Автор Тема: Проблем с wifi адаптер с чипсет на Rаlink rt3070  (Прочетена 4189 пъти)

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
От много време се каних да пробвам Арч поради мъничък проблем с дебиан.Инсталацията мина добре ,разпозна си хардуер и всичко.Проблема дойде ,когато реших да заменя свободните драйвъри rt2800usb с този на ралинк rt5572, тъй като непрекъснато ме дропват от мрежата ,не отчитат правилно силата на сигнала и понякога имам ужасно слаб интернет.
 Компилацията мина успешно ,като за база използвах този сайт: http://bernaerts.dyndns.org/linux/74-ubuntu/229-ubuntu-precise-dlink-dwa160-revb2 поради факта, че драйвъра има проблеми с ядро > от 3,2.След инсталацията и blacklist-тването на rt2800 производните ,показа всички мрежи с далеч по-добър сигнал , но при опит за зареждане на страница получавам неизбежен panic kernel и системата замръзва. В момента няма как да покажа допълнителни подробности, тъй като ползвам друга система. Това ,което мога да дам на прима виста ,е че съм с archlinux 64 бита ядро 3.12-9.2 ,адаптера е edimax 7722usn
Моля ако някой има подобен проблем да пише.
 Впрочем, пробвах да пачна свободния драйвър  ,но резултата е същия ,като с 5572,забива системата. Явно с по-модерните ядра вече почват да правят проблеми, а досега не съм имал проблеми с други дистрибуции с тях.
 
« Последна редакция: Feb 03, 2014, 16:26 от ApucTokpaT »
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Проблема дойде ,когато реших да заменя свободните драйвъри rt2800usb с този на ралинк rt5572, тъй като непрекъснато ме дропват от мрежата ,не отчитат правилно силата на сигнала и понякога имам ужасно слаб интернет.

Такива са. :'( Много са бъгави. И аз имах същите и страшно много други проблеми с официалните драйвери.

Сега ключа от бараката е следният: Да не оставяш драйвера да менажира мрежата - А да използваш  wpa_supplicant.

wpa_supplicant е някакво user space демонче дето се грижи за всичко, конекци, скорости, логване в мрежата, криптиране и т.н. И само се обръща дъм драйвера.


За да го пуснеш през  wpa_supplicant се прави следното:
1. В конфига на драйвера /etc/Wireless/RT****STA/RT****STA.dat
се задава AuthMode=WPA (или AuthMode=WPA2) . Когато е така зададено управлението минава през  wpa_supplicant!!!!
Забележи има и подобни опции WPA2PSK и WPAPSK но те означават че управлението минава през драйвера и не може да ползваш wpa_supplicant.

 
2. Настройваш си мрежата с паролите в конфига на  wpa_supplicant. Много е лесно и е само два реда!

Аз като го направих така няма откачане и заработи изключително стабилно.


« Последна редакция: Feb 04, 2014, 22:18 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Мерси ,ще се пробва обезателно .Иначе при по-обстойно четене попаднах на пач от Станислав Грузка ,който мисля е един от Ред Хад разработчиците .Този пач фиксва част от бъговете на свободния драйвър ,като силата на сигнала и дропването на мрежата ,но скоростта си остава слаба.Това ,което изрових от на Арч форумите и документацията , че официалния драйвър на ралинк е несъвместим с 3,12 ядро(с което съм) , с пачване се оправя до 3,10 ,на  стабилния дебиан върви също.
Има два различни флага за wpa_supplicant  при компилацията на драйвъра.Единия доколкото разбирам е  подръжката му директно от драйвъра ,а другия от дистрибуцията ,с който си идва. Предполагам не е от значение първия ,тъй като ще използвам този от системата ,но все пак :
Код:
# Support Wpa_Supplicant
# i.e. wpa_supplicant -Dralink
HAS_WPA_SUPPLICANT=y


# Support Native WpaSupplicant for Network Maganger
# i.e. wpa_supplicant -Dwext

# what if user want to use wpa_supplicant to serve P2P function/feature,
# in case, it must use Ralink Propriectary wpa_supplicant to do.
# and this compile flag will report P2P Related Event to Ralink wpa_supplicant.
HAS_NATIVE_WPA_SUPPLICANT_SUPPORT=y
Да оставя ли и двата флага вдигнати или само втория? Всъщност ,като намеря свободно време ще пробвам и 3 вариации.Надявам се да проработи и ще имам да черпя някъде някога  :)
« Последна редакция: Feb 04, 2014, 12:23 от ApucTokpaT »
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил

Има два различни флага за wpa_supplicant  при компилацията на драйвъра.Единия доколкото разбирам е  подръжката му директно от драйвъра ,а другия от дистрибуцията ,с който си идва. Предполагам не е от значение първия ,тъй като ще използвам този от системата ,но все пак :
Да оставя ли и двата флага вдигнати или само втория?

Да ти кажа не помня. Много неясно е написано и така и не можах да разбера разликите. Трябва да си пусна другият компютър дето съм правил ... та да видя как съм оставил тези двете опции.
 
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Да затворя темата:
 Паник кърнела си остава ,когато почна да дърпам нещо предплагам до някъде е ,защото ползвам неизвестен китайски хардуер само с известен чипсет..Прекомпилирах драйвъра 2 пъти ,настроих мрежата през конзолата ,чрез wpa_supplicant-a
накрая Арча се скапа от многогобройните ресети през копчето.Вече си мислех да приключвам с тази шитня   наречена линукс ,5 години от търпението ми изяде,когато от дебиан пуснаха фикс за бъга с usb 3  и си го сложих отново.На "стария" дебиан вече всичко заспа,дори и последната бета на каталиста,въпреки че ми се вижда една идея по-тромавичък от арч. Все по-често почвам да си задавам фундаменталния въпрос,заслужава ли си винаги да имаш най-новите пакети .Вярно новия кърнел има по добра подръжка на ssd дисковете,четох някъде че  и свободните видео драйвъри ще са с 300% по продуктивни,ама какъв е смисъла от това ядро като не ти тръгва несвободния фирмуеър и че разработчиците от фирмите не могат да сварят да си прекрояват драйвърите за да ги напаснат на новото ядро.Всъщност не че не могат ,но не им се занимава за 1% пазарен дял и не искат да губят свободна ръка за нещо ,което не се изплаща.А хората ,които пишат свободните такива или са затрупани с работа или никой не им плаща за това или нямат пълен достъп до затворената архитектура на устройството, за което пишат,точно за това и линукс не носи толкова свобода ,колкото ми се иска.Не всеки може да бъде рзработчик ,да познава ядрото ,принципа на работа в детайли на системата и сам да си прекрои това ,което му трябва ... и пак няма гаранция за успех .
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
. Все по-често почвам да си задавам фундаменталния въпрос,заслужава ли си винаги да имаш най-новите пакети .

Не. Особенно пък за кърнел - съвсем не.
То затова си има дистрибуции като центос. дето имат подръжка 5-10 години. И са само с една идея по-назад от най-последните версии на програмите. Ако пък излезе нещо ново и наистина важно веднага го  backport-ват в текущите пакети.

А разните дитрибУции като федора ubuntu и др. дето ги сменят като цветомузика на всеки 6 месеца си е нищо повече от тинейджърска работа и шарении.

« Последна редакция: Feb 05, 2014, 11:40 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Има малко на брой, които си заслужават обновяване, най-вече ЛО и основната ти графична среда, кояято и да е тя.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear