Автор Тема: Въпросче за термопаста  (Прочетена 16579 пъти)

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Въпросче за термопаста
« Отговор #45 -: Jun 01, 2022, 08:24 »
Кореселин НЕ!!!!! Разтваря пласмасите!!! И вероятно смолите.

Разбира се, затова само по метала, не и по пластмасите с него.  :)
За сметка на това му отрицателно свойство обаче, чисти с лекота всякакви засъхнали пасти, които със спирта ще търкаш доста продължително.

Кореселина си е гадна работа. мирише лошо, трудно се отмирисва, а и една от съставките му е канцерогенна.

ако става въпрос за по силни разтворители има къде къде по безопасни и хубави.

1.Ацетон... редовно си купувам лакочистител и с него. разтваря много добре колофона много по добре от етиловия спирт. с едно памуче и търкаш по спойките... веднага изчиства. всякакви флюсове и чернилки. слаб разтворител е на пласмасите, почти не гиразтваря, но от него някои омекват и се набръчват. аз досега проблем с ацетона по платките не съм видял, но все пак трябва да се внимава с пласмасите.... може също да изтъркаш някой надпис по елементите..

2. Без Ацетонов лакочистител. основната съставка е Етилацетат - много силен разтворител (по силен е от ацетона) . колофона го разтваря от раз..... но разтваря също и пласмасите, с него трябва много да се внимава. аз избягвам да го поплзвам по електрониката точно заради това. подобно на кореселина само на закеркеречени места.

ако някой се инересува какво е това Етилацетат, то това е веществото дето се образува във вкисналта се /преврялата ракия. съединение между етиловия алкохол и оцета. този лакочистител мирише на вкиснала се ракия (само че много по силно) или обратното вкисналата се ракия мирише на лакочиститела.


« Последна редакция: Jun 01, 2022, 08:58 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5254
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Въпросче за термопаста
« Отговор #46 -: Jun 01, 2022, 08:36 »
Верно е това за ацетона, много добре отмива флюсовете и другите мизерии. И аз вече доста време го ползвам успоредно със спирта. Ама си е някакъв най-обикновен ацетон, сина ми го е купувал от строителен магазин.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Въпросче за термопаста
« Отговор #47 -: Jun 01, 2022, 08:47 »
Да ама лакочистителе е с витамин E :D

и аз съм купувал от строителния. някой път е много хубав, но последния дето го купих, излъгах се да взема друга марка, беше голям боклук, не приличаше на ацетон.
« Последна редакция: Jun 01, 2022, 09:25 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3087
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Въпросче за термопаста
« Отговор #48 -: Jun 01, 2022, 18:11 »
Така и така тръгна лафа за ацетона.. веднъж с ацетон пробвах да почистя една платка, че беше клеясала направо, окиси и т.н., овлажнена, за да сменя впоследствие един-два кондензатора, които бяха плювнали електролита. Ацетонът беше лакочистител, ама не от тия био, с витамини и незнам какво си,а от старите, в едни малки шишенца, стъклени, беше отдавна тая случка. Целия лак на платката (по-точно, каквото от него беше незасегнато от окисите и влагата) се набръчка.
Оттогава ползвам спирт за такива процеси, а някой път и кислородна вода. Уточнявам, че не съм професионалист, а любител  :)
Активен

alkor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 137
  • Window Manager: Charlesdet
    • Профил
    • WWW
@pump_upp - best crypto pumps on telegram !
« Отговор #49 -: Jan 16, 2023, 05:45 »
https://t.me/pump_upp - best crypto pumps on telegram
Make 1000% and more within 1 day, join channel @pump_upp !
Активен