Автор Тема: Trinity, TDE: някой ползва ли го?  (Прочетена 4636 пъти)

kuunlaaksot

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 125
  • Distribution: CRUX
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #15 -: Mar 09, 2024, 09:26 »
malin1, в смисъл, пакети от хранилищата ги няма? Това малко тъпо, ако е така.. А, това с 'фалшивото' и мен ме заинтригува.

Ник, ето това намерих:

https://linuxize.com/post/how-to-enable-and-disable-root-user-account-in-ubuntu/

To enable root account in Ubuntu, run the following command:
Код:
sudo passwd root
Активен

lunarvalleys

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 609
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #16 -: Mar 09, 2024, 13:16 »
Пакетите си ги има, но голяма част от стандартно инсталираните по принцип в Дебиан не са инсталирани. От там идва бързината.

:D Фалшива инсталация - ами инсталирането на програми като при Уйна. Инсталират се за потребителя, не системно. Така не тежат, да, лесно се махат... Ама аз искам в моята си папка аз да казвам какво ще има.

Сега пробвах пак - направено е вече маалко по-добре, може и да му дам шанс.
Пробвах и плазмения вариант, на нетбучето взе да премигва още със старта. Стандартна Плазма на стандартен Дебиан, ще се влачи по корем и ще се бави, но няма да прави това.
Активен

kuunlaaksot

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 125
  • Distribution: CRUX
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #17 -: Mar 09, 2024, 14:43 »
:D Фалшива инсталация - ами инсталирането на програми като при Уйна. Инсталират се за потребителя, не системно. Така не тежат, да, лесно се махат... Ама аз искам в моята си папка аз да казвам какво ще има.

олеле! :D
Активен

lunarvalleys

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3244
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #18 -: Mar 09, 2024, 20:26 »
Оле, (за по-младите - Уау, Wow) верно одъртяваме и закост... т.е. омекваме и започваме да издишаме.

Сега аз не съм експерт по Убунту и не го ползвам, но то пък чак никой тук да не забележи че НИКОЯ от изброените команди не създава потребител, само му се сменя паролата. Та моето лично мнение - предполагам че потребителя рут се създава при инсталацията, вероятно със случайна парола и който иска да я знае после си я сменя с друга която познава.
« Последна редакция: Mar 10, 2024, 01:25 от remotexx »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6206
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #19 -: Mar 09, 2024, 21:13 »
Не се ли създава с парола по подразбиране?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

kuunlaaksot

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 125
  • Distribution: CRUX
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #20 -: Mar 09, 2024, 21:40 »
Оле, (за по-младите - Уау, Wow) верно одъртяваме и закост... т.е. омекваме и започваме да издишаме.

Сега аз не съм експерт по Дебиян и не го ползвам, но то пък чак никой тук да не забележи че НИКОЯ от изброените команди не създава потребител, само му се сменя паролата. Та моето лично мнение - предполагам че потребителя рут се създава при инсталацията, вероятно със случайна парола и който иска да я знае после си я сменя с друга която познава.

ми аз не съм на убунту, че да пробвам... сори ако съм пльоснал някоя идиотия
Активен

lunarvalleys

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #21 -: Mar 09, 2024, 21:59 »
По-скоро аз съм пльоснал глупости, от незнание :)
Ще опитам да поясня от моята камбанария - не съм експерт нито по дебиан, нито по Q4OS, нито по кой да било линукс, аз съм потребител:) Това, което видях, е, че  когато инсталирах Q4OS, ми искаше да сложа някаква парола. Въведох там някаква си елементарна, и я запомних. Когато от графиката (ТДЕ) искам да стартирам контрол панела и примерно, в System administration да се ровя, ми искаше парола, вкарах тази, от инсталацията, и става. Но ако трябва да инсталирам/премахвам нещо от системата, трябваше да ползвам sudo. Понеже ми е малко чуждо, и объркващо, аз съм си свикнал юзъра-юзър, руута- руут- като искаш да пипаш по системата- влизаш си руут и си пипаш там. Tука колеги дадоха инфо, а после и аз се зачетох из нета и точно това изрових, и то от форума на Q4OS (дето го писах в предния пост):

In case you need, for some peculiar reason, full root login, just type in terminal:
$ sudo passwd -u
$ sudo passwd
and configure root's new password.


