Автор Тема: Започна се...  (Прочетена 198872 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #2370 -: Feb 23, 2022, 18:54 »
DSK Bank moves core and digital banking ops to IBM Cloud
https://www.fintechfutures.com/2017/03/dsk-bank-moves-core-and-digital-banking-ops-to-ibm-cloud/

Нещо, което не съм споменавал, но понеже е безвъзвратно минало, мога да си го позволя.

Моята кариера в банковата система на страната започва точно като служител банкови операции¹ в БДСК. За мой късмет това беше в най-интересното време за тази банка, когато тя за пръв и последен път опита да се реформира. И бях единствения освободен служител във време, когато всички служители бягаха от там с писъци и се чудиха по какви незаконни начини да ги задържат. Може би тогава трябваше да ми светне лампата, че не ставам и да бях сменил попрището, ама как да е. Още няколко години се мотаех в системата.

Та още тогава ми направи впечатление, че тази банка е силно свързана с IBM. Основната им система се казваше Kirshman (по онова време Гългъл дори не беше чувал за нея, нула резултата, толкова секретна беше). Интересното беше, че не работеше на DB2, а на нещо друго (вече не го помня), за което също нямаше нито един резултат в търсачките. Изглежда IBM продават на банките неща, които нямат нищо общо с основните им продуктови линии.

Към Киршмана беше свързан и „ДСК Директ“². Но самия той беше писан в България. По онова време нямеше много js, а предимно html и server side rendering. 

Та не е много странно, че ~амнайсе години по-късно БДСК все още е свързана с IBM. Но, за да се коректни, IBM държи малка част от пазара ни. Малко клиенти имат.

Другият им голям клиент е „ябълката“ ПИБ.


===

¹/ Това е най-ниската длъжност в една банка. По-надолу е единствено чистачката, но чистачките не са банкови служители, а изнесена услуга, затова няма под СБО;

²/ Това е банкирането им. Макар днес все още да се казва така, няма много общо с онова.
« Последна редакция: Feb 23, 2022, 19:54 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #2371 -: Feb 23, 2022, 19:18 »
Аз не бих си пренесъл бизнеса в облака, ако съм достатъчно голям, че да мога да си поддържам свои сървъри. За нищо на света.

Всеки е достатъчно голям, за да има собствени сървъри. В днешно време почти не са нужни знания и още по-малко пари. Freedom box може да ти излезе под двеста лева и ти да щракаш само с мишка.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6206
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #2372 -: Feb 23, 2022, 21:19 »
Аз не бих си пренесъл бизнеса в облака, ако съм достатъчно голям, че да мога да си поддържам свои сървъри. За нищо на света.

Всеки е достатъчно голям, за да има собствени сървъри. В днешно време почти не са нужни знания и още по-малко пари. Freedom box може да ти излезе под двеста лева и ти да щракаш само с мишка.
Не е съвсем така. Ако стане така, че много бързо можеш да имаш  стотици хиляди или милиони потребители, не ти остава нищо друго, освен облака. Няма да имаш време да изградиш собствена система достатъчно бързо, за да поемеш такова натоварване и в същото време да са ти сигурни нещата. Докато облака предлага ресурси при поискване и на практика не ти пука, колко бързо растеш.
При класическия начин ти трябва не малка инвестиция, за да можеш да поемеш притока на потребители или клиенти.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #2373 -: Feb 23, 2022, 21:25 »
Ако имаш милиони потребители, имаш и стотици хиляди долари месечни приходи. Пак можеш да скалираш. Може облак, но само докато скочиш.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #2374 -: Feb 23, 2022, 22:31 »
След 5 г. железата и ОС са ти стари и трябва да ги хвърлиш и да почнеш от нула.
Не можеш с 5 инженера да биеш 1000, не можеш да имаш и качествено покритие с малко хора 24/7.
Клауда ти дава и резервиране с географски отдалечени възли. Едно земетресение или една ракета на жълтите павета в София и БГ остава без банкиране, че и други работи. Макар, че аз продължавам да настоявам, че данните на банките в БГ са в чужбина. Накакво копие може да има за регулаторните органи, но това не са живите данни.
С клауда можеш да дигнеш втора система - по-нова и плавно да я вкараш в продакшън и примерно да имаш пълна мощност за двете за известно време (за което си плащаш) и почваш да намаляваш ресурсите за старата. вместо да имаш два пълни комплекта железа, които после да се чудиш какво да ги правиш.
Можеш да удесеториш капацитета си например за 1 месец - ако си търговец и имаш коледен сезон продажби например или си болница и настъпва епидемия, или хотелски веериги през лятото. В слабия сезон сваляш ресурсите и минаваш тънко.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #2375 -: Feb 23, 2022, 22:49 »
За тия пет години ще платиш на облака като за три железа вършещи същото. Има смисъл, ако планираш да няма утре. Днес приключваш и нямаш активи за ликвидация.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #2376 -: Feb 24, 2022, 00:07 »
Ще изгориш и още толкова ток.
Тези железа не можеш да ги метнеш в мазата - трябва да се охлажда, топли, охрана, персонал
Старите железа някой трябва да ги разнася, да мисли как да се оттърве от тях, новите да инсталира.
Тука трудът е по-скъп от железата и то в пъти.
На твоите инженери не можеш да им уплътниш работното време за заплатите които взимат с 10 сървъра - това е тънкия момент.
Хората са си направили сметката много добре, вашата е без кръчмар и си мислите, че сте най-умните в целият свят. Изненада - има и други дето разбират и от активи и от ТРЗ - то те са ги измислили, а ние превеждаме и преписваме. Има компании по на 100г. и са видяли какво ли не (работят и на няколко континента).
Прословутата американска производителност (обратното на китайската). Ние още не сме влезли в капитализма още се клатим между феодалния и капиталистическия строй с вяла борба срещу колониализма.
Клауда е еквивалента на конвейера през 19в. и конфекцията през 20в.
Представи си Оракъл като SAAS (software as a service) - вместо някой недоклатен админ да ти настройва ДБ-то и да звъни на разни съпорти и да гонят духове, що нещо не работи, и да ти казват, че проблема не е при тях, а при ОС-а или антивируса, да плащаш даунтайм, лицензи дето не ти трябват и съпорт - тази работа се върши от Оракъл и плащаш за крайно решение - Оракълска база дето работи, не те интересува на каква операционна система е и на какво желязо.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6206
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #2377 -: Feb 24, 2022, 00:16 »
Нещо натиснах грешни клавиши при писане на паролата тук и ми изписа, че трябва да изчакам 2 минути за следващ опит. Пусна ме веднага обаче.

