Автор Тема: Искам да инсталирам Debian или Mint вместо сегашния ми Manjaro XFCE  (Прочетена 15477 пъти)

/dev/null

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 181
  • Distribution: Ubuntu Current LTS
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Щом до сега си бил с Манджаро, значи ти е време да си инсталираш чист Арч. За арч има Unity, KDE, Gnome, XFCE, E17 и каквото ти иска душата. И мен ме беше страх, но видях, че не боли изобщо! :)
Активен

CPU: AMD Phenom II 1100T Black Edition @ 3,3GHz, Cooler: Cooler Master v10, RAM: Corsair VS2GB1333D3 x4, MB: GA-890XA-UD3, PSU: SS-1250XM, GPU: AMD HD 6850x2 (CrossfireX), Sound card: ASUS Xonar D2X, SSD: Kingston SVP200S37A/60G, HDD: Hitachi HDS721010KLA330 (1TB), HDS723030ALA640 (3TB), WD RED(4TB)

v13

  • Гост
Убунту има всички графични среди, но ти препоръчвам да си сложиш чистото Убунту, да не береш ядове. Доста добре е изшлайфано. И видеото ти видео и бързодействието ти добро и всички нови пакети има. Инсталираш за нула време и не се занимаваш с глупости.
« Последна редакция: May 02, 2013, 20:08 от v13 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
В момента пиша от Юнити (демек „чисто“ Убунту) и не мога да спра да псувам тази среда. Ужас е. Чакам с нетърпение да излезе новият Дебиан да го метна. Това е лично мнение.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

v13

  • Гост
И аз в момента пиша от Убунту 13.04 с Unity и много се кефя. нямам никакви проблеми, за разлика от много други графични среди. Не се заяждам.
Има една руска поговорка.
На вкус на цвет товарища нет. Или въпрос на вкус, казало кучето и си облизало дупето. :)
Абе в момента най изпипаните среди са Unity и KDE другото има много недостатъци.
« Последна редакция: May 02, 2013, 21:21 от v13 »
Активен

3p0

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 354
    • Профил
Открих два дяла от HDD, които притежават доста неизползвано дисково пространство:
1. Има 299.2 Гб празно от 417.0 Гб - Не мога да създавам папки
2. Има 140.5 Гб празно от 566.7 Гб - Мога да създавам папки
Останалите дялове са на 90% пълни

Предполагам, че ще изкопирам цялата папка HOME на дяла където мага да създавам папки, след което ще мога да инсталирам нов ЛИНУКС.

Правилно ли разсъждавам ? - имам един Windows 7, който не ползвам, но от него мога да добия визуална представа за дисковете и дяловете по тях, за да съм по-наясно какво правя и къде инсталирам ....
Активен

MX Linux version 18 "Continuum"
PC: Intel® Celeron® CPU G540 2.50GHz; MB=Gigabyte GA-H61M-S2V-B3 rev.1.0; RAM=16Гб DDR3.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
С gparted, qtparted или подобен инструмент можеш да придобиеш още по-добра представа. Как така не можеш да създаваш „папки“?
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

v13

  • Гост
Под вин 7 няма да можеш да видиш дяловете, които са за Линукс.
Най лесно ще ти е като стартираш записаното cd в Live режим да си стартираш програмата за манипулиране на дяловете, за справка виж какво писа колегата и след като си готов стартираш инсталатора.
Хубаво е преди инсталацията в папката /home/твоя потребител/ да изтриеш всички скрити или системни файлове и да ти останат само директориите с личните файлове. После при инсталация задаваш дяла в който ти е home да не се форматира. Така ще имаш чиста инсталация. Ако примерно искаш да запазиш настройките на Firefox не триеш директория .mozilla
Важно е при инсталацията да създадеш същия потребител, с който си бил преди, за да си намериш всичко там където трябва.
« Последна редакция: May 03, 2013, 11:42 от v13 »
Активен

v13

  • Гост
За да имаш достъп за триене на старите системни файлове първо си отваряш файловия мениджър цъкаш на дяла където ти е home. Така той ще се монтира. После отваряш терминал и пишеш: sudo nautilus Така ще имаш права за триене на файловете.
Инструкциите, които давам са за Ubuntu и за други дистрибуции стъпките са подобни.
Активен

3p0

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 354
    • Профил
За някои дялове ми иска парола, за да ги отвори, предполагам, че съм ги създал като ROOT и затова като обикновен потребител не мога да създавам папки ...
Активен

MX Linux version 18 "Continuum"
PC: Intel® Celeron® CPU G540 2.50GHz; MB=Gigabyte GA-H61M-S2V-B3 rev.1.0; RAM=16Гб DDR3.

v13

  • Гост
За някои дялове ми иска парола, за да ги отвори, предполагам, че съм ги създал като ROOT и затова като обикновен потребител не мога да създавам папки ...
Вече ти писах как да имаш root права.
Активен

v13

  • Гост
root дяла задължително трябва да се форматира, препоръчително е ext4 хубаво е да е не по малко от 20 ГБ.
Активен

3p0

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 354
    • Профил
Имам gparted и я стартирах:
Тя показва:
/dev/sda = 931.51 GiB
/dev/sda1 = ext4 = 43.80 GiB
/dev/sda2 = linux swap = 2.73 GiB
/dev/sda3 = ext4 = 394.53 GiB
unallocated
................................................
dev/sdb = 596.17 GiB
dev/sdb1 = ntfs = 68.37 GiB
dev/sdb2 = ntfs extended = 527.80 GiB

........................................................
dev/sdc = 186.31 GiB
dev/sdc1 = ntfs = 46.58 GiB
unallocated
и така нататък ....
Активен

MX Linux version 18 "Continuum"
PC: Intel® Celeron® CPU G540 2.50GHz; MB=Gigabyte GA-H61M-S2V-B3 rev.1.0; RAM=16Гб DDR3.

v13

  • Гост
Според данните трябва да имаш 3 хард диска. Първия хард диск ти е за линукса и дяловете са ти идеални. sda1 ти е /root а sda3 ти е /home
Другите дискове sdb и sdc няма нужда да се пипат.
Активен

v13

  • Гост
Пускаш инсталатора и като стигне до избор на дялове. Избираш ръчно или "нещо друго" после от първия диск задаваш sda1  за /root с форматиране а sda3 /home без форматиране. както писах по-горе за домашната директория не задаваш форматиране. Това е.
Активен

3p0

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 354
    • Профил
Точно така имам три отделни хард-дискове.
Всеки от тях е разделен на дялове ...
На най-големия хард-диск (Western Digital 1TB) ми е ЛИНУКС, сега виждам че имам огронен незизползван дял на него (както и да е ...)
Мога да спра компютъра и да изключа другите два хард-диска, да не ме объркват по време на иснаталацията.
Активен

MX Linux version 18 "Continuum"
PC: Intel® Celeron® CPU G540 2.50GHz; MB=Gigabyte GA-H61M-S2V-B3 rev.1.0; RAM=16Гб DDR3.