Автор Тема: Настройка на мрежа от терминала  (Прочетена 2742 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6191
    • Профил
Не мога да разбера, какво става. На един от дяловете бях инсталирал Убунту, за да изпробвам Юнити. Изпробвах го, затрих инсталацията и върху дял от 50 гигабайта инсталирах ubuntu-minimal. По време на инсталацията безжичната карта си се свърза с рутера, взе си нещата, имаше от тук нататък достъп до нета и така. След рестарта не помня вече, но мисля, че си пуснах отново мрежата по нормалния мисля начин:
iwconfig wlan0 essid мойтамрежа
dhclient wlan0 &
и всичко тръгна. Инсталирах някои неща, инсталирах и i3-wm.
Това беше преди два-три дни.
Днес се опитах да се вържа към рутерчето си по същия начин и не стана. Мрежата ми е свободна, няма парола.
Единия път се случи, но не зная защо, рутера ми беше дал ipv6 адрес.
Другия път изобщо не можах да се присъдиня към мрежата си. Пробвах dhclient -r , dhclient -4 wlan0 след това - нищо.
Някакви насоки къде да търся причините да не мога да се закача за мрежата си и да си пусна нет?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

korea60

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 189
    • Профил
Re: Настройка на мрежа от терминала
« Отговор #1 -: Jan 11, 2015, 19:45 »
Пробваи с спреш network-manager (ако е останал от времето на Юнити) и пак с твоите настройки.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6191
    • Профил
Re: Настройка на мрежа от терминала
« Отговор #2 -: Jan 11, 2015, 20:47 »
Няма Unity. Имаше формат на диска преди инсталацията на ubuntu-minimal
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

KPETEH

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 584
    • Профил
Re: Настройка на мрежа от терминала
« Отговор #3 -: Jan 15, 2015, 12:55 »
Дай изход от :

Код:
sudo cat /etc/network/interfaces
« Последна редакция: Jan 15, 2015, 12:57 от KPETEH »
Активен

Най-добрата страна на алчността е способността и да стопява коефициента на интелигентност дори на най-умния човек.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6191
    • Профил
Re: Настройка на мрежа от терминала
« Отговор #4 -: Jan 15, 2015, 19:20 »
Дай изход от :

Код:
sudo cat /etc/network/interfaces
Код:
jerry ~ # cat /etc/network/interfaces
# interfaces(5) file used by ifup(8) and ifdown(8)
auto lo
iface lo inet loopback
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

daniel_vulchev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
  • Distribution: NetBSD, Slackware, Debian
  • Window Manager: Console/Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: Настройка на мрежа от терминала
« Отговор #5 -: Jan 15, 2015, 21:56 »
пиши nano /etc/network/interface
и вътре
auto wlan0
iface wlan0 inet static
        address 10.1.1.60
        netmask 255.0.0.0
        network 10.0.0.0
        broadcast 10.255.255.255
        gateway 10.1.1.1
        wireless-essid kyrabiq
        wireless-mode Managed
        wireless-key ключа
това за статичен адрес от рутера
а динамичен ип
auto wlan0
iface wlan0 inet dhcp
        wireless-essid kifla
        wireless-mode Managed
        wireless-key ключ
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6191
    • Профил
Re: Настройка на мрежа от терминала
« Отговор #6 -: Jan 16, 2015, 00:32 »
Това ще го пробвам. Но какво става, като ида някъде и ми трябва просто да се вържа към тамошната мрежа. И където и да ида ли трябва да редактирам interfaces?! В Убунту ли е проблема или другаде? Това дето го написах в началото би трябвало да работи, нали? Не е като да не съм търсил решение, как да се вържа към мрежата си. Но къде да търся и да ровя, защо не работи най-простия начин?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

KPETEH

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 584
    • Профил
Re: Настройка на мрежа от терминала
« Отговор #7 -: Jan 16, 2015, 18:18 »
Браво на колегата, че ти е отговорил, но имам 2 въпроса !

1. Network manager не ти ли разпознава автоматично новите безжични мрежи ?

2. Случайно рутера, който ползваш да не е tp-link ?
Активен

Най-добрата страна на алчността е способността и да стопява коефициента на интелигентност дори на най-умния човек.

daniel_vulchev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
  • Distribution: NetBSD, Slackware, Debian
  • Window Manager: Console/Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: Настройка на мрежа от терминала
« Отговор #8 -: Jan 16, 2015, 20:06 »
може се окаже проблема в драйвера въобще да няма за радиото в убунтуту  ;D то самото убунту като уиндоуса го направиха инсталираш рестарт и може да тръгне
виж дали въобще вижда някое радио и дали  има въобще инсталиран драйвер пробвай това дето написах ако не става проблема не е в разни менаджери !
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6191
    • Профил
Re: Настройка на мрежа от терминала
« Отговор #9 -: Jan 16, 2015, 22:43 »
Така! По време на инсталацията пита, да се връзвам ли към мрежата и кой адаптер да ползвам. Казах му, ползвай безжичния. Казах му, коя е мрежата, намери си я, върза се. След инсталацията, рестарт. След рестарта се вързах по нормалния начин. iwconfig wlan0 essid мойта_мрежа; dhclient wlan0 и това беше. Мрежата ми е свободна, няма парола. Вързах се един път по този начин, пуснах ъпдейт, инсталирах малко софт, пуснах ъпгрейд, пуснах и ъпгрейд на дистрото и така. Когато се опитах след два-три дена да се вържа отново към моята, свободна мрежа, не успях. Не и по този начин. След малко ще пробвам да напиша, каквото е посъветвал "колегата" в interfaces. Защо обаче не мога да се вържа с iwconfig? Ей това ще ме разболее.
« Последна редакция: Jan 16, 2015, 22:45 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Настройка на мрежа от терминала
« Отговор #10 -: Jan 17, 2015, 10:30 »
Така! По време на инсталацията пита, да се връзвам ли към мрежата и кой адаптер да ползвам. Казах му, ползвай безжичния. Казах му, коя е мрежата, намери си я, върза се. След инсталацията, рестарт. След рестарта се вързах по нормалния начин. iwconfig wlan0 essid мойта_мрежа; dhclient wlan0 и това беше. Мрежата ми е свободна, няма парола. Вързах се един път по този начин, пуснах ъпдейт, инсталирах малко софт, пуснах ъпгрейд, пуснах и ъпгрейд на дистрото и така. Когато се опитах след два-три дена да се вържа отново към моята, свободна мрежа, не успях. Не и по този начин. След малко ще пробвам да напиша, каквото е посъветвал "колегата" в interfaces. Защо обаче не мога да се вържа с iwconfig? Ей това ще ме разболее.

