Автор Тема: Конфигурация за интернет..  (Прочетена 5796 пъти)

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Здравейте опитвам се да сглобя една конфигурация само и единствено за интернет. Отваряне на уебстраници, отваряне на имейл клиент за преглеждане на поща,  писане по форуми.  Писане по десктоп приложения като телеграм,  скайп, irc клиент и прочие програми за комуникация,  най-тежкото което ще пускам, ще е видеоконферентна връзка с уебкамера. Идеята ми е да ползвам машината за връзка с хора, да си общувам с тях и да сърфирам във социални мрежи, фб, туитър, каучсърфинг, прочие.

За целта разполагам с едно подарено старо PC. Вътре има тихо 350 ватово захранване, което току що разглобих и почистих много добре. Почистих и останалите компоненти в кутията.. некво куцо дъно:  asrock  P4i45PE+ (куцо смисъл, супер немощно), някакъв селерон на 2,72Ghz, едноядрен, перката на охладителя му е супер шумна дори след почистването, а на лепенката й пиши тиха хахах.+ две плочки ddr1, oбщo 2GB, които обаче работят на невероятно бавната скорост, и нз дали това няма да ми прецака плана да мога да ползвам машината за видеоконферентна връзка. Има някаква nvidia gforce 128 МБ , 128 бита. Достатъчна ли ще е за видеоконферентна връзка, или ще трябва по-мощна карта?  Има някакви харддискове 60гб и 120гб . И двата са в перфектно състояние, НО понеже са механички скърцат лекичко, което макар не много шумно ме подлудява, та мисля да не ги ползвам изобщо. Ами да пусна една флашка с live usb, линукс дистрибуция, защото старите хардове и без това ми скърцат, ами и сигурно ще са по-бавни от флашката. (чудя се ако инсталирам на флашката ОС дали ще върви по-бързо отколкото ако е live,  неинсталира?)

Разполагам и с излишни безжична клавиатура+мишка+ монитор  flatron W1934S за целта.

Засега проблемите ми са два.

1) нито една 32 битова версия на live usb OS не ми тръгва. Ако някой може да ми помогне да подкарам някоя, ще съм благодарен. Пробвах към 5-6, все още има надежда да намеря нещо, което да тръгне...  lubuntu и Puppy Linux ми зареждат там до където ме пита да ги инсталирам или пробвам live, избирам да ги пробвам live и не може да зареди... (иначе на хардовете тестово инсталирах едно убунту  - яко забива и за чист експеримент сложих една орязана версия на win8.1, не ме питайте колко зор видях докато я инсталирах на процесор който не я поддържа) чакал съм тестово по час някоко пъти, и още 10-ина пъти с други дистрибуции, не тръгват "live". Ще пробвам и Chrome OS, тя вече поддържа широко андроид приложенита.  Ако подкарам някаква live usb ОS ще мога да тествам машината става ли за работата.

2) този шумен охладител на селерона трябва да го сменя с тих, не понасям и минимален шум! Преди обаче да инвестирам в ново процесорно охлаждане на тая трошка, трябва да знам ще може ли да ми обслужи интернет нуждите (написал съм ги най-отгоре), или да си купя ново дъно и процесор с тих охладител (евентуално  и DDR2?), като проблема е, че не ми се дава повече от 50лв ако ще купувам тези боклуци. А и все още не мога да подкарам мапината с live usb os, та не мога да я тествам.  Чувствам се с вързани ръце, супер фрустрация. Помагайте : (

 

Aко хардуера койтриавам смятате, е няма да се справи. За 50ина лева можете ли да ми дадете някакъв вариант за по-мощни дъно и процесор с тих охладител на процесора+рам ддр 2  или ддр3? Така че да използвам това захранване и видеокартата  (мисля, че видеокартата е окей за интернет).
« Последна редакция: Dec 30, 2017, 12:41 от ignorant »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3398
    • Профил
Re: Конфигурация за интернет..
« Отговор #1 -: Dec 30, 2017, 13:33 »
Такова понятие като мощно и не мощно дъно НЯМА. Дъното е идеално - голям ATX.

