Автор Тема: Debian, Ubuntu, CentOS?  (Прочетена 11843 пъти)

junior_noob

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Re: Debian, Ubuntu, CentOS?
« Отговор #15 -: Aug 24, 2018, 11:01 »
Нямам представа кой е Нууб, дори да съм му син по някаква извратена случайност, тъй като не познавам баща си.
Няма проблем да си син на който и да е, стига да не си едно от менталните превъплащания на Р. Д. Ненчовски (който чете внимателно публикациите).
Или, поне това превъплащание да не позволява на другите да поемат контрол над съзнанието му.
Относно дистрибуциите - избери, която поискаш, която ти допада или с която се чувстваш комфортно. Това е Светата Троица сред дистрибуциите за професионална дейност. Ubuntu и CENTOS постоянно надграждат някои от библиотеки, а при Debian, можеш да го направиш с добавяне на backports хранилищата и обновяване с -t опция (apt-get -t stretch-backports dist-upgrade) за да можеш да си позволиш ползването на по- нови приложения, еквивалентни на ползваните в следващата stable версия.
Има един тип, мисля, че се казваше Ненчо Балабанов. За пръв път го чух в една песен на Криско. Има същия глас като на Бойко Борисов. Или казано с твои думи - превъплащава се в Б. М. Борисов (говори се, че негови хора четат публикации, но не в този форум. Или тези дето четяха май бяха на Цецо?).
Не съм никак религиозен, но осъзнавам, че Светата Троица в случая служи, меко казано, като комплимент. Въпреки тези силни думи, не знам дали ще си позволя ползването на по-нови приложения в следващата версия, защото най-вероятно няма да се докосна и до сегашната. Смея да твърдя, че в предишното си мнение се аргументирах достатъчно ясно, като за човек с моя ник.
Активен

junior_noob

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Re: Debian, Ubuntu, CentOS?
« Отговор #16 -: Aug 24, 2018, 11:09 »
Ще си позволя да ползвам Windows терминология и да кажа:
Something happened, не се вижда последния ми коментар. В профила ми обаче го показва. Явно не съм толкова умен, за колкото се мислех, защото нямам представа що стана тъй. Но мога да го напиша отново, та да се вижда ясно.
Нямам представа кой е Нууб, дори да съм му син по някаква извратена случайност, тъй като не познавам баща си.
Няма проблем да си син на който и да е, стига да не си едно от менталните превъплащания на Р. Д. Ненчовски (който чете внимателно публикациите).
Или, поне това превъплащание да не позволява на другите да поемат контрол над съзнанието му.
Относно дистрибуциите - избери, която поискаш, която ти допада или с която се чувстваш комфортно. Това е Светата Троица сред дистрибуциите за професионална дейност. Ubuntu и CENTOS постоянно надграждат някои от библиотеките, а при Debian, можеш да го направиш с добавяне на backports хранилищата и/или (не е задължително) обновяване с -t опция (apt-get -t stretch-backports dist-upgrade) за да можеш да ползваш по- нови приложения, еквивалентни на ползваните в следващата stable версия.
Има един тип, мисля, че се казваше Ненчо Балабанов. За пръв път го чух в една песен на Криско. Има същия глас като на Бойко Борисов. Или казано с твои думи - превъплащава се в Б. М. Борисов (говори се, че негови хора четат публикации, но не в този форум. Или тези дето четяха май бяха на Цецо?).
Не съм никак религиозен, но осъзнавам, че Светата Троица в случая служи, меко казано, като комплимент. Въпреки тези силни думи, не знам дали ще си позволя ползването на по-нови приложения в следващата версия, защото най-вероятно няма да се докосна и до сегашната. Смея да твърдя, че в предишното си мнение се аргументирах достатъчно ясно, като за човек с моя ник.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Debian, Ubuntu, CentOS?
« Отговор #17 -: Aug 24, 2018, 11:22 »
Цитат
Щом и в Линукс форум хората ми препоръчват да остана на Windows, сигурно няма да сбъркам ако го направя. Все пак ще ставам програмист - разработчик - девелопер - софтуерен инженер - или поне IDE оператор.

Аз пък те съветвам да си сложиш Centos. Според мен е по-подходящ за програмиране и учене. (Или поне беше такъв едно време :'()
Там например библиотеките, пък и номерата на програмите/пакетите не ги сменят. ако пакета е например lib1.20xx ще си остане lib1.20xx през целият живот на centos7.x сериите. Няма да мигрират към   lib2 или lib3.

Но пък това за потребителските програми се превръща в един момент в истински ад. Но на теб не ти трябват всеки път последната и най-новатa програма изискваща версия на библиотеката lib34 :o

Дебиана е другата страна - него по го бива за потребителските програми...
На мен ми е по лесно нещо да изкомилирам под центос отколкото под дебиан.....Нещо не мога да му свикна на дебиана в тази насока.


Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Debian, Ubuntu, CentOS?
« Отговор #18 -: Aug 24, 2018, 13:44 »
Дебиана е другата страна - него по го бива за потребителските програми...
На мен ми е по лесно нещо да изкомилирам под центос отколкото под дебиан.....Нещо не мога да му свикна на дебиана в тази насока.

Не помня дали веднъж не го бях писал:

https://wiki.debian.org/apt-file

Още ли се оплакваш?
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Debian, Ubuntu, CentOS?
« Отговор #19 -: Aug 24, 2018, 14:02 »
Здравей отново,

Поставяш много въпроси, заслужаващи цели теми.

Две неща. Това за пешките, не беше за теб. Тук си имаме закачка във форума и това беше малко флеймец.

Аз ползвам ГНУ/Линукс толкова отдавна, че сякаш беше в друго хилядолетие. А то си беше. НО ВСЕ ОЩЕ смятам, че не е за всеки. Ако нямаш наложителна нужда, все още се въздръж. А онези пешки, за които говорех, съвсем скоро ще се погрижат да стане за всеки. Не се притеснявай за пакетирането. Пакетирането е решен проблем и няма да си чупи главата никой администратор.

Това с пакетирането също е дълга тема.

=*=

Преди време във форума на посещение беше едно циганче. То имаше подобна съдба на твоята и него го беше избило на това да мрази българите, да пикае на Левски и т.н. Опитах се да му вляза в положение, но нямаше как да му помогна от далече. После си замина.

Виж, че винаги има по-тежки случаи. Ето извадил си късмет. Имал си тежко детство, но не си залитнал. Хванал си се за нещо, което може да ти подреди живота.

За всеки случай, не се филмирай. Има тежки моменти, но те са просто изпитания. Кофти е това за баща ти. Моя баща също ни е изоставил, когато съм бил бебе. Но ето, пораснал съм и без него. Лошо е, но не е непреодолимо.

Моите деца категорично не са пропаднали. Всъщност учат в елитно училище. Имат много по-добри шансове, от шансовете, които аз съм имал. Остава си на тях дали ще се възползват или не. Почвата я имат.

Относно плейстейшъна??? Ами това е един етап. Трябва да се преживее. Преди се сърдех. После ми дойде, че аз съм направил (продължавам да правя) своите грешки. Трябва и те да опознаят света. Не мога да им предам своя опит, те сами трябва да го изживеят.

Ти казваш, че познаваш много безмозъчни. Може да са такива в момента. Но не знаем, какво ще се случи в бъдеще. FIFA сама по себе си не е зло. А дори може да е трамплин.

В тубата има един дето се пише Уики. Той е ходил три пъти на световно първенство. А сега живее от това да прави клипчета за други хлапета, които искат да постигнат същото. Ето, че всяко нещо може да доведе и добър резултат.

Успех!
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Debian, Ubuntu, CentOS?
« Отговор #20 -: Aug 24, 2018, 17:13 »
Зарибих се да уча програмиране и бази данни, започвам с PHP и MySQL..... Няма да го ползвам за игри, филми или нещо друго, само за учене.
Учене на 10 годишна стара ОС не е от най-добрите подходи - особено Php и още по-особено MySQL.
И на тази древна ОС, ще почнат едни мъки да се исталират библиотеки. MySQL е стара новина, вече имаме МарияДБ, има нови ПХП и т.н.
Ще иска и ИДЕ да инсталира и се почва една...
Може да се пробва и на Уиндоус 2000 - тогава стават 18г. и си работи, ама за к'ъв чеп.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3235
    • Профил
Re: Debian, Ubuntu, CentOS?
« Отговор #21 -: Aug 24, 2018, 20:38 »
Като почнахме да си ги мерим... така де заприказвахме се за хилядолетия и на кой му бил по-стар...
А бе колега що не си спестиш архивни и музейни технологии като ОС, харуер и пр. железа и не влзезеш резко в новото хилядолетие - днес само с един гол език т.е. програмиране далеч не се стига, вземи поразцъкай напр. докер контейнери или даже без-сървърни функции (Амазон/Azure functions) хем ти спестява бая главоболия с инсталирането на ОС деплоймънт и поддръжка и т.н.
днешно време даже хората си правят отделни контейнери за ДБ и за кода, че като гръмне напр. БД само ристорват само него контенйер. Отделно че никакъв проблем да си пуснеш докер контейнер под Уиндоус вътре с Линукс-МарийкаДБ и друг с Линукс-Пхп и да си ги теставап (приложенията) под Уиндоуса дето си ги подкарал всички ти неща.
За облака (Azure functions) ще иска акаунт - не знам с безплатен докъде ще стигнеш, ама колкото за тестване ще става..

