Автор Тема: Уроци.  (Прочетена 13876 пъти)

completer

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 347
  • Distribution: Debian 6.0
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Уроци.
« -: Jul 23, 2009, 22:08 »
Днес се замислих над това колко хиляди пъти може да се повтори една тема заради начинаещите които не могат да изтръгнат нужната информация от дадена тема. Та се сетих защо да не се направи отделна категория в секцията за начинаещи "Уроци". В тази категория ще се пишат статии от тези които искат да направят накакъв урок за начинаещите. В т.ч. най-търсените теми от сорта на "Как да си сложа фонетична", "Искам да редактирам файл но нямам права" и т.н..Това едновременно би било по удобно за начинаещите а и за модераторите и админите като видят няква тема в секция настойки на програми и тя е има в "Уроци" да знаят кво да я правят.Пък и по този начин бихме приобщили повече хора към линукс средата, особенно тези незнаещи английски или тези достатъчно мързеливи да се регнат и да поразпитат.Друго което мислех е когато някой си напише статията да се заключва темата за да няма коментари от сорта на "това става по много по-лесен начин някакси" което би объркало само начинаещите.Може също модераторите да преглеждат статията преди да се пуска за да проверят за някой грешка, простотия и пр. Знам, че повечето въпроси си имат отговори дори на български с малко поразбъркване в нета,  но така, ще създаден една енциклопедия за начинаещи за линукс, която е НА ЕДНО МЯСТО.
« Последна редакция: Jul 23, 2009, 22:12 от completer »
Активен

I'm using Linux and i'm proud of it!!!
I hate Windows and i'm also proud of it!!! :)

tyuio

  • Гост
Re: Уроци.
« Отговор #1 -: Jul 23, 2009, 23:04 »
подкрепям!
Активен

theodor23

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
  • Distribution: Slackware
    • Профил
Re: Уроци.
« Отговор #2 -: Jul 24, 2009, 00:40 »
и аз съм за!
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Уроци.
« Отговор #3 -: Jul 24, 2009, 02:02 »
И мен ме бройте.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

phantomlord

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1832
  • Distribution: Debian Sid
  • Window Manager: KDE 4
  • Fall to your knees and bow to the Phantom Lord
    • Профил
    • WWW
Re: Уроци.
« Отговор #4 -: Jul 24, 2009, 03:26 »
Ето ви уроци
Активен

http://myfreesoft.net/phpBB2/index.php?c=7
Помогни си сам, за да ти помогне и Господ
Linux - connecting people...

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Уроци.
« Отговор #5 -: Jul 24, 2009, 09:12 »
Mисля, че не трябва да е секция във форума, а да е отделна секция в самия сайт. Остава отворен въпроса как ще се публикува в него, така че да стане смислен, а не да се пълни с некачествен материал. Добър пример в тази посока са howtoforge, ubuntuforge.

Мисля, даже че няма нищо лошо дори и преведени статии да има - топлата водя няма да я откриваме всеки ден я.

Аз лично ще мога сигурно поне една статия на месец да напиша / преведа и съм ЗА тази идея.
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Уроци.
« Отговор #6 -: Jul 24, 2009, 09:49 »
Ако погледнете началната страница на сайта под новините е разделът "Статии", който струва ми се, точно отговаря на това, което търсите. Предполагам, че ако се разровите в категориите на този раздел, ще намерите доста интересни за Вас неща. Освен това, сайтът предлага и wiki ("Справочник" в менюто в ляво на началната страница), така че местата за писане и публикуване, според мен са налични и достатъчни.
« Последна редакция: Jul 24, 2009, 09:50 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

tyuio

  • Гост
Re: Уроци.
« Отговор #7 -: Jul 24, 2009, 10:08 »
Съгласен съм за "Виктория", Обаче не всичко там е систематизирано както трябва а и може да има някои неточности и некачествени материали без нужния контрол. Би могло да има някакъв рейтинг за постовете или след известно време някой от модераторите да ги слага на някакво стабилно място. Би могло секциите в него да са по стого специализирани например само за видео само за звук само за безжична, само за жична връзка. дори само някаква качествена препрадка към някой сайт с нужното обяснение какво съдържа и с какво помага може да е достатъчна за даден проблем. Не е нужно цялото уики да е пълно с нови постове след като топлата вода е открита от някой друг преди това.
Активен

completer

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 347
  • Distribution: Debian 6.0
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: Уроци.
« Отговор #8 -: Jul 24, 2009, 11:36 »
Съгласен съм за "Виктория", Обаче не всичко там е систематизирано както трябва а и може да има някои неточности и некачествени материали без нужния контрол. Би могло да има някакъв рейтинг за постовете или след известно време някой от модераторите да ги слага на някакво стабилно място. Би могло секциите в него да са по стого специализирани например само за видео само за звук само за безжична, само за жична връзка. дори само някаква качествена препрадка към някой сайт с нужното обяснение какво съдържа и с какво помага може да е достатъчна за даден проблем. Не е нужно цялото уики да е пълно с нови постове след като топлата вода е открита от някой друг преди това.
Напълно съм съгласен с това!Това за рейтинга е наистина доста добро попълнение, така ще се отсеят по лесно важните и най-вече качествени статии.
Активен

