Автор Тема: Проект - Q4  (Прочетена 146205 пъти)

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #330 -: May 29, 2016, 13:49 »
Здравейте отново!
Тъй като през повечето време вече живея във Варна, а там няма къде да запоявам реших да мина на предложеният от вас вариант преди време - FPGA. Спрях се на две доста евтини платки в ebay, обаче аз от FPGA нищо не разбирам, така че ще помоля някой по-голям разбирач да избере вместо мене:
http://www.ebay.com/itm/EP4CE6E22-FPGA-Dev-Board-USB-Blaster-Programmer-Altera-Cyclone-IV-EP4CE6-CPLD-/281189869378?hash=item417838e742:g:E2oAAOSw2ENW7Ron

http://www.ebay.com/itm/EP4CE6-Mini-Board-USB-Blaster-Altera-Cyclone-IV-FPGA-CPLD-Nano-Size-/111838281376?hash=item1a0a14bea0:g:uvsAAOSwv0tVN1dT

Може да предлагате и други варианти, стига цената да е около 40-50$ максимум.
Активен

kierenski

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 92
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #331 -: May 29, 2016, 19:07 »
За начало бих ти препоръчал да започнеш с: http://www.ebay.com/itm/Altera-Cyclone-IV-FPGA-EP4CE6E22C8N-Learning-Board-and-USB-Blaster-Programmer-/262173530336?hash=item3d0ac298e0:g:2ncAAOSwa-dWr6Dn

Програмируемите логики обикновено са бързо-действащи и се избират според нуждите, както и не се препоръчва работа с бредборд заради ниските напрежения и шумове.
Обикновено голям проблем е липсата на достатъчна вътрешна статична памет и за това е хубаво да има външна такава, но за процесори можеш да използваш и динамична като разширител, но с нея трудно се работи с видеото.

Внимание !!! Преди да ползваш разширителните портове, трябва да свикнеш със различните входно изходни стандарти иначе бързо ще упукаш чипа :)
Обикновено има вътрешни адаптери, но те трябва да се програмират правилно и винаги да се ограничава тока дори и на входните крачета защото чипа е змей горянин от към захранване и може да консумира няколко ампера в импулсен режим.

Можеш преди да закупиш платката да работиш със средата без проблеми и да правиш всякакви симулации, само няма да виждаш реален резултат, но си остави достатъчно свободно място защото средата иска няколко гигабайта за да се инсталира.

Софтуера можеш да го изтеглиш безплатно тук: https://www.altera.com/products/design-software/overview.html

Успех !
Активен

prototip

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #332 -: Jul 11, 2016, 15:00 »
За начало бих ти препоръчал да започнеш с: http://www.ebay.com/itm/Altera-Cyclone-IV-FPGA-EP4CE6E22C8N-Learning-Board-and-USB-Blaster-Programmer-/262173530336?hash=item3d0ac298e0:g:2ncAAOSwa-dWr6Dn

Програмируемите логики обикновено са бързо-действащи и се избират според нуждите, както и не се препоръчва работа с бредборд заради ниските напрежения и шумове.
Обикновено голям проблем е липсата на достатъчна вътрешна статична памет и за това е хубаво да има външна такава, но за процесори можеш да използваш и динамична като разширител, но с нея трудно се работи с видеото.

Внимание !!! Преди да ползваш разширителните портове, трябва да свикнеш със различните входно изходни стандарти иначе бързо ще упукаш чипа :)
Обикновено има вътрешни адаптери, но те трябва да се програмират правилно и винаги да се ограничава тока дори и на входните крачета защото чипа е змей горянин от към захранване и може да консумира няколко ампера в импулсен режим.

Можеш преди да закупиш платката да работиш със средата без проблеми и да правиш всякакви симулации, само няма да виждаш реален резултат, но си остави достатъчно свободно място защото средата иска няколко гигабайта за да се инсталира.

Софтуера можеш да го изтеглиш безплатно тук: https://www.altera.com/products/design-software/overview.html

Успех !
FPGA чиповете са чиста форма на програмиране и нямат нищо общо с инженерния процес по вързване на жици, която можеш да постигнеш с дискретна логика. При FPGA не можеш да кажеш свържи това с това - използва се за целта специфичен език (аз лично имам опит само с VHDL), а компилатора който реално прави маската за превключване на връзките във FPGA чипа е със затворен код!

А и за какво ти е изобщо FPGA платка, след като ти самият споменаваш, че можело и да се симулира? В този проект идеята е да се разбере и експериментира с принципа на действие на компютъра, а не да се направи някакво конкретно решение. То и с Raspberry можеш да симулираш чип, като му управляваш изводите.
Активен

kierenski

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 92
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #333 -: Jul 12, 2016, 10:15 »
Цитат
FPGA чиповете са чиста форма на програмиране и нямат нищо общо с инженерния процес по вързване на жици, която можеш да постигнеш с дискретна логика. При FPGA не можеш да кажеш свържи това с това - използва се за целта специфичен език (аз лично имам опит само с VHDL), а компилатора който реално прави маската за превключване на връзките във FPGA чипа е със затворен код!

