Автор Тема: РЕШЕНО - FTP проблем и user права  (Прочетена 2143 пъти)

danaildr

  • Гост
Здравейте, проблема ми е следния - имам FTP сървър реализиран с помоща на Ubuntu 9.10 и proftpd. Имам 4 потребителя. Всеки има папка чиито права съм променил с chmod 700. Логвайки се с даден юзер мога да чета и пиша само в неговата папка. Всичко тука е наред, но се появи един проблем. Когаро отворя фтп-конекция с firefox или с fireftp мога да разлиствам и по-горни директории като /etc например. Което мисля, че е нередно. Пробвах да направя описаното в тази статия http://wiki.linux-bg.org/index.php?title=Proftpd_with_MySQL , но в момента в който се опитам да инсталирам proftpd-mysql  получавам съобщение, че няма кандидат за инсталиране. Какво да направя за да се забрани разлистването на по-горните директории от домашната за всеки юзер?
« Последна редакция: Apr 27, 2010, 16:45 от danaildr »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: FTP проблем и user права
« Отговор #1 -: Apr 27, 2010, 16:25 »
Здравей, а сетнал ли си :

DefaultRoot /home/ftp/

в конфиг файла на proftpd-то ти ? Примерна директория само ти написах аз. А ти сложи родителската директория на юзерските ти. И рестартирай proftpd.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

danaildr

  • Гост
Re: FTP проблем и user права
« Отговор #2 -: Apr 27, 2010, 16:36 »
т.е. в моя случай  /home ?

П.П. Благодаря на Acho всичко е перфектно.
« Последна редакция: Apr 27, 2010, 16:42 от danaildr »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: FTP проблем и user права
« Отговор #3 -: Apr 27, 2010, 16:43 »
Ами при мен съм ги направил:

/home/ftp/ и вече вътре са ми юзерските. Примерно така:

/home/ftp/ivancho
/home/ftp/mincho
/home/ftp/pencho
/home/ftp/dragancho

И като сетна променлливата на /home/ftp/ стигам само до там. Не по-нагоре. С какъвто и да е фтп клиент. Сега ми идва на ума, че и с линкове може да се опита (ln -s ............) Но ти най-напред пробвай както си е при теб -> /home/

Дано да съм ти бил полезен Данаиле. Но при мене така си работи без проблем.
« Последна редакция: Apr 27, 2010, 16:45 от Acho »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.