Автор Тема: При стартиране компютърът иска парола  (Прочетена 25830 пъти)

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: При стартиране компютърът иска парола
« Отговор #60 -: Jul 14, 2017, 14:05 »
Е докога с тия кабеларки по стълбове и дървета ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Re: При стартиране компютърът иска парола
« Отговор #61 -: Jul 14, 2017, 14:09 »
@lastcyrol точно казано, но мисля да поспя и някой да гледа да не ми хакнат компа през това време хаха
Активен

pgmgm

  • Гост
Re: При стартиране компютърът иска парола
« Отговор #62 -: Jul 14, 2017, 14:18 »

елитни... пардон, етични хакери (но с хонорар няколко хиляди, 'бах му етиката)


За първи път чух "етичен хакер" тук :)
И като се разрових в гоогле - ми то тва било цяла индустрия - курсове за етични хакери (курса струва само 1600 евро за 75 часа), сертификати раздават разни организации.... то това нещо ако се учеше с един курс всеки втори щеше да е "етичен хакер" щом е и толкоз доходоносно...

Те още малко хакерите ще станат като "виШИстите" - всеки втори има "вишу", ама дори не помни кво точно е учил :)
« Последна редакция: Jul 14, 2017, 14:29 от pgmgm »
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: При стартиране компютърът иска парола
« Отговор #63 -: Jul 14, 2017, 15:18 »
Думата хакер за всеки означава различно. Лично аз не съм съгласен изцяло с написаното определение в бгуики:
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D1%80
по-скоро споделям мислите на Ричард Столман, че хакер е всеки, който чрез намесата му кара едно нещо да започне да функционира като друго. И вече от там като почнеш в зависимост в коя насока се използва можеш да слагаш думи отпред :)
етичен, бял, черен, сив и от там хардуерен, софтуерен, ако щете дори хладилен :) (не знам дали има ма може и да има, човек дето хаква хладилници :) )
« Последна редакция: Jul 14, 2017, 15:26 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

pgmgm

  • Гост
Re: При стартиране компютърът иска парола
« Отговор #64 -: Jul 14, 2017, 15:23 »
Цитат
не знам дали има ма може и да има, човек дето хаква хладилници

и да няма - до година-две ще има :)
То вече с тия скапани тенденции всичко да се вурзва към интернет....
Няма да се учудя да измислят и хладилник, дето поства във фейсшита кво си ял и колко си ял.... даже такова нещо ако измислят - фейсбук зомбитата ще му се зарадват.
Активен

vektorman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
    • Профил
Re: При стартиране компютърът иска парола
« Отговор #65 -: Jul 14, 2017, 16:38 »
С удоволствие чета темата и трябва да ви кажа че е по-интересна дори от филма "Хакерът", само в края малко се разводни. 
Активен

dsp250

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Re: При стартиране компютърът иска парола
« Отговор #66 -: Jul 14, 2017, 17:02 »
Имам прекаран отделен кабел от балкона до най-близкия стълб,където има суич и нямам нищо общо с мрежата на кооперацията
При тази система с pppoe докато си на този доставчик винаги имаш общо ако не с всичките му клиенти, то поне с една доста голяма група от тях. И при такива проблеми е много лекомислено да се закачаш без рутер между доставчика и твоя компютър. Рутер не от доставчика, а твой, тъй като стана ясно че техните рутери са като отворена порта. Един пример от близкото минало пак с пппое и компютър с XP, имаше някакъв нов вирус който заразяваше през кабела докато не се обнови с определена кръпка. Но за това бяха нужни няколко минути. И тъй като в мрежата на доставчика е имало и други заразени компютри, докато бучна кабела и след 2 секунди вече е заразен и почва да отброява 30 секунди до рестарт. Така че го взех в къщи, където съм през рутер и там успях да го обновя.
През това пппое може някой да пуска и boot по мрежа, и някой хубав експлоит, и който е с уязвима машина лепва нещото. И няколко пъти те питат да не би да ти е пуснат network boot в BIOS-а а ти ги игнорираш.
А сега има и по-модерни експлоити, включително и изтеклите от NSA, и някой яко те цака а ти не вземаш от дума. Така че докато не дойде някой на място да направи това което ти не искаш или не можеш, няма да се оправят нещата.
PS
На нас не ни се случват такива филми щото не разбираме и не правим грешките на по-умния от нас.  ;D
[/quote]
Дъното ми е старо ASRock N68-VS FX.Опцията  network boot  BIOS не я откривам!Аз не съм по собствено желание без рутер.Имам 3 рутера.Настройваха ги хора,които поне претендират,че знаят как.Съсипва ги за броени минути,като се свързва  за тях  безжично и ми сменя паролата.
« Последна редакция: Jul 14, 2017, 17:07 от dsp250 »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: При стартиране компютърът иска парола
« Отговор #67 -: Jul 14, 2017, 17:34 »
Е докога с тия кабеларки по стълбове и дървета ?

Колкото по-нависоко се намира суича толкова е по-трудно достъпен за хакерите и толкова е по-добре защитен от вредното геомагнитно излъчване.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

dsp250

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Re: При стартиране компютърът иска парола
« Отговор #68 -: Jul 14, 2017, 17:37 »
@dsp250.. човече, спри да налагаш своето мнение при условие, че до сега не си успял да се справиш.
Послушай един мъдър човек:
Лудост: да правиш едно и също нещо отново и отново, и да очакваш различни резултати.

