Автор Тема: Искам да инсталирам Debian или Mint вместо сегашния ми Manjaro XFCE  (Прочетена 15671 пъти)

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Записах на флашка това Manjaro, зареди ми се без графична среда, после пуснах някакъв инсталатор, който не ми разпозна LVM и беше доста архаичен. Отказах се.
Имат ли някакво LiveDVD? Записах последното iso от официалния им сайт с XFCE и после го записах на флашката с Unetbotin ама зареждането по подразбиране не ми тръгна. Може би ако го запиша на флашката с dd нещата ще са по различни. По късно ще го пробвам и това. Просто ми се искаше да разгледам дистрибуцията без да инсталирам.
Arch-базираните дистрибуции се записват на флашка с dd.Гледам,чи са пуснали и графичен инсталатор.Manjaro-то е много добро дистро.Доста време го ползвах,но го смених зарази проблеми с ТС-плеъра.Инсталирах си Дебиан,но при него имам проблем с енергоспестяването.Батерията с Дебиана ми държи около 2 часа,а с Manjaro над 4 часа.
« Последна редакция: May 01, 2013, 20:11 от radoshow »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Разбира се, че има Live DVD. Аз от там го инсталирах.
http://sourceforge.net/projects/manjarolinux/files/release/0.8.5.1/
http://sourceforge.net/projects/manjarolinux/files/community/
Само, че с MATE http://s19.postimg.org/at5239aur/manjaro_mate.png
Инсталаторът не е много по- различен от този на Linux Mint.
« Последна редакция: May 01, 2013, 20:12 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

3p0

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 354
    • Профил
Аз инсталирах Manjaro миналата година. Доколкото си спомням, го записах на DVD за многократен запис и от там го инсталирах. Не съм пробвал Live DVD.
Активен

MX Linux version 18 "Continuum"
PC: Intel® Celeron® CPU G540 2.50GHz; MB=Gigabyte GA-H61M-S2V-B3 rev.1.0; RAM=16Гб DDR3.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Live CD/DVD - то няма значение на какъв диск се записва - презаписваем или за еднократен запис. Аз предпочитам да разгледам системата от живият диск, преди да я инсталирам. Особено, когато не знаех какво да очаквам, какъвто беше случаят с Manjaro. Изненада ме обаче доста приятно. Изчистена система, без да е претрупана с излишни приложения. Но, най- приятно впечатление ми направи управлението на пакети. Инсталацията е светкавична, a контролът върху тяхното състояние чрез Pacman е направо съвършен. Инсталаторът на пакети е лек, но много фукционален. В трите основни хранилища + това за МАТЕ има всичко за което може да се сетиш и шансът да ти се наложи инсталация на външен пакет е минимален.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

v13

  • Гост
Странно, записах с dd на флашка и заредих от нея но не ме пуска в графичен режим. При опит за пускане със startx ми дава, че не оже да зареди драйверите и в крайна сметка ми изписва no screens found. Всякакви опити за стартиране правих и няма резултат. Не знам дали ще е същата работа с някой iso от comunity.
Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Странно, записах с dd на флашка и заредих от нея но не ме пуска в графичен режим. При опит за пускане със startx ми дава, че не оже да зареди драйверите и в крайна сметка ми изписва no screens found. Всякакви опити за стартиране правих и няма резултат. Не знам дали ще е същата работа с някой iso от comunity.
Кое ISO изтегли?Ако е manjaro-net няма как да ти тръгне графиката.Всички други като xfce,gnome,openbox тръгват без проблем.Пробвах ги днес сутринта преди работа.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Човек се учи до де е жив. Изобщо не знаех, че съществува такава възможност с тракалцето.

Ицо моля те, бързина от zfs, не ме карай да се смея.

Македонецо баш на първи май ли работиш?
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Ще взема тая манджа или кльопачка да я пробвам.Само Арч подобни не съм ползвал досега.Дебиана ми е пълен фаворит.Интересува ме обаче как седят нещата с пакетите ,има ли го това разнообразие и количество  ,като в дебиан, че хич не ми се инсталират от сорс такива? 
  Малък едит ,изобщо не бива графичния им инсталатор пробвам KDE версията в момента и искам root директорията ми да е в отделен хард диск ,но изобщо не се поддържа тази опция,вероятно може да се направи само чрез конзолата...
« Последна редакция: May 02, 2013, 10:07 от ApucTokpaT »
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Поразгледай отново опциите. Излиза ти таблицата на дяловете и можеш да задаваш на всеки дял, какво да бъде монтирано. Както казах - инсталаторът е подобен на този на Linux Mint.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Е това е Арх, значи има много, много пакети. Едва ли ще има нещо дето да ти липсва, защото едва ли има нещо дето да не е набутано в Арх. В момента са в мини криза, защото голяма част от потребителите не харесаха промените в архитектурата му.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

