Автор Тема: Помогнете да си избера части за конфигурация.  (Прочетена 3306 пъти)

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Здравейте. Много мислех и реших вместо сам да си избирам части за сглобяване на конфигурация, да се посъветвам с по-разбиращите от мен във форумаа. Първо конфигурацията ми трябва само и единствено за интернет (в това число: full hd видеоконферентна връзка, сърфиране във форуми, социални мрежи, IRC, скайп, телеграм и прочие програми за комуникация.). За операционна система ще заложа на линукс дистрибуция, инсталирана на една 16гб флашка (която в бъдеще бих могъл да заменя с някое бавно и малко ssd, но това няма да мисля сега защото бюджета който съм определил е малък). И така определил съм бюджет от 100лв. - което трябва да включва втора употреба: дъно, процесор с тихо охлаждане, рам и евентуално някаква тиха видеокарта ако няма вградена в дъното или процесора. Разполагам с много кутии, големи, малки всякакви. Имам едно свободно чисто (разглобено и почистено) 400ватово захранване, което искам да използвам. Разплагам с 19 инчов монитор и безжична клавиатура + usb мишка за целите на конфигурацията.

Пак повтарям игри няма да играя, целта й ще бъде само и единствено интернет, като най-тежкото ще е видеоконферентна връзка и сърфиране с мултитаскинг, свикнал съм с повече от 15 табове и прозорци.
Критерии за компонентите: Процесора трябва да е минимум 4 ядрен на 2,4 GHz. и възможност да се клокне до 3Ghz поне. Трябва да има и тих охладител. Тишината ми е приоритет, затова ще се задоволя и с по-малък овърклок. Дъното трябва да не е супер куцо, за да позволява някакъв нормален клок на процесора, както и да поддържа минимум 8 GB RAM (желателно 16). Паметта трябва да е DDR2, 4GB мисля ще ми стигнат за сърфиране. (ddr3 за жалост няма да се получи с този бюджет). Видеото трябва да е тихо и да ми осигуряява безпроблемна full hd видеоконферентна връзка. По отношение на платформата нямам прeтенции AMD или Intel. Интел са ми някак по-надеждно, но аmd пък са си по-евтини.

Извинявам се за глупаво написаният текст. Под стрес съм и не мога да го формулирам добре. Моля препоръчвайте примерни дъна с процесори и останалите необходими компоненти .
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5287
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
И да не забравим най-важното - с какво аджеба захранване да бъде ?

Баф маа му и работа.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
И да не забравим най-важното - с какво аджеба захранване да бъде ?

Баф маа му и работа.
захранване съм написал, че имам.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5287
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Имаш, ама ако предложат конфигурация за по-мощно PSU ? И то трябва да е съобразено.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
На твое място бих си взел едно Raspberry Pi или нещо от сорта. Даже в момента гледам разни Chromebook лаптопи за по 100тина лева.

Което е във пъти по-добре отколкото разни P4 или дърти C2D.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Разполагам с много кутии, големи, малки всякакви. Имам едно свободно чисто (разглобено и почистено) 400ватово захранване, което искам да използвам.
Бих ти препоръчал да забравиш, какво имаш и да си вземеш една маркова конфигурация - втора употреба.  Всъщност е трета, защото се разпродават от фирмите на партиди и можеш да купиш единични бройки само от прекупвачи.
Нещо подобно : http://www.kvantservice.com/Kompyutri_detaili/Artikul_12549_ThinkCentre+M57.html
Може и по- евтина, ако имаш компоненти за надграждане.
Разликата между тях и гаражните сглобки е, че всичко е изчислено предварително, включително въздушните потоци. Много по- тихи са от всяка тенекия, превърната набързо в компютърна конфигурация.
Купуваш на старо една видеокарта и подсилваш малко RAM паметта и пет години няма да пипаш нищо.
Ако вземеш конфигурация с хоризонтално разположена кутия, имай предвид, че по- трудно се намират нископрофилни карти втора употреба.
Поне аз така постъпвам и съм се убедил, че има разлика.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5287
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Вземай един Lenovo-Thinkpad-M91 или един FujitsuSiemens-Esprimo-E700.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3398
    • Профил
Съжалявам но не можах да се сдържа.

По отношение на платформата нямам прeтенции AMD или Intel. Интел са ми някак по-надеждно, но аmd пък са си по-евтини.

За Филми и музичка?  За чалга или техно? Intel са по-чалгаджийски процесори .... Амд са за техно.

https://www.youtube.com/watch?v=444x3tV2o8I&t=5m05s

--
Какво не ти хареса в Xeon-a? Хубава конифигурация само за 50 лв?
Колкото до шума.....Това не го гледай на първо време. Да намериш точно каквото ти трябва дъно/процесор/памет + малошумящ вентилатор..... е мисия невъзможна. Това което искам да кажа е че винаги може след това шума да се нагласи.....Винаги може след това да смениш/(да купиш) друг охладител. Може и перката да смениш с по ниско оборотна. Освен това при втората употреба е почти 100% сигурно че перката на охладителя ще е раздрънкана и ще ти шуми, бие, тропа....подскача.....