Колегата @pgmgm ти е дал решение, което дори покрива собтвените ти наблюдения!:
Също така,мисля,че е програмиран в колко часа и на коя дата да поиска парола.Единственното което може да го забави примерно ако е казано,че ще иска паспорт в 15 часа, а аз работя до 16 ч. и да не се налага рестарт. (най-вероятно след това се прибираш)

Все още чакам да напишеш модела на дъното, ма то и няма смисъл де понеже явно нямаш желание за нищо друго освен философия (но път там можеш да се поучиш от Айнщайн :) )

ПП: Хаха @lastcyrol е направил много хубава ретроспекция докато съм писал :) Ма какво да се прави, като се опитваш да помогнеш, но не знаеш дали отсрещния човек иска да му бъде помогнато или има други мисли :(
Заповядай:https://aircable.co/shop/product/acc1614-aircable-host-xr4-19
Активен

dsp250

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Re: При стартиране компютърът иска парола
« Отговор #69 -: Jul 14, 2017, 17:39 »
Готини фантазии има ....този чиляк...ех да можех като него да фантазирам....тоз хахор му е хахорнал фантазията.

Виждам тука едни хора без работа се опитват да помагат на някакъв фантазьор със измислените му проблеми с вируси и хакери. То не бяха хакнати BIOS-и EEPROM-ми, телефони хакнати от мега-мощен Bluetooth излъчвател с обсег почти 1км (то излъчвателите в тези телефони няма значение, колко са мощни, щото трябва само да приемат за да бъдат „хакнати“), елитни... пардон, етични хакери (но с хонорар няколко хиляди, 'бах му етиката), велики системни администратори (за които навярно windows е синоним за операционна система), направо не знам какво още да очаквам от тази тема. Поне не съм се забавлявал толкова да чета глупости от много време насам. Само ще ви обърна внимание, че на призивите да ви даде сорса на писмата от „хакера“, питащия ви дава снимка от екрана на компютър на два реда от някакво писмо, със повечето информация задраскана (щото е тайна, само хакера я знае) и обърнете внимание на техническата култура, всички сметки (по еврейскому account-и) на пощи са в abv.bg — еталонът за сигурност.

Както вече предположи някой, този човек най-вероятно е същия трол дето преди време му бяха „хакнали“ компютъра докато спи.
Заповядай,може пък и да понаучиш нещо,а явно има какво!https://aircable.co/shop/product/acc1614-aircable-host-xr4-19
Активен

pgmgm

  • Гост
Re: При стартиране компютърът иска парола
« Отговор #70 -: Jul 14, 2017, 17:52 »
Някой или се ебава много жестоко, или някой си пише дипломната работа по психология!
Няма такъв филм, честно!
Ебаси хакера - три различни рутера, и ги скапва БЕЗЖИЧНО за секунди? Ся остава да кажеш, че тоя е някакъв велик хакер, дето за секунди чупи wifi паролата, после чупи и админската парола на рутера, и ги прецаква :)
Или по магически начин ти подменя firmware-a с негов такъв...

Ти му разправяш, че всичко му идва по ЛАН-а, той - не, не е по лана нямал нищо общо с лана... ми със суича на дирека отсреща...

Е па като не взимаш от дума, че си позволяваш и да упрекваш хората, които се опитват да ти помогнат колкото и да не знаеш как да си формулираш въпроса - спасявай се поединично и самостоятелно.


Не, сериозно - някой се гъбарка с хората тук, и те му се вързват.

Но определено става за сюжет на някоя холивудска сапунка....
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: При стартиране компютърът иска парола
« Отговор #71 -: Jul 14, 2017, 18:09 »
Някой или се ебава много жестоко, или някой си пише дипломната работа по психология!
Остави човека да се забавлява. Ако сметнеш, че е преминал границата и шегите му са се превърнали в подигравка - просто спри да му отговаряш. На мен не ми пречи. Пуснах два поста, но малко съжалявам за втория. Дойде ми в повече.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

pgmgm

  • Гост
Re: При стартиране компютърът иска парола
« Отговор #72 -: Jul 14, 2017, 18:52 »
Някой или се ебава много жестоко, или някой си пише дипломната работа по психология!
Остави човека да се забавлява. Ако сметнеш, че е преминал границата и шегите му са се превърнали в подигравка - просто спри да му отговаряш. На мен не ми пречи. Пуснах два поста, но малко съжалявам за втория. Дойде ми в повече.

Забавно ми е :)
Но определено филма е мнооооого "як"!

Хакери... хакват биоси, ромове, рутери - и то секунда след включването хакера вече знае всичко и влиза навсякъде.
Активен

vektorman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
    • Профил
Re: При стартиране компютърът иска парола
« Отговор #73 -: Jul 14, 2017, 19:28 »
Има различни видове гъби - едни могат да те нахранят, други могат да те отровят, но има и такива които могат да ти прожектират цял филм.
Активен

pgmgm

  • Гост
Re: При стартиране компютърът иска парола
« Отговор #74 -: Jul 14, 2017, 20:01 »
Вариантите това да става по този сценарий (ако изобщо е истина всичко това) не са много:

Или навсякъде се ползва една и съща парола, или навсякъде се използват еднотипни пароли.
Някъде в мрежата е пуснат скрипт, който сканира и пробва - където успее да се логне - маже.

Защо съм сигурен, че някой се ебава /ако целият този невероятен сценарий е истина/?
Защо съм сигурен, че е някой познат, който гледа как се вкарва във филмми?

Защото праща мейли, и не прави опити да се скрие. Сменя паролата, и я праща на мейа - в това няма никаква друга логика освен това, че някой седи и гледа сеир :) И да, ако това е истина - го прави някое съседско хакерче. Или някой, който може лично и от близо да гледа филма.

Цитат
Има различни видове гъби - едни могат да те нахранят, други могат да те отровят, но има и такива които могат да ти прожектират цял филм.

Има и такива кексчета, и шоколадчета, и цигарки :) въпрос на вкус...
Активен