- https://www.q4os.org/forum/viewtopic.php?id=3754

Не съм го пробвал, защото тоя лаптоп (с кю4) я го ползвам в седмицата веднъж, я не, както писах- на село е, но в момента ме сърбят пръстите да го пробвам и при първа възможност ще го направя.

За мен объркващото в цялата ситуация с това sudo и в тая ОС е, че сякаш няма класически юзър и класически руут. Даже май не се изразявам правилно, или не разбирам, или и двете. Аз съм си свикнал с магейските неща- логваш си се с юзъра, там с графиката, ако нещо ще инсталираш-премахваш, влизаш си в терминала, su-l root, паролата на руута (юзъра си е с негова си парола) и си правиш там каквото искаш, като руут. После exit, връщаш се в юзърския терминал, затваряш го и толкова.
А в кю4- при инстала ти иска някаква парола, въвеждаш, там приключва всичко, рестартва, ползваш си системата и компа, но ако пипаш нещо там apt-get install, apt install и т.н. - всичко като команди отпред със sudo. А аз съм си свикнал само с едно su -l root да си влизам в руута и оттам вече всичко, каквото ми трябва, еквивалентите на apt ... - urpmi, urpme и т.н. Като руут.

Та така де, сигурно в очите на всички тук съм изписал простотии, но това ми е странно - тая парола, дето ти предлага да я вкараш при инсталацията Q4OS каква е аджеба- юзърска ли, руутска ли? Явно не е юзърска, щом я иска при разни операции, а тогава юзъра без парола ли е?

Иначе освен моите лични неудобства със sudo, не мога да кажа нищо лошо за тази дистрибуция и тази графична среда.

« Последна редакция: Mar 09, 2024, 22:03 от Nik123 »
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #22 -: Mar 09, 2024, 22:33 »

In case you need, for some peculiar reason, full root login, just type in terminal:
$ sudo passwd -u
$ sudo passwd
and configure root's new password.

Става със втората команда, с първата ще ти извади (поне при мен го направи) съобщение, че командата изисква име на потребител

Код:
user@amasing:~$ sudo passwd -u
[sudo] password for user:
passwd: This option requires a user name.

user@amasing:~$ sudo passwd -u root
Unlocking password for user root.
passwd: Warning: unlocked password would be empty.
passwd: Unsafe operation (use -f to force)

user@amasing:~$ sudo passwd
Changing password for user root.
New password:
Retype new password:
passwd: all authentication tokens updated successfully.

Не съм с trinity, даже и с KDE не съм, но и във Fedora от две-три версии вече насам са забранили root потребителя, а и аз съм свикнал за всички административни дейности да го ползвам него, а не sudo.
Активен

the lamer's team honourable member

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #23 -: Mar 09, 2024, 22:36 »
Оле, (за по-младите - Уау, Wow) верно одъртяваме и закост... т.е. омекваме и започваме да издишаме.

Сега аз не съм експерт по Дебиян и не го ползвам, но то пък чак никой тук да не забележи че НИКОЯ от изброените команди не създава потребител, само му се сменя паролата. Та моето лично мнение - предполагам че потребителя рут се създава при инсталацията, вероятно със случайна парола и който иска да я знае после си я сменя с друга която познава.

Прав си, root се създава с инсталацията, но паролата е празна (виж там предния ми коментар - съобщението, че паролата трябва да е празна) и потребителя, който създаваш след това, се добавя в групата wheel.

Досега не съм видял смислено обяснение защо се прави това, освен малоумното такова, че така било по-лесно за обикновените потребители.
Активен

the lamer's team honourable member

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #24 -: Mar 09, 2024, 22:40 »
Аха.. демек с втората команда създаваш вече пълноценен руут. С неговата си парола.
DD, благодаря!
Ще го пробвам при мен на кю4, при първа възможност, и ще напиша резултата, да е пълно инфото по темата.

