Автор Тема: Започна се...  (Прочетена 198733 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6206
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #2385 -: Apr 07, 2022, 11:07 »
А честито. Какви ли ще са тези "определени наративи" и кое ще е "дезинформация"- управляващите ще решават?
https://it.dir.bg/web/ministar-bozhanov-spetsialno-zveno-shte-sledi-sadarzhanieto-na-medii-i-sotsialni-mrezhi
Пълна глупост. Има безброй начини за разпространение на информация. Духа отдавна е пуснат от бутилката.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #2386 -: Apr 07, 2022, 11:18 »
Ами то от това ги е страх псевдо-либералите, а иначе нео-фашаги. Че може някой друг също да сее пропаганда.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6206
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #2387 -: Apr 07, 2022, 12:48 »
Ами то от това ги е страх псевдо-либералите, а иначе нео-фашаги. Че може някой друг също да сее пропаганда.
Как се наричаше това в психологията? Да мислиш, че всички например те крадат или ти се присмиват зад гърба, защото ти би ги окрал и би сплетничил интриги.
Много лесно им се изплъзнаха думички като дезинформация и подобни. Защо ли...
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #2388 -: Apr 07, 2022, 17:10 »
Тоя министър конкретно, го харесвах. Гледал съм го по ТВ, когато се изказваше за електронното правителство, за електронните учреждения, за съдебните електронни системи, как трябва да се унифицират, кое и къде как трябва да се направи, абе технически грамотен човек и изглеждаше, с желание да работи в ресора си (доста важен ресор). Ама като прочетох това за следене на мрежи, "определени наративи" и "дезинформация", ми падна в очите, заприказва и той американските клишета. Само "хибридна война" липсваше в речника, от всичките опорки. Аман вече, все някой друг да казва на кое трябва да вярваме, и на кое не, сякаш сме роботчета и нямаме собствена възможност за преценка.
« Последна редакция: Apr 07, 2022, 17:12 от Nik123 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #2389 -: Apr 07, 2022, 17:39 »
За мен Божо е най-познатото име в кабинета. Знам го поне десетилетие. Имаше интересни хобита като лингвистика и компютърно генерирана музика. Писал съм коментари в дневника му, следял съм му участия.

От друга страна ти с него имаш смесен опит. Например спориш с него по въпроса ЕГН е или не е лична тайна. Не харесваш особено и един портал създаден от неговите хора по време на седенето му във втория кабинет на Борисов.

Борбата му с „дезинформацията“ не е от вчера и не е изненада. Той е член на Дай България от създаването ѝ. ДБ отделя особено внимание да круши всякакви, руски тези.

Само дето поне аз лично смятам, че не само даваното от Русия е дезинформация, ами и това от западните медии. Например англичаните са отличници в това. От както се помня почти не знам случай от английска медия да е дошло нещо, което не е нагла лъжа.

И първия ми спомен е точно с нас. Тия изроди ни обвиниха най-нахално, че ние сме убили Георги Марков. После нас ни оставиха, но не и руснаците. То не беше Литвиненко, то не беше Скрипал. Измама след измама. Което пак ме подсети и за нас. Твърдяха, че ние и румънците сме причината да излязат от ЕС. Как да харесваш такива хора?

От тях единствената достоверна информация, която съм чувал, е някъде преди година, когато се оказа, че руски разведки били взривили склад с украинско оръжие на чешка територия. Чехите полудяха. Обичат руснаците, колкото ги обичат поляците или украинците. Но за наше нещастие и нас толкова обичат. Затова на футбол винаги ни бият с много и не ни жалят.

Много ми се искаше и това за Буча също да е лъжа. Но май се оказа наполовина истина. Трупове има. Не се знае това наистина ли са мирни граждани или бандеровци. Защото все си мисля второто. Някак няма особена логика да вадят хора от домовете им и да ги разстрелват, ако тези хора не са правили пакости преди това.
« Последна редакция: Apr 07, 2022, 17:41 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #2390 -: Apr 07, 2022, 17:52 »
..От друга страна ти с него имаш смесен опит. Например спориш с него по въпроса ЕГН е или не е лична тайна. Не харесваш особено и един портал създаден от неговите хора по време на седенето му във втория кабинет на Борисов.


Файър, място за спор няма, ЕГН представлява лични данни и е фиксирано в закон :) Именно поради това, в публикуваната общодостъпна информация в Търговския регистър, например, вече няма ЕГН. Но няма смисъл да пиша фермани къде, как и защо, кой закон, т.н. За портала съм сигурен, че няма човек, който го ползва и го харесва. А познавам много, които го ползват, и нито един, който да го харесва. Ако греша, приемам критика, пиша от личен опит и опита на мои колеги. П.П. да уточня за съфорумците, които четат тук, става въпрос за Единния портал за електронно правосъдие. Това си беше да вземем парата (и то доста пара) и да скалъпим някакъв интерфейс, пък функционалност..
Но това не е причината, да ми падне в очите министъра, посочих коя е.
Хайде  [_]3 , днес ми е от хубавите дни :)

« Последна редакция: Apr 07, 2022, 18:00 от Nik123 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #2391 -: Apr 08, 2022, 08:13 »
ТР е направен с цел прозрачност. Както казва същия министър — идвам и се представям за шеф на БТК и искам да сключим договор. Ти проверяваш дали е така. В момента няма ЕГН и тези твърдения не могат да бъдат потвърдени. ТР в момента е изпразнен от съдържание. Мога да науча — о да, съществува такова търговско дружество, чудно.

Между другото не случайно дадох примера с БТК. Точно с подобна измама през деветдесетте едни пичове стават неземно богати. Тогава нямало ТР, а те се казвали „Български телеком“ или нещо такова. И сключили договор с едни чужденци. Поне хубавото в случката е, че не са ги завлекли, изпълнявали са си добросъвестно договора. Но поуката е, че онзи мастодонт (забравих Циско ли, кой беше) никога не би сключил договор с двама души в офис под наем, без никакви активи и никакъв опит в бранша с едниствено достойнство, че знаят английски език.

Не държа в ТР да има ЕГН. Може да има копие от ЛК. ЛК има снимка. Мога да проверя този човек дали е същия.

=*=

Ако това ще те успокои, всички държавни портали са зле. И няма как да не са зле. Те са правени, за да заменят настолни програми. Ама html е правен да е документен формат, а не да е носител на потребителски интерфейс. Отделно, че много малко хора на света знаят как да направят нещо използваемо и тези хора определено не работят в Гългъл, Spybook, M$, Adobe от където идват по принцип тези технологии.
« Последна редакция: Apr 08, 2022, 08:16 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6206
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #2392 -: Apr 08, 2022, 08:17 »
Стига! Каква тайна може да е ЕГН-то? Имаш десет хиляди вариации на четирите цифри след рождения ден. Ако има някакво правило, какви да са и как да се генерират, възможностите са много по-малко. Доколкото помня, имаше нещо за четни и нечетни числа за последната цифра за мъжете и жените. Значи броя на вариациите падат двойно. Малък скрипт ще ги сметне за секунда.

А след като отворих wiki-то се оказва, че броя на възможните четири числа след рождения ден пада драстично. Какво ли ще стане, ако се пусне търсене в Гугъл за всяка една възможност и се гледа за съвпадение на имена за първите двадесет резултата от всяко търсене например?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3873
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #2393 -: Apr 08, 2022, 09:51 »
   Последната цифра на ЕГН-то е контролна,смята се по определен алгоритъм.
Навремето съм писал софтуер,в който е включена и такава проверка.
Предпоследната цифра винаги е четна за мъжете и нечетна за жените.
   Не е проблем и за лаици в програмирането да си напишат скрипт,генериращ валидно ЕГН.

   
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #2394 -: Apr 08, 2022, 10:19 »
Единствения софтуер, който съм писал в живота си, съдържаше проверка на ЕГН. Предпоследната е четна при жените, нечетна при мъжете, а предните две са мястото, където си роден (област в общия случай). Та няма нито една случайна цифра, макар да има грешни ЕГН по разни причини. Генерерането на ЕГН е повече от лесна задача.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #2395 -: Apr 08, 2022, 10:23 »
И какво като го генерират туй ЕГН, от там насетне за какво ще се ползва ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3873
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #2396 -: Apr 08, 2022, 10:54 »
Единствения софтуер, който съм писал в живота си, съдържаше проверка на ЕГН. Предпоследната е четна при жените, нечетна при мъжете, а предните две са мястото, където си роден (област в общия случай). Та няма нито една случайна цифра, макар да има грешни ЕГН по разни причини. Генерерането на ЕГН е повече от лесна задача.

   Точно обратното е.
Предпоследната е нечетна при жените, четна при мъжете.
Я си виж твоето.

   Ако е нечетна,би трябвало да имаш право да напишеш жалба
до общината,задето са ти объркали резбата  ;D
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #2397 -: Apr 08, 2022, 11:37 »
Тъй е наистина. Просто психически съм много натоварен, защото пиша един милион цифри и всяка значи нещо. Моя грешка.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #2398 -: Apr 08, 2022, 16:19 »
Проблема на ЕГН-то е, че е уникалед идентификатор и не се сменя.
Ако в няколко купа от големи и различни по съдържание данни намериш егн-то да съвпадне - вече свързваш наглед несвързани данни с едно лице.
Това е релация при базите данни и като правиш таблиците - за да ги свързваш си измисляш уникални идентификатори - ЕГН-то върши тази работа.
Тъпнята е, че институциите ползват ЕГН-то и за вторична автентикация (като ПИН код)
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3873
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #2399 -: Apr 09, 2022, 13:04 »
   Този проблем може да се реши като се "маскира" ЕГН-то.
За всяко ЕГН се генерира уникален код,и се замества във всички таблици.
Таблицата със съответствията "ЕГН <-> уникален код" е скрита и
достъп до нея имат само хора със съответните права.

   Някои БД (напр. оракула) имат такава възможност и това става лесно...
Активен