Това дали ще може да се използва като лекарство за болеста ти ::)

Deprecated Linux networking commands and their replacements
Активен

the lamer's team honourable member

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Настройка на мрежа от терминала
« Отговор #11 -: Jan 22, 2015, 15:05 »
Unix-way е този:

http://www.linuxquestions.org/questions/linux-wireless-networking-41/non-gui-configuration-tool-for-rt2500-450644/

Аз си търся мрежи с iwlist (в моя случай #iwlist eth1 scanning, iwconfig без параметри ми казва какви имена имам раздадени). Сега до колкото знам iwconfig не поддържа wpa 1/2 и може да се ползва само wep. Но в моя случай преди просто ограничавах маршрутизатора по mac без криптиране. Сега нямам достъп вкъщи, мрежите около мен са кодирани, карам само на мобилна връзка, затова не се връзвам често. И да, и аз ненавиждам nm и такова чудо нямам на системата си.

п.п. Забравих, ти като голям маниак на bash, можеш да си направиш нещо със zenity, както съветват например тук:

https://www.linuxquestions.org/questions/programming-9/need-exampel-for-frontend-gui-shell-command-like-iwconfig-or-ifconfig-etc-219301/

Аз подобни неща никога не съм правил. А готови съм виждал само на Perl и Python, май Жоро Юниксола беше писал навремето нещо по въпроса;

п.п.п. Проверих туко що. За справяне проблема с wpa са измислили отделна команда wpa_supplicant. В общи линии редактираш /etc/wpa_supplicant.conf и го запускаш. Помощната му информация била много добра. Но това не го знам от първа ръка, прочетох го. До днес не знаех за съществуването на wpa_supplicant.


« Последна редакция: Jan 22, 2015, 15:35 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6191
    • Профил
Re: Настройка на мрежа от терминала
« Отговор #12 -: Jan 22, 2015, 15:59 »
wpa_supplicant съм го поглеждал и друг път. Хм! Досега си мислех, че за да се вържеш към някоя мрежа, пишеш разни неща в wpa_supplicant.conf . Това меко казано винаги ми се е струвало досадно. Всеки в нета обяснява, как за да се вържеш към някоя мрежа, пишеш в конфигурационния файл. Обаче тук за първи път видях, че това нещо има интеактивен шел, като python например. Може би ще работи. Ще го пробвам. Моята мрежа е свободна обаче и iwconfig също би трябвало да работи, но не.
Относно вманиачаването по  bash... Няма такова. Когато обаче се опиташ да си направиш максимално лека система, само с това, което ти е нужно, за да работиш. В един момент cli се налага от самосебе си.

Само да ми мине проклетата настинка. Носа ми тече като Ниагарския водопад и не съм способен на нищо в момента, освен да се свивам на топло и да харча топчета тоалетна хартия-
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Настройка на мрежа от терминала
« Отговор #13 -: Jan 22, 2015, 16:01 »
отностно wpa_supplicant-a ,ако имаш повече от една мрежа ,която искаш да използваш ,за да не си играеш всеки път да редактираш профила ,има един много полезен инструмент наречен wpa_passphrase.Пример ;
Код
GeSHi (Bash):
  1. $ wpa_passphrase MYSSID(wifi да реем) passphrase(123456789 примерно)
  2.  
  3.  
Генерира се профил:
Код
GeSHi (Bash):
  1. network={
  2.    ssid="wifi"
  3.    psk="123456789"
  4.    psk=59e0d07fa4c7741797a4e394f38a5c321e3bed51d54ad5fcbd3f84bc7415d73d
  5. }
който се импортва чрез супликанта :
Код
GeSHi (Bash):
  1. wpa_passphrase wifi 123456789 > /etc/wpa_supplicant/example.conf
От там лесно :
Код
GeSHi (Bash):
  1. wpa_supplicant -B(форква като беграунд процес) -i interface(eth1,wlan0...) -c(пътя до файла) <(wpa_passphrase wifi 123456789)
Имаш и опция "D' за да посоечиш ,кой ще бъде използвания драйвър ако са повече картите...

Може да си създадеш няколко профила и да се вързваш всеки път с различен ако трябва...
П.п Няколко пъти преди да инсталирам графична среда съм го използвал супликанта .Лично предпочитам конзолния wifi-menu (netctl)
« Последна редакция: Jan 22, 2015, 16:08 от Odido »
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"