Процесорът само 32 битов ли е? Паметта 2 ГБ ще ти стигне - ако например работиш с XFCE.


Цитат
Има някаква nvidia gforce 128 МБ , 128 бита.
И то каква е тази някаква карта с кой чипсет? Тя  е AGP и до колкото си спомням последните карти АГП бяха до 7600. Там ще ти е проблема - с видео картата и евентуално защото процесора е само 32 bit. Вече 32 битовите програми престават да ги подържат......Не че са бавни. Също няма да върви бързо mp4 видео, x264 .... защото почти сигурно е, че няма хардуерно ускорение за видеото, както в процесора така и във видео картата.

---- обаче така като те слушам, няма да се оправиш с тази конфигурация. Търси някоя с 64 битов интел с PCIe видео карта и поне 2 ГБ рам.

« Последна редакция: Dec 30, 2017, 14:16 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Re: Конфигурация за интернет..
« Отговор #2 -: Dec 30, 2017, 14:16 »
Такова понятие като мощно и не мощно дъно НЯМА. Дъното е идеално - голям ATX.

Процесорът само 32 битов ли е? Паметта 2 ГБ ще ти стигне - ако например работиш с XFCE.


Цитат
Има някаква nvidia gforce 128 МБ , 128 бита.
И то каква е тази някаква карта с кой чипсет? Тя  е AGP и до колкото си спомням последните карти АГП бяха до 7600. Там ще ти е проблема - с видео картата и евентуално защото процесора е само 32 bit. Вече 32 битовите програми престават да ги подържат......Не че са бавни.

---- обаче така като те слушам, няма да се оправиш с тази конфигурация. Търси някоя с 64 битов интел с PCIe видео карта и поне 2 ГБ рам.


Ами много имам мерак да тествам някаква live usb os, ама не тръгва и не тръгва никоя до момента.. отчайвам се и се чудя в какво е проблема за това?!  Много ще съм ти благодарен ако ми помогнеш да успея да подкарам live usb os на тая вехта машинка. а от там на сетне ще си тествам как ми вървят програмите.  До момента за инсталация на live usb os съм използвал rufus-2.18, Win32DiskImager, unetbootin-windows-657, Etcher-Setup-1.2.1-x64 , Etcher-Setup-1.2.1-x64, с тях правя зареждащата live usb флашка ама не сработва. Образите които свалям са 32 битови.
Както съм написал по-горе като пусна в менюто на live usb os-а ,че искам да я тетсвам без инсталация live и не изгрява нищо 30-60минути няколко пъти.. Къде бъркам?  Моля те помогни ми да стартирам live usb os на тая машина..
« Последна редакция: Dec 30, 2017, 14:18 от ignorant »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3398
    • Профил
Re: Конфигурация за интернет..
« Отговор #3 -: Dec 30, 2017, 14:19 »
Виж първо в BIOS-а дали е пуснато да бутва по USB.
И пробвай да натиснеш F11 когато стартираш компютъра. Това ще ти изкара бут менюто. Имам едни асрок и при мен е така. Даже изписва при стартиране Press F11 for boot menu.
« Последна редакция: Dec 30, 2017, 14:28 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Re: Конфигурация за интернет..
« Отговор #4 -: Dec 30, 2017, 15:46 »
Виж първо в BIOS-а дали е пуснато да бутва по USB.
И пробвай да натиснеш F11 когато стартираш компютъра. Това ще ти изкара бут менюто. Имам едни асрок и при мен е така. Даже изписва при стартиране Press F11 for boot menu.
Mоже би си разсеян и затова си пропуснал да прочетеш всичко което съм написал :)
Цитат
lubuntu и Puppy Linux ми зареждат там до където ме пита да ги инсталирам или пробвам live, избирам да ги пробвам live и не може да зареди..
Тоест да, избирам с F11 и бутвам флашката, зарежда си до менюто, където ме пита дали искам да инсталирам линукса или да го тествам и аз понеже искам да си го ползвам само live, затова избирам, че искам да го тествам live, но уви, всеки път  не зарежда. Показва се онази премигваща долна черта на черен фон и така един час. Нещо хардуера ми не се поддържа предполагам.. знам ли.

