Автор Тема: btrfs впечатления  (Прочетена 15900 пъти)

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
btrfs впечатления
« -: Aug 20, 2015, 10:20 »
Какви са ви впечатленията от стабилността на btrfs и според вас става ли за критични приложения. Преди година цареше мнението, че е вкарана преждевременно в ядрото и не е стабилна. Сега как е положението?
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: btrfs впечатления
« Отговор #1 -: Aug 20, 2015, 15:34 »
Не знам, за колко критични приложения става въпрос, но досега не съм констатирал проблеми с нея. Ползвал съм файловата система с ядра от 3.16 до 4.1. И, не знам, колко е преждевременна поддръжката в ядрото, като това си е официална файлова система за Linux, поддържана от поне три големи корпорации, едната от които е Red Hat. А, най- голямата издънка за годината - загубата на данни в RAID масиви беше констатирана при ext4, която определено не е нова. Изглежда, принципът "никога не е късно да се издъниш", важи и при софтуера.
« Последна редакция: Aug 20, 2015, 16:04 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Mujina

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
  • Distribution: Fedora 12
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
Re: btrfs впечатления
« Отговор #2 -: Aug 20, 2015, 15:59 »
Поне с Oracle XE 11 има проблеми.
Или поне в констелациите, в които я ползвахме на работа. Като цяло доста по-ниска производителност отколкото под ext4. За други цели не сме я ползвали за момента (нормални работни станции за писане на Java код). Честно нямах време да седна да направя сериозно сравнение, защо и какво може да се направи за да се промени поведението. Иначе ми е интересно и на мене какво може да се постигне с нея.
По едно време я ползвахме за on-the-fly mirroring на голяма MySQL база данни между 2 географски разделени места, но дали още се прави не знам (там работеше безотказно).
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: btrfs впечатления
« Отговор #3 -: Aug 20, 2015, 16:09 »
Поне с Oracle XE 11 има проблеми.
Дистрибуция и ядро ?
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Mujina

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
  • Distribution: Fedora 12
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
Re: btrfs впечатления
« Отговор #4 -: Aug 20, 2015, 17:40 »
Ubuntu 14.04 LTS, 3.XX, най-често 3.13 или някъде по диапазона.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: btrfs впечатления
« Отговор #5 -: Aug 20, 2015, 17:44 »
Ами, нормално е на показва понижена производителност. Ядро 3.13 не само, че е старо, но изобщо не трябваше да го вкарват в LTS версията при излязло 3.14. Сложете поне 3.19 от официалните хранилища на trusty, въпреки, че значително подобрение на работоспособността под btrfs и xfs има след версия 4.0.
« Последна редакция: Aug 20, 2015, 17:46 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Mujina

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
  • Distribution: Fedora 12
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
Re: btrfs впечатления
« Отговор #6 -: Aug 20, 2015, 17:49 »
Не е толкова лесно, една камара плъгини зависят от версията на ядрото. Иначе имаше и >3.13, но като цяло беше по-лесно да сменим ФС-а отколкото ядрата на засегнатите машини. Като тръгнем да мъдрим новата версия на "дистрото" дето ползваме, ще накарам някой програмист да тества на бтрфс, така за пробата :)

Като цяло, както казах за он-дъ-флай мироринга си беше копче, а и никой програмист не се оплака от други проблеми освен ДБ-то (а то тука може и самите оракъл да са се "постарали" малко или много).
Активен

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: btrfs впечатления
« Отговор #7 -: Aug 20, 2015, 20:18 »
Ще ми е интересно да разбера как се държи при спиране на тока например. Иначе принципно ме вълнува за файлов сървър. Нещата започнаха от shadow_copy в самбата и previous version на файловете в бозата. Като се разрових се оказа, че нещата работят само с zfs и btrfs+snapper. Понеже тогава снапъра беше експериментален и го нямаше още в самбата се хванах с freebsd и зарязах линукса. Сега гледам, че нещата вече са в Самба4.2 и единственият проблемен компонент (по-скоро компанент от който нямам никакви впечатления) е btrfs. Принципно freebsd ми е по-добър вариант, но има хора които се плашат и предпочитат да си стоят на линукс. Та за това разпитвам. Да не метнем док-овете на някоя фирма и после да ни гонят да ни бият :)))
« Последна редакция: Aug 20, 2015, 20:22 от growchie »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: btrfs впечатления
« Отговор #8 -: Aug 20, 2015, 21:24 »
Принципно freebsd ми е по-добър вариант, но има хора които се плашат и предпочитат да си стоят на линукс.
А, има и хора, който предпочитат Linux, без да се плашат от BSD. Все пак, и BSD дели петте процента при сървърните машини, заедно с още няколко други OS. 95 процента от сървърите са под Linux. И, ако десктоп потребител може да се излъже от лъскав десктоп, при производителните машини случайност няма. Там, всичко е въпрос на внимателна преценка.
« Последна редакция: Aug 20, 2015, 21:26 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Re: btrfs впечатления
« Отговор #9 -: Aug 20, 2015, 22:05 »
Едно време задавах същите въпроси само че за ext4
http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=40089.0

Та тогава четох някакви изследвания че въпреки всичко все пак риска от загуба на информация при ext3 е бил мъничко по малък в сравнение с ехт4 (не става дума за бъговете които явно отдавна са изчистени)


 А за btrfs как може да се направи пълен журнал (и на данните, не само на мета датата) по подобие на ext3/4 монтиране с опция data=journal
(ликуксите не идват по default по този начин монтирани, защото това прави системата забележително по бавна. И ако искате журнал и на данните трябва допълнително да се зададе  data=journal)

Защото според мен това е най важното за сигурност на данните при неправилно изключване.
« Последна редакция: Aug 20, 2015, 22:46 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: btrfs впечатления
« Отговор #10 -: Aug 21, 2015, 09:28 »
Принципно freebsd ми е по-добър вариант, но има хора които се плашат и предпочитат да си стоят на линукс.
А, има и хора, който предпочитат Linux, без да се плашат от BSD. Все пак, и BSD дели петте процента при сървърните машини, заедно с още няколко други OS. 95 процента от сървърите са под Linux. И, ако десктоп потребител може да се излъже от лъскав десктоп, при производителните машини случайност няма. Там, всичко е въпрос на внимателна преценка.

Ми нямаш простотията да правиш конф фйлове за генерирането на конф файлове (визирам GRUB2), системата се настройва само в един файл (rc.conf) вместо в resolv.conf, hosts, мрежовите настройки, настройките на рънлевълите. Бутал съм само в 2 файла системни за да настроя машината - loader.conf за модулите на ядрото и rc.conf за всичко останало. Останах възхитен как може да е толкова просто и същевременно толкова гъвкаво.
Ако няма да търсиш хостинг извън офиса и разполагаш с железата, има решения с freebsd с които нещата стават обидно лесно чак. Визирам freenas и pfsense. При мен freenas не ставаше, защото трябваше освен samba да подкарам и DB сървър. Наистина за сега не съм видял нещо, ако изключим пощата, което да става по-лесно на линукс от колкото на фрибсд или линукс решението да има някакво огромно предимство.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Re: btrfs впечатления
« Отговор #11 -: Aug 21, 2015, 11:06 »
https://www.kernel.org/doc/Documentation/filesystems/ext4.txt
https://www.kernel.org/doc/Documentation/filesystems/btrfs.txt
Тук пише, че commit интервала е 5сек при ext3/4 и 30сек при btrfs!

Което означава че при default стойностите btrfs е много по несигурна при неправилно изключване. но може да я монтираш с commit=5 и да стане като ext3/4

Цитат
commit=<seconds>
Set the interval of periodic commit, 30 seconds by default. Higher
values defer data being synced to permanent storage with obvious
consequences when the system crashes
.
The upper bound is not forced, but a warning is printed if it's more than 300 seconds (5 minutes).

 
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: btrfs впечатления
« Отговор #12 -: Aug 21, 2015, 11:19 »
Ми нямаш простотията да правиш конф фйлове за генерирането на конф файлове (визирам GRUB2), системата се настройва само в един файл (rc.conf) вместо в resolv.conf, hosts, мрежовите настройки, настройките на рънлевълите. Бутал съм само в 2 файла системни за да настроя машината - loader.conf за модулите на ядрото и rc.conf за всичко останало. Останах възхитен как може да е толкова просто и същевременно толкова гъвкаво.
Ами хубаво. Настройваш си системата за час и я ползваш, примерно 10 години за CENTOS. Изобщо не ме бърка, че, примерно  etc/hostname и etc/default/grub са отделни файлове. Предполага се, че тези настройки се правят от хора, които знаят, какво правят. За останалите има шарения и не се налага да ровичкат в системните файлове.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: btrfs впечатления
« Отговор #13 -: Aug 21, 2015, 11:35 »
Ами хубаво. Настройваш си системата за час и я ползваш, примерно 10 години за CENTOS.

Ето точно това нещо ме разби във FreeBSD-то. Дойдох сутринта с идеята че ще ми отиде доста време  за инсталация и настройка, а вече на 5-тата минута слагах самбата и приключвах.
А имаше години, когато и линукса се инсталираше за минути, но това става вече като оффтопик дискусия.
« Последна редакция: Aug 21, 2015, 11:43 от growchie »
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: btrfs впечатления
« Отговор #14 -: Aug 21, 2015, 19:52 »
Офтопик...
То и сега е така :)
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
BTRFS към RAID 0
Хардуерни и софтуерни проблеми
Yasen6275 1 2693 Последна публикация Aug 30, 2014, 21:45
от neter
Reiser4 vs BTRFS
Начини за увеличаване на бързодействието
ignorant 9 19192 Последна публикация Jan 07, 2016, 15:54
от ray