3p0

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 354
    • Профил
Как да си ъпдейтна Manjaro Linux като излизат ужасни съобщения, при опит за ъпдейт ?
Код:
pacman -Syu
:: Synchronizing package databases...
error: failed retrieving file 'basis.db' from mirrors.mycraft.eu : The requested URL returned error: 404 Not Found
 basis is up to date
error: failed retrieving file 'platform.db' from mirrors.mycraft.eu : The requested URL returned error: 404 Not Found
 platform is up to date
error: failed retrieving file 'addon.db' from mirrors.mycraft.eu : The requested URL returned error: 404 Not Found
 addon is up to date
error: failed retrieving file 'extra.db' from mirrors.mycraft.eu : The requested URL returned error: 404 Not Found
 extra is up to date
error: failed retrieving file 'community.db' from mirrors.mycraft.eu : The requested URL returned error: 404 Not Found
 community is up to date
error: failed retrieving file 'basis-multilib.db' from mirrors.mycraft.eu : The requested URL returned error: 404 Not Found
 basis-multilib is up to date
error: failed retrieving file 'multilib.db' from mirrors.mycraft.eu : The requested URL returned error: 404 Not Found
 multilib is up to date
:: The following packages should be upgraded first :
    manjaro-system  pacman
:: Do you want to cancel the current operation
:: and upgrade these packages now? [Y/n]
Активен

MX Linux version 18 "Continuum"
PC: Intel® Celeron® CPU G540 2.50GHz; MB=Gigabyte GA-H61M-S2V-B3 rev.1.0; RAM=16Гб DDR3.

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Поразгледай отново опциите. Излиза ти таблицата на дяловете и можеш да задаваш на всеки дял, какво да бъде монтирано. Както казах - инсталаторът е подобен на този на Linux Mint.
Да то за дяловете ясно,ама искам една диструбуция на 2 харда.Ползвам SSD за / и останалите директории като tmp ,var ,home  ги накачулвам на стандартния хард...
  go-fire ще взема да тествам един класически Arch ,даже отварям ламерския гайд и почвам да чета след малко...
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Как да си ъпдейтна Manjaro Linux като излизат ужасни съобщения, при опит за ъпдейт ?
Код:
pacman -Syu
:: Synchronizing package databases...
error: failed retrieving file 'basis.db' from mirrors.mycraft.eu : The requested URL returned error: 404 Not Found
 basis is up to date
error: failed retrieving file 'platform.db' from mirrors.mycraft.eu : The requested URL returned error: 404 Not Found
 platform is up to date
error: failed retrieving file 'addon.db' from mirrors.mycraft.eu : The requested URL returned error: 404 Not Found
 addon is up to date
error: failed retrieving file 'extra.db' from mirrors.mycraft.eu : The requested URL returned error: 404 Not Found
 extra is up to date
error: failed retrieving file 'community.db' from mirrors.mycraft.eu : The requested URL returned error: 404 Not Found
 community is up to date
error: failed retrieving file 'basis-multilib.db' from mirrors.mycraft.eu : The requested URL returned error: 404 Not Found
 basis-multilib is up to date
error: failed retrieving file 'multilib.db' from mirrors.mycraft.eu : The requested URL returned error: 404 Not Found
 multilib is up to date
:: The following packages should be upgraded first :
    manjaro-system  pacman
:: Do you want to cancel the current operation
:: and upgrade these packages now? [Y/n]


Ти шегуваш ли се или не ти работи бутона "y" ?
Би ли ми проверил нещо.
Инсталирай alacarte и ми кажи дали работи в xfce менюто.
« Последна редакция: May 02, 2013, 13:46 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Когато казах, че има всички възможни пакети, имах предвид, че към дистроти има нещо наречено AUR, коеото представлява хранилище на пакети сътворени от самите потребители.

Малко старичък превод на документацията, ама има ценни неща:

http://home-linux.hbcom.info/mediawiki/index.php?title=%D0%A0%D1%8A%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE_%D0%B7%D0%B0_%D0%BD%D0%BE%D0%B2a%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B5

Разбира се няма нищо по-добро от оригинала. Тези хора доста са се старали с документацията и едва ли има друго дистро с по-добра. Във форумите и викито на проекта има от пиле мляко. Много често съм ползвал информация от тях, която почти без изменение съм прилагал върху Дебиан.


п.п. Към модераторите, извинявам се за рекламата.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

3p0

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 354
    • Профил
Моля, дайте ми команда , с която да инсталирам alacarte и с най-голямо удоволствие, ще инсталирам ....
Лично аз ще опитам така:
Код:
pacman -S alacarte

Код:
[emil@manjaro ~]$ sudo pacman -S alacarte
[sudo] password for emil:
:: The following packages should be upgraded first :
    manjaro-system  pacman
:: Do you want to cancel the current operation
:: and upgrade these packages now? [Y/n] y

resolving dependencies...
looking for inter-conflicts...
error: failed to prepare transaction (could not satisfy dependencies)
:: package-query: requires pacman<4.1
:: packagekit: requires pacman<4.1.0
[emil@manjaro ~]$
« Последна редакция: May 02, 2013, 14:03 от 3p0 »
Активен

MX Linux version 18 "Continuum"
PC: Intel® Celeron® CPU G540 2.50GHz; MB=Gigabyte GA-H61M-S2V-B3 rev.1.0; RAM=16Гб DDR3.