А и за какво ти е изобщо FPGA платка, след като ти самият споменаваш, че можело и да се симулира? В този проект идеята е да се разбере и експериментира с принципа на действие на компютъра, а не да се направи някакво конкретно решение. То и с Raspberry можеш да симулираш чип, като му управляваш изводите.


prototip когато никога не си работил с FPGA поне не говори глупости че ставаш смях за хората. За твоя информация която БИ ТРЯБВАЛО да прочетеш е че FPGA-то се състои от спец. блокове които чрез мултиплексори се свързват да образуват схема, та това което мислиш че програмираш като език от супер високо ниво(като VHDL и Verilog) с компилатор се компилира до принципна схема, която в последствие се превежда до набор от битове които се програмират които превключват тези мултиплексори  между блоковете.
С микропроцесори е много трудно да симулираш работата на FPGA като разликата е между паралелна архитектура и серийна архитектура (с паралелна архитектура можеш да направиш серийна, но не и обратно, или ако можеш то ще е изключително бавно работещо нещо).
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Проект - Q4
« Отговор #334 -: Jul 12, 2016, 10:56 »
Киеренски, ти си от знаещите хора тук, но май не си успял да разбереш, какво точно казва Хана. Той между другото е от малкото занимавали се с VHDL у нас.

Ти предаваш много образно процеса, на моменти се губя или защото съм те недоразбрал или защото обяснението ти не е изчистено. Най-вероятно първото. Обаче на Хана виждането е по-друго.

Той разбира електрониката, като нещото, което автора на темата, Зхз прави. Начертаваш платка, отпечатваш, заливаш с разни химии, гладиш, доотстраняваш, каквото е останало, нареждаш елементи, спояваш, имаш платка. След това разбира се разпробиваш някаква кутийка вкарваш жици, светодиоди, лепиш, такива работи. Това е електрониката, която разбираме 99% от хората.

Ти казваш, че VHDL прилича много аналоговата електроника като процес и не прилича особено на програмиране. Под програмиране очевидно разбираш нещо като Ц. А той го разбира по-общо: текстов редактор, въвеждане на команди, превеждането им до нещо друго, изпращане на някаквъв физически процесор, гледане на резултата.

В някакъв смисъл и двамата имате някакво право, но всеки си гледа от неговата камбанария. Моята специално е по-близка до тази на Хана. За мен дискретната електроника си е просто софтуер обвит в хардуер, не е електроника. Или поне е твърде малко.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

kierenski

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 92
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #335 -: Jul 12, 2016, 13:25 »
go_fire, много си прав, аз гледам наистина от друга гледна точка, но и от друга от която ти казваш.
За мен електрониката е всичко което е аналогово, цифровата електроника е отделен клон където влизат едночипови микрокомпютри и DSP(цифрови сигнални процесори), където FPGA се явява подобрение на DSP-тата като повечето алгоритми се изпълняват в паралел вместо последователно което ги прави идеални за емулации и тествания на едночипови и DSP-та и 3-тия клон са езици от високо ниво като C++, Java, C#, Pascal, Perl и др., забележи че не споменавам C (ansi c) защото той е език много близък до асемблер за което се смята ча C е еквивалент на хардуер въпреки че не е съвсем така.
Езици като VHDL, Verilog и други подобни те повече приличат на C++ и Perl от колкото на говорене с ниското ниво както C при едночиповите, при FPGA-тата ниско ниво като C и Асемблер  се смята "Еквивалентна схемна матрица" или поне така го наричат големите играчи в областта (това е двоичен файл който конфигурира мултиплексорите между блоковете за които споменах в предния пост за асемблер) и логическа схема за еквивалент на C.
« Последна редакция: Jul 13, 2016, 10:42 от kierenski »
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #336 -: Oct 28, 2016, 09:18 »
Малко информация на къде се развива проекта. Говорих с главния на катедра електротехника и той се оказа добър човек - позволи ми да използвам оборудването от лабораториите. Другата седмица имам път към Русе и мисля тогава да взема платките и частите за да мога и тук да се занимавам с него. Сега ще разполагам с повече оборудване, пък и тоя семестър се оказа сравнително лек, така че ще имам време да се занимавам с процесора.
Поздрави,
Георги
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #337 -: Sep 04, 2017, 21:30 »
Здравейте отново!
Вероятно доста от вас(тези които са следили темата) се чудят какво се случи с процесора, та за това реших малко да разнищя въпроса. Първо - както си личи от последната публикация нещата не се случиха точно така както очаквах, в резултат на което буквално за*бах проекта за доста време. Имах много други идеи, които се опитах да направя, някои от които се получиха - други не. По едно време се бях запалил по цялата история с радиоативните неща и реших да си направя гайгеров брояч - https://www.youtube.com/watch?v=HIbD_xIYTYc. После нещо ми беше щъкнало и реших да се занимавам с коване - направих си портативно огнище и си изковах подобие на нож  ;D. След това имаше един период на "творческа криза" - четох разни странни книги за себеоткриване и подобрение. После се занимавах малко с програмиране, сега се опитвам да работя като фрийлансър - трябва и от някъде пара да се прави. Като цяло - много ми е трудно да се фокусирам само върху едно нещо - след 1 седмица ми става скучно и правя нещо друго. В момента се чудя дали да продължа с процесора като наистина някакъв така да се каже "комерсиален" проект - т.е да реализира някаква печалба, или да продължа да събирам пари от други идеи и някой ден да завърша процесора, но да бъде с "отворени" схеми. Като цяло в момента съм в един период, през който не знам къде да си фокусирам енергията - не знам къде си струва да се опитам и къде няма смисъл. Иначе си продължавам с университета(поне едно нещо има дето правя по-продължително :D) надявам се като завърша да се реализирам и да си спонсорирам разработките. Такива са моите мисли в този момент. А вашите какви са?
Поздрави,
Георги
Активен

