Автор Тема: StotinkaOS - край на проекта  (Прочетена 9291 пъти)

getqwerty11

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #15 -: Dec 14, 2018, 11:49 »
Пак се скарахте за нещо умряло. Българска работа.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #16 -: Dec 14, 2018, 11:54 »
@ivoarch : Знам, колко работа свършихте. Ако ви се плащаше за да я поддържате, можехте с нищожен екип да покриете 99% от нуждите на държавната администрация. В Русия са хвърлени стотици милиони с по- малък ефект, но пък там не върви да изберат обвързан със САЩ продукт, дори и свободен. Ние, обаче нямаме този проблем, а и без това сме им слуги.
Аз я тествах, но нямаше как да я ползвам. Дразни ме всяко препипване на дистрибуция от трети лица.
https://i.postimg.cc/J0CbNptY/centos6.png
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #17 -: Dec 14, 2018, 15:36 »
Цент не е особенно популярна по Българско за домашен десктоп у редовия начинаещ потребител към които беше насочена Стотинката.
Аз си имам за мен една малко по-различна теория "защо така", която не искам да е вярна.
И, да, само уважение към екипа ѝ.
И е идеална за държавна администрация в региони, където има държави.
 От от някой доста нравоучителни коментари отгоре ми се струва, че някои колеги си мислят, че да създадеш дериват на CENTOS с няколко различни десктопа, хранилище с доста пакети и приложение за улеснена инсталация на допълнителен софтуер е същото, като да вземеш едно десктоп издание на Ubuntu и да му смениш тапета.
Не знам, доколко коментиращите ползват CENTOS, но аз я ползвам всеки ден и ви уверявам, че не е същото.
Да сложиш на администрацията (предполагам че искаш да кажеш работните им машини, а не сървърите) сървърана ОС е друга форма на безумие която не ми се коментира в момента. И повярвай ми не съм незапознат с CentOS. Службно се боря с негомогенна среда от 5 до 7, опитвал съм се да компилирам пакети от сорс, така че ми е пределно ясно какви усилия са вложили тези хора. Обаче количеството усилия ги прави повече а не по-малко безсмислени.
« Последна редакция: Dec 14, 2018, 15:50 от Yasen6275 »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #18 -: Dec 14, 2018, 16:17 »
Да сложиш на администрацията (предполагам че искаш да кажеш работните им машини, а не сървърите) сървърана ОС е друга форма на безумие която не ми се коментира в момента.

Изобщо не е безумие а е нормална работа. От години ползвам центос за десктоп. Най хубавото нещо според мен за един десктоп и за офис работа е дългият цикъл на подръжка и по-постоянните работи. Това да не ти е десктоп на някой тинейджър, дето да се обновявя като цветомузика на всеки 3-4 месеца, да счупи хиляди работи само и само да има най-новото и най кулл.

А за държавата нищо не е да плаща 3-4 заплати и да подържа такива проекти. Ама правим електронно правителство. Изобщо много ме натажават такива работи...
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #19 -: Dec 14, 2018, 16:21 »
Вземи обясни, какво точно е направено в тази "ОС", че на горепишещите, а и на мен ми убягва.
- Собствен бранд и дизайн на дистрибуцията
И това е най-отгоре в списъка, така ли? Най- важното в него?
- Форум за подпомагане на потребителите на български език с над 10 000 публикации в над 900 теми .
Всяка техническа тема по-голяма от
 10 мнения обикновено става безполезна.Така че браво.
- Iso образи с различни работни среди, Gnome, Xfce и Cinnamon в една от версиите .
Ако е била във версия базирана на CentOS 7 едва ли е бог знае какво постижение.
- Над 2000  бинарни пакети *.rpm в хранилището на StotinkaOS .
И какво точно е имало в тези пакети? Било ли е GPL базирано? Защото с това тотално затриване което сте направили със сигурност нарушавате духа, ако не и буквата на лиценза.
- Wine 32  битова подръжка, каквата няма в никоя Rhel базирана дистрибуция
Вино на дериват на сървърно ориентирана ОС. Дали няма и по лесни начини за постигане на това?
- Lxde работна среда налична само за StotinkaOS отново друга Rhel дистрибуция не предлага тази възможност .
Портването на проект чийто основен разработчик е обявил преди повече от 4 години че поема в радикално друга посока, не говори добре. За много неща.
- Собствено приложение за подпомагане инсталирането на някои допълнителни програми които не са налични в хранилищата . (Sos easy install)
Програми като?
- Множество кръпки на пакети и компоненти от образите.
кръпки оправящи какво? Сигурност, функционалност или дизайн?
- Близо 4г. подръжка и разработване на дистрибуцията на професионално ниво смея да твърдя и няма кой да ме обори .....
Това може да го твърди само човек който я е ползвал достатъчно дълго и не е участвал в разработката. Колко такива има?
...че печалбата от проекта беше по скоро обогатяване на знанията ни за linux и множеството приятели които намерихме през годините от колкото парична .
Хммм, а вие парична изгода ли сте очаквали от проект занимаващ се с отворен код? В територията?
Активен

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #20 -: Dec 14, 2018, 16:27 »
Да сложиш на администрацията (предполагам че искаш да кажеш работните им машини, а не сървърите) сървърана ОС е друга форма на безумие която не ми се коментира в момента.

