Автор Тема: Ubuntu 13.04 - десктоп'а спря да работи  (Прочетена 3582 пъти)

ExWin

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
Здравейте..

Първо да отбележа, че Ubuntu работеше перфектно. Не бях инсталирал никакви програми, освен един Chrome.

След последния рестарт, Ubuntu изглежда така :



Картината на десктопа липсва тотално. Понякога се появяват тези хоризонтални черти, а понякога е само виолетов екран. Десен бутон на десктопа изобщо не работи.

На какво може да се дължи това ?
« Последна редакция: Aug 05, 2013, 05:09 от ExWin »
Активен

Software is like sex: it's better when it's free.

- Linus Torvalds

PaperNick

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 291
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Re: Ubuntu 13.04 - десктоп'а спря да работи
« Отговор #1 -: Aug 05, 2013, 09:06 »
Замислял ли си се да сменяш графичната среда?

Xubuntu 12.04 според мен е доста добър избор. Досега не съм имал никакви проблеми :)
Активен

Practice

ExWin

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
Re: Ubuntu 13.04 - десктоп'а спря да работи
« Отговор #2 -: Aug 05, 2013, 10:41 »
Горе ви излъгах като казах, че единствената инсталирана програма е Chrome. Преди нея инсталирах "Ubuntu Tweak", че за Хрома ме мързеше да пиша през терминала или да зареждам .deb пакети, а от "tweak" графично може само с два клика да се инсталира.

Та като съм бил в "Ubuntu Tweak" променях разни настройки, и съм задал в графата "Desktop" на опцията "Show desktop icons" да е "OFF". То реално от това не трябва да се бъгва така, но го прави..

В нета пише и за една друга програма - Tweak Tool. В нея има опция "Have file manager handle this desktop" и там като се зададе на "ON" всичко се оправя.

Никъде не видях тези опции да ги дават само за Unity, така че този проблем може би се появява и на др графични среди като Xfce.

Иначе аз смятам, че за тотален начинаещ Unity си е много добра среда. Евентуално мисля от нея да мина на GNOME 3 защото и там присъства същата идеология и ми изглежда по-развита и детайлна. След нея трябва да пробвам KDE, че навсякъде само за това ми говорят и колко била функционална и богата на опции. И чак тогава ще имам възможност да скоча и на Xfce, който за момента прекалено много ми напомня на Windows и затова го избягвам..
Активен

Software is like sex: it's better when it's free.

- Linus Torvalds

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Ubuntu 13.04 - десктоп'а спря да работи
« Отговор #3 -: Aug 05, 2013, 11:13 »
Не знам, дали съм те разбрал.
Понеже си начинаеш и досега си ползвал Windows, избягваш графични среди, които приличат на тaзи на Windows.
Графичната среда е такава, каквато си я направиш.
Xfce може да изглежда така :
1. http://s19.postimg.org/7h5kfxub5/Ubuntu12_04xfce.png
2. http://s19.postimg.org/yqcpj1lwz/xubuntu12_04plank.png
3. http://s19.postimg.org/3p64k3qk1/Jessie_Xfce.png
Средата е като кубчето на Рубик и може да се пренарежда по всякакъв начин.
Състои се от около 15 основни пакета и в нея почти няма какво да се повреди.
За инсталирането на пакети - препоръчвам ти да си ползваш Synaptic. Не ползвам никакви нови глезотии, още повече, че с те не увеличават, а намаляват контрола ти върху процесите. За инсталиране на локални пакети, ползвай gdebi. Програмата няма да допусне да инсталираш неподходящ за системата ти пакет.
Нищо не си писал за видео - картата и дали не си се заигравал с модулите за нея.
« Последна редакция: Aug 05, 2013, 11:33 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

ExWin

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
Re: Ubuntu 13.04 - десктоп'а спря да работи
« Отговор #4 -: Aug 05, 2013, 13:35 »
Леко извън темата :

Нещо с тези "desktop environments" ми е мъгла още. Аз даже не знам и как да ги инсталирам. Мисля тези дни да чета тук, но за начинаещ ми идва малко в повече.

Да не говорим, че съм 'свикнал' с ограниченията на Windows и като цяло явно мисля, че определена среда (примерно KDE) може да изглежда само със стандартния вид. Вярно, че и самото Unity с което съм в момента си има някакви теми, стандартната която е Ambiance. Не знам дали за такава промяна става на въпрос. Но на тези картинки не ми изглежда да се променят само теми, така че явно няма да е само това. Тези "пакети" също не знам какво представляват, та това ще го оставим за по нататък след като прочета и ако нещо - ще напиша тема тук.