deant01

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Debian/sid
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #338 -: Sep 05, 2017, 00:35 »
Здравейте отново!
Вероятно доста от вас(тези които са следили темата) се чудят какво се случи с процесора, та за това реших малко да разнищя въпроса. Първо - както си личи от последната публикация нещата не се случиха точно така както очаквах, в резултат на което буквално за*бах проекта за доста време. Имах много други идеи, които се опитах да направя, някои от които се получиха - други не. По едно време се бях запалил по цялата история с радиоативните неща и реших да си направя гайгеров брояч - https://www.youtube.com/watch?v=HIbD_xIYTYc. После нещо ми беше щъкнало и реших да се занимавам с коване - направих си портативно огнище и си изковах подобие на нож  ;D. След това имаше един период на "творческа криза" - четох разни странни книги за себеоткриване и подобрение. После се занимавах малко с програмиране, сега се опитвам да работя като фрийлансър - трябва и от някъде пара да се прави. Като цяло - много ми е трудно да се фокусирам само върху едно нещо - след 1 седмица ми става скучно и правя нещо друго. В момента се чудя дали да продължа с процесора като наистина някакъв така да се каже "комерсиален" проект - т.е да реализира някаква печалба, или да продължа да събирам пари от други идеи и някой ден да завърша процесора, но да бъде с "отворени" схеми. Като цяло в момента съм в един период, през който не знам къде да си фокусирам енергията - не знам къде си струва да се опитам и къде няма смисъл. Иначе си продължавам с университета(поне едно нещо има дето правя по-продължително :D) надявам се като завърша да се реализирам и да си спонсорирам разработките. Такива са моите мисли в този момент. А вашите какви са?
Поздрави,
Георги

Има тука едно подобно момче фреелансер -BackinBlack според мен ще си паснете, пък той си има фрееланс платформа, сам самичък си я е направил...
Активен

Ripples of paradox spread out across the sea of causality.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #339 -: Sep 05, 2017, 10:31 »
Що бе какво лошо има във фрелансерите.
А здрасти пак.
Ти там във Варна от кои си? от курсантите или от другите?

Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #340 -: Sep 07, 2017, 12:08 »
Ти там във Варна от кои си? от курсантите или от другите?

От цивилните съм. Мисля че това ми дава по-голяма свобода да си избирам какво да правя след това. Военните имат договор с държавата. Плюсът при тях е че разходите по образованието са покрити изцяло от държавата. Иначе учат почти същото, което и ние учим заедно с още допълнителни военни неща.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #341 -: Sep 08, 2017, 13:47 »
Правилно си се ориентирал.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #342 -: Jan 31, 2019, 22:36 »
А ето и примерна реализация в Майнкрафт  [_]3

даже не е Q4 ами е Q8+

Minecraft 8 Bit Ripple Carry Adder
http://zachperkitny.com/post/minecraft-8-bit-ripple-carry-adder
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #343 -: Jan 31, 2019, 22:49 »
А ето и примерна реализация в Майнкрафт  [_]3

даже не е Q4 ами е Q8+

Minecraft 8 Bit Ripple Carry Adder
http://zachperkitny.com/post/minecraft-8-bit-ripple-carry-adder
Хах! Това е откачено...  :D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #344 -: Feb 02, 2019, 13:12 »
В действителност ако се навържат суматорите така последователно. преноса от 0-левия бит на входа на 1-вия суматор, преноса от 1-вия на входа на 2-рия и т.н. ще стане много бавно.

А схемата на 74283 (4-бит суматор) използва малко по-усложнена логика.

http://fourier.eng.hmc.edu/e85_old/lectures/figures/74283.gif
http://fourier.eng.hmc.edu/e85_old/lectures/arithmetic/node8.html
Един вид паралелна обработка. (look ahead)

Ама той човека от Minecraft си го признава това.
Цитат
I will upgrade the binary adder to support 16 bit values and implement a carry look ahead adder for efficiency.

« Последна редакция: Feb 02, 2019, 13:20 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.