Автор Тема: Инсталиране на линукс на флашка и стартиране от нея.  (Прочетена 16689 пъти)

gogov1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 181
    • Профил
Може да се стори малко глупаво, но пък е интересно възможно ли е.
Възможно ли е да инсталира линукс на флашка и след това да се инсталира grub на нея. Целта ми е да мога да го конфигурирам както ми е удобно, както и да извършвам желаните от мен промени след това. Разбира се да мога да стартирам линукса на всеки друг компютър от флашката.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Може, но работи по-бавно и флашката не издържа дълго.
Активен

gogov1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 181
    • Профил
Backinblack, аз съм инсталирал линукс на флашката. Проблема е, че не мога да направя флашката стартова, за да мога да стартирам линукса от друг компютър. Колкото до това, че флашката не издържа дълго, това е така, но не това ми е проблема.
« Последна редакция: Nov 19, 2013, 08:58 от gogov1111 »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Настройваш си биоса да буутва от флашката и тя си стартира, а ако не втъкната, ще стартира това което е на диска.
Активен

gogov1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 181
    • Профил
Backinblack, настроил съм биоса да стартира от флашката. Изключил съм харддиска и CD-то. Но ми дава информация за лошо основно дисково устройство. В /boot/grub/grub.cfg на флашката са отразени всички OS инсталирани на твърдия диск.
« Последна редакция: Nov 19, 2013, 16:04 от gogov1111 »
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Опорни точки: :)
1. флашката трябва да е ръгната преди студения рестарт на компютъра. Флашките в някои биоси се виждат като твърд диск, т.е., забраната за зареждане от твърд диск важи и за флашката. Трябва да се промени поредността на твърдите дискове и да се разреши зареждането от твърд диск. След като е ръгната и компютъра рестартиран, може да влезеш в биоса и да видиш как той я вижда.
2. Ако на компютъра има инсталиран Windows 8, той нарочно затруднява зареждането от друго устройство. Има специална процедура.
3. Ако съмненията са към инсталацията на флашката, бих пробвал стандартния начин на инсталиране върху флашка чрез програмата UNetbootin например.
« Последна редакция: Nov 19, 2013, 13:07 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

gogov1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 181
    • Профил
Laskov, до колкото зная unetbootin създава boot сектор на флашкана и огледален образ на посочената дистрибуция. Когато обаче се извърши инсталация на флашкана, grub се инсталира на първия дял на твърдия диск. При мен е /dev/sda. Нали за това въпросът ми бе как да инсталирам grub на флашката, за да мога да стартирам инсталираната вече на флашката дистрибуция. Не става въпрос за огледално копие. На харддиска имам инсталирани Win XP и Linux Mint.
Активен

malin

  • Гост
gogov1111 , според тебе какво ще се случи , ако инсталираш некой Линукс на флашка(достатъчно голяма да побере инсталация) и зададеш груб-а(лило , или каквото и да е ) да се инсталира на MBR на флашката . И какво ще се случи след това ако настроиш компа да бутва от флашка .
Активен

malin

  • Гост
Звънеше се на вратата и съм объркал нещо  :D .
Варианта с инсталирането на Линукски буут мениджър на флашка може да се ползва , за да се забрани (малко крайно ) достъпа на малки деца (понеже са малки и не разбират още , нали) до компа , като идеята е че ако няма флашка , няма и достъп . За целта трябва да се премести записа от MBR на твърдия диск на флашката . Казвам го само като идея , смешното е , че като бях новак тоя номер го бях направил на себе си .
« Последна редакция: Nov 19, 2013, 17:46 от malin »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Дано не бъркам, но supergrub2 няма ли да свърши работа?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

