Автор Тема: Дискриминация спрямо нашего брата  (Прочетена 2663 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Поради служебни ангажименти ме интересуват доходите на чуждестранни лица. И ето на какво попаднах без да искам:

Цитат
Не се смятат за авторски и лицензионни възнаграждения плащанията за придобиване на право на ползване на софтуер, в който е инкорпорирано само копие от съответната програма, в случай, че не се предоставят правата по копиране, размножаване, разпространяване, видоизменяне, публично представяне или други форми на търговско използване.

Сиреч, ако бюлгарско ЮЛ си купи свободна програма, която бивайки такава, дава всички тези права, то дължи 10% данък. Ако си купи комерчески боклук, не го дължи. Е на какво прилича това? Кой беше този дебил, лично да му разбия главата?!

А това поставя и доставчиците на свободни решения в неконкурентноспособна ситуация.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Дискриминация спрямо нашего брата
« Отговор #1 -: Mar 20, 2014, 15:15 »
Неправилно тълкуваш закона Френде!

GPL продуктите не се продават! Те се ползват безплатно, а плащаш на някой да ти ги инсталира, настройва и поддържа техниката като всеки сервиз в който ти ремонтират компютъра.
Какъв е проблема да сключа договор с теб да ти поддържам техниката във фирмата!? Ако ползваш Уиндоус, в цената на лиценза не ти влиза инсталиране и настройки! Купуваш си лиценз и си го инсталираш или ми плащаш да ти го инсталирам. По същия начин практикуваш и с Линукс! Аз ти вземам пари само за моя труд, а не за лицензи.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Дискриминация спрямо нашего брата
« Отговор #2 -: Mar 20, 2014, 16:05 »
Продава се разбира се - редхат специално в България не продават почти липсващия си съпорт, а софтуера.

И защо държавата трябва да събира авторски и лицензионни възнаграждения, че нещо не мога да схвана логиката?!? Или не съм разбрал добре? Тва същото безумие като данък CD и тем подобните тъпизми.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Дискриминация спрямо нашего брата
« Отговор #3 -: Mar 20, 2014, 16:27 »
Цитат
Продава се разбира се - редхат специално в България не продават почти липсващия си съпорт, а софтуера.

И как го продават този софтуер с ГПЛ лиценз, като до колкото съм чел превода на лиценза преди време, а и както се прокламира, за ползването и разпространението на софтуер с такъв лиценз не дължат плащания, освен физическите разходи за доставка!!!?
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Дискриминация спрямо нашего брата
« Отговор #4 -: Mar 20, 2014, 16:44 »
Не, никъде не пише нищо такова. Може би проблема е в значението на думата "free", която има две различни значения. Свободен и безплатен обаче не са синоними. За повече и по-конкретна  информация, можеш да се обърнеш към gnu.org:

https://www.gnu.org/philosophy/selling.html

Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Дискриминация спрямо нашего брата
« Отговор #5 -: Mar 20, 2014, 16:58 »
Цитат
Свободен и безплатен обаче не са синоними

Примера с безплатната и свободната бира го знам  :D , но нещо ми бяга от логиката! Ако е, споделен както изисква лиценза, как могат да ми искат пари за това, че съм му намерил приложение и си го ползвам и, че продавам опита си на други във вид на услуга? Знам и за другите практик дето веднъж спомена за в друга тема и това е не само тяхна практика.
Има и други практики пък за комбиниране на нещата между свободен и комерсиален софтуер, но всичко си е в рамките на лиценза.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Дискриминация спрямо нашего брата
« Отговор #6 -: Mar 20, 2014, 17:27 »
Ако е споделен кой, RHEL? Той си е споделен - сорса не е недостъпен. Билдването, пакетирането и дистрибуцията му обаче си е твоя работа ако решиш да не им плащаш, защото няма RHN и хранилища без да си платиш subscription-а. Някои хора (Oracle) дори продават опита си на други във вид на услуга :) Други го правят безвъзмездно, но след като наскоро Редхат си ги прибра под крилото, не съм сигурен какво ще излезе от това.

Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Дискриминация спрямо нашего брата
« Отговор #7 -: Mar 20, 2014, 21:03 »
Ами държавата събира данъци за всеки доход във всяка държава, стига лицето да не е юридическо, защото тогава то може да декларира, че работи на загуба да се чете за благотворителност и да не плаща. За физическите обаче няма възможност да са милосърдни :(

В случая Дянков с цел да хармонизира нещата, пък и да вкара някой друг милион в бюджета, реши да обложи с данък чуждите лица получаващи доход у нас. И понеже ще го хване за шлифера чуждото лице да плаща нещо, то обложено е българското юридическо лице, което плаща дохода.

