Автор Тема: 3 в 1 :)  (Прочетена 4332 пъти)

razorbladic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 167
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity 8
    • Профил
3 в 1 :)
« -: Dec 07, 2012, 21:38 »
Приятели, последният път, когато реших да инсталирам две дистра и Уин на компа, не бях разделил и кофигурирал паметта правилно и загубих достъп (руут) на една от дистрибуциите. Как, според вас, трябва да си разделя харда, така 4е да не ми се слу4и същата картинка.

Става дума за смес на Убунту 12.04 / Уин ЕксПи / Бодхи Линукс 12.04 .. като конфигурирането на руут и хоум директорийте на последния ми развали достъпа до Убунту... ?? Като инсталирам Бодхи, с ве4е поставени Уин и Убунту, да си оставя ли 4астта за Бодхи не маунтвана и като го поставям, да я използвам нея. Също, как Бодхи ще разбере коя руут директория да ползва, ако имам ве4е създадена такава от Убунту... Толкова неяснотии :)) Пишете, смело!

Благодарско !  :P
« Последна редакция: Dec 07, 2012, 21:40 от razorbladic »
Активен

encho1982

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 94
    • Профил
Re: 3 в 1 :)
« Отговор #1 -: Dec 07, 2012, 22:09 »
Не извършваш ли инсталацията по следният начин:

1. Инсталираш Win XP първо, за да не ти затрие после GRUB настройките.
2. Инсталиращ това Бодхи Линукс в / ( то на какво е базирано не го знам ) и заделяш 2 ГБ swap дял.
4. Инсралираш Убунту 12.04 накрая в / , за да може да ти конфигурира GRUB и да можеш да си избираш между трите ОС.

Защо заделяш за home? Използвай целият диск. Ако някой който разбира повече те посъветва по-адекватно послушай него, но аз бих постъпил така.
Активен

razorbladic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 167
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity 8
    • Профил
Re: 3 в 1 :)
« Отговор #2 -: Dec 08, 2012, 10:41 »
Encho1982, благодаря ти за бързия отговор!

Ами да, аз първо бях инсталирал Уин, после Убунту, а накрая, исках да ползвам и Бодхи, който е базиран на Убунту, но не знаех как да го конфигурирам и затова (бях сложил хоум, верно) се объркаха историите. Ще пробвам както ти ми предлагаш, мисля 4е няма да има проблем! Ина4е съм много о4арован от Бодхи Линукс,.. по4ти ми харесва колкото Убунту! :))) може да разгледаш http://www.bodhilinux.com/  тук за него.

Имам по-важен въпрос, оба4е.. Тъй като съм смесил хоум и руут на двете дистра, не мога да стигна до информацията си на Убунту, а там ми останаха важни документи, как да си оправя хоум и дяловете, 4е отново да ги про1ета, без да загубя данни. Би било хеви да ги изтрия, заради преинсталация :((
« Последна редакция: Dec 08, 2012, 10:43 от razorbladic »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: 3 в 1 :)
« Отговор #3 -: Dec 08, 2012, 10:42 »
Първият ми съвет е да се отървеш от онова ОС ли, какво ли е. Но ако толкова държиш, с всяка жива дистрибуция може да си оправиш груба (освен ако си спал и не си му позволил да ползва целия диск).

После за Бодхито. Като стар „просветител“ (вж. ми профила) искрено те приветствам. Тук има и по-големи от мен — Тукс, Мара, а наскоро разбрах и за NorthBridge. В самия проект има двама българи, но те вече не пишат тук.  В е17 от глезотиите, единственото дето липсва са клатещите прозорци, жив преглед в лентата за задачи и експозето, когато забиеш горе ляво показалеца на мишлеко в КДЕ4. Последното с новия превключвател на задачи е ненужно. Но пък във всичко друго се справя и се е справял по-добре винаги, като изключим управлението на документи, дето е трагедия, но един ROX Filer или spacefm решава проблема ефективно, почти толкова добре, колкото шампиона Конкверор.

Та думата ми беше за Бодхи. Не е необходимо да го имаш отделно, след като имаш Убунту. Бодхи не е нищо повече от хранилища и донаправени теми (поне половината не стават за българи без ръчно оправяне на шрифтовете). Можеш да дбавиш неговите хранилища към убунтувските или пък обратното, в негова среда да инсталираш това, което ти харесва от Убунту без никакъв проблем. Аз лично направих първото.