gogov1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 181
    • Профил
Malin, аз съм направил точно това. Инсталирал съм на 16 GB флашка Xubuntu 13.10 32 bit. Искам да направя така, че да мога да ползвам инсталирания на флашката линукс на всеки чужд компютър. Не става въпрос за моя компютър. Съветваш ме да преместя grub на MBR на флашката. Не мога да го направя. Вероятно бъркам командите от терминала.
Колкото да бутва на моя компютър от флашката това го правя, Но от друг компютър не става.
« Последна редакция: Nov 20, 2013, 10:34 от gogov1111 »
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
...Искам да направя така, че да мога да ползвам инсталирания на флашката линукс на всеки чужд компютър.
Ами точно това ще постигнеш с Unetbootin. Не разбрах какво не му харесваш.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
@gogov1111 Щом на твоя компютър стартира флашката значи не би трябвало да имаш проблем и на други компютри.Забелязал съм,че на някой компове трябва първо да се монтира флашката и тогава може да се бутне.За целта стартираш ОС (без значение Уиндоус или Линукс) на компа на който искаш да зареди флашката.Пъхаш я в ЮСБ-то и я отваряш.След това рестартираш без да вадиш флашката и като отново зареди компа я избираш от БУУТ-менюто.Пробвай така мисля,че няма да имаш проблем.Успех.
Активен

malin

  • Гост
Да се опитам да обясня по-просто . Имаш инсталирани на компютъра ХП-и и някакъв Линукс . Стартираш нова инсталация на някакъв Линукс по някакъв начин и задаваш да се инсталира на флашката . ГРУБ-а(или буут-мениджъра) задаваш да е в МБР на ФЛАШКАТА . При рестарт , за да тръгне Линукса от флашката( на твоя и на кой да е комп) задаваш от БИОС-а да буутне от нея . Сега - какво ще се вижда в менюто - при тебе ще е последния Линукс( на флашката) , ХП и другия Линукс . Като отидеш на друг комп и я пуснеш по посочения начин(от буут-менюто на БИОС-а) - ще се вижда същото меню(защо?) при все , че на другия комп може да има 8 или каквото е там . Това ще е така докато не обновиш ГРУБ-а и( sudo update-grub /при Убунту базираните) тогава при рестарт, бутване пак през БИОС-а на същия комп ще се види САМО Линукса на флашката и каквато ОС има на чуждия комп , а твоите ХП и Линукс няма да ги има в менюто .
Какво се случва като я няма флашката на твоя комп  . Имаш ГРУБ с Линукс и ХП .
Ако обновиш ГРУБ-а на Линукса , който ти е на компа ,докато е включена и монтирана флашката , в неговото меню ще има И записа на Линукса , който е на флашката . ( Предполагам , че това търсиш ) .
А като избереш неговия запис ще има менюто от неговото последно обновяване .

И сега проиграваме варианта - буутваш от ГРУБ-а на компа и избираш Линукса от флашката и обновяваш неговия ГРУБ , рестартираш и ... имаш пак ГРУБ-а на компа .  ;)
« Последна редакция: Nov 21, 2013, 08:55 от malin »
Активен

gogov1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 181
    • Профил
Malin, всичко, което казваш е така. И аз мислех, че може да стане, ама не става.
При мен на флашката има два дяла – sdb1 и sdb2. Пробвах в два варианта. При първия вариант sdb1 е форматиран под ext4, при втория вариант sdb1 е форматиран под fat32. Отговора е един и същ.

update-grub
grub-install /dev/sdb
 
пробвах и с:
grub-install /dev/sdb1
Виж какъв е отговора:
/usr/sbin/grub-bios-setup: warning: this msdos-style partition label has no post-MBR gap; embedding won't be possible.
/usr/sbin/grub-bios-setup: error: embedding is not possible, but this is required for cross-disk install.
Въпроса е, че аз не зная как да създам MBR дял на флашката. Може би трябва да се започне още от форматирането на флашката. Не съм вещ по тия неща.
Освет това аз не съм работил с Unetbootin, защото той не извършва инсталация а създава ISO на флашката. Аз съм създал предварително необходимите дялове заедно със свап дяла върху флашката и съм извършил обикновена инсталация върху нея, все едно, че е върху твърдия диск.
« Последна редакция: Nov 22, 2013, 14:00 от gogov1111 »
Активен