Автор Тема: FC3 & ac97 базирана звукова карта  (Прочетена 1920 пъти)

niki_iv

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Положението е следното. Картата ми е вградена драйвера който ползва е snd_via82xx на alsa разбира се. И както 95% от потребителите на Федора FC3 аз звук няма. Всякакви идеи относно mute на канала, irq_quirk, via_dsx=[1234] разбира се бяха изпробвани разбира се /включая acpi=noirq & apci=off параметри на ядрото/. Проблема се оказа другаде
След като ми писна на кофата и след прекомпилиране на нова alsa 1.0.7 /знам че има 1.0.8 ама и там проблема си седи/ разкарах от /etc/modprobe.conf двата реда които запазват/възстановяват състоянието на миксера и на картата. Написах едно скриптче което маха всички драйвери на alsa в подходящ ред. И започнаха експериментите
1. Махаме драйверите / и проверяваме с lsmod | grep snd /
2. Слагаме драйверете
3. Проверяваме мискера - хоп оказа се че каналите не са Mute. Бяха си в състоянието в което бяха за последно
Триминутно почесване зад врата зщото все пак съм коментирал нужните редове.
Повтаряме опрацията ей така за по сигурно. Същия резултат. Още едно повторение на принципа бах-м***му и хоп - каналите са Mute. Пускаме звука на PCM канала и на via_dsx1 /всичко останало е Mute включително де що се води master/ и хоп - звук има. Нивото на звука се определя от via_dsx канала /тя горката има 4/.
След доста опити, две купи фъстъци и 2 л. Каменица се оказа следното
1. Звука тръгва след неизвестен брой rmmod/lsmod на драйверите /махам всички snd_* + soundcore разбира се/
2. Няма установен шаблон /може и да има но бирата свърши/

След което си добавих едно скриптче накрая което ми маха драйверите които тръгват в началото и повтаря процедурата докато не излязат всички muted, после ми пуска звука и всичко е ОК. За съжаление звука на повечето игри които ползват sdl за него е .. с накъсвания и трагичен

_Обаче_ така е ултра овчо. Та се питам - някой да има същия проблем и да го е решил по друг начин?
PS: Със последното ядро съм в момента - но това не решава проблема.
PS2: A някой да знае на официялния Mirror в бг за федора защто повечето apt репозиторита са fake?
Активен

martinkfreeman

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
FC3 & ac97 базирана звукова карта
« Отговор #1 -: Jan 21, 2005, 20:09 »
ОС-а ти изписва подходящи драйвъри за SC-та. Опитай всички от тях по един, който стане го сложи. После пусни Kaffeine(ако го имаш) и на Settings>xine engine parameters си правиш настройките, после на който и да е аудио плеър го пускаш да върви по XINE ENGINE. Също пускаш еквалайзера и вдигаш 30Hz u 250Hz на МАХ, а 8Khz(предпоследното) го спускаш малко. На мен по този начин ми тръгнаха басове и прочие, като иначе не вървяха...
Активен

  • Гост
FC3 & ac97 базирана звукова карта
« Отговор #2 -: Jan 22, 2005, 00:55 »
Братко, не ползвам Федора, използвам Дебиан съм. В него alsa-driver  е разделен на няколко пакета. Да не би и Федора да са последвали техния пример и да са разделили alsa на alsa-base и alsa-tools. Не мога да си спомня точно в кой е важната команда alsactl - тя управлява моментното състояние на звуковата система.
Аз пък имах проблем преди време със запазването на нивата на миксера и едно
alsactl store
оправи нещата.
Виж и какво пише във файла  /var/lib/alsa/asound.state (поне в Дебиан е там). Там се записват  нивата на всички  "плъзгачи".
Освен това и man alsactl е полезно описание на опциите на тази полезна команда.
Успех!
Активен

  • Гост
FC3 & ac97 базирана звукова карта
« Отговор #3 -: Jan 22, 2005, 01:07 »
Уффф, да добавя - виж и правата върху файла и директорията която ти написах. При мен е ето така:
ls -la /var/lib/alsa/asound.state
-rw-r--r--  1 root root 8975 Jan  4 20:46 /var/lib/alsa/asound.state
Активен

  • Гост
FC3 & ac97 базирана звукова карта
« Отговор #4 -: Jan 24, 2005, 20:44 »
Всичко е ТИП-ТОП след последния ъпгрейд...
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
VIA AC97 Sound
Настройка на хардуер
Emooo 1 1606 Последна публикация Dec 25, 2003, 15:50
от sebastianz55
и отново VIA AC97
Хардуерни и софтуерни проблеми
dmvic 7 2647 Последна публикация Jun 14, 2004, 00:39
от dmvic
Slackware 10.0 + nForce2 ac97
Настройка на хардуер
Dolorian 5 2843 Последна публикация Feb 19, 2005, 09:50
от nforcer
Sound card AC97
Настройки на софтуер
ilian_il 2 2415 Последна публикация Dec 09, 2005, 17:10
от draco
sis ac97 и Slackware 10.2
Настройка на хардуер
Chiro 7 3324 Последна публикация Dec 30, 2005, 23:06
от