Автор Тема: Съвет за логическа организация на сървър  (Прочетена 5794 пъти)

bezimenen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 29
    • Профил
Здравейте,

Чудя се как ще е най-подходящо да си направя сървъра, защото съм начинаещ в железата.
Ами на 1 машина с:

2 x Intel® Xeon™ CPU 3.06GHz
2 x 1GB ram ECC REG

ми се иска да подкарам samba, rsync, apache.

Та от малкото ми знания мисля да инсталирам VMware ESXi ама колко витуалки е най-подходящо да има? Мога да ги конфигурирам с Убунту тия неща. Ама мисля да пробвам с чист Дибиан.
За фтп-то, бекъпа и уеба отделни ли виртуалки с Дебиани да правя или в една виртуалка с 1 Дебиан е добре.

И изобщо как е най-подходящо да се направи заданието:)

Мерси предварително и поздравления за това което сте постигнали като знания:)
Активен

Mitaka

  • Гост
2G RAM за ESXi са прекалено малко.
Трябват ти поне 16GB, за да организираш ресурсите по нормален начин.
За изброените неща ти трябва една виртуалка. Съвсем спокойно би се справила.
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
2Г рам за сървър с виртуалки е просто смешно.

Все едно да питаш дали можеш да пуснеш последното ubuntu на i486 с 16Mb ram...
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

spec1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 230
    • Профил
    Наистина 2 GB RAM са прекалено малко в твоя случай. Ако искаш
 да използваш икономично ресурсите си, е добре да ползваш т.нар.
  OS-level virtualization ,в Linux това е  openvz (аналог на freebsd jails).
  Иначе, ако не ти се занимава ,ползвай  безплатния vmware server 
  ,или  virtualbox
  Успех !
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
На този 32 битов процесор без VT-x, пък било и два броя, ESXi от по-новите не можеш да подкараш, но с някой от по-старите ще върви. Самия ESXi черпи много малко ресурс и почти нищо няма да загубиш от това, че ползваш виртуалка, но пък в последствие след време ще ти е лесно преносима на по-добро желязо.
Ако имаш възможност и си заслужава инвестицията от поне още 2 ГБ рам ще е по-добре, че по някакви спомени, старите рам плочки май излизат по-скъпо от новите които не вървят на стари железа.
Активен

Mitaka

  • Гост
Как реши, че процесора му е 32 битов, че и без VT, след като не е посочил точно кой модел Xeon e?
Ами ако е 3.06GHz 6-Core Intel Xeon X5675 :)

едит:
Той всъщност не е казал и каква му е паметта, и какво му е дъното :)
Така, че не могат да се направят никакви заключения... а ако хардуера е по-дърт, има вероятност ESXi изобщо да не запали, както се случи при мен на един дърт SUN с Opteron-и.
« Последна редакция: Jan 10, 2013, 08:03 от Mitaka »
Активен

bezimenen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 29
    • Профил
Ами това е машината: http://www-947.ibm.com/support/entry/portal/docdisplay?lndocid=migr-58412

Всъщност сега като се замисля може да го ползвам за рутер с pfsense а да търся друг за задачата, защото много ми се иска да уча ESXi в реална среда. Не се бях замислил, че ще е слабичък. А тая рам е няква буферирана ли там сигурно по трудно ще се намери а и процесорите са слабички:) Или пък без виртуализация може да го направа. За сега не мога да го ръчкам, защото порта на видекартата е някакъв C2T а нямам такъв преходник и ще търся видео карта на pci слот. 

Едит: Няма много трафик да минава през фтп-то, уеба и бъкъпа
« Последна редакция: Jan 10, 2013, 09:48 от bezimenen »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Как реши, че процесора му е 32 битов, че и без VT, след като не е посочил точно кой модел Xeon e?
Ами ако е 3.06GHz 6-Core Intel Xeon X5675 :)

едит:
Той всъщност не е казал и каква му е паметта, и какво му е дъното :)
Така, че не могат да се направят никакви заключения... а ако хардуера е по-дърт, има вероятност ESXi изобщо да не запали, както се случи при мен на един дърт SUN с Opteron-и.

Логика приятелю, логика :D !
2ГБ рам повече подхождат на такъв процесор, ако сървъра е втора употреба, от колкото на някой по-нов и май съм познал :D .

Цитат
Всъщност сега като се замисля може да го ползвам за рутер с pfsense а да търся друг за задачата

Този сървър да го ползваш пък само за рутер идва прекалено силен ми се струва! Щом имаш възможност за друга машина, Сенса спокойно можеш да си го сложиш като втора виртуалка и да ги нареди всички виртуалки и реалки в обща вътрешна мрежа зад рутер и от вън да имаш връзка на вътре само към това от което има нужда.
Активен

Mitaka

  • Гост
По твоята логика, след като IBM предлагат машините от x3650 серията си с по 4 G инсталирана памет, трябва и те да са 32 битови ли :)
Всеки гледа да те одере на макс, и бута в конфигурацията си нещо минимално, колкото да видиш, че машината пали... после се спасявай, като я купиш... срещу допълнително закупуване на бая неща :)
Активен

bezimenen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 29
    • Профил
Еми за 200 лева го взех. Сега има възможност да се дадат още 200 за друг ама прибързах, иначе за 500 лева можеше намеря подходящ за целта.
Идеята ми беше да имам 2 а не 1, че и за рак мисля да мрънкам и да има нещо в него:)
Активен

Mitaka

  • Гост
Еми за 200 лева го взех. Сега има възможност да се дадат още 200 за друг ама прибързах, иначе за 500 лева можеше намеря подходящ за целта.
Идеята ми беше да имам 2 а не 1, че и за рак мисля да мрънкам и да има нещо в него:)

Ясно, значи си с 32 битов.
Забрави за ESXi. Тествай proxmox. И добави RAM.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Еми за 200 лева го взех. Сега има възможност да се дадат още 200 за друг ама прибързах, иначе за 500 лева можеше намеря подходящ за целта.
Идеята ми беше да имам 2 а не 1, че и за рак мисля да мрънкам и да има нещо в него:)

Ами и аз преди време мислех за втора употреба сървър, но като поразгледах цените и ресурсите им се оказа, че новите са доста по-евтини, ако имаш нужда от сериозни ресурси!
Дори на скоро се бях загледал в един двупроцесорен за 1000 лева на който да му сложа само нови дискове и да добавя рам, но се оказа, че на моя сървър единия процесор е доста по-мощен от на този двата взети заедно и в крайна сметка не си заслужава.
Има смисъл според мен само, колкото да стартираш с по-малко средства бизнес с ясната идея, че след не много време, ако нещата ти се развият в желаната от теб посока, това желязо ще е за боклука, но пък ако изръсиш куп кинти за ново което няма да можеш да натовариш още от началото, след година, обезценката му ще е по-голяма от колкото това евтиното което ще изхвърлиш.

Та, според мен, щом си се охарчил вече, качвай му някакъв стар ESXi и една виртуалка колкото да стартираш и, ако нещата ти се развъртят по план, бягай после на нов!
И за помни от мен, че никой не си продава добрата техника щото не била вече модерна, а защото НЕ върши работа.
Активен

bezimenen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 29
    • Профил
Това дали ще ми свърши работа за целта?

• 2 х Intel Xeon Dual Processor 5120 (2 cores, 4M Cache, 1.86 GHz, 1066 MHz FSB)

http://ark.intel.com/products/27215/Intel-Xeon-Processor-5120-4M-Cache-1_86-GHz-1066-MHz-FSB

• 6 GB DDR2 RAM ECC Fully Buffered


DELL POWEREDGE 1950 SERVER
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Това вече по-бива!
Аз бих му турил едно pfSense с 1 ядро, 256 рам и 1ГБ хдд за рутер и зад рутера 1 Линукс виртуалка за уеб и файлов сървър или 2 Линукс виртуалки едната за уеб сървър, а другата за файлов. 1 или 2, в зависимост от целите които имаш, а зад рутер, с цел по-добра защита.
Активен

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Gentoo hardened  или FreeBSD с Jails за машина с малко ресурси и сигурна изолация на процесите. Според мен няма нужда от виртуални машини.
<offtopic>М-у другото бях отворил една тема преди време за SUSE и Systemd за сървър. Та след доста мислене накрая си взех за 250 лева едно старо леново с С2Д и 2ГБ рам и си останах на Gentoo Hardened. Бях на косъм да мина на Freebsd но пачването ми се стори по-трудоемко</offtopic>
« Последна редакция: Jan 15, 2013, 11:07 от growchie »
Активен