Автор Тема: Бавно търсене на файлове - възможни решения ?!?  (Прочетена 6260 пъти)

kalinik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 539
  • Distribution: LMDE x64 2012/ LM 14 x64
  • Window Manager: Mate / KDE
  • ID user #521433
    • Профил
Доскоро не се бях сблъсквал със следния проблем - ползвам стандартен Гном с Наутилус и отскоро ми се налага да търся файлове по имена.
С ужас установих, че този процес е адски бавен. Ситуацията е следната :
Имам 3 хард диска - sda е 2 дяла NTFS ; sdb е 3 дяла - / , /home на еxt4 и swap  ; a sdc e целия на ext4, но принципно не е монтиран директно (нарочно).
На Windows-дяла (sda2) имам около 89000 снимки с най-различни файлови формати + още около 5000 всевъзможни файла.
На /home дяла имам 235 000 снимки, отново най-различен формат + около още 6000 файла.

И забелязах следното - при ползване на SEARCH (бутона или от менюто) през Nautilus, примерно omega  или omeg*, минават повече от 2 МИНУТИ дoкато излезе резултат !  :o
Същото търсене при NTFS и при третия диск , след като го монтирам е приблизително същото време...

Пробвах и gnome-search-tool , който вади резултати доста по-бързо, в сравнение с Nautilus , но дори тотално скапания Windows (наложи се да го съживявам, че не съм го ползвал от 5-6 месеца) вади същите резултати за около 10-15 сек. Вярно , че не мога да търся в ext4 , но на неговите си дялове, търсенето е светкавично бързо, в сравнение с Linux !
Пробвал съм това на MInt 10 и 11RC, LMDE , Ubuntu 10.10, SuSE 11.3 и 11,4 ... всички с Gnome+Nautilus - резултатите са идентични.
* При Ubuntu 11 и Unity има доста голям напредък, но там нещата са различни и някак си не ми е удобно и не мога да свикна.

Има ли идея някой защо е толкова тромаво и има ли някакъв начин това да се "оправи" или поне ускори ???
И има ли начин да се търси и на кирилица (оказа се , че това също е проблем донякъде) ?

Търсих днес цял ден из интернет за този проблем, но само някакви бъгове от 2007 година излизат и не вярвам досега да няма решение - нещо примерно: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/nautilus/+bug/96483


« Последна редакция: May 12, 2011, 00:22 от kalinik »
Активен

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Ми решението е много просто - да ползваш индексация. Би трябвало да е вградена навсякъде. А и да... GNOME  са кретени щото не могат да го въведат, КДЕ са кретени щото е бъгаво. Изобщо боза!

пишеш updatedb и ползваш locate.


или инсталираш някакъв инструмент за индексиране. Може да пробваш Beagle. Има много plugin-и
Активен

kalinik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 539
  • Distribution: LMDE x64 2012/ LM 14 x64
  • Window Manager: Mate / KDE
  • ID user #521433
    • Профил
С locate работата е ясна !
Питам за файловия мениджър Nautilus... явно наистина трябва някакъв plugin за индексиране.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
инсталирай се recoll
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

kalinik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 539
  • Distribution: LMDE x64 2012/ LM 14 x64
  • Window Manager: Mate / KDE
  • ID user #521433
    • Профил
Пробвах recoll - хареса ми, но по-скоро въпроса ми беше за нещо интегрирано към/в Nautilus ?

ПП:
Toя recoll вече над час индексира и още не е приключил - имал съм над 1 милион файлове  :D
А за Google-desktop-search някой нещо знае ли ?
« Последна редакция: May 12, 2011, 21:57 от kalinik »
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
"...Toя recoll вече над час индексира и още не е приключил..." - защото се подготвя после да си търсиш из съдържанието на файловете, а не само по име. Споко това индексиране е еднократно.

"...А за Google-desktop-search някой нещо знае ли ?" - да- Гугъл ще знае какво имаш в компютъра
 
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

kalinik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 539
  • Distribution: LMDE x64 2012/ LM 14 x64
  • Window Manager: Mate / KDE
  • ID user #521433
    • Профил
"...Toя recoll вече над час индексира и още не е приключил..." - защото се подготвя после да си търсиш из съдържанието на файловете, а не само по име. Споко това индексиране е еднократно.

"...А за Google-desktop-search някой нещо знае ли ?" - да- Гугъл ще знае какво имаш в компютъра

Така и предполагах, де ...
Значи определено ще ползвам recoll защото има доста интересни опции. Лошото е, че явно няма подобно решение към самия файлов мениджър и съм леко разочарован. При KDE как стоят нещата, защото колкото и да харесвам Gnome , това е ОГРОМЕН проблем/недостатък за мен и май ще сменям десктопа  :-[
Активен

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
С КДЕ е същата боза.

Защо не си направиш албум? Имаш доста снимки, но все пак може би ще е по лено. Има много програми за  организация на албуми.
Активен

kalinik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 539
  • Distribution: LMDE x64 2012/ LM 14 x64
  • Window Manager: Mate / KDE
  • ID user #521433
    • Профил
За снимките ползвам Picasa и RawTherapee - те си имат собствен индекс и сега ги ползвам като файлов мениджър.
За музиката (която също е много като бройка) - ползвам Clementine

И това, което казваш за KDE направо ме учудва. Как може да няма читав файлов мениджър, който да има вградено търсене от някакъв индекс или база данни с наличните файлове ???
« Последна редакция: May 13, 2011, 01:06 от kalinik »
Активен

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Аа има бре. Nepomuk индексира. Ама не става :)
Активен

clovenhoof

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 534
  • Distribution: Mac OSX 10.9.2
    • Профил
То за това всеки който познавам с Виндовс 7, си изключва опцията за индексиране иначе почти постоянно чегърта харда
Активен

We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain

c111100101

  • Гост
Аа има бре. Nepomuk индексира. Ама не става :)
Що бе, добре работи на KDE 4.6.2. Не заема толкова много рам както в началото когато го въведоха и въобще не се усеща, че е пуснат. Индексираните файлове от домашната папка при търсене ги изкарва светкавично. Според мен на този етап доста добре работи.
Активен

kalinik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 539
  • Distribution: LMDE x64 2012/ LM 14 x64
  • Window Manager: Mate / KDE
  • ID user #521433
    • Профил
Това с nepomuk ако е вярно,пак е добре и приемливо. Ще си направя дом. директория на целия хард диск и ако индексира наистина добре, май ще минавам на KDE.
Активен