Като всеки закон има редица изключения. Е оказа се такова имало за проприетарните отпадъци. Това много отдалеч е видно, че е пришито именно за тях. Много конкретно е описано.

И да съвсем определено е вкарано от същите лобисти тип Заки, дето вкараха и данъка върху съхраняващите устройства (не само компактните дискове, а всички).

По между другото ББ, ако една програма е под ОПЛ ефективно означава, че имаш право на безплатно копие под формата на изходен код. За другите лицензи обаче, това не е задължително вярно.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Дискриминация спрямо нашего брата
« Отговор #8 -: Mar 20, 2014, 23:07 »
Цитат
По между другото ББ, ако една програма е под ОПЛ ефективно означава, че имаш право на безплатно копие под формата на изходен код.По между другото ББ, ако една програма е под ОПЛ ефективно означава, че имаш право на безплатно копие под формата на изходен код.

Така де, ще го ползваш, модифицираш, разпространяваш, но.............., ако имаш нужните умения за това! Като управител на фирма вършиш всичко за което не наемаш работник или не плащаш на 3рд парт да ти го свърши и твоя труд е заплата от фирмата или печалба да фирмата, което пак си излиза, но обложено по друг начин. Като ги нямаш си наемаш някой на заплата за който влизат в сила друг тип облагане или фирма която да ти свърши нужната услуга по системата и ти издава фактура за някакъв вид работа, а не за лицензно ползване.
Ако плащаш за лиценз, той не се признава без фактура към фирмата, а фактурите са си разход!
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Дискриминация спрямо нашего брата
« Отговор #9 -: Mar 21, 2014, 00:05 »
Цитат
В случая Дянков с цел да хармонизира нещата, пък и да вкара някой друг милион в бюджета, реши да обложи с данък чуждите лица получаващи доход у нас. И понеже ще го хване за шлифера чуждото лице да плаща нещо, то обложено е българското юридическо лице, което плаща дохода.

Тва между другото един бивш колега с който обядвахме наскоро ми го обясняваше. Дянков решил да сътвори някаква гениална реформа, според която ако си малка фирма, която поръчва нещо онлайн от чужбина, без значение на каква стойност, може да е $5 примерно, задължително ТРЯБВА да е регистрирана по ДДС, дори без да е минала прага. И цялата работа била огромна кочина, защото ти плащаш 0 лева ДДС при това положение, но трябва да си наемеш счетоводител, който да ти прави ДДС сметките за нула лева, само защото получаваш пратки отвън и иначе не можеш да ги освободиш. Голяма кретения.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Дискриминация спрямо нашего брата
« Отговор #10 -: Mar 21, 2014, 06:54 »
От гледна точка на Дянков не е кретения. Ти върху тази точно сделка (ВОП-а демек, ако иде от ЕС) няма да платиш ДДС, но пък се задължаваш да декларираш всичките си покупки и продажби. Върху тях вече внасяш ДДС. Колкото повече има регистрирани по ЗДДС, толкова повече данъци има. А и толкова повече работа за НАП и съответно глоби.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Дискриминация спрямо нашего брата
« Отговор #11 -: Mar 22, 2014, 01:26 »
При все това ми се вижда глупост. Да речем че искаш да продаваш тези $5 неща дето ги поръчваш, ще е безумна тъпотия да пуснеш 1000 поръчки за тях и да си платиш 1000 пъти шипинга. Наведнъж обаче така или иначе ще минеш прага за плащането на ДДС. Т.е няма да избегнеш държавния контрол така или иначе. Ама не знам, сигурно наистина има някакви частни случаи. Плюс това да - те си правят някакви врътки, аз наскоро си поръчвах една железария от Китай за $65 и си исках tracking номер за да знам кога ще пристигне за да си платя ДДС-то според закона. Тая китайката с която си контактувах категорично отказа да ми го даде и за да ме успокои ми писа че много добре знае как стои въпроса с шипинга до ЕС и ми приложи attach-нат пресниман документ от DHL където е написала като цена $5...щях да падна. Без да ме пита (не че щях да имам нещо напротив).  И вика "няма защо да се притеснявате за ДДС, понеже няма да ви викнат да го платите". И наистина не са ме викали - доставиха ми го направо на адрес.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon