Автор Тема: Въпрос Pfsense  (Прочетена 20265 пъти)

sauronnet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 30
    • Профил
Въпрос Pfsense
« -: Jul 25, 2017, 01:33 »
Здравейте, инсталирал съм pfsense на virtualbox on openmediavault. До тук с доста четене и се справих и достъпвам WAN -a  на сенс-а през браузер . Когато добавя виртуален адаптер и след това го добавя и в сенс-а като LAN започвам да го достъпвам през LAN а не през WAN, или в някой случай въобще неможе да се достъпи. Как да добавя интерфейс за лан на който да пусна DHCP така че да продължа да достъпвам и управлявам сенс-а през WAN и как да свържа хоста във виртуалната мрежа( компютъра на който е инсталитан самия openmediavault, който се явява хост за pfsens-a) така че да мога да го достъпвам със самба през vpn. ( който със 300 зора преборих). Идеята ми е да има openmediavault server който да е зад въртуален рутер pfsense инсталиран в самия OMV.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос Pfsense
« Отговор #1 -: Jul 25, 2017, 13:02 »
…До тук с доста четене и се справих и достъпвам WAN -a  на сенс-а през браузер …

Ако малоумното щракане в интернет-навигатор се нарича „четене“ при това доста, не ми остава нищо на тоя свят освен да се самоубия.

…колко мъка има по тая Земя!
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос Pfsense
« Отговор #2 -: Jul 25, 2017, 13:19 »
А бе извинявам се, че пиша две последователни мнения, ама тоя път може и да съм полезен.

Много се чудя, дали както има stackoverflow driven development дали има и stackexchange driven administration?

Някой да има отговор на тоя въпрос?
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

sauronnet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 30
    • Профил
Re: Въпрос Pfsense
« Отговор #3 -: Jul 25, 2017, 13:48 »
Други "разбирачи" с мнение по зададения въпрос има ли ? Мисля, че темата има ясно очертани параметри ( въпрос pfsense ) , а не "дайте да си избием комплексите в интернет"...  Ако някой може да даде мнение по зададения въпрос предварително благодаря. А кое е малоумно и кое не - тия квалификаций си ги запази за мама и тати....

п.п. Към администратора на сайта - когато някой не знае - пита - нали ???? и когато някой знае - показва....
Активен

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: Въпрос Pfsense
« Отговор #4 -: Jul 25, 2017, 14:15 »
Правилно ли разбирам, инсталираш OpenMediaVault след това вътре слагаш VirtualBox и в него пускаш pfsence?! Идеята ти е пакетите да отиват през опънмедиаваута към върчулбокса и от там през хост само мрежа пак на медиаваута? Ако правилно съм разбрал малко объркано ми звучи. Просто няма нищо в pfsence което да не може да се направи с iptables под линукс а и vpn също лесно се пуска, не разбирам каква ти е идеята за виртуализацията.
Активен

sauronnet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 30
    • Профил
Re: Въпрос Pfsense
« Отговор #5 -: Jul 25, 2017, 14:29 »
На физически компютър има инсталиран OMV. Вътре има pfsense  върху virtualbox. Искам да мога да достъпя OMV  и съответните шернати папки от външен компютър през впн ( който със много малоумно цъкане съм инсталирал). Дефакто трябва да закача самата хост с-ма OMV  като клиент на Pfsens-а който да и даде ip. В момента сенс-а има само WAN , защото когато добавя нов виртуален адаптер във V.Box и след това го приобщя като lan интерфейс във сенс-а на който евентуално на пусна DHCP тогава ми спира достъпа през браузер до сенса който съм достъпвал през ип-то на WAN . WAN -на ми е на бридж във виртуалбокс.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос Pfsense
« Отговор #6 -: Jul 25, 2017, 15:05 »
На физически компютър има инсталиран OMV. Вътре има pfsense  върху virtualbox. Искам да мога да достъпя OMV  и съответните шернати папки от външен компютър през впн ( който със много малоумно цъкане съм инсталирал). Дефакто трябва да закача самата хост с-ма OMV  като клиент на Pfsens-а който да и даде ip. В момента сенс-а има само WAN , защото когато добавя нов виртуален адаптер във V.Box и след това го приобщя като lan интерфейс във сенс-а на който евентуално на пусна DHCP тогава ми спира достъпа през браузер до сенса който съм достъпвал през ип-то на WAN . WAN -на ми е на бридж във виртуалбокс.

Нямам, какво повече да кажа. Цитата съдържа всичко. Не мога по-добре дори да бях Вазов.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

10101

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 384
  • Distribution: GNU LINUX
    • Профил
Re: Въпрос Pfsense
« Отговор #7 -: Jul 25, 2017, 15:41 »
“БОЖЕ, КОЛКО МЪКА ИМА ПО ТОЯ СВЯТ, БОЖЕ”


Цитат
...В момента сенс-а има само WAN , защото когато добавя нов виртуален адаптер във V.Box и след това го приобщя като lan интерфейс във сенс-а на който евентуално на пусна DHCP тогава ми спира достъпа през браузер до сенса който съм достъпвал през ип-то на WAN . WAN -на ми е на бридж във виртуалбокс.