Изобщо не е безумие а е нормална работа. От години ползвам центос за десктоп. Най хубавото нещо според мен за един десктоп и за офис работа е дългият цикъл на подръжка и по-постоянните работи. ...
Разликата между "по-постоянните работи" и "закостенелите работи" е много тънка. И специално в десктопа на CentOS е прекрачена много отдавна. Замразяването на функционалността за сървър е ок (до някъде). Но за десктоп твърдо не.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #21 -: Dec 14, 2018, 16:37 »
Разликата между "по-постоянните работи" и "закостенелите работи" е много тънка. И специално в десктопа на CentOS е прекрачена много отдавна. Замразяването на функционалността за сървър е ок (до някъде). Но за десктоп твърдо не.

Въпрос на желание е на всяка базисна ОС, да се пуснат или направят пакети на най-новите програми, ако е небходимо. На моят Центос 6 дето вече е доста дърт, това лято се появи офицялен пакет Firefox Quantum ESR 60.1.0. Тъй че да ти кажа на този стар ОС с браузерите нямам проблем нито с офис програмите.......

Ако случайно не знаеш ОС-а е само средата на която работят потребителските програми.
« Последна редакция: Dec 14, 2018, 16:42 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #22 -: Dec 14, 2018, 16:49 »
@Yasen6275, капка уважение не се вижда в думите ти към хора инвестирали труд и време, за да се опитат да направят система, която да е красива и лесна за употреба. Когато пробваш и ти нещо от такъв калибър, тогава може да имаш някакво морално право да критикуваш.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #23 -: Dec 14, 2018, 16:51 »
Разликата между "по-постоянните работи" и "закостенелите работи" е много тънка. И специално в десктопа на CentOS е прекрачена много отдавна. Замразяването на функционалността за сървър е ок (до някъде). Но за десктоп твърдо не.
Въпрос на желание е на всяка базисна ОС, да се пуснат или направят пакети на най-новите програми, ако е небходимо. На моят Центос 6 дето вече е доста дърт, това лято се появи офицялен пакет Firefox Quantum ESR 60.1.0. Тъй че да ти кажа на този стар ОС с браузерите нямам проблем нито с офис програмите.......

Ако случайно не знаеш ОС-а е само средата на която работят потребителските програми.
Желязна логика. Ти нямаш проблем, следователно никой няма проблем. До момента в който, по съображения за сигурност не се окаже че на всички машини трябва да се поддържа tls 1.3 например. Нещо което го няма и в CentOS 7.
Активен

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #24 -: Dec 14, 2018, 16:57 »
@Yasen6275, капка уважение не се вижда в думите ти към хора инвестирали труд и време, за да се опитат да направят система, която да е красива и лесна за употреба. Когато пробваш и ти нещо от такъв калибър, тогава може да имаш някакво морално право да критикуваш.
Друга желязна логика. Не си се борил с вятърни мелници, за това нямаш право да критикуваш тези които го правят.

А това дали нещо е красиво и лесно за употреба е изключително субективна оценка. Когато е лесно и красиво за много хора, тоест много го обявяват за такова, тогава имаш право да се тупаш в гърдите и да се хвалиш с това.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #25 -: Dec 14, 2018, 17:00 »
До момента в който, по съображения за сигурност не се окаже че на всички машини трябва да се поддържа tls 1.3 например. Нещо което го няма и в CentOS 7.
Ужастъ? Верно ли нямало? Дай да ги търкаме тези линукси и да слагаме W10.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #26 -: Dec 14, 2018, 17:05 »
До момента в който, по съображения за сигурност не се окаже че на всички машини трябва да се поддържа tls 1.3 например. Нещо което го няма и в CentOS 7.
Ужастъ? Верно ли нямало? Дай да ги търкаме тези линукси и да слагаме W10.
'Що? За теб това ли е естественото решение? Или да си потърсиш дистрибуция с по-добър баланс между стабилност и нова функционалност?
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #27 -: Dec 14, 2018, 18:42 »
Хм, много флейм, много нещо ::)

Но засега сте в рамките на приличието и се надявам да останете в тях.

Иначе поздравления на екипа на StotinkaOS за положения от тях труд. Дали е бил безсмислен или не, не съм аз човекът, който ще го определи.
Активен

the lamer's team honourable member

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #28 -: Dec 14, 2018, 18:44 »
@Yasen6275, капка уважение не се вижда в думите ти към хора инвестирали труд и време, за да се опитат да направят система, която да е красива и лесна за употреба. Когато пробваш и ти нещо от такъв калибър, тогава може да имаш някакво морално право да критикуваш.
Друга желязна логика. Не си се борил с вятърни мелници, за това нямаш право да критикуваш тези които го правят.

А това дали нещо е красиво и лесно за употреба е изключително субективна оценка. Когато е лесно и красиво за много хора, тоест много го обявяват за такова, тогава имаш право да се тупаш в гърдите и да се хвалиш с това.
Бягай да си играеш в пясъчника!  :D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

nslave

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Fedora / Debian
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #29 -: Dec 14, 2018, 18:44 »
Не съм използвал StotinkaOS, едва ли мога да предположа и колко време и усилия коства изграждането и поддръжката на такова нещо, но в случая най-важното е, че независимо от поставените цели, проекта е имал успех. Успех в моите очи е ако има потребители, а гледам е имало. Дори и един човек само да се прехвърли на Линукс заради този проект, това пак е успех. Браво на екипа, който го е сътворил. Едва ли и самият екип е особено доволен, че им се налага да приключат дейността, така че е излишно да се налива масло в огъня.

За държавната администрация и Линукс ме съмнява да го видим, всъщност и не знам дали искам да го виждам.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Връзка между iPhone и лаптоп - StotinkaOS 7.
Настройка на програми
gogov1111 1 1957 Последна публикация May 18, 2017, 08:56
от gogov1111