Автор Тема: Въпроси за Wine  (Прочетена 2294 пъти)

Gladiatora999

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
Въпроси за Wine
« -: Dec 19, 2011, 18:57 »
Здравейте, искам да ви попитам за програмката WINE ! . Значи обясниха ми как да я исталирам ама не6то не разбрах както точно става товаа и ако може да ми обясните по-подробно как да я инсталирам тази програма - за да играя някакви уиндолски игри под линукс  :)  :P
Активен

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Въпроси за Wine
« Отговор #1 -: Dec 19, 2011, 19:33 »
Дистрибуция + Хардуер + какви игри?
Активен

Gladiatora999

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
Въпроси за Wine
« Отговор #2 -: Dec 19, 2011, 19:51 »
Еми - Multiplaayer - като Wow  , cs i dr...
Активен

axuma

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
Въпроси за Wine
« Отговор #3 -: Dec 20, 2011, 20:49 »
Еми - Multiplaayer - като Wow  , cs i dr...

Вземи си инсталирай XP с тоя Линукс (не си казал дистрибуцията) няма да се оправиш.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Въпроси за Wine
« Отговор #4 -: Dec 20, 2011, 23:58 »
Gladiatora999, беше отворил цели 3 стари теми, за да питаш едно и също. Нека друг път не се повтаря.

Отделих две нови теми от твоите питания, едната е в Кошчето, заради т. 7 от Правилата на форума и много се надявам да не се появяват отговори в нея. Другата е тази и искам да помоля тези, които ще помагат, да се концентрират върху това как се ползва wine, без да влизат в подробности как се ползва, за да се инсталират кракрнати програми.

Също така постовете, в които съветвате Gladiatora999 да си сложи Windows, са излишни - вече няколко пъти този съвет му е даван до такава степен на флейм, че темата замина за Коша.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Въпроси за Wine
« Отговор #5 -: Dec 21, 2011, 00:38 »
Потребителско ръководство за Wine

Надявам се труда ми вложен в този пост да не е напразен!
Активен

Gladiatora999

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
Re: Въпроси за Wine
« Отговор #6 -: Dec 21, 2011, 00:53 »
Ако трябва някой да ми сложи уиндолс хр то тоий трябва да разбира от линух сусе .  ;) :) ...............!
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Въпроси за Wine
« Отговор #7 -: Dec 21, 2011, 01:16 »
Ако трябва някой да ми сложи уиндолс хр то тоий трябва да разбира от линух сусе .  ;) :) ...............!
Това не е вярно. А ти не си си слагал сам нито Уиндоус, нито Линукс, така ли?
Активен

and1soma

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 138
  • Distribution: Debian based
  • Window Manager: GTK+ / Qt
    • Профил
    • WWW
Re: Въпроси за Wine
« Отговор #8 -: Dec 21, 2011, 05:12 »
Wine се инсталира по следните начини :

За Ubuntu в терминалът се пише :

Код:
sudo apt-get install wine

За openSUSE в терминалът се пише :

Код:
su -

пише се паролата и след това :

Код:
zypper in wine

Друг вариант е да си изтеглиш пакетите от ТУК и да си ги инсталираш ръчно или в YAST да потърсиш за пакет на име wine.

За останалите дистрибуции виж ТУК.

За да стартираш EXE файлове, просто трябва с дясно щракване на мишката върху въпросният файл да избереш "Отваряне с Wine Windows Program Loader".

Това е едно видео в което е показано, как се работи с Wine (в openSUSE).
Тук е обсъждан въпросът за инсталацията на Wine в SUSE.
Аз лично ти препоръчвам да се пробваш да си инсталираш УСУ, в него по подразбиране е инсталирана и настроена последната версия на Wine.
В това клипче е показано, как се инсталира Ubuntu, а в това, как се инсталира Kubuntu заедно с Windows. По същият начин (само че на български) протича инсталацията и на УСУ.
За инсталацията ти е нужно, да си изтеглиш ISO образът на дистрибуцията, което се извършва от официалната страница да го запишеш на диск на най-бавната скорост като образ и след това да рестартираш компютъра и в BIOS да настроиш да зарежда от DVD/CD устройството (BIOS -ът се стартира още в самото зареждане на компютъра с задържане на различен бутон (то си пише) в повечето случай е с Del, F2, F1, Esc и др. в това клипче е показано, как се настройва BIOS -ът да зарежда от DVD/CD, а в това, как зарежда самият диск). След което стъпките в процесът на самата инсталация протичат като на видеоклипчетата.
Ако имаш някакви въпроси относно УСУ, можеш да питаш ТУК.
А това е УСУ ръководството, което е много полезно за начинаещи Linux потребители.
Някакви въпроси? ;D

П.П. Ето един Counter Strike, които има вградени ботове и върви перфектно под Linux (изпробвано) : ЦЪК.
Само да знаеш, че резолюцията не е настроена, ако искаш играта да изглежда добре си я настрой от Options > Video да изглежда така :



А случайно, ако по подразбиране не ти се стартира Counter Strike, да знаеш, че се променя от "Change game".

А ето и доказателство, че играта върви (нарочно съм я пуснал в прозорец) :

« Последна редакция: Dec 21, 2011, 18:13 от and1soma »
Активен

"Нищо не е по-далеч от истината."

bot

  • Гост
Re: Въпроси за Wine
« Отговор #9 -: Dec 21, 2011, 10:50 »
 Въпроси за wine дразнят много от напредналите Linux потребители, според мен трябва да се отделя по-голямо внимание на тази тема. В момента наред с Linux държа и Windows XP на всичките си компютри, причините са 2 - имам тонове работа, която върви само под Windows (CAD файлове) и игрите, които синът ми играе. Докато Wine не напредне дотолкова че да позволява  архаични игри като Counter Strike и подобни да вървят гладко, Linux винаги ще е OS #2
 Това, което and1soma е описал е вярно, но то ще инсталира Wine 1.2 под Ubuntu. Последната версия на Wine е 1.3 Ето тук http://www.winehq.org/download/ubuntu има инструкции как да се инсталира. Последната версия има добавка, подобна на PlayОnLinux - Winetricks която позволява автоматична настройка при инсталация на определени игри, както и деинсталатор на програми, който липсва при 1.2
Активен

and1soma

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 138
  • Distribution: Debian based
  • Window Manager: GTK+ / Qt
    • Профил
    • WWW
Re: Въпроси за Wine
« Отговор #10 -: Dec 22, 2011, 00:07 »
@bot аз лично имам и Windows и Linux инсталирани, но въпросът на @Gladiatora999 не е този!
Също, аз съм си добавил хранилището на Wine и разполагам с последната версия, но @Gladiatora999 използва SUSE (с такова впечатление останах), хайде обясни ми, как да му помогна да си инсталира wine 1.3 в SUSE (всъщност става, чрез изтегляне на отделните пакети от ТУК - тава са пакетите за 32-битово openSUSE 12.1)?
Затова, аз съм му казал да пробва УСУ, защото той разполага с последната версия на Wine + това е преведена.
И на всичкото отгоре @bop_bop_mara излишно е помолила и подчертала "тези, които ще помагат, да се концентрират върху това как се ползва wine" и "постовете, в които съветвате Gladiatora999 да си сложи Windows, са излишни".
Така че, излишно е дискутирането, кой какво ползвал. ;)
« Последна редакция: Dec 22, 2011, 00:15 от and1soma »
Активен

"Нищо не е по-далеч от истината."