Основният принцип за малък шум е голям охладител и голяма перка. Защото колкото е по-масивно 'желязото' толкова по малък поток въздух му е необходимо. И колкото е по голяма перката толкова по на ниски обороти се върти и по малко шуми.

Цитат
Видеото трябва да е тихо и да ми осигуряява безпроблемна full hd видеоконферентна връзка.

Ако е вградено ще е тихо. Ако е с външна карта то има пасивни карти, които са без перки и са едни такива големи.......

Относно шума от захранването - всички захранвания които са с една голяма 12см перка разположена отдолу са много тихи. А твойто е точно такова. А всички захранвания при които перката е рсзположена отстрани(отзад)  са шумни. Старите заханвания всичките бяха такива (шумни с перка отзад) . Не съм сигурен обаче марковите компютри с какви идват.

И аз много мразя шумни компютри. Точно заради тази причина смених на всичките компютри захранванията с фортони.
« Последна редакция: Jan 02, 2018, 17:45 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Съжалявам но не можах да се сдържа.

По отношение на платформата нямам прeтенции AMD или Intel. Интел са ми някак по-надеждно, но аmd пък са си по-евтини.

За Филми и музичка?  За чалга или техно? Intel са по-чалгаджийски процесори .... Амд са за техно.

https://www.youtube.com/watch?v=444x3tV2o8I&t=5m05s

--
Какво не ти хареса в Xeon-a? Хубава конифигурация само за 50 лв?
Колкото до шума.....Това не го гледай на първо време. Да намериш точно каквото ти трябва дъно/процесор/памет + малошумящ вентилатор..... е мисия невъзможна. Това което искам да кажа е че винаги може след това шума да се нагласи.....Винаги може след това да смениш/(да купиш) друг охладител. Може и перката да смениш с по ниско оборотна. Освен това при втората употреба е почти 100% сигурно че перката на охладителя ще е раздрънкана и ще ти шуми, бие, тропа....подскача.....

Основният принцип за малък шум е голям охладител и голяма перка. Защото колкото е по-масивно 'желязото' толкова по малък поток въздух му е необходимо. И колкото е по голяма перката толкова по на ниски обороти се върти и по малко шуми.

Цитат
Видеото трябва да е тихо и да ми осигуряява безпроблемна full hd видеоконферентна връзка.

Ако е вградено ще е тихо. Ако е с външна карта то има пасивни карти, които са без перки и са едни такива големи.......

Относно шума от захранването - всички захранвания които са с една голяма 12см перка разположена отдолу са много тихи. А твойто е точно такова. А всички захранвания при които перката е рсзположена отстрани(отзад)  са шумни. Старите заханвания всичките бяха такива (шумни с перка отзад) . Не съм сигурен обаче марковите компютри с какви идват.

И аз много мразя шумни компютри. Точно заради тази причина смених на всичките компютри захранванията с фортони.

O Xeon-a си беше идеален, но продавачà се отказа да ми го даде. Бил го дал вечè на друг, все едно. Сега предполагам ще търся пак сървърно дъно и процесор. Ама зависи, може нещо да намеря по-евтино което не е  сървърно. Все още ви моля да ми препоръчвате варианти за примерно компоненти, които сумарно да влизат в бюджета ми.
Активен

kierenski

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 92
    • Профил
ignorant, защо се занимаваш със стари дъна. Те обикновено харчат доста ток и дигат сметката.

Вземи си комбенирано дъно с процесор като:https://www.pazaruvaj.com/dynni-platki-c3128/asrock/j3355b-itx-p350976305/#opisanie
Понеже имаш захранване, ти остава да сложиш само памет и хардиск и си свиркаш доволен. Освен това харчи много малко ток само 10 вата.
Ревю и тестове можеш да намериш тук: https://www.youtube.com/watch?v=iaeHlarLHfY
Разбира се видеото става само за интернет, като за игри ще трябва да сложиш видеоката понеже вградената е слаба.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3398
    • Профил
Търси на старо някой I5 - дъно + процесор + памет.

Имай в предвид че от края на 2016 паметта се вдигна повече от двойно - независимо каква. Ако сега трябва да купуваш отделно памет само тя - 4ГБ ще ти излезе поне 60лв а и не се намира. Затова търси нещо работещо (I5 или I3) с поне 4 Гб памет.

Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Търси на старо някой I5 - дъно + процесор + памет.

Имай в предвид че от края на 2016 паметта се вдигна повече от двойно - независимо каква. Ако сега трябва да купуваш отделно памет само тя - 4ГБ ще ти излезе поне 60лв а и не се намира. Затова търси нещо работещо (I5 или I3) с поне 4 Гб памет.
ще купувам само втора употреба, такаче 60лв е твърде издута цифра за този обем употребявано. И за процесор засега съм се насочил към L5420. :)
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Имай в предвид че от края на 2016 паметта се вдигна повече от двойно - независимо каква.
С средата на 2017г., аз купих нова 4 GB DDR2 на 800MHz за 18лв. от китайски сайт, включително таксата за превода на българската банка. Ако е вярно това, предишната година е струвала 8-9 лв. си съм се набутал много.
« Последна редакция: Jan 03, 2018, 19:10 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png