяловете (и, по-точно, файловите им системи), които имаш в тях. За да монтираш някой дял, трябва първо да добавиш partition таблица, да създадеш дяла и да му дадеш файлова система. Явно по време на инсталацията на системата си указал дялове и форматиране само на първия диск, но не и на втория, и сега вторият ти диск е празен и трябва да го настроиш за ползване.
Ако ще използваш само физически (стандартни) дялове, инструментът gparted (графичен е) ще ти е достатъчен за добавянето на partition таблицата (ползвай тип msdos), създаването на дяла (дяловете) и форматирането. Ако ще ползваш LVM, ще ти е полезен инструментът system-config-lvm (и той е графичен), с който да нагласиш логическите групи и томове.
След като създадеш дяла и го форматираш с избраната ти файлова система, вече ще е готов за ползване. Можеш да го монтираш с командата
Цитат
sudo mount -t ФС /dev/sdX /media/ПАПКА
където ФС е типът на файловата система, /dev/sdX e името на устройството (например, /dev/sdb1), а /media/ПАПКА е папката, в която да се монтира (трябва да я създадеш предварително). След като монтираш дяла, можеш да изпълниш командата
Цитат
cat /etc/mtab
при което ще ти се покажат текущо монтираните файлови системи, намираш реда за твоя дял и го добавяш в /etc/fstab, за да се монтира дялът автоматично със зареждане на операционната система.
От няколко версии насам Ubuntu (а и други дистрибуции) имат готови инструменти за монтиране и демонтиране на дялове графично от потребителя. Ако нямаш нужда вторият диск да седи постоянно монтиран, след като го форматираш можеш да пропуснеш стъпката с добавянето му в /etc/fstab и просто да рестартираш системата. След като системата зареди ще видиш иконка за дяла ти в левия панел с икони на Unity. Цъкаш на него, пишеш си паролата и ще се монтира.

Относно битовете на системата, щом машината ти е 64-битова, то ти препоръчвам да си ползваш 64-битова система на нея, за да се възползваш максимално от възможностите ѝ. Не е задължително, може и 32-битова, ако някога намериш някакви съображения, заради които да го искаш, но по-добре е 64-битова. Във виртуалните машини препоръката е същата. А за проблема с мишката във вртуалката, трябва да кажеш какъв софтуер за виртуалки ползваш и малко по-подробно описание на проблема.
« Последна редакция: Dec 22, 2012, 19:29 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

razorbladic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 167
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity 8
    • Профил
Re: 3 в 1 :)
« Отговор #33 -: Dec 23, 2012, 14:45 »
Така ми излиза ХДД харда... в него съм си сложил една моя папка с информация, при случай че искам да преинсталирам ССД харда, на който оперира Убунту.



Така ми изглежда ССД харда на Гпартед...




Тъй като не знаех как да маунтвам ХДД харда го направих на ФАТ32.. и не знам как да оперирам въобще с програмата за дялове...



А от глупост си изтрих май дяла за усб и не ми ги разпознава вече.. както се вижда, не знам как се оправя..



Искам да си преинсталирам лапа, но нямам СД-Ром, мога само с УСБ, но от БИОСА не разпознава в момента УСБ-та и веднага ми зарежда УБУНТУ днеърик пай... Какво да направя?
Активен