Автор Тема: Конфигурация на сървар (Време + Цена)  (Прочетена 6066 пъти)

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: Конфигурация на сървар (Време + Цена)
« Отговор #15 -: Feb 22, 2012, 13:23 »
Оле, настройвал съм лдап с цербера, да знаеш, че ми отне много часове  ;D, но така и не направих нфс, просто от това което четох в нета, производителността му на много и малки файлове е много зле. Оставих да се ползва само samba, все пак повечето клиенти бяха с windows, няколко линукса и това е.
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

Желязко Желязков

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 92
  • Distribution: Slackware,Maemo,Android,MacOSX
  • Window Manager: Kde,Gnome,FluxBox,E17,Lxde
    • Профил
    • WWW
Re: Конфигурация на сървар (Време + Цена)
« Отговор #16 -: Feb 22, 2012, 14:29 »
Това с мака е мислено и реализирано... имат си купено красивото епълско сърварче и всички джуджавки за него, но уви много се чупи(За това сега се търси решение чрез опен соурс средства)...



Това което ти предложих работи без проблем със 46 клиента вече доста дълго време /около 4 - 5 месеца/

DNS, NAT, LDAP, Contact/Calendar Server, backup, NFS, openVPN, Mail, Web
Много зависи кой и как го е правил  >:D на Hackintosh CPU - Core 2 Duo 2.500 GHz RAM 4 GB и Raid 2 x 250 GB SATA
« Последна редакция: Feb 22, 2012, 14:42 от Желязко Желязков »
Активен

Като член на "Интернет общество", аз съм подкрепа на организация, която смята, че Интернет е за всеки. Горещо препоръчваме да се присъедини към "Интернет общество", както и допринасят за изграждането на бъдещето на Интернет. https://portal.isoc.org/EBusiness/NewMemberStepOne.aspx?refid=xd1068226hf

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Конфигурация на сървар (Време + Цена)
« Отговор #17 -: Feb 22, 2012, 20:47 »
Кви 4-6 часа! Ето ти го готов за инсталация и конфигуриран първоначално! Инсталира се за 10 минути :D

Не става приятелю :( Има още много неща за до конфигуриране - като почнем от DNS (ако не е на фронта се почват едни алабалистики), продължаваме с OPENLDAP.. и така. Иначе това става за учене, но не и за продакшън ( е ако нямаш повече от 20-30 акаунта може и да мине). Хората там си казват - SCSI дискова инфраструктура, никакви райдове 5/6 и други. Макс. раид 1. И аз така в началото (не знаеш че има готови аплаианси) си сложих таралеж на виртуалка, но мъка мъкааа. Е с едно малко HP и 2 диска @ 10000 rpm дори сата с > 4 ГБ рам нещата са ок.

Да не говорим, че това което показваш е 2009-та значи сигурно 5.х. В момента е 7.х и не върви на 8.04. А при тези юнаци е добре след като излезе нова версия изчаквайки 2-3 месеца да се преместиш на нея.

Отговора ми беше просто за ташак! Цялата тема я намирам за ташак Френд!
От една страна, работата по такива неща ми се вижда специфична и принципно, аз и да не съм го правил може да го направя и ти дето си го правил може да го направиш, но поради повечето опит който имаш, ще го направиш за по малко часове! Как тогава можем да нормираме време за изпълнение на конкретна задача!!!?
Цените също са много условни! Който си има достатъчно работа си вдига цената на труда, каквото и да прави, за да отсее част от неплатежоспособните/стиснати клиенти, а този който няма или са малко сваля.