Иначе като цяло, ако сменям средата, ще търся нещо което е по-различно от Windows с идеята да не ползва икони на десктопа, да има такава странична лента (или плаваща отдолу в стил Mac), голям каталог с приложения и силна опция за търсене. Лентите на Unity за сега ми предоставят това търсене, а в GNOME гледах този каталог с приложения. В двата примера за Xfce има долу лента от типа "task bar" в Windows и някакво бутонче, като старт меню - това не го искам изобщо :D

Относно софтуера за Ubuntu - това вече е планирано на доста по-преден план и искам първо да седна и здраво да разгледам, че иначе се чувствам като тотален 'noob'. А за инсталиране реших да ползвам само и единствено терминала, защото искам да се науча как всичко работи и да си поизесня някой неща около тези PPA, репозиторий, ключове и прочие. Иначе с този графичен интерфейс цъкаш там, става нещо, ама какво става .. За "GDebi" пише, че има "command line option" така че ще го пробвам.

По Темата :

Точно покрай видео картата и този "ефект" с хоризонталните черти мислех да се оплача още в началото, но сметнах, че нали като цяло всички драйвери за Ubuntu са назад т.е. Nvidia и AMD яко хранят тези за Windows и чак ако остане време за Linux, та си траех.

Картата е "ATI Radeon™ HD 4850" 512 MB, стара работа, но върви без проблем. Обаче тези нарязани чертични винаги ми ги показва при стартиране. Дори като бях с Wubi и предни версии на Ubuntu. Само в BackTrack 5 R3 не ги е показвало. Нищо не съм пипал нито по картата, нито по драйверите (даже не знам къде са). В момента при работеща система (и десктоп) само при стартиране се появяват за 2-3 сек и след това пуска десктопа и всичко е ок. Но вчера като не можеше да се пусне (десктопа), та успях да ги уловя на скрийншота в горния пост.

Някаква идея как може да се оправи това?
« Последна редакция: Aug 05, 2013, 13:46 от ExWin »
Активен

Software is like sex: it's better when it's free.

- Linus Torvalds

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Ubuntu 13.04 - десктоп'а спря да работи
« Отговор #5 -: Aug 05, 2013, 13:48 »
Не се променят само темите, а се добавят нови панели или се премахват съществуващи. Добавят се стартери и ленти с такива. Има десетки ленти за стартиране на програми, подобно на тази в MAC. Тази на втората снимка е една от най- леките - Plank. Вида на десктопа трябва да е съобразен с екрана и това, за което ти е нужен. За мобилни устройства Unity е подходяща, но за настолен компютър не ми е удобна.
Убунту поддържа тази видеокарта. Друг е въпроса, как се разбира с композитният мениджър на ефектите.
Пусни от Live CD едно Xubuntu 12.04 и виж там дали ти размазва. Ако върви добре, просто си преместваш долният панел вертикално до която от стените си пожелаеш или си сложи някакъв док.
« Последна редакция: Aug 05, 2013, 15:19 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

PaperNick

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 291
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Re: Ubuntu 13.04 - десктоп'а спря да работи
« Отговор #6 -: Aug 05, 2013, 14:51 »
Както каза колегата, пробвай на Live CD да видиш как е. Ако се държи добре, можеш да си го нагласиш както искаш, просто трябва да проявиш креативност.
Ето един пример

Xfce е доста бърза като графична среда и е доста user-friendly. Ако се затрудняваш с инсталирането на софтуер, можеш да погледнеш Ubuntu Software Center. Оттам инсталираш буквално с два клика.

Ако си свикнал да работиш с док, мога да ти препоръчам AWN или Docky
Активен

Practice

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Ubuntu 13.04 - десктоп'а спря да работи
« Отговор #7 -: Aug 05, 2013, 17:54 »
От видео драйвера е, най-добре отвори пакетният менажер и си инсталирай грфичен драйвер на AMD
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
проблем с ubuntu
Настройка на програми
knoppix 1 4061 Последна публикация May 23, 2005, 01:48
от knoppix
Ubuntu 5.04 Първи Старт
Настройка на програми
vejdi_86 6 5054 Последна публикация Jul 26, 2005, 02:15
от tech_noir
Ubuntu live to ubuntu alternate?
Настройка на програми
Whisper 3 7473 Последна публикация Aug 30, 2007, 12:56
от bnight
Продавам Ubuntu Desktop 9.04:Kubuntu Desktop 9.04:Ubuntu Server 9.04 x64
Кошче
anakinchoo 34 21054 Последна публикация Jun 04, 2010, 16:32
от ROKO__
Ubuntu + Ubuntu Studio
Настройка на програми
H0lyGanGs7eR 5 7866 Последна публикация Feb 27, 2010, 13:20
от bazu