Автор Тема: За простирането :)  (Прочетена 6332 пъти)

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: За простирането :)
« Отговор #15 -: May 16, 2010, 23:51 »
Аз си спомням в квартала, където живеехме преди няколко години, под/зад някои блокове (включително нашия) имаше големи простири и лостове за тупане на килими. Имам спомени, че до един момент даже се ползваха (основно за чаршафи, одеала, килими), ама сега вече май не е така.

Нашите се ползват за кофички и набирания  ;D

Не, не, не ме разбра, имаше лост за килими (бая висок) и истински простири, които бяха с (метални) въжета, те за набиране не стават :)

Абе вие много на сериозно я взехте тази тема с простирането ;D ;D ;D ;D.Чак и като отделна тема го оформихте ;D.Кой пък я изпраска така тази тема все едно аз съм я пуснал ;D ;D ;D
Ми аз... разделих я от старата :) Проблем ли е...
Активен

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: За простирането :)
« Отговор #16 -: May 17, 2010, 10:06 »
Знаете ли, че монтирането на климатици пред прозорците също е забранено на много места (вкл. и в България)?

Това не е екологично, защото монтирането им далеч от помещенията води до много сериозни енергийни загуби и самите монтажни работи водят до изхвърляне на повече отпадъци, което също не е екологично и рационално.

Не е ли тъпо от една страна да се насърчава строежа на екологични сгради, а от друга да се насърчава разхищаването на енергия (по-точно нискоентропийна енергия) и по-голямо замърсяване на околната среда?

Подобно е положението и със сателитните чинии (но там положението с екологията не е толкова драматично, защото разходите са главно за повече кабел).

Според мен не е честно да се налагат подобни изисквания за външния вид (пране, цвят на пердетата, сателитни чинии, климатици, трева в градинката и т.н.), защото това противоречи на принципите за свобода и частна собственост. Това мислене от типа "какво ще кажат другите" е изключително вредно и от него страдат всички. Не може подобни мерки да се оправдават с понижаване цената на съседните имоти заради наличие на "грозни" имоти в съседство.

« Последна редакция: May 17, 2010, 10:08 от vstoykov »
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: За простирането :)
« Отговор #17 -: May 17, 2010, 10:28 »
Стойков, ще си позволя да не се съглася.  [_]3
Не може да е заложена една фасада, а ти да си остъклиш терасата и да изтъпаниш климатик. Тия приказки за неприкосновеността на частната собственост ги остави. В меката на частната собственост, САЩ, те глобяват ако не си косиш ливадата както е прието в квартала.

Друг е въпроса, че у нас всичко е толкова объркано, че дали ще сложиш още един климатик или изолация-кръпка, или ще хвърлиш още един фас в канавката с боклуци, няма значение. Поне практически.
Активен

Без правила няма игра

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: За простирането :)
« Отговор #18 -: May 17, 2010, 12:59 »
САЩ не бива да са пример за подражание. И там изобщо няма нито истинска демокрация, нито истинска свобода (даже в някои отношения са по-зле от нас!).

Не смятам, че е редно собственикът на квартала (?) да решава какъв да е цветът на пода и пердетата, защото се виждат през прозорците. Обаче много американци не намират нищо лошо в това и си купуват къща в съответния квартал като сключват договор съвсем доброволно да имат определен цвят под и пердета.

Обаче когато кварталът не е частна собственост подобни правила не бива да  има.
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: За простирането :)
« Отговор #19 -: May 17, 2010, 13:11 »
даже в някои отношения са по-зле от нас!

В кое отношение? Аз не се сещам за такова, не и не претендирам, че съм прав, ако ми кажеш в кое отношение са по-зле от нас, ще го приема.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: За простирането :)
« Отговор #20 -: May 17, 2010, 13:33 »
Ето някои отношения, в които са по-зле:

- Цензура, платена от фармацевтичната мафия - вж. например http://www.stopfdacensorship.org/
- Висока данъчна тежест, свързана и с висока корупция и твърде много социализъм
- Софтуерни патенти
- Посочените по-горе проблеми с външния вид на имотите
- Контролиращите властта в САЩ са същите, които контролират и "терористите", които удариха самолети в кулите за да прикрият взривяването им
- Патриотичен акт (в него няма нищо патриотично) - тук за едни трафични данни реват, а там нямат нищо против направо да им четат електронната поща
- Digital Millennium Copyright Act
- Вж. против какво се борят eff.org и подобни организации

Не твърдя, че списъкът е изчерпателен.

По въпросите със законите сме на път да ги догоним (СРС, таен свидетел, неизбран адвокат, специален съд).
« Последна редакция: May 17, 2010, 13:38 от vstoykov »
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: За простирането :)
« Отговор #21 -: May 17, 2010, 14:29 »
Не смятам, че е редно собственикът на квартала (?) да решава какъв да е цветът на пода и пердетата, защото се виждат през прозорците. Обаче много американци не намират нищо лошо в това и си купуват къща в съответния квартал като сключват договор съвсем доброволно да имат определен цвят под и пердета.

Мен пък ме кефи. Много по-добре от това съседа ти да опъне кабелите на Интернета или сателитната чиния където му падне.
Активен

Без правила няма игра

chen_dzen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
  • Distribution: Debian 6.0 Squeeze
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: За простирането :)
« Отговор #22 -: May 17, 2010, 18:17 »
 :'(

betso

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 281
    • Профил
Re: За простирането :)
« Отговор #23 -: May 17, 2010, 19:56 »
Валентине, въпреки наскоро изразеното си уважение към Теб, ще си позволя някои забележки по мненията ти тук.

САЩ не бива да са пример за подражание. И там изобщо няма нито истинска демокрация, нито истинска свобода (даже в някои отношения са по-зле от нас!).
Съгласен съм, че в много отношения САЩ не бива да бъдат пример за подражание. Но твърденията за "истинската" демокрация и свобода могат да бъдат приети, само ако се съгласиш или че никъде го няма това, или посочиш пример, къде ги има истински тези две неща.

- Цензура, платена от фармацевтичната мафия - вж. например http://www.stopfdacensorship.org/
Ако метнеш един поглед на този сайт, ще разбереш, че всъщност там се пропагандира ограничаване на влиянието на FDA, каято е агенцията, регулираща разрешения за медикаменти, както и издаваща препоръки за мерки при определени клинични състояния. FDA е една от най-рестриктивните агенции и всички фармацевтични компании в света (!) се стремят да изкарат разрешение за даден медикамент първо от FDA, защото след това няма да имат проблем в собствената си страна. Но поради тази причина фармацевтичните компании пищят от FDA и сайта, който ни посочваш е по всяка вероятност платен именно от тях. Той доказва обратната на твоета теза!

-Висока данъчна тежест, свързана и с висока корупция и твърде много социализъм
Данъчната тежест в САЩ е значително по-ниска, отколкото в редица страни от Европейския Съюз. Бюрокрацията е повсеместен проблем, абсолютно неспецифичен за САЩ и значително по-малък там, отколкото в Германия, примерно.
Ти нали не си съвсем сериозен, когато споменаваш "корупция" като фактор, според който САЩ са по-зле от България? :)
В България всеки човек се сблъсква с корупцията редовно. В САЩ тези случаи ги пишат по вестниците.

- Софтуерни патенти
Кратката справка с приятел, който работи в патентната агенция на Европейския Съюз показа, че софтуерните патенти далеч не са само Американски проблем. Но да... там този проблем е по-силен, отколкото в Европа.

- Посочените по-горе проблеми с външния вид на имотите
Не е сериозно да се твърди, че в САЩ всички имоти се контролират по този начин. Придобиването на имот е свобода и въпрос на избор, както в Европа, така и в САЩ. Регулациите, с които трябва да се съгласиш, купувайки къща в Германия, не са по-малко, между другото.

- Контролиращите властта в САЩ са същите, които контролират и "терористите", които удариха самолети в кулите за да прикрият взривяването им
Това е добре да не го изтъкваш като аргумент, защото тук не сме се събрали любители на конспиративни теории, само сред които може да виреят подобни твърдения.

- Патриотичен акт (в него няма нищо патриотично) - тук за едни трафични данни реват, а там нямат нищо против направо да им четат електронната поща
Напротив! Имат много против и за това свидетелстват многобройните дискусии, които можеш да срещнеш (не само) онлайн.

- Digital Millennium Copyright Act
Ако не можеш да разбереш смисъла на този закон, то тогава не би трябвало да разбираш примерно и смисъла на Българския (и този на редица страни от Европейския Съюз) закон, забраняващ антирадарните устройства.

- Вж. против какво се борят eff.org и подобни организации
"EFF is a donor-funded nonprofit and depends on your support to continue successfully defending your digital rights."
Е? Къде е проблемът да има организации, които се борят за дигитални права? И особено когато го правят успешно!

Изброяването на част от проблемите в дадена държава не убеждава в нейното принципно незачитане на свободата и неспособността й да бъде истинска демокрация.
Макар и да съм принципно съгласен с наличието на множество проблеми в САЩ, които не би трябвало да бъдат примери за подражание, тези които ти спомена, в никакъв случай не окачествяват тази страна като несвободна, доколкото свободата би могла да бъде следствие на една държавност.