П.П. Докера има смао един проблем с Уиндоуса че иска HyperV т.е. бавен е, малко като ВМ бавен - инак иска Уиндоус Сървър 2016 или по-нов
https://blog.docker.com/2016/10/considerations-running-docker-windows-server-2016-hyper-v-vms/
« Последна редакция: Aug 24, 2018, 20:42 от remotexx »
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3862
    • Профил
Re: Debian, Ubuntu, CentOS?
« Отговор #22 -: Aug 24, 2018, 21:06 »
   Пича трябва да внимава кое избира: MySQL или MariaDB.
Разликите между двете стават все по-големи (вкл. и във важни
системни таблици), трябва много да се внимава като се пускат
скриптове правени на единия тип БД на другия,бекъпи и т.н.
Наскоро настъпих една такава мотика,оправих се ,но ми костваше
страшно много време.
   Е, ако е само за упражнения за начинаещи,няма кой знае колко
голямо значение коя ще избере...
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Debian, Ubuntu, CentOS?
« Отговор #23 -: Aug 24, 2018, 21:09 »
Като почнахме да си ги мерим... така де заприказвахме се за хилядолетия и на кой му бил по-стар...

Кой аз? А? Няма такива работи. Това не е повод за гордост. Единствено показва, аз колко съм дърт париасник. В днешно време, ако си на повече от 29, не ставаш. И наистина не ставаш.

Т'ва младите мадами около мен ме отвяват яката. Викам на пича да не се филмира, ама аз съм филмиран. Ако ти кажа, че от дни сънувам електронни таблици и като се събудя се ругая сам себе си, няма да повярваш. Ама си е самата истина. В младите е надеждата. Ние не ставаме.

п.п. Не, че съвсем не ставаме, ама новото идва от двадесет годишните, а не от 40+. Това не е лошо. И ние си имаме нашата роля. Просто не е на първа линия на нещата. Малко сме по-отзад, но има полза. Не сме съвсем безполезни.
« Последна редакция: Aug 24, 2018, 21:12 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Debian, Ubuntu, CentOS?
« Отговор #24 -: Aug 26, 2018, 22:26 »
Трябва обаче да внимаваш с имената на файловете и директориите - в Линукс са чувствителни на малки и големи букви.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Debian, Ubuntu, CentOS?
« Отговор #25 -: Aug 26, 2018, 23:47 »
Значи няма проблеми да пиша на Windows и после кода да се качи на Linux сървър?

Не има голям проблем. Пишеш си под линукс PHP/MYSQL па след това си го качвай където искаш. Ще си спестиш много главоболия.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Debian, Ubuntu, CentOS?
« Отговор #26 -: Aug 27, 2018, 11:31 »
Значи няма проблеми да пиша на Windows и после кода да се качи на Linux сървър? Супер, значи ще ползвам XAMPP под Windows.

Принципно няма проблем, но те съветвам да се придържаш към UTF-8, че съм виждал проблеми при качване на код от windows-ски компютър на линукс сървър.
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

velizarpeshev

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Re: Debian, Ubuntu, CentOS?
« Отговор #27 -: Sep 26, 2018, 13:58 »
Зарибих се да уча програмиране и бази данни, започвам с PHP и MySQL. Съответно трябва да мина на Linux, защото това им е средата. Ама кой от всичките? Като гледам най-масови са Debian, Ubuntu, CentOS. И все пак кой от трите? Няма да го ползвам за игри, филми или нещо друго, само за учене.
Аз карах курс по Линукс и ръчкахме на CentOS. Тя е най-ползваната като че ли защото ползва yum пакети (най-ползваните). Аз лично предпочитам Ubuntu заради стабилността и поддръжката на приложения, но за програмиране Cent OS е по-добра. Успех!
Активен

Linux - better than Windows!

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Debian, Ubuntu, CentOS?
« Отговор #28 -: Sep 27, 2018, 00:15 »
Зарибих се да уча програмиране и бази данни, започвам с PHP и MySQL. Съответно трябва да мина на Linux, защото това им е средата. Ама кой от всичките? Като гледам най-масови са Debian, Ubuntu, CentOS. И все пак кой от трите? Няма да го ползвам за игри, филми или нещо друго, само за учене.
Аз карах курс по Линукс и ръчкахме на CentOS. Тя е най-ползваната като че ли защото ползва yum пакети (най-ползваните). Аз лично предпочитам Ubuntu заради стабилността и поддръжката на приложения, но за програмиране Cent OS е по-добра. Успех!

Ти трол ли си?

Ако не си, моля позамисли се върху два въпроса.

Първия е: е ли rpm по-използван от deb? И да е, това има ли значение? Това е подвъпрос. Подсказвам, че и на двете отговора не е положителен.

Втория въпрос е: аз наистина ли вярвам в собственото си твърдение, че Убунту е по-стабилно от Цент, което ще рече ефективно RHEL? И ако е така, точно, каква дрога друсам, от къде я взимам и да я препоръчам на форума, защото всички сме чували, че да се накозиш е яко.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6178
    • Профил
Re: Debian, Ubuntu, CentOS?
« Отговор #29 -: Oct 07, 2018, 03:46 »
То щото, ако комбинцията не е с уиндоус без да му правиш ветър нема да тръгне  :D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.