I'm using Linux and i'm proud of it!!!
I hate Windows and i'm also proud of it!!! :)

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Уроци.
« Отговор #9 -: Jul 24, 2009, 11:46 »
Аз пък не съм съгласен! Все гледате да намерите работа на модераторите
Цитат
Би могло да има някакъв рейтинг за постовете или след известно време някой от модераторите да ги слага на някакво стабилно място.
и
Цитат
... може да има някои неточности и некачествени материали без нужния контрол.
Ами нали затова е wiki - пишете и го контролирайте. Ето - който иска да пише статии, да пише там, а не тук да твърди "Искам да пиша статии!".
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Уроци.
« Отговор #10 -: Jul 24, 2009, 15:42 »
Не се обиждай - никой не подценява модераторския труд. Аз си мърморя щот ме дразни това с влизането в друга тема като се логна.

Но по текущия въпрос една ВИКИ не стига....
Просто сега като го разглеждам има хубави неща но ако ще разчитам на общата търсачка - не е удобнa.

Пак казвам - не упреквам никого, търся по-доброто.

Не, че и howtoforge е супер.....
Активен

tyuio

  • Гост
Re: Уроци.
« Отговор #11 -: Jul 24, 2009, 18:42 »
Ами нали затова е wiki - пишете и го контролирайте. Ето - който иска да пише статии, да пише там, а не тук да твърди "Искам да пиша статии!".
да бе, то щото и в уикипедиЯТА ВЕЧЕ НЕМОЖЕ ВСЕКИ ДА СИ ПИШЕ КАКВОТО СИ ИСКА.
Активен

shoshon

  • Гост
Re: Уроци.
« Отговор #12 -: Jul 24, 2009, 19:46 »
Ще внеса само леко предложение. Уроците звучат страшно и времеемко.
Тъй като уроци има бол, пък и ако някой иска да научи нещо ще го направи, ще предложа следните нещица:

1. Смятам, че е удачно да има FAQ ( сексиця еб**ка ) в която да има линкове подредени по секций ( интернет, видео ... ) с специално създадени теми разискващи определен специфичен проблем от секцията ( например Xorg забива с грешка един-каква-си ).

2. Добре при пускането на темата да се прави съпоставка с някаква база данни от тази FAQ секция ( т.1 ). При намиране на съвпадение над определен процент да се уведомява, че има подобни решения плюс линкове към тях и да се пита дали наистина да се пусне темата.

3. Мисля, че ако линукс продължи да става все по популярен няма да насмогнем да обясняваме на всички как да си пуснат интернет-а, филмите и музиката. В крайна сметка за това си имат поддръжка интернет провайдърите и т.н. Нека да се направи списък с "проблеминте" ISP  и да се обясни как се "пуска нет-а" в FAQ секцията. За останалите да се дават линкове към тяхната поддръжка, като може и телефон.

4. Добре е да се направи една секция нещо като "необходимо стандартно оборудване". За да не се пита "кой е най добрия плаър, какво дистро да сложа и т.н.". Въпросът е безмислен ако не знаем за какво ползва човека - KDE, GNOME, XFCE ...

Да направим 3 раздела за препорачителен софтуер: GTK, Qt базиран, както и алтернативи с други
библиотеки. Както знаем понякога стандартната конфигурация не е това което искаме - Totem и Konqueror са добър пример.

Допълнително мисля, че точно с 6 примерни хардуерни конфигураций ще покриете всички такива анкети: LOW и HIGH performance за Лаптоп, Десктоп и Работна станция ( мисляче последно наистина си струва да се отдели )

В заключение да кажа - не мисля че това е толкова трудоемко. Повечето от нещата  могат да представляват тема във форума в която първото мнение ще бъде значещо ( съответно модераторно ), а по-долу потребителиет ще изразяват предложения за корекция или допълнение. Също така не съм сигурен че казаното до тук се поддържа от Wiki. Може да направи този форум малко по-уникален.

Съгурен съм, че  през дългите жеги на този месец  хората ще им доскучее и ще поискат да попишат нещо интересно. Аз например до края на лятото съм абсолютно беразботен и мога да ангажирам поне 5 часа на ден с това.
« Последна редакция: Jul 24, 2009, 19:50 от shoshon »
Активен

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Уроци.
« Отговор #13 -: Jul 25, 2009, 09:47 »
Мдаам, ще има сърдити и бити усещам го по жегата.
Ако някой драсне на визио или алтернтивната му диа сборка от предложениата до тук, че да почнем да оформяме няма да е зле.
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Уроци.
« Отговор #14 -: Jul 25, 2009, 09:56 »
Ами база данни с Video Tutorials?
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше