Автор Тема: Ubuntu се движи по-бавно и от охлюв  (Прочетена 4173 пъти)

klnnnnng

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Имам Убунто с КДЕ среда и се държи ужасно бавно ( 10-15 секунди отваряне на браузър или друго приложение), а пък машината ми не е чак толкова зле. Проверих swap-a и всичко си е наред, цялата тежест пада на RAM-a. Някой да има идея какви други възможности съществуват ? Видео драйвъри ? С леката среда на Убунту, не се забелязва почтни какаква промяна. Мерси.
 
Активен

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Ubuntu се движи по-бавно и от охлюв
« Отговор #1 -: Jan 20, 2013, 03:58 »
Виж какво ще ти даде командата top и сподели как е. Допълнително може да дадеш малко товар с glxgears докато гледаш top. Като трети плюс може да пуснеш "vmstat 1", и след като се установи след няколко секунди да преценяваш как е.
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

vyrgozunqk

  • Гост
Re: Ubuntu се движи по-бавно и от охлюв
« Отговор #2 -: Jan 20, 2013, 11:04 »
Това е типичен линукски проблем, забелязал съм, че го прави ина Core i3 същото ...

...всичко става все по-тромаво и по-тромаво...

Само едно SSD засега може да те спаси...

Напоследък и аз се оплаквам, че уиндоуса работа почти 2х по-бързо... последната година - 2, нещата се влошиха много..
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: Ubuntu се движи по-бавно и от охлюв
« Отговор #3 -: Jan 20, 2013, 11:45 »
Това е типичен линукски проблем, забелязал съм, че го прави ина Core i3 същото ...

...всичко става все по-тромаво и по-тромаво...

Само едно SSD засега може да те спаси...

Напоследък и аз се оплаквам, че уиндоуса работа почти 2х по-бързо... последната година - 2, нещата се влошиха много..

Проблемите на Линукс като десктоп започнаха тогава, когато умните глави решиха да го правят максимално близък до Мак/Виндовс... до преди това си беше супер, но КДЕ4 сложи началото на края, а Унити/Гноме 3 заби последния пирон в ковчега....
В крайна сметка, не е възможно група разработчици, работещи за слава да постигнат нещо, което се прави от корпорации с милиарди долари зад гърба си :)

Ясно ми е, че пак ще ме нападнат след тези ми думи, но... разберете:ВСИЧКО Е ПАРИ! И всичко се постига смо и единствено с пари. А в сравнение с корпорациите - убунту, най-популярните, са бедняци...
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
Re: Ubuntu се движи по-бавно и от охлюв
« Отговор #4 -: Jan 20, 2013, 12:03 »
Недей така, най-много пари въртят Ред Хет - над 1 млрд. $...

 ;)

Иначе да, прав си. Свободните системи са много далече от платените в десктоп отношение... Дори уиндоус 8-цата, колкото и да е сбъркана и таблетна, пак е по-удобна и красива визуално, явно парите налети в дизайнерски проучвания, наистина си оказват голямо влияние...

Дизайна на мак ос -а също може да го ползваш с години и да не те подразни, докато под линукс, през ден - 2 се сменят теми, просто защото няма оптимално решение... (единствено убунту, амбианс темата е от подобен тип )

Да не говорим за хуйните с драйверите и половинчато-работещият хардуер... Типичен пример е USB 3.0, независимо, че интел пуснаха първо линукски драйвер, хората най-редовно се оплакват от проблеми...

Проблеми с тоци, проблеми с GPU-та, влачене, моткане и всякаква друга щуротия...

Безплатното накрая ти излиза през носа...  :D

Едно време, незнам хардуера ли беше по-прост, софтуера ли, но всичко просто работеше... Вярно, че ксорг се конфигурираше 1 час и трябваше да си потенциално гуру, но все пак, после работеше..
Активен

spec1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 230
    • Профил
Re: Ubuntu се движи по-бавно и от охлюв
« Отговор #5 -: Jan 20, 2013, 12:17 »
   Донякъде съм съгласен с писалите по-горе , наистина най-новите
графични среди в Линукс са пълна перверзия по отношение на
производителността.
  Бих посъветвал да се смени дистрибуцията: някоя малко по-стара
Fedora (напр. 14) или Ubuntu (напр. 10.10)
  По отношение на стабилност и сигурност: CentOS 6 или Debian 6.
  Успех !
Активен

klnnnnng

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: Ubuntu се движи по-бавно и от охлюв
« Отговор #6 -: Jan 20, 2013, 12:59 »
Оказа се, че plugin-container-а на Мозилата ползва около 90% от процесора. Махнах я и сложих Хром и нямаше голяма разлика.. в покой пак се използва 90-100% . Имам явно някакъв проблем с браузърите, всичко друго си върви нормално в момента. :)
Активен

nikito_blend

  • Гост
Re: Ubuntu се движи по-бавно и от охлюв
« Отговор #7 -: Jan 20, 2013, 13:27 »
Вероятно проблема е във флаш плеъра. Пробвай да отвориш сайтове без флаш и виж как се държи. Например:
https://www.archlinux.org/
http://slackware.com/
http://www.debian.org/
Активен

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Ubuntu се движи по-бавно и от охлюв
« Отговор #8 -: Jan 20, 2013, 14:42 »
Проблема се казва флаш наистина. Има няколко начина на инсталация на флаш в Убунту, може да пробваш различни, макар това май няма да даде подобрение. Друго което е важно е комжинацията флаш - видео драйвер и/или звук - флаш може да се опре и в двете. Провери дали имаш възможност да смениш драйвера на видеото с друг.

ПП //офф Митак, забелязваш ли как парите на Adobe не помагат грам в писането на качествен софтуер в този конкретен случай. Друг конкретен случай ти бях давал за моя служебен Шиндошс 7 ентерпрайз. Опирай да намериш самостоятелно (няма да ти натрапвам мое виждане) материали за капитализацията на линух ядрото и дебиан (знам, че такова изследване беше публикувано) или друг свободен проект. В смисъл измерени в любимите ти пари. Също така имаше изследване на инвестициите влагани в свободни проекти във вид на заплати на разработчици. Изводът може да те изненада.
« Последна редакция: Jan 20, 2013, 15:02 от dejuren »
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

KPETEH

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 584
    • Профил
Re: Ubuntu се движи по-бавно и от охлюв
« Отговор #9 -: Jan 20, 2013, 15:37 »
И аз съм съгласен с някои по-горни постове относно проблемите с флаш плеъра. Просто си тежи и това е истината. Даже ми прави впечатление, че с по-стари версии на браузъра заедно с по-стара версия на флаш плеъра няма такова яко натоварване, както например с нови версии на браузъра и нови такива на флаш плеъра.
« Последна редакция: Jan 20, 2013, 15:39 от KPETEH »
Активен

Най-добрата страна на алчността е способността и да стопява коефициента на интелигентност дори на най-умния човек.

vyrgozunqk

  • Гост
Re: Ubuntu се движи по-бавно и от охлюв
« Отговор #10 -: Jan 20, 2013, 15:47 »
Defuren, това с материализацията го знаеме... Но не ни и грее... Защото не ни бърка, дали има поддръжка за някой забравен от бога SCSI контролер примерно, а ни бърка, че няма за новият принтер на HP драйверче, да речем...
Или че е раздуто безумно много...и има поддръжка за 70 вида архитектури, от които реално се ползват 4-5...


Относно флаша... пробема при него беше, че подава в RGB и имаха някакъв проблем с хардуерното ускорение заради xorg-a и видео-драйверите, вече не помня какво точно бях чел  ... Но и там излезна, че проблема е в недъзите на ОС...

И както знаете Нвидия успяха да си вкарат поддръжка де, макар и с 300 зора... а сега вманиачените Open SOurce фанатици, т.нар. kernel-developeri им пречат да вкарат Оptimus, заради идиоският GPL лиценз и техният фанатизъм ! - това е пълна простотия...
Активен

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Ubuntu се движи по-бавно и от охлюв
« Отговор #11 -: Jan 20, 2013, 16:20 »
//офф Значи ако ни бърка, че фирмата XX няма драйвер за устройство YY, то май е по-правилно да дадем на фирмата ХХ някакъв вид тласък, за да пише тия пусти драйвери за устройствата си, а не да прехвърляме от болната глава на здравата. Здравата глава междувпрочем прави какви ли не врътки за да даде на потребителите поддъжка на новите устройства, докато самите производители много-много не си мърдат пръста. Ма те така са си свикнали от край време да си третират потребителите. А виж недостатъците на ОС са си недостатъци. Всеки софтуер има недостатъци, по това нали сме съгласни? Въпрос на компромис и дебело да подчертая - на избор (алтернатива). Ако няма избор ще ядеш каквото ти дадат. Иначе всеки ще си избере каквото му харесва и го устройва като съотношение цена/качество/възможности/драйвери и т.н.
« Последна редакция: Jan 20, 2013, 16:25 от dejuren »
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Ubuntu се движи по-бавно и от охлюв
« Отговор #12 -: Jan 20, 2013, 16:24 »
   Донякъде съм съгласен с писалите по-горе , наистина най-новите
графични среди в Линукс са пълна перверзия по отношение на
производителността.
  Бих посъветвал да се смени дистрибуцията: някоя малко по-стара
Fedora (напр. 14) или Ubuntu (напр. 10.10)
  По отношение на стабилност и сигурност: CentOS 6 или Debian 6.
  Успех !

Бих те посъветвал, първо да почетеш малко за конкретните версии на дистрибуциите, които препоръчваш. Fedora е с поддръжка 11 месеца, а преди няколко дни излезе версия 18.
Относно флашплеъра - ползвам само flashplugin-installer в Ubuntu и flashplugin-nonfree в Дебиан и нямам никави проблеми с него.
Относно графичните среди - ползвам XFCE 4.10 на лаптоп с 1.5 Celeron M и 512 RAM и системата работи без проблеми. http://s19.postimage.org/71jg06nqr/xfce_4_10.png
От години xfce става все по- добра. Gnome-2 вече не се поддържа, но МАТЕ също се подобрява. KDE-4 e може би върхът между графичните среди, но изисква по- сериозен хардуер. Всичко е въпрос на избор и личен вкус. Точно това е свободата и смисълът на съществуването на свободният софтуер. Никой не е казал, че свободата е за всеки, нито пък всеки иска да е свободен.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Ubuntu се движи по-бавно и от охлюв
« Отговор #13 -: Jan 20, 2013, 20:26 »
// хептен офф... Като заговорихме за свобода та се сетих - в момента в затворите в САШ се държат само два пъти по-малко (като процент) хора от най-натовареното време в ГУЛАГ на СССР. Разликата съвсем не е "десетки и стотици" пъти. Затворниците в съвременна Русия пък са по-малко от щатските. Системата позволява частни затвори и притежаването на такъв е отличен бизнес с предоставянето на евтина работна ръка на предприятията. Дебре капитализъм. С тези ударни темпове скоро ще излезе икономически изгодно САШ да догони и задмине ГУЛАГ или направо да премине към Имперския Римски Обществен Строй (робовладелството). Не че има разлика - държавни роби, частни роби, роби на Шиндошс или МАК все тая.
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Ubuntu се движи по-бавно и от охлюв
« Отговор #14 -: Jan 20, 2013, 21:36 »
С нашите затвори в които се отива "да се лежи" се вижда, докъде сме стигнали.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
apt-get на Ubuntu?
Настройка на програми
Lamer 8 8461 Последна публикация May 29, 2009, 22:35
от go_fire
Раздавам Дискове на UBUNTU
Живота, вселената и някакви други глупости
IvanST 31 12843 Последна публикация Jan 25, 2005, 16:16
от Joro
Ubuntu live to ubuntu alternate?
Настройка на програми
Whisper 3 8435 Последна публикация Aug 30, 2007, 12:56
от bnight
Продавам Ubuntu Desktop 9.04:Kubuntu Desktop 9.04:Ubuntu Server 9.04 x64
Кошче
anakinchoo 34 22203 Последна публикация Jun 04, 2010, 16:32
от ROKO__
Ubuntu + Ubuntu Studio
Настройка на програми
H0lyGanGs7eR 5 8749 Последна публикация Feb 27, 2010, 13:20
от bazu