П.С. Мисля, че темата е да ви барат акъла :D !
Активен

Gogo_SZ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 270
  • Distribution: Mageia, Mandriva
  • Window Manager: KDE, Mate, Gnome, LXDE
  • So to complete victory of trade over reason!
    • Профил
Re: Конфигурация на сървар (Време + Цена)
« Отговор #18 -: Feb 23, 2012, 00:21 »
Ако искаш да имаш прилична производителност забрави за Samba.
NFS или FTP си е native за MacOS - все пак ядрото е BSD!!!! И всичко написано за BSD е 100% вярно и за MacOS.
Настройката на клиентите не би трябвало да ти създаде НИКАКЪВ проблем (2-3 мин. на машина ако си работил с Мак).
От към сървера НЕ ПРАВИ НИЩО специално и по-различно - от гледна точка на мрежата MacOS/BSD са си 100% съвместими с Linux NFS/FTP/SFTP.
НЕ тръгвай да инсталираш AppleTalk (дори и Apple вече не го подържат на 100%).

Ако искаш да ти побелее косата и да си вътре от сделката качи нещо от M$ като сървер >:D

А сега за чисто Apple решенията:
Няма легален вариант за Hakintosh!!! Няма и да има!!! Някой ден ще има друга MacOS подобна система но не и скоро!!!!!!!!!

Истинското решение:
Вземаш един (най-малкия) MacPro. Слагаш му 2-3 свястни диска, две шепи RAM. Купуваш му и една MacOS Server и като сумарна цена хард+софт си на 50% от цените на M$ само за 2008 сървер (още повече при 20-40 клиента - направо ще иде под 30%))))) Така че за надеждност може да сложиш 2 сървера и пак ще е по евтино от тайвански таралясник с М$2008 сървер!!!!!!
Ако се сетиш да купиш официално от БГ дилър машините и софта - ще ти инсталират и настроят всичко по сървера за съвсем приемливи пари.
И не гледай с лошо око на Apple - това не е М$, а просто платена (демек Pro версия на BSD)

Активен

Желязко Желязков

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 92
  • Distribution: Slackware,Maemo,Android,MacOSX
  • Window Manager: Kde,Gnome,FluxBox,E17,Lxde
    • Профил
    • WWW
Re: Конфигурация на сървар (Време + Цена)
« Отговор #19 -: Feb 23, 2012, 00:40 »

А сега за чисто Apple решенията:
Няма легален вариант за Hakintosh!!! Няма и да има!!! Някой ден ще има друга MacOS подобна система но не и скоро!!!!!!!!!

Истинското решение:
Вземаш един (най-малкия) MacPro. Слагаш му 2-3 свястни диска, две шепи RAM. Купуваш му и една MacOS Server и като сумарна цена хард+софт си на 50% от цените на M$ само за 2008 сървер (още повече при 20-40 клиента - направо ще иде под 30%))))) Така че за надеждност може да сложиш 2 сървера и пак ще е по евтино от тайвански таралясник с М$2008 сървер!!!!!!
Ако се сетиш да купиш официално от БГ дилър машините и софта - ще ти инсталират и настроят всичко по сървера за съвсем приемливи пари.
И не гледай с лошо око на Apple - това не е М$, а просто платена (демек Pro версия на BSD)

Te са си имали някакъв Мак сървър и Хакинтоша отпада
Активен

Като член на "Интернет общество", аз съм подкрепа на организация, която смята, че Интернет е за всеки. Горещо препоръчваме да се присъедини към "Интернет общество", както и допринасят за изграждането на бъдещето на Интернет. https://portal.isoc.org/EBusiness/NewMemberStepOne.aspx?refid=xd1068226hf

Gogo_SZ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 270
  • Distribution: Mageia, Mandriva
  • Window Manager: KDE, Mate, Gnome, LXDE
  • So to complete victory of trade over reason!
    • Профил
Re: Конфигурация на сървар (Време + Цена)
« Отговор #20 -: Feb 23, 2012, 01:22 »
Te са си имали някакъв Мак сървър и Хакинтоша отпада

Ама нека сме наясно: само до преди някакви си 30-тина години и аз имах стадо обожателки [_]3 [_]3 [_]3 [_]3
За да са имали Apple сървер значи е доста стар - Apple от бая време спряха да правят сървери..... как да са доволни (и от мен последните 20-30 годинки не всички са доволни))))
А и това вече е друга тема за форума по история на динозаврите ;D ;D ;D
Активен