Надявам се да разгледаш този постинг по-скоро като конструктивен диалог, отколкото като полемика.
« Последна редакция: May 17, 2010, 20:04 от betso »
Активен

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: За простирането :)
« Отговор #24 -: May 17, 2010, 20:37 »
Фармацевтичната мафия, която държи множество патенти за лекарства няма изгода хората да знаят, че могат да решат здравословните си проблеми с хранителни добавки.

Фармацевтичната мафия не може да печели от хранителните добавки, защото при тях може да има конкуренция, каквато е невъзможна при лекарствата заради патентите.

Затова са създадени закони, които да възпрепятстват продажбата на хранителни добавки. Ако търговецът на хранителни добавки не може да каже на клиента, че хранителната добавка ще му помогне, то той няма как да му продаде стоката. И клиентът е принуден да купи скъпо патентовано лекарство, което може да има повече странични ефекти от хранителната добавка.

Прочете ли какво пише на главната страница на сайта поне?

Многобройните им дискусии против регулациите на FDA/FTC, патриотичния акт и другите безумия, срещу които се бори EFF не съм видял да са дали някакъв резултат.

За съжаление не ми е известно място на света, където да има истинска свобода и демокрация. Донякъде това може би се дължи и на неразбирането от страна на избирателите какво е това свобода и демокрация. Възможно е също така естественото обществено устройство да не е съвместимо с идеите за свобода и демокрация.
« Последна редакция: May 17, 2010, 20:45 от vstoykov »
Активен

betso

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 281
    • Профил
Re: За простирането :)
« Отговор #25 -: May 17, 2010, 21:35 »
Затова са създадени закони, които да възпрепятстват продажбата на хранителни добавки.
Законите не са създавани с такива цели. Лобирането е опит за използване на законите за дадени цели.

Ако търговецът на хранителни добавки не може да каже на клиента, че хранителната добавка ще му помогне, то той няма как да му продаде стоката. И клиентът е принуден да купи скъпо патентовано лекарство, което може да има повече странични ефекти от хранителната добавка.
Това е така. Ако обаче няма достатъчно данни за ползата от един или друг метод, не може да се даде препоръка. Ако има данни и някой възпрепятства използването им, може да се стигне до съд - нещо, което в САЩ урежда нещата доста по-справедливо, отколкото в България.

Прочете ли какво пише на главната страница на сайта поне?
Да, и останах с впечатлението, което ти написах. FDA е голям трън в очите на фармацевтичната индустрия (която принципно си е доста противна) и те използват всизки средства, за да ограничат влиянието им.

Например 4-те примерни точки в началото на страницата са изключитено неубедителни, защото става дума за сравнително кратки периоди, докато не са излезли резултатите от съответните студии. По отношение на последната точка (понеже там съм запознат с проблема), бих споделил абсолютната недоказаност на глюкозамините и хондроитиновата киселина за ставни проблеми. Имал съм възможност да разговарям с небезизвестни ортопеди и травматолози от Германия и САЩ и никой не е на мнение, че тези неща имат сигнификантно положителен ефект. От друга страна на баща ми му беше силно "препоръчано" да си купи адски скъпите фармацевтични продукти с тези съставки, след като му направиха артроскопия на коляното миналата година и травматологът в една софийска болница му намекна, че няма смисъл да ходи при него повече, ако не използва точно тези медикаменти.

Многобройните им дискусии против регулациите на FDA/FTC, патриотичния акт и другите безумия, срещу които се бори EFF не съм видял да са дали някакъв резултат.
Валентине, всичките опити да се обезоръжи FDA имат в корените си именно отвратителната фармацевтична индустрия, която е способна да слага безсрамни цени на витамин B6 или на хондроитинова киселина. И след това пищи, че FDA не им уйдисва да ги препоръчва, когато няма доказателства за положителния ефект.

За съжаление не ми е известно място на света, където да има истинска свобода и демокрация. Донякъде това може би се дължи и на неразбирането от страна на избирателите какво е това свобода и демокрация. Възможно е също така естественото обществено устройство да не е съвместимо с идеите за свобода и демокрация.
За съжаление и на мен не ми е известно място на света, където да ги има тези неща. В отделни страни (примерно Швейцария) има отделни и интересни идеи, но като цяло навсякъде има проблеми.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: За простирането :)
« Отговор #26 -: May 17, 2010, 21:38 »
Със сигурност корупцията е много повече (неизмеримо) от нашата. Причината е проста- парите са много повече, влиянието също, а да не изостанат и интересите. Няма никакъв шанс по какъвто и да било показател да се сравняваме с корупцията, в която и да е голяма западна държава.