Тук някъде се загубих... Защо да е лесно, като може да е сложно?!
........
« Последна редакция: Jul 25, 2017, 15:48 от 10101 »
Активен

А печат ?

sauronnet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 30
    • Профил
Re: Въпрос Pfsense
« Отговор #8 -: Jul 25, 2017, 15:55 »
ОК- за да ви е по-лесно... Искам през виртуален pfsense  да достъпя реален OMV. Как сенса да даде IP на   OMV.
« Последна редакция: Jul 25, 2017, 15:58 от sauronnet »
Активен

deant01

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Debian/sid
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: Въпрос Pfsense
« Отговор #9 -: Jul 25, 2017, 16:26 »
ОК- за да ви е по-лесно... Искам през виртуален pfsense  да достъпя реален OMV. Как сенса да даде IP на   OMV.

Пич чел ли си сериите на Тери Пратчет за Анк-Морпорк? Има там един герой - ССПР Диблър - "Сам Си Прерязвам Ръката". И докато при него това е прякор защото е търговец и не си реже сам ръката СПОРЕД МЕН ти искаш да направиш нещо също толкова невъзможно - Сам да си прережеш дясната ръка, като за целта ползваш ... същата дясна ръка. И на всичкото отгоре се учудваш, че като успееш (?!), ръката ти спира да роботи!

ПП. Просто не се сдържах...
Активен

Ripples of paradox spread out across the sea of causality.

sauronnet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 30
    • Профил
Re: Въпрос Pfsense
« Отговор #10 -: Jul 25, 2017, 16:35 »
Да разбирам, че физическата машина OMV не може да е клиент на виртуалния Pfsens - така ли ?
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Въпрос Pfsense
« Отговор #11 -: Jul 25, 2017, 16:36 »
Вероятно не съм разбрал точно какво искаш да постигнеш, но все пак ако съм:
Виртуалбокса има шерване на папки (до колкото разбирам седи от горе върху ОС където са те), би следвало сенса след шерване и маунтване да ги вижда.
Знам, че не питаш това, но другото ми се вижда невъзможно :)
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

deant01

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Debian/sid
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: Въпрос Pfsense
« Отговор #12 -: Jul 25, 2017, 16:42 »
Да разбирам, че физическата машина OMV не може да е клиент на виртуалния Pfsens - така ли ?

все едно да искаш да сипеш вода във водопровода от който черпиш вода и после да спреш централно водата и да се чудиш защо няма вода.
Идеята е да разбереш, че обикаляш в кръг. Т.е. трябва да продължиш с четенето като не прескачаш важни абзаци.
Разбирам те аз скоро се мъчех да правя нещо с PHP без никога да съм го учил. Резултата беше плачевен. Та така. Четене му е майката.

Идеята е че виртуална машина винаги ЩЕ Е СЛЕД ФИЗИЧЕСКАТА във топологията. Каквито и магии да направиш, тя черпи трафик от физическата. Т.е. както и да се завъртиш задника ти винаги е отзад.

пп. нямам повече алегории, изчерпах се.
« Последна редакция: Jul 25, 2017, 16:44 от deant01 »
Активен

Ripples of paradox spread out across the sea of causality.

sauronnet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 30
    • Профил
Re: Въпрос Pfsense
« Отговор #13 -: Jul 25, 2017, 16:47 »
Добре де - как никой не разбира ? За какво ми е виртуален pfsens ако след него не виждам нищо. - само стигам само до него. Искам да имам клиенти с ip -та , към които да насоча портове. Когато сенса е на физическа машина има 2 лан карти. едната е WAN  другата е Lan. И когато на лан-а се закачи OMV или какъвто и да е друг клиентски комп сенса (като рутер) му дава IP. Когато сложа сенса на виртуална стигам само го него.
Активен

sauronnet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 30
    • Профил
Re: Въпрос Pfsense
« Отговор #14 -: Jul 25, 2017, 16:51 »
Да разбирам, че физическата машина OMV не може да е клиент на виртуалния Pfsens - така ли ?

все едно да искаш да сипеш вода във водопровода от който черпиш вода и после да спреш централно водата и да се чудиш защо няма вода.
Идеята е да разбереш, че обикаляш в кръг. Т.е. трябва да продължиш с четенето като не прескачаш важни абзаци.
Разбирам те аз скоро се мъчех да правя нещо с PHP без никога да съм го учил. Резултата беше плачевен. Та така. Четене му е майката.

Идеята е че виртуална машина винаги ЩЕ Е СЛЕД ФИЗИЧЕСКАТА във топологията. Каквито и магии да направиш, тя черпи трафик от физическата. Т.е. както и да се завъртиш задника ти винаги е отзад.

пп. нямам повече алегории, изчерпах се.

това все пак е някакъв отговор - значи самия хост (OMV) не може да е клиент на виртуалния сенс. само друга виртуална машина може да е клиент
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Ако има някой с pfsense да удари 1 рамо ...
Настройка на програми
borko1945 2 4838 Последна публикация Feb 01, 2009, 01:04
от h7d8
pfSense
Настройки на софтуер
Ipolit 4 7316 Последна публикация Feb 01, 2009, 00:58
от h7d8
Няколко въпроса за настройки на pfSense
Настройка на програми
backinblack 0 3666 Последна публикация Nov 20, 2011, 16:03
от backinblack
pFsense и лимитиране на торент трафик
Настройка на програми
ivterbg 33 19084 Последна публикация Jul 09, 2014, 18:00
от ivterbg
Относно Pfsense
Сървъри
fifo 22 11847 Последна публикация Aug 12, 2015, 15:33
от backinblack