Автор Тема: Как се прави backup машина ?  (Прочетена 3681 пъти)

kini

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 18
    • Профил
Как се прави backup машина ?
« -: Jul 05, 2013, 16:40 »
Здравейте,

Имам машина с CentOS 6.4 която е много важна и при загуба е нужно да възстановя всичко.

Имам втора машина която искам да направя за backup. Какво ми е нужно : софтуер, програми и т.н ?

EDIT: Ако мислите че е по-добре има вариант да сложа още твърди дискове в машината.

Поздрави.
« Последна редакция: Jul 05, 2013, 16:43 от kini »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Как се прави backup машина ?
« Отговор #1 -: Jul 05, 2013, 16:51 »
Ами щом ти е толкоз важна информацията на нея, значи ти требе да е поне с 2 диска в райд1 и липсата на евентоален финансов ресурс не е оправдание!
Активен

kini

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 18
    • Профил
Re: Как се прави backup машина ?
« Отговор #2 -: Jul 05, 2013, 16:55 »
Ами щом ти е толкоз важна информацията на нея, значи ти требе да е поне с 2 диска в райд1 и липсата на евентоален финансов ресурс не е оправдание!
Значи остава втория вариант - слагането на втори хард в машината.

Какво следва след това ? Цялото копиране как ще стане (с постоянно обновяване).. Да допълня че харда на машината е голям колкото и backup харда.

ПС. Никой не е казал че проблема е в парите. Имам нужното, но как ще стане самото конфигуриране ?
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Как се прави backup машина ?
« Отговор #3 -: Jul 05, 2013, 17:08 »
Това за парите го споменах само като един вид застраховка от последващо мнение, че често има и такива [_]3.
Ако ще отиваш на вариант райд, следва добавяне на втори диск по възможност еднакъв с първия, създаване на райд масива и преинсталиране на на всичко, като преди това важната информация трябва да я извадиш защото всичко ще се изгуби безвъзвратно.
Тука вече идват въпросите какъв райд да ползваш и дали да бъде софтуерен или хардуерен и още куп други неща, но пък при ползването на райд и умения да боравиш с него, няма да имаш нужда от бекъп.
Активен

kini

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 18
    • Профил
Re: Как се прави backup машина ?
« Отговор #4 -: Jul 05, 2013, 17:14 »
Това за парите го споменах само като един вид застраховка от последващо мнение, че често има и такива [_]3.
Ако ще отиваш на вариант райд, следва добавяне на втори диск по възможност еднакъв с първия, създаване на райд масива и преинсталиране на на всичко, като преди това важната информация трябва да я извадиш защото всичко ще се изгуби безвъзвратно.
Тука вече идват въпросите какъв райд да ползваш и дали да бъде софтуерен или хардуерен и още куп други неща, но пък при ползването на райд и умения да боравиш с него, няма да имаш нужда от бекъп.

Нямам никаква представа за тези насоки (raid, backup) затова и питам.. Няма ли по лесен вариант ? Не ми се иска да преинсталирам сървъра наново защото ще стане доста мазало..
Активен

drag

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 83
  • Distribution: Debian; FreeBSD
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Как се прави backup машина ?
« Отговор #5 -: Jul 05, 2013, 17:20 »
но пък при ползването на райд и умения да боравиш с него, няма да имаш нужда от бекъп.

Това не е вярно!

RAID != BACKUP
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Как се прави backup машина ?
« Отговор #6 -: Jul 05, 2013, 17:24 »
но пък при ползването на райд и умения да боравиш с него, няма да имаш нужда от бекъп.
Това може да бъде много опасно становище :) Не! RAID в никакъв случай не може да се нарече backup. Разбира се, това не значи, че RAID е излишен, напротив, дори е много полезен, но целта му е съвсем друга, нищо че има 1-2 частично допирни точки с backup.