Ако ще работиш с повече от една среда едновременно, първо стартирай КДЕ/Гном, а после е17 и така нататък среди, управители, обвивки. Защото е17 няма заложена графично  такава възможност. Разбира се винаги може от чиста конзола да го направиш, но пък защо като хората са го направили удобно?

Успех! 



п.п. Сетих се нещо. Ако си си направил някакви настройки от магесника на Бодхи, но още не знаш как се постиогат с е17, просто вземи папката .e и си я сложи у дома.
« Последна редакция: Dec 08, 2012, 10:45 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

razorbladic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 167
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity 8
    • Профил
Re: 3 в 1 :)
« Отговор #4 -: Dec 08, 2012, 10:50 »
Go_Fire, аз нямам опит въобще с КДЕ и не го предпо4итам като графи4на среда, за Е17 дори не съм запознат. Бодхи ми хареса като дизайн, а аз държа на това, не толкова на хардуерните му специфики. Все пак, както сам каза, Бодхи е разновидност на Убунту и затова ми допада... Аз не знам как да се оправям с хранилища и т.н. но затова са бъдещите експерименти :))

Какво по втория ми въпрос? :)
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: 3 в 1 :)
« Отговор #5 -: Dec 08, 2012, 10:59 »
Ами вероятно разпознава Убунту като самото себе си (каквото е, както си разбрал и сам) и се опитва да се надгради, което означава да изтрие убунтуто и да се настани отгоре. Честно казано, както ти писах, не е необходимо да имаш и двете. Към хранилищата на едното добави другите. В Бодхи е по-лесно, защото е графично, а в Убунту хранилищата на Бодхи се добавят на ръка. Ако ще ползваш други графични управители/обвивки/среди освен  е17, горещо съветвам да инсталираш kdm/gdm3 и да го поставиш по подразбиране, за което ще те попита.

п.п. Ако още не си разбрал Бодхи не ползва Юнити, Гном, Канела, Мате, XFCE, LXDE или друго, а е17, като е допълнен с програми от другите. Но понеже в последната версия минаха към EFM, боклук (евентуално бижу), с който имам всекидневен опит, то и беше съвета ми за  ROX.
« Последна редакция: Dec 08, 2012, 11:01 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

razorbladic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 167
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity 8
    • Профил
Re: 3 в 1 :)
« Отговор #6 -: Dec 08, 2012, 11:05 »
Оставяме Бодхи да си джитка отделно, с неговото си Енлайтенед Е17 среда, а Убунту отделно също. Въпросът е как правилно да бъдат конфигурирани като отделни руут,хоум, тъй като ако иксам да преинсталирам някое от тях, да не губя информация и да не смесваме манджата с сладкото (на баба) :)) ??
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: 3 в 1 :)
« Отговор #7 -: Dec 08, 2012, 11:08 »
Ако ще са отделни, / трябва да е отделен със сигурност. Ако ползваш временна памет (swap) няма никакъв проблем да е общ. Същото се отнася и за домът. Бодхи пише почти само в каталога .e. Най-много да изтряска да ти се зарежда по подразбиране е17, което няма да е видимо от Убунту, но това е въпрос на една щракане.



По принцип да ползваш общ дом за много дистрибуции не би трябвало да води до проблем, дори самите дистрибуции генерално да се отличават (напр. Генту и Федора). ЧУвал съм само за теоретични проблеми и нито един станал на практика.
« Последна редакция: Dec 08, 2012, 11:13 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

razorbladic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 167
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity 8
    • Профил
Re: 3 в 1 :)
« Отговор #8 -: Dec 08, 2012, 11:16 »
И как на практика става това разделение? Дай ми то4ни стъпки... Инсталвам Убунту и си го конфигурирам с / + /хоум + /суап . ясно дотук! Ами Бодхи как след това го конфигурирам само с / + /суап (2ГБ) ли? Така май 4етох из нета?? :))
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: 3 в 1 :)
« Отговор #9 -: Dec 08, 2012, 11:26 »
Временната памет не е необходимо да е повече от гигабайт, ако изобщо има нужда. Всичко, което ползва повече, ще доведе до забиване на машината. Има едно изключение, при което трябва да е повече от физическата два пъти и това е при дълбоко приспиване. Ако го ползваш, тогава два пъти. В Убунту до колкото помня има графичен конфигуратор.