П.П. Първият ми линукс беше федора 3, аз още оттам си свикнах юзъра и руута да са си отделни, със свои си пароли.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6206
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #25 -: Mar 10, 2024, 00:35 »
Не съм сигурен, колко е разумно да има руут потребител.

Това е още една точка за досътп за потенциален хакер.

Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #26 -: Mar 10, 2024, 00:57 »
Не съм сигурен, колко е разумно да има руут потребител.

Това е още една точка за досътп за потенциален хакер.

Аха, и като ти пробият „обикновения“ потребител, какъв е проблемът да използват командата „sudo“ като тя ще те пита за паролата на обикновения потребител, а не за паролата на root?

Както казах, въпросът е дискусионен и аз не съм намерил разумни аргументи за него.
Активен

the lamer's team honourable member

kuunlaaksot

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 125
  • Distribution: CRUX
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #27 -: Mar 10, 2024, 11:55 »
Не съм сигурен, колко е разумно да има руут потребител.

Това е още една точка за досътп за потенциален хакер.

Аха, и като ти пробият „обикновения“ потребител, какъв е проблемът да използват командата „sudo“ като тя ще те пита за паролата на обикновения потребител, а не за паролата на root?

Както казах, въпросът е дискусионен и аз не съм намерил разумни аргументи за него.
има го схващането, че root потребителя всеки му знае името, докато на нормалния ти потребител -- не. Демек, се насочват към root да му пробиват паролата, вместо да се чудят какъв ти е юзърнейма Е да де, ама (по принцип) логване като root чрез SSH не е позволено, освен ако изрично не му бърникаш из конфиг файловете. А ако някой има физически достъп до машината и иска да направи някоя пакост -- биши го бегал компа.
Активен

lunarvalleys

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6206
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #28 -: Mar 10, 2024, 12:24 »
Не съм сигурен, колко е разумно да има руут потребител.

Това е още една точка за досътп за потенциален хакер.

Аха, и като ти пробият „обикновения“ потребител, какъв е проблемът да използват командата „sudo“ като тя ще те пита за паролата на обикновения потребител, а не за паролата на root?

Както казах, въпросът е дискусионен и аз не съм намерил разумни аргументи за него.
Обикновения потребител не могат да ти го пробият. Не и в смисъла, който разбрах от написаното от теб. Да ти ползват правата през sudo. Това означава, да ти знаят паролата, която е хеширана. Това включва огромни таблици и проба-грешка. Но след първите 2-3 до не зная, колко грешно въведени пароли, имаш изчакване, преди да можеш да пробваш пак. Никой не би се подложил на това, защото никой не е безсмъртен да чака.
По-вероятно е да използват някакъв заобиколен начин, за да придобият администраторски права. Вместо да се отгатне самата парола.

Колкото до физическия достъп до машината, има си разрешение и за това. Нарича се криптиране на диска. LUKS ли беше? Там също при определен брой грешно въведени пароли, информацията за криптирането се изтрива и после забравяш за всякакви опити да декриптираш диска.

Има голяма вероятност да греша за нещо, но горе-долу такива са ми спомените, откогато се интересувах от тези неща.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3873
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #29 -: Mar 10, 2024, 12:30 »
Не съм сигурен, колко е разумно да има руут потребител.

Това е още една точка за досътп за потенциален хакер.

Аха, и като ти пробият „обикновения“ потребител, какъв е проблемът да използват командата „sudo“ като тя ще те пита за паролата на обикновения потребител, а не за паролата на root?

Както казах, въпросът е дискусионен и аз не съм намерил разумни аргументи за него.

   Категорично трябва да има root потребител в системата.
Иначе няма да е възможно да се правят действия,за които е
необходимо съответния юзър да има пълни права.
   По отношение на това дали обикновен потребител може да придобие
root права,това зависи от sudoers файла. Можете да добавяте или
изтривате юзъри/права както си искате ...
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Активни хранилища на Trinity за Ubuntu 10.04
Идеи и мнения
cybercop 4 1467 Последна публикация Dec 23, 2011, 12:44
от cybercop