Аз не чета "Галерия", "Строго Секретно", "Шок" и т.н. Само, че някак ми се струва странна идеята сам, брадат и болен тип, скрит в пещера, анорексик и със стар съветски Калашник в ръце да организира огромна акция (в невиждан мащаб), която като краен резултат да даде две бутнати къщи, макар и височки в Ню Йорк.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: За простирането :)
« Отговор #27 -: May 17, 2010, 22:21 »
Със сигурност корупцията е много повече (неизмеримо) от нашата. Причината е проста- парите са много повече, влиянието също, а да не изостанат и интересите. Няма никакъв шанс по какъвто и да било показател да се сравняваме с корупцията, в която и да е голяма западна държава.

 ???  ???

Това е половинчата логика, go_fire. Наличието на повече пари не предполага повече корупция, това са различни работи.
Например, един американец може да плаща данъците на реалната си заплата от $5000, а един българин може да взема 700 лв., а да се осигурява на 350 (да крие данъци, т.е.). Кой е по-корумпиран?
Активен

Без правила няма игра

betso

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 281
    • Профил
Re: За простирането :)
« Отговор #28 -: May 18, 2010, 00:16 »
Със сигурност корупцията е много повече (неизмеримо) от нашата. Причината е проста- парите са много повече, влиянието също, а да не изостанат и интересите. Няма никакъв шанс по какъвто и да било показател да се сравняваме с корупцията, в която и да е голяма западна държава.
Склонен съм да се съглася по отношение на брутния оборот, който генерира корупцията. По този показател България със сигурност не е на челните места. От друга страна, по брой на корупционните случаи на глава от населението, по-големите западни държави по всяка вероятност изостават драматично. От там идва и относителното усещане на българите за висока корупционна активност в страната, понеже я срещат в ежедневието. Това не е така със средностатистическия гражданин на която и да е от западите държави.

...някак ми се струва странна идеята сам, брадат и болен тип, скрит в пещера, анорексик и със стар съветски Калашник в ръце да организира огромна акция (в невиждан мащаб), която като краен резултат да даде две бутнати къщи, макар и височки в Ню Йорк.
Това така погледнато звучи наистина неправдоподобно. Начина на падане на кулите повдигна множество въпроси и намирането на техните отговори не е лесно. Това обаче все още не може да ме накара да си мисля, че в основата на всичко това има заговор, който е толкова брутално таен. Някак си... вероятността брадатия тип, на който му е нужна хемодиализа три пъти в седмицата, с помощта на всичките си пари и огромната финансова империя, която саудитската му фамилия притежава, да успее да намери няколко камикадзета и да извърши всичко това ми се струва по-голяма, отколкото ЦРУ (или който и да е там) да го организира. На последните ще им трябват значително повече хора, които да знаят за плана, отколкото на фанатизирания тип. И това, както винаги, е основната ми критика към конспиративната идея - конспирации се правят с малко хора, иначе са невъзможни.
Активен

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: За простирането :)
« Отговор #29 -: May 18, 2010, 09:36 »
FDA е трън в очите само на честните фармацевтични компании, производителите на хранителни добавки и търговците на такива продукти. Това са повечето (като брой) играчи на пазара.

FDA служи на интересите на малък брой големи компании, които си плащат за да одобряват само техните лекарства и да пречат на конкуренцията им.

Лобирането за намаляване на регулацията го правят добрите, а лошите нямат нищо против регулациите, защото ги ползват за справяне с конкуренцията.

Съдът обикновено е на страната на FDA. Защото дори и дадена хранителна добавка да лекува е незаконно да се твърди това (даже и да е доказано неоспоримо). Просто такъв е законът.

Повече регулация и повече данъци означава винаги повече корупция. Защото количеството на корупцията е пропорционално на количеството парични потоци преразпределяни от държавата.

По-малко държава -> по-малко корупция и повече свобода.

Тенденцията в световен мащаб е увеличаване на държавата. Според някои срещу това трябва да се борим, а според други повечето държава ще доведе до овладяване на растежа на икономиката, което е добре за екосистемата. Затова предизвикаха и т.нар. криза - това е начин да се убедят хората, че е време за повече социализъм, защото капитализма не работел добре, предизвиквал кризи и т.н. Повече социализъм значи повече държава, повече корупция, ограничаване на икономиката и по-щастлива екосистема (хората няма да имат пари да съсипват "природата").

« Последна редакция: May 18, 2010, 09:43 от vstoykov »
Активен