Автор Тема: Инсталиране в конкретна директория  (Прочетена 2956 пъти)

ovdesko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 66
    • Профил
Здравейте искам да попитам как мога да инсталирам която и да е програма в избрана от мен директория, а не където отива по подразбиране.

ОС е openSuse. Използвам zypper за инсталиране.

Търсих но не открих подобни опции а не е възможно да няма.
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Инсталиране в конкретна директория
« Отговор #1 -: Jul 29, 2013, 14:56 »
Ако ползваш пакетната система - да, няма. Ако инсталираш от source - можеш.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

ovdesko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 66
    • Профил
Re: Инсталиране в конкретна директория
« Отговор #2 -: Jul 29, 2013, 15:05 »
Бихте ли дали някакъв пример, понеже съм доста начинаещ?
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Инсталиране в конкретна директория
« Отговор #3 -: Jul 29, 2013, 15:13 »
Ето как може да се инсталира ClamAV

Пропуснати са (вероятно ги пише по-горе в описанието) три команди:
сваляш clamav-0.97.8.tar.gz
tar -xzvf clamav-0.97.8.tar.gz
cd clamav-0.97.8

Това "--prefix=/home/gary/clamav" е задаване на директория.
./configure --help ще ти покаже всички възможни опции за конфигуриране.

В примера "make; make install" са две отделни команди и е по-добре да ги изпълниш една след друга:
make
make install
Първата компилира програмата и може да не завърши успешно. Може да ти каже някаква грешка, която ще ти помогне в процеса на отстраняване на проблеми. Втората команда инсталира програмата. Изпълняваш я чак след успешно завършване на първата.
./configure също може да завърши с грешка. След като отстраниш всички грешки преминаваш към следващата команда.
Не всички съобщения от многото, които ще видиш са грешки. Някои грешки не са фатални.
« Последна редакция: Jul 29, 2013, 15:23 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

ovdesko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 66
    • Профил
Re: Инсталиране в конкретна директория
« Отговор #4 -: Jul 29, 2013, 15:30 »
Необходима ми е тази програма за да инсталирам в конкретна директория или просто давате пример с нея?
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Инсталиране в конкретна директория
« Отговор #5 -: Jul 29, 2013, 15:33 »
Просто давам пример с нея. Това (ClamAV) е антивирусна програма, която аз използвам да чистя windows-ки вируси в пристигащи писма.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Инсталиране в конкретна директория
« Отговор #6 -: Jul 29, 2013, 16:47 »
   По принцип при инсталацията на операционната система се избира най-бързия диск. Ако обаче /home ти е в /   , и искаш да освободиш място може да преместиш някои папки в друг дял, и да направиш връзка към папката в новия дял, за да могат програми като KTorrent да ги ползват.

  Освен това можеш да махнеш всичко в /usr/src/ със административен браузер-поне за Кубунту е така.

 Можеш  да направиш и почистване на системата.
« Последна редакция: Jul 29, 2013, 17:09 от ЗевсБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

Stancho_25

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 234
    • Профил
Re: Инсталиране в конкретна директория
« Отговор #7 -: Jul 29, 2013, 17:05 »
Здравейте искам да попитам как мога да инсталирам която и да е програма в избрана от мен директория, а не където отива по подразбиране.

ОС е openSuse. Използвам zypper за инсталиране.

Търсих но не открих подобни опции а не е възможно да няма.

Ами приеми като начинаещ, че такава опция в линукс няма, поне докато си такъв :). После такива въпроси няма да те тормозят ;). Файловата система на линукс така е организирана, че за всяко нещо си има конкретно място и си има причина за това. Дори за ръчно компилираните програми си има място където се инсталират. Ако имаше лесен начин да инсталираш където ти падне и го правиш можеш да си сътвориш такъв прекрасен хаос :).

И каква е конкретната причина за тази идея да бъде на друго място инсталирана програмата?
Активен

ovdesko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 66
    • Профил
Re: Инсталиране в конкретна директория
« Отговор #8 -: Jul 29, 2013, 17:08 »
Здравейте искам да попитам как мога да инсталирам която и да е програма в избрана от мен директория, а не където отива по подразбиране.

ОС е openSuse. Използвам zypper за инсталиране.

Търсих но не открих подобни опции а не е възможно да няма.

Ами приеми като начинаещ, че такава опция в линукс няма, поне докато си такъв :). После такива въпроси няма да те тормозят ;). Файловата система на линукс така е организирана, че за всяко нещо си има конкретно място и си има причина за това. Дори за ръчно компилираните програми си има място където се инсталират. Ако имаше лесен начин да инсталираш където ти падне и го правиш можеш да си сътвориш такъв прекрасен хаос :).

И каква е конкретната причина за тази идея да бъде на друго място инсталирана програмата?
Ами шефа ми каза да инсталирам на едно Suse - mysql, apache, dhcp server i т.н. и каза да инсталирам squid в другия партишън който е празен. Не съм сигурен защо е така, но както казах и аз още не знам за какво става въпрос, ровя се и инсталирах другите неща. Но този squid нещо не откривам начин да се инсталира в /data
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Инсталиране в конкретна директория
« Отговор #9 -: Jul 29, 2013, 17:14 »
То squid-а може да си стои където системата си го сложи. Ама кеш директориите после ще си ги укажеш къде да бъдат, в conf файла на squidа. Където искаш, там ще ги създаде и ползва squid-а. Поздрави.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Инсталиране в конкретна директория
« Отговор #10 -: Jul 29, 2013, 17:18 »
squid си прави нещо като база данни с директории и файлове (cache), които е по-логично да са в отделен дял. Не самата програма, а данните да са в /data.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Инсталиране в конкретна директория
« Отговор #11 -: Jul 29, 2013, 17:31 »
Променливата е squid.conf е cache_dir

Примерно:

cache _dir ufs /opt/squid/cache 1024 32 128
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

ovdesko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 66
    • Профил
Re: Инсталиране в конкретна директория
« Отговор #12 -: Jul 30, 2013, 08:58 »
Благодаря ви, днес малко по-късно ще се занимая със squid-a. Предполагам че това е имал предвид шефа ми, но все пак ще го попитам и ще действам след това :)
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Инсталиране в конкретна директория
« Отговор #13 -: Jul 30, 2013, 09:29 »
И аз мисля, че това е искал човека. Аз също в повечето случаи си слагам стора на отделен дял. И задавам по-малко MB да се ползват, отколкото е размера на дяла. Да няма препълване и спиране на squid процеса.

И с iptables ги прекарвам всички клиенти през squid-а транспарентно.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

ovdesko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 66
    • Профил
Re: Инсталиране в конкретна директория
« Отговор #14 -: Jul 30, 2013, 10:09 »
Код:
# Uncomment and adjust the following to add a disk cache directory.
#cache_dir aufs /var/cache/squid 100 16 256

Предполагам че този ред трябва да редактирам. На мен партишъна на който няма нищо и е отделен не е /opt, а /data .

Как точно бих могъл да го редактирам и ако може да дадеш малко пояснения за цифрите накрая?
Активен