kini, оптималната схема на създаване на резервни копия зависи много от това какво мислиш да пазиш в резервното копие. Ако под "всичко" имаш предвид наистина всичко, препоръчвам ти следната схема:
- Дисковете ги слагаш в масив, който те удовлетворява и за който имаш необходимите средства. RAID-0 не ти върши работа, гледай от RAID-1 нагоре;
- Върху масивите не прави физически дялове, а сложи LVM, за да имаш гъвкавост за преоразмеряване на дяловете при нужда по всяко време, както и за правене на snapshot-и за резервните копия;
- Качваш си FSArchiver на сървъра и чрез него си пазиш изображения на дяла (дяловете), което ще ти представлява резервното копие. За целта на FSArchiver подавай пътя до snapshot-а на дяла, а не пътя до самия дял, за да си гарантираш константно състояние на файловете, докато правиш архива.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Как се прави backup машина ?
« Отговор #7 -: Jul 05, 2013, 17:25 »
Срещал съм из нета инструкции как може да се съдаде софтуерен райд1 след инсталацията или на работеща машина(както е в твоя случай), но ми се вижда малко опасно, ако този който го прави не е достатъчно опитен.
Би могъл да разцъкаш варианти във виртуална машина преди да пристъпиш към реализация на реалната.
От въпросите които задаваш, ако не ти се преинсталира, търси специалист да ти го направи, като преди това си подготвиш само диск, а ако ще преинсталираш, лесно ще го създадеш в началото, а при евентоален проблем с дисковете в последствие, може и без специалист да минеш.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Как се прави backup машина ?
« Отговор #8 -: Jul 05, 2013, 17:25 »
По-лесното е всички нужни файлове или цели директории, да си ги копираш някъде другаде. На друга машина, на друг хард диск, etc.

Има много начини да се реализира това копиране. Ако ти се чете, погледни мануала и примерите на rsync. Има и доста такива теми, тук във форума. Успехи.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Как се прави backup машина ?
« Отговор #9 -: Jul 05, 2013, 17:33 »
Абе, не, че бекъпа е съвсем излишен, но аз съм привърженик та вариантите с които не се налага да го ползва!
Представям си на този сървър да има БД на складова програма и всяка вечер си прави бекъп! На следващия ден хората започват работа, издават документи за продажби и доставки на стоки, платежни документи и на обяд единия диск гърми! Връщаме сношния бекъп и всички спират работа щото трябва първо със същата последователност да се въведат вече издадените от снощи до момента документи. Отиде 1-2 дни работа и блокаж за една друга не малка част от хората.
Аз също ползвам бекъпи! Всяка седмица правя бекъп на виртуалките които са ми важни, нищо, че са върху хардуерен райд5, но само за допълнителна гаранция и щото на виртуалка бекъп може да се прави и без да се спира.
« Последна редакция: Jul 05, 2013, 17:38 от backinblack »
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Как се прави backup машина ?
« Отговор #10 -: Jul 05, 2013, 17:33 »
Срещал съм из нета инструкции как може да се съдаде софтуерен райд1 след инсталацията или на работеща машина(както е в твоя случай), но ми се вижда малко опасно, ако този който го прави не е достатъчно опитен.
Още едно предимство на LVM - миграцията от липса на RAID към софтуерен RAID е лесно като детска игра и няма никакъв проблем да се направи без никакво рестартиране на машината. Тук има едно хубаво ръководство за целта.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

kini

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 18
    • Профил
Re: Как се прави backup машина ?
« Отговор #11 -: Jul 05, 2013, 19:56 »
Машината на която искам да създам backup drive е webserver и има инсалиран cp, apache, mysql, dns, smtp и т.н доста важни неща които работят).

Затова както казах имам 2 варианта да включа изцяло отделна машина на която да се изпраща и обновява backup-а, а другият вариант е просто да добавя втори hdd към машината.

Нямам си никаква представа от raid и backup-и.. Просто не съм се интересувал преди, но ето че дойде и това време и сега ми е нужно.

Хард диска който мисля да използвам е със същия обем какъвто е и работещия на машината. Ако има начин да се архивира някакси и да се изпраща ще е супер, а ако има и по-добри варианти още по-добре.