Предимствата на облака са ми ясни. Продължавам да не харесвам обаче този вариант и зависимостта, в която се поставяш.
Ще го повторя... Ако имам възможност и ресурс, винаги бих предпочел лични сървъри.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #2378 -: Mar 03, 2022, 22:29 »
Интересно, че никой не коментира едно нещо.

Днес имах работа и ходих да я свърша, да взема някой лев на частно. И там дават пряко предаване от Шипка. Гледам (по-скоро слушам) — идва тоя министър, идва оня — и изведнъж чувам — ама чака се да дойде Петков. Направо съм изумен. На негово място ще се изкарам ковиден, всичко ще свърша, само няма да ида на Шипка.

Поседях още някакво време, свърших, каквото там, продължавам да слушам. Нямаше много. Половината време възгласите бяха „Оставка“, а през останалото се кряскаше — „Русия“. Накрая Петков все пак дойде.

Тръгнах си да свърша нещо лично. Следобяд се прибирам. Децата ме посрещат с новина. Уцелиха Петков със снежна топка по лицето. То това е най-малкото, с което Петков може да се размине на вр. Шипка, особено пък на трети март. Луд човек. Не знам, колко точно трябва а си глупав да направиш подобно нещо. Да се радва, че се е разминал леко.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #2379 -: Mar 03, 2022, 23:59 »
Miguel de Icaza напуснал Майкрософт.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6206
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #2380 -: Mar 04, 2022, 00:03 »
На всичко отгоре, не малко хора сигурно пикаят червено, защото на Шипка имаше не малко руски знамена.
Това няма как да не са го видяли и западните ни партньори. Колко ли се чешат по главите и си скубят косите   ;D


Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3873
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #2381 -: Mar 04, 2022, 10:57 »
   Ебаси,реактивен,ти изрецитира такава ода за облака (колко е куул,
фешън,колко е сигурен,колко са печени инженерите от съпорта и т.н.),
че останахме с убеждението,че от Амазон,М$ и т.н. ти плащат за това.

   А за минусите нищо не казваш.
Пак ще го повторя - Интернет не е даденост като слънцето и въздуха.
Няма 100% гаранции за сигурността,да не говорим че поверителни
данни се намират на сървъри на майната си ...
И не на последно място,понякога има прекъсвания,дори при най-големите.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #2382 -: Mar 04, 2022, 15:47 »
Като нямаш интернет- няма и клиенти, няма плащания.
Твойта банка като няма интернет - не можеш си аксесна сървърите в Австрия/Италия/Франция (която банка си там)- какво като не си в клауд.
Ти пък щом на един интернет не можеш да направиш резервиране - представям си колко са ти резервирани сървърите.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3873
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #2383 -: Mar 04, 2022, 16:08 »
   За не знам кой път повтарям - основните сървъри на почти всички банки,
опериращи тук,са в България. И не е проблем,дори и при пълна липса на
интернет да се извършват банкови операции.

   Ако се разчиташе на облаци,при по-дълги прекъсвания щеше да има
недопустим даунтайм,и меринджеите щяха да го духат ...

   При използване на публични облаци (Амазон,М$ и всички останали
путки майни) трябва да имаш гарантирана и сигурна международна свързаност.
Да си чувал за дейта центрове на  горепосочените в България,аз не съм .

   Банките-майки (в Западна Европа) имат пълното право да изискват
всичко за операциите в България,и затова има трансфер на данни
към централите,но в този случай говорим за съвсем друго.






   Имаш известни познания за банките у нас и техните ИТ операции,но
са от края на миналия век (после си си бил камшика в Канада).
   Там където си в момента,явно масово се използват облачни услуги,и
си си внушил,че и в България е същото.
« Последна редакция: Mar 04, 2022, 16:41 от spec1a »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #2384 -: Apr 06, 2022, 21:44 »
А честито. Какви ли ще са тези "определени наративи" и кое ще е "дезинформация"- управляващите ще решават?
https://it.dir.bg/web/ministar-bozhanov-spetsialno-zveno-shte-sledi-sadarzhanieto-na-medii-i-sotsialni-mrezhi
Активен