Автор Тема: Хард диск с Линукс  (Прочетена 4410 пъти)

tedddy

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
Хард диск с Линукс
« -: Jan 22, 2014, 21:59 »
Здравейте

купих си една CNC машина и като пристигна се опитах да я включа.
Свалих диска и го дадох за стенд. Казаха ми че диска е здрав, но необяснимо просто спира и за час, час и нещо не зарежда, след което продължава и после пак и пак...
Имам параметри и инсталационни файлове за машината. Трябва ми помощ за линукс.
Диска е IDE.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5278
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Хард диск с Линукс
« Отговор #1 -: Jan 23, 2014, 09:06 »
Не знам какъв ЛИНУКС е това, разработван '87-'95. Ама ти е ясно, че ти казва - липсваща директория или файл. Или е омазано, или е изтрито. И явно не може да продължи нататък. Отделно и хард рийд ерор. при четенето. Диска ти не е читав колега.
« Последна редакция: Jan 23, 2014, 09:07 от Acho »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6178
    • Профил
Re: Хард диск с Линукс
« Отговор #2 -: Jan 23, 2014, 10:27 »
В тези случаи е нормално да се свържеш с производителя. Освен, ако не си я купил втора ръка. Не са много ефтини. Има производител, нали? Модел, сериен номер? Ти ги знаеш тези неща, а искаш ние тук на сляпо да гадаем.
Пише, че липсват файлове. Но сигурно и на теб ти е ясно. Освен да хвърляме боб тук....
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Хард диск с Линукс
« Отговор #3 -: Jan 23, 2014, 15:08 »
Е да все пак нашата ОС се появява август 91-ва. Не че търсих много, но Гошо не ми каза да знае нещо за толкова древна ОС като Linx OS. Интересно, че и аз не знам за съществуването на такова нещо, а уж съм запознат с темата. Това трябва да е нещо по времето на ГЕМ.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

tedddy

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
Re: Хард диск с Линукс
« Отговор #4 -: Jan 23, 2014, 18:14 »
Благодаря за отговорите.
Да свързал съм се с производителите. Имам читав IDE диск 1,4Г. Италианците ми казват да инсталирам линукс и да им го пратя, те ще заредят данните за машината. А аз ако направя това, както казах по горе имам останалите инсталации за да я подкарам.

Има вариант да се свържа с официалния сервиз, които ме чакат на гюме за да ме отстрелят като голям трудноподвижен паток.
и
Според мен дава хард риид ерор защото диска спира, а като мине определено време без да може да го прочете дава грешка.

http://clubs.ens-cachan.fr/krobot/old/data/programmation/LynxOS/hwguide.pdf
http://www.lynuxworks.com/rtos/rtos.php
 за капацитета на диска може аз да съм в грешка, но оригиналния е 4.3Г

« Последна редакция: Jan 23, 2014, 19:12 от tedddy »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5278
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Хард диск с Линукс
« Отговор #5 -: Jan 23, 2014, 19:05 »
За пръв път чувам за такъв грамаден IDE хард диск 1.4 GB. Независимо дали е 2.5 " (за лаптоп), или в 3.5" (за десктоп).
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

tedddy

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
Re: Хард диск с Линукс
« Отговор #6 -: Jan 23, 2014, 19:25 »
ето снимка на диска
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5278
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Хард диск с Линукс
« Отговор #7 -: Jan 23, 2014, 19:33 »
На мен ми се вижда като 4.3 GB, ама както и да е. Дано да е здрав и да държи. А като ти го направят, и да си тръгне нормално цифрово управляваната машина.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

tedddy

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
Re: Хард диск с Линукс
« Отговор #8 -: Jan 23, 2014, 20:23 »
този е оригиналния който ?спира?, моя е по-малък
Погледнахте ли линка на rtos? Някой знае ли нещо?
Активен

stealth01

  • Гост
Re: Хард диск с Линукс
« Отговор #9 -: Jan 23, 2014, 21:31 »
изглежда като да е платен продукт LynxOS-а и трудно ще се изнамери.
какво представляват настройките, които имаш? ако са някакви програми/скриптове, то може да се пусне и някоя по-разпространена linux дистрибуция, която с малко бутане да тръгне и да върши работа. но трудно ще стане с налучкване, от хора, които не са работили с такива машини... ще трябва доста играчка и време...
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Хард диск с Линукс
« Отговор #10 -: Jan 23, 2014, 22:10 »
изглежда като да е платен продукт LynxOS-а и трудно ще се изнамери.
какво представляват настройките, които имаш? ако са някакви програми/скриптове, то може да се пусне и някоя по-разпространена linux дистрибуция, която с малко бутане да тръгне и да върши работа. но трудно ще стане с налучкване, от хора, които не са работили с такива машини... ще трябва доста играчка и време...

Затова са нужни и малко повече разяснения какво точно представлява тази CNC машина, защото чичко Google не е много отзивчив точно за нея. Това машина за обработка на метал ли е? С цифрово управление? Или да ходя да чета това например?

И каква точно е целта на упражнението? Някоя фирма е купила такава машина на старо и иска да я подкара? Някой иска да се упражнява на RTOS системи? Или нещо съвсем различно, за което даже не съм си и помислил?

С какво е толкова ценен този диск? С програмите за управление на машината на него? Или пак е нещо съвсем различно, за което не съм си и помислил?