Малко малоумно ви го обяснявам, но както казах, не съм се интересувал точно от това нещо.
« Последна редакция: Jul 05, 2013, 20:00 от kini »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Re: Как се прави backup машина ?
« Отговор #12 -: Jul 05, 2013, 20:00 »
rsync от / на оригиналната машина към backup машината. А може и да бъде към някоя директория директория на backup машината: например: /home/BACKUP
и тогава /home/BACKUP ще съдържа цялото роот дърво на оригиналната.

A rsync ще си го сложиш в скрипт с нагласените параметри и този скрипт ще го изпълняваш периодично. Например всеки ден. rsync работи много бързо, защото прехвърля само променените файлове.

Аз така правя, ако искаш ще ти пусна скрипта който ползвам.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

kini

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 18
    • Профил
Re: Как се прави backup машина ?
« Отговор #13 -: Jul 05, 2013, 20:03 »
rsync от / на оригиналната машина към backup машината. А може и да бъде към някоя директория директория на backup машината: например: /home/BACKUP
и тогава /home/BACKUP ще съдържа цялото роот дърво на оригиналната.

A rsync ще си го сложиш в скрипт с нагласените параметри и този скрипт ще го изпълняваш периодично. Например всеки ден. rsync работи много бързо, защото прехвърля само променените файлове.

Аз така правя, ако искаш ще ти пусна скрипта който ползвам.

Здравей, Naka

Това ми изглежда добра идея. Можеш ли да ми обясниш подробно има ли значение каква дистрибуция инсталирам на backup машината и самият скрипт къде мога да го открия ?  Също така кои файлове точно ще спася и възможно ли е да прави backup на бази данни..

Поздрави.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Как се прави backup машина ?
« Отговор #14 -: Jul 05, 2013, 20:29 »
Както казах по-горе, бекъпи правя само на виртуалки, но преди време съм се интересувал какъв софтуер за целта има и се ползва за тази цел за Линукс машини и останах с впечатление, че най-доброто или най-разпространеното е backula. В Уебмин има и графичен модул за него, но не съм го разцъквал, но ми се струва, че бива да му обърнеш внимание.
Аз на твое място, ако ползвах реална машина, бих ползвал софтуерен райд1, а ако търся по-високо бързодействие от дисковете, класен хардуерен райд5, 50 или 10, но там вече отиваш на над 1000 лефа за платка само!
Ако ползваш софтуерен райд1, в последствие можеш да местиш дисковете на друг по-добър хардуер и машината да си тръгне без проблем. Ако в процеса на работа ти се скапе 1 от двата диска, инфото не ти се губи, а ако не можеш нещо да се оправиш със замяната му и да тръгне отново както трябва, можеш с parted magec да стартираш лайв и да си го извадиш и прехвърлиш на нова инсталация. При този вариант със софтуерния райд, за мен бекъпа е чисто излишна процедура.
Аз ползвам бекъп като допълнителна подсигуровка, че при райд5, ако 1 диск отпадне и при смяната му, ако вземе да отпадне втори, преди първия да е ребилднал информацията се губи безвъзврътно, но все пак вероятността да ми се наложи да ползвам бекъпа я оценявам на прекалено малка, ако дисковете не са постоянно на 80-100% натоварени и се наблюдава често сървъра и се действа на време.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
как да направим backup на Линукс?
Настройка на програми
jeff67 3 2136 Последна публикация Sep 17, 2007, 18:31
от blackartist
Backup
Настройка на програми
k4BIG 27 6950 Последна публикация Sep 22, 2007, 15:45
от mom
Backup isp
Настройки на софтуер
nahap 4 2297 Последна публикация Apr 01, 2008, 09:57
от nahap
Backupна системата +един проблем
Настройка на програми
Constantinff 5 2218 Последна публикация Feb 07, 2009, 15:34
от Constantinff
Не успешно архивиране (с цел backup) чрез tar
Настройка на програми
staco 6 2286 Последна публикация Jul 26, 2009, 21:14
от staco