Цитат
Дънна платка - сървърна 775: ASUS P5M2 Server/Workstation с 2x2gb ram ddr2 ecc и xeon x3220 (аналог на q6600 slacr)
https://www.asus.com/us/Commercial-S...stations/P5M2/


Дали ще мога да му сложа nvidia gforce 5200 (agp 128mb 64bit) и PSU: COLORSit 400W Silent Power, model 350U-SNE? Или са несъвместими?
Активен

malin

  • Гост
Re: Конфигурация за интернет..
« Отговор #5 -: Dec 30, 2017, 16:22 »
https://www.bunsenlabs.org/installation.html

И там избираш да свалиш bl-Deuterium-i386+NonPAE_20170429.iso

Още (примерно) https://help.ubuntu.com/community/PAE
Активен

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Re: Конфигурация за интернет..
« Отговор #6 -: Dec 30, 2017, 16:30 »
https://www.bunsenlabs.org/installation.html

И там избираш да свалиш bl-Deuterium-i386+NonPAE_20170429.iso

Още (примерно) https://help.ubuntu.com/community/PAE
преди 4 часа го пробвах, не изгря и то :(
Активен

malin

  • Гост
Re: Конфигурация за интернет..
« Отговор #7 -: Dec 30, 2017, 16:40 »
Кое - Дебианчето или Лубунтуто?

На снимката след Ф6 има достатъчно опции за маркиране и ти си ги пробвал всичките ? https://help.ubuntu.com/community/PAE?action=AttachFile&do=get&target=forcepae-vivid.png
« Последна редакция: Dec 30, 2017, 16:45 от malin »
Активен

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Re: Конфигурация за интернет..
« Отговор #8 -: Dec 30, 2017, 16:48 »
Кое - Дебианчето или Лубунтуто?

На снимката след Ф6 има достатъчно опции за маркиране и ти си ги пробвал всичките ? https://help.ubuntu.com/community/PAE?action=AttachFile&do=get&target=forcepae-vivid.png
и двете :(
Активен

malin

  • Гост
Re: Конфигурация за интернет..
« Отговор #9 -: Dec 30, 2017, 17:18 »
И казваш, че има 8.1 на него сега и ти му разбираш на тоз 8 повече отколкото на Линукс?
Дали ако ползваш mini.iso-то от тука http://archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/precise-updates/main/installer-i386/current/images/netboot/  (не no-pae образа от другата папка) няма да изгрее нещо? Какво пък - видя Уйн 8 като жив образ преди това ли? А пък като го имаш вече инсталиран, ще го накараш и да изгрее по някакъв начин.
« Последна редакция: Dec 30, 2017, 17:27 от malin »
Активен

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Re: Конфигурация за интернет..
« Отговор #10 -: Dec 30, 2017, 18:19 »
И казваш, че има 8.1 на него сега и ти му разбираш на тоз 8 повече отколкото на Линукс?
Дали ако ползваш mini.iso-то от тука http://archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/precise-updates/main/installer-i386/current/images/netboot/  (не no-pae образа от другата папка) няма да изгрее нещо? Какво пък - видя Уйн 8 като жив образ преди това ли? А пък като го имаш вече инсталиран, ще го накараш и да изгрее по някакъв начин.
e защо се заяждате не разбрам. уина ми беше мерак само предвид, че  не може да се инсталира на машина с този процесор. но с подходящият софтуер го измнаипулирах, следвайки стъпките наа други, които са го измислили.  Инсталирах го посредством  Уин 7. Уин 7 може да се инсталира на  система с такъв процесор. Но  8.1 не може заради pae и още нещо което не поддържаше процесора (забравих). Просто следвах стъпка по стъпка ютуб указание. Дори олигофрен като мен успя да се справи, просто защото видеото беше обяснено много подробно, стъпка по стъпка. Но не разбирам защо толкова ви е интересно как съм инсталирал уин 8.1. Пак ви казвам, това си беше експеримент - предизивикателство. Не съм имал намерение да го ползвам и не съм го ползвал. Убунту също инсталирах като експеримент, наясно бях, че ще ее много тежко. Просто исках да видя, ще има ли драйвъри за мишка, клавиатура, и до каква степен колко ще е тежко. А дори да не тежеше, операционна система наа тези скърцащи  хардове не бих ползвал. Това е шум, шум, а аз не обичам такъв шум.

Моля, някойда каже  PSU: COLORSit 400W Silent Power, model 350U-SNE ще мога ли да ползвам с Дънна платка - сървърна 775: ASUS P5M2 Server/Workstation с 2x2gb ram ddr2 ecc и xeon x3220 (аналог на q6600 slacr)
https://www.asus.com/us/Commercial-S...stations/P5M2/

Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5287
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Конфигурация за интернет..
« Отговор #11 -: Dec 30, 2017, 18:27 »
Е що да не може ? А с каква графика ще е ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Конфигурация за интернет..
« Отговор #12 -: Dec 30, 2017, 19:28 »
Кое юбунту си пробвал ? Ако не е старо пробвай това:
http://releases.ubuntu.com/12.04/
На времето имах подобна машина и мисля беше с него.

Имай предвид, че това с живите дистрибуции не е това , което искаш. За да ти вършат работа ще трябва да ги инсталираш с персистант дял (трябва да четеш за всякак как става и дали става). Иначе всичките ти скайпове и тем подобни ще ги има до рестарт. Отделно живите дистрибуции ядат рам, а ти нямаш! Това го казвам защото това САМО не е САМО:

Цитат
САМО и единствено за интернет. Отваряне на уебстраници, отваряне на имейл клиент за преглеждане на поща,  писане по форуми.  Писане по десктоп приложения като телеграм,  скайп, irc клиент и прочие програми за комуникация,  най-тежкото което ще пускам, ще е видеоконферентна връзка с уебкамера. Идеята ми е да ползвам машината за връзка с хора, да си общувам с тях и да сърфирам във социални мрежи, фб, туитър, каучсърфинг, прочие.

И най-вероятно не знаеш браузърите (интернета) , колко са тежки :). Старите версии пък на дистрибуциите не се поддържат и трудно ще си инсталираш (може и да не можеш) желания от теб софтуер. Отделно, както колегата ти написа - всички модерни апликации искат 64бит. Та там зора ще ти е също голям.

Съжалявам, но според мен тези машини не стават за модерна десктоп употреба.

ПП: Направи си и един тест на скороста на флашката. Ако е от тези най мизерните 5-10мб/с забрави за нормална работа и си сложи хардовете. Отделно старите компютри имаха проблеми с буутване и инсталиране от флашки. Имай го предвид и можеш да пробваш с доброто старо CD, ако тръгне пак забравяш :)
« Последна редакция: Dec 30, 2017, 19:45 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Конфигурация за интернет..
« Отговор #13 -: Dec 30, 2017, 20:14 »
Точно щях да пиша за браузърите какъв "дарак" са станали и колегата по-горе ме е изпреварил.Новите браузъри и графични среди и не знам си какво още са направени сякаш да спомагат за световната икономика.Хората да купуват ново и по-мощно.Софтуера се пише със сумати абстракции и леъри и други шитни дето го правят тежичък за сметка на комфорта на програмиста и тоя дето дава парите и дето иска да излезе бързо в продакшън...
Ако имаш някой лев отгоре мярнах в един форум да продават i3 2100 (онова двуядреното с 4 логически проца) за 30 лева и дъно за 60.За около 130-140 кентавъра
може да си купиш 2-те неща + 4/6 рам.Слагаш ги в дъртата кутия и си свиркаш.Просто няма смисъл да се мъчиш.Трябва да се върви с прогреса все пак.
Иначе за дистрибуция бих предложил ако още съществува aptosid ,помня че 200 рам ме оправяха (тогава) за музика ,графична   среда  и един таб на браузъра.
« Последна редакция: Dec 30, 2017, 20:17 от Odido »
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5287
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Конфигурация за интернет..
« Отговор #14 -: Dec 30, 2017, 20:31 »
И като не искаш шум от хардове, ми купи си SSD. Тихичко баце, както го искаш.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.