Според мен няма проблем да се използва всякакъв друг IDE диск с инсталирана на него RTOS операционна система, но пък аз не съм изкушен машинен инженер и може да бъркам.

Във всеки случай няма да е никак излишно, ако се сподели повече информация за тази машина. И би било добре тази информация да е добре структурирана в пространството.

btw оказва се, че има и LinuxCNC форум, само дето нямам желание да се ровя в него да видя дали е това, за което подозирам, но автора на темата може да се пробва в него. Може би ще получи по-полезна информация там.

И да, оказва се, че чичко Google е достатъчно отзивчив, ако използваш правилните думи -- мисля, че има интересни за питащия неща в резултатите от търсенето със следните ключови думи 'cnc machine rtos lyncs'.

Добре е да се погледне и какво е съвременното състояние при real time operation systems -- например във Wikipedia има доста подробен списък на такива системи, който може да послужи за отправна точка при евентуално търсене на алтернатива на lynx.

Ами това е -- може да съм се отплеснал, може и да не съм чак толкова, но честно казано, изобщо не се притеснявам, даже и да съм поел към някоя съседна вселена :))
Активен

the lamer's team honourable member

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6178
    • Профил
Re: Хард диск с Линукс
« Отговор #11 -: Jan 23, 2014, 23:06 »
Виж машината с какъв контролер се управлява там. Трябва да има нещо написано. Все ще се намери нещо за да се оправлява и да е свободно. Имаше цяла дистрибуция, мисля, че беше производно на ubuntu, специално за CNC машини. Но основното, кето трябва да направиш, е да погледнеш кой е производителя и номера, модели и подобни неща. След това едно сериозно търсене в нета за тези машини и ако се ползват някъде, как. Може някой да си е написал нещо работещо и да си бачка, а ти да се луташ.
Предполагам, че е някакъв плотер за фолио. Виж ги тея работи и сподели. Както казах, при положение, че нищо не казваш остава ни боб да хвърляме.  :D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

tedddy

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
Re: Хард диск с Линукс
« Отговор #12 -: Jan 25, 2014, 19:57 »
контролера се казва XNC, производителя CNI, машината е дървообработващ център марка BIESSE ROVER20,
произведена е 1997г., имам ръководство за контролера, имам инсталационни файлове

https://docs.google.com/file/d/0B7Zd3kzgLAxkM09ZaGZ1bFJZOE0/edit


Изчел съм всичко свързано с XNC в http://www.cnczone.com/index.php и
 http://forum.tecnocom-ug.ru/index.php

Извода до който стигнах е че има машини с инсталирана ОС Win95 до WinXp sp1 и такива с Линукс неизвестен за мен. Съответно файловете за двете ОС са различни и естествено конкретни за всеки модел машина. Тези които ми пратиха от руското представителство на Biesse са за линукс система. Както вече споделих производителя т.е. италианците ми казаха да им пратя харддиск с инсталирана ОС линукс за да ми инсталират останалите неща, които виждате в архива който съм споделил. Не ми учочняват какъв!!!
Занимавал съм се достатъчно с други марки дървообработващи машини, но те са базирани на друг тип PLCта и повечето са с Win.
Хората от LynxOs ми отговориха че системата е тяхна,много стара, но нямат идея от XNC  и да потърся производителя.
Така че в момента съм като куче което гони опашката си. Може би трябва да изкарам един курс по държавна администрация за да мога да оцелея!

Моля погледнете в архива има XNC_1103.tgz и споделете това ли е операционната система?
Аз не мога защото Win7 няма идея какви са файловете или поне не ми ги показва.
Активен

ivo1204

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 987
    • Профил
Re: Хард диск с Линукс
« Отговор #13 -: Jan 25, 2014, 22:19 »
Здравейте

купих си една CNC машина и като пристигна се опитах да я включа.
Свалих диска и го дадох за стенд. Казаха ми че диска е здрав, но необяснимо просто спира и за час, час и нещо не зарежда, след което продължава и после пак и пак...
Имам параметри и инсталационни файлове за машината. Трябва ми помощ за линукс.
Диска е IDE.

Доколкото разбирам, машината ти работи ма спира. В такъв случай първо си направи копие на диска. Машината ти подържа много лог файлове, трябва да ги прочетеш и видиш защо е така. Може да се договориш с италянците да им ги пратиш да ги видят. Ако се навият. Час спиране прилича на прегряване. Виж шпиндела и двигатели, трансформатори. Машината може да спира от много неща, най невероятно  е да е от диска.
-Дали спира на едно и също място.
Има ли светодиоди и показват ли някакъв проблем - би трябвало в ръководството да има.
Обаче, с тоя софтуер ще береш ядове ако го затриеш и затова първо копие.
Активен

tedddy

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
Re: Хард диск с Линукс
« Отговор #14 -: Jan 26, 2014, 09:31 »
не тръгва! не мога да заредя управлението за да нулирам осите и т.н.
хард диска започва да зарежда и спира физически???? не знам защо, необяснимо ми е; а имидж не мога да му създам по същата причина. Няма да го пипам защото ситуацията е следната. Има два дяла които са еднакви до 1б и са точно полвината от диска, останалата половина дори не е форматирана а е празна, което означава че цялото инфо се събира в 1/4 от 4.3Г. Мисля че някой си е създал резервно копие на втория дял. Сложихме да бутва втория дял но няма ОС, но там вероятно има информация която би била ценна.
Активен