В него се оказваше да ти задели, колкото му е необходимо от празното пространство за дървото. Това май беше третата възможност най-отдолу. После даваше възможност ръчно да се донастрои. При тая стъпка избираш точката за монтиране която е нужна (напр. home) и само добавяш пътя.

Не знам как друго яче да го обясня. Със сигурност има много видео снимано по въпроса, а и обяснения с картинки, включително на български. Толкова лесно ми се струва, че се чудя, как не им се получяава на някои хора.

Тук има само една особеност. Често се съветва home да е отделен дял. Но и да не е, една интелигентна дистрибуция, не би го пипнала при преинсталиране, ако е част от дървото. Все пак страхът бил пазел лозето. Допълнителна премия, когато е дял — с разни магии може да го достъпиш от другата ОС и да го ползваш например като Моите документи.

Нашият модератор Нетер пък съветва дори swap да не е дял. На лаптопа ми е точно така и не усещам голяма разлика в производителността, но пак, който иска сигурност — отделен дял.
« Последна редакция: Dec 08, 2012, 11:30 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: 3 в 1 :)
« Отговор #10 -: Dec 08, 2012, 11:57 »
Е какво му е сложното?
Разделяш диска така, че да имаш един дял за уиндоус, един дял за Линукс 1, един дял за Линукс 2 ..., дял за домашната директория и дял за суапа.
Убунту инсталираш на един дял, Бодхито на друг, хомето може да е общо, но силно препоръчвам потребителите да са различни.
Иначе, ако не ползваш отделен хоме, трудно ще можеш да контролираш разхода на пространство по диска.
Ако машината е лаптоп, суап е задължителен, ако ще го приспиваш и хибернираш.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

razorbladic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 167
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity 8
    • Профил
Re: 3 в 1 :)
« Отговор #11 -: Dec 08, 2012, 14:29 »
Не 4е е сложно, просто не бях инсталирал 3 дистра на един лаптоп... А ако е необходимо да се преинсталира някое дистро, ако имат общ хоум, няма ли вероятност от загуба на информация?
« Последна редакция: Dec 08, 2012, 15:10 от razorbladic »
Активен

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: 3 в 1 :)
« Отговор #12 -: Dec 08, 2012, 16:51 »
Точно за да няма загуба на информация, за това хоме ти е отделен. Когато инсталираш или преинсталираш, дяла за хоме само се посочва за използване като хоме, без да се форматира. Препоръчвам при различни дистрибуции да се използват различни потребители, за да не се омешват настройките.
По едно време на моя машина бяха 5 дистрибуции и уиндоус. Но просто няма смисъл, вече ги поглеждам на виртуална машина, а си ползвам Кубунту за постоянно.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

razorbladic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 167
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity 8
    • Профил
Re: 3 в 1 :)
« Отговор #13 -: Dec 08, 2012, 23:16 »
Да! за идеята първо на виртуалката и после ако толкова приритам - на харда... на мене случаят с Бодхи беше такъв, не ми тръгна на виртуалката и за да я разгледам си я инсталирах и стана една послее..

Имам въпрос, как да стигна до ценните данни на хоум, при положение 4е не ми го показва при Бодхито, а хоума е на Убунту, който  руут или хоум не ми го зарежда, аз като инсталирах Бодхи сложих отделни руут и хоум и след това не успях да си включа Убунтото, а там са ми ценните данни. И не искам да ги загубя, какво трябва да направя, за да имам пърдо достъп до тях и после да нямам два хоума за 4етене а само един??
Активен

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: 3 в 1 :)
« Отговор #14 -: Dec 09, 2012, 08:06 »
Ако не си ги изтрил дяловете (дяла ?) на Убунту и не ти ги показва, значи не са монтирани просто. Отвори GParted примерно и виж какво има на хард диска - какви дялове, големина и означение. Ако помниш на кой дял си сложил Убунту и неговият хоме просто трябва да направиш запис във fstab на бодхито да ги монтира при зареждане . След това трябва да си дадеш права да отваряш и записваш в тези дялове и така...
Обаче друго ме съмнява. Щом Груб не е засякъл Убунтуто, ми се струва, че си го изтрил и го няма просто.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/