Автор Тема: Проблем със Sony Vaio след инсалация на линукс  (Прочетена 2182 пъти)

SV

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Здравейте, предполагам, че след като съм новорегистрирал се е уместно да се представя, но пък от друга страна не искам да губя ценно време на желаещите да помогнат, затова направо на проблема.

Имам Sony Vaio модел PCG-71211M с Core i3, 4 GB РАМ и 300 GB харддиск, който доскоро беше с инсталиран ОЕМ Уин 7, но поради причини, които няма да изброявам, се наложи да му инсталирам Убунту (първо минах през федора)
При затриването на данните обаче, лаптопа не бутва както си му е реда. Още при първия формат след като влязох биоса се изключи докато се ровичкам в настройките  (само да вметна, че БИОСа е доста орязан като опции).
 Първо си помислих, че е някаква случайна грешка, но след като инсталирах Убунту проблема продължава. Понякога се налага да го включвам по 5 пъти докато захапе. Предполагам, че това е някаква тъпа защита от страна на Сони, която като не открие запис на Уин се включва. Ако е така обаче, се чудя защо това не се случва при всеки старт/рестарт.
Някой имал ли е сходен проблем и ако да, може ли да сподели опит.
Важен детайл е, че преди да махна Уин не съм имал такива проблеми.

Благодаря ви предварително.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Щом е с BiOS се съмнявам, че ина някаква защита. Настройваш от стартовите опции първо да бутва от CD и след това от HD. Провери колко дяла имаш. Класическото разделяне за мен е един първостепенен дял от 20-40GB за кореновата файлова система /root/, форматиран в ext4 файлова система, един дял от 2-3 GB за виртуална памет, форматиран в linux-swap и цялото останало пространство в един дял, форматиран в ext4 файлова система, на който при инсталацията задаваш да се монтира Home дяла /еквивалента на D-диск в windows/. Добре е дяловете да направят преди инсталацията от Live CD /GParted или Parted Magic/, като се избере опцията "Нова таблица на дяловете". При инсталацията се задават за монтиране само root и Home дяла. Дяла за виртуална памет /swap/ не го пипаш /все едно, че не съществува/. Системата си знае, какво да прави с него. При инсталацията, гледай внимателно, къде се монтира програмата за начално зареждане GRUB. Дори и да нямаш други операционни системи на тази машина, винаги задавай да се инсталира върху MBR /sda/. Това е целият физически диск.
Относно дистрибуцията - какво те насочи към Ubuntu ?
Ако има проблеми - питай отново. Успех.
« Последна редакция: Apr 28, 2013, 14:40 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

SV

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Благодаря за бързия отговор cybercop! С изключение на дяловете, които си ги направи помощника при инсталацията на убунту, всичко останало е според съветите ти.
Колкото до Убунту, спрях се на него понеже лаптопа го ползва жена ми и ми се стори най-приятелски настроения линукс. А се махнах от Уин понеже ми изтича лиценза за НОД и не ми се ще да подновявам. Преди да му кача антивирус го бяха затрупали (с малката) с вируси и адуеъри, които му намалиха КПД-то на 30% грубо казано.
Междувременно ще позадълбая с търсенето на информация на английски.
Благодаря още веднъж!
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
За всеки случай - разгледай от Live CD и някои от версиите на Linux Mint /обърни внимание на LMD с МАТЕ/. Лично на мен - Unity-десктопа хич не ми се вижда приятелски настроен, особено да настолни машини. Можеш да тестваш и Kubuntu или Xubuntu. Като премахнеш долният панел и свалиш горния отдолу се получава съвсем приемлива за работа среда http://s19.postimg.org/jttesjfar/xubuntu_13_04_1.png
« Последна редакция: Apr 28, 2013, 15:32 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

SV

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Благодаря ти още веднъж!
Аз се поразрових малко повече и се оказа, че проблема може да се корени в орязания от Сони БИОС.
По конкретно, попаднах на един който се оплаква, че има проблем с инсталация на Уин след като е качвал линукс. В неговия случай трябвало да се изключи AHCI режима, но няма заради спънатия БИОС няма достъп до тези настройки.
Сега възможностите са две, или да върна Уин и да си подновя лиценза за НОД или да търся начин да джейлбрейкна БИОСа (май има начин), което изобщо не ми харесва като вариант.
Както и да е, благодаря още веднъж! Ще поровя още малко и ако не ми излезе някакъв удовлетворителен резултат най-верояено ще се спра на реинстал на Уин.
Колкото до избора, той и Уин си е мъгла за жена ми, а малката каза, че Убунту тъкмо е започнало да й харесва.
Дано да успея да отстраня спънката, особено след всички малки отстранени проблемчера с инсталиране на хром, скайп и т.н.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Sony J7 с USB към Линукс
Хардуерни и софтуерни проблеми
slaff 0 2345 Последна публикация Nov 04, 2002, 12:15
от slaff
Sony Vaio, звук, card-reader, suspend
Настройка на програми
lee 13 9024 Последна публикация Jun 07, 2008, 14:13
от trip
Проблем с wireless-a на sony vaio под ubuntu 8.04
Настройка на хардуер
play4fuNN 21 10065 Последна публикация Oct 01, 2008, 01:21
от triplek
Linux on Sony Vaio NS140E
Лаптопи
Cwrt 1 2976 Последна публикация Sep 30, 2009, 20:46
от shoshon
Проблем с камера (Убунту 11.10) за Sony Vaio Vgn-Cr190e
Лаптопи
razorbladic 2 2813 Последна публикация Jan 03, 2012, 22:46
от razorbladic