Автор Тема: Внос на компютър от чужбина  (Прочетена 14845 пъти)

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Искам да купя лаптоп* от чужбина и имам следните въпроси:

1. От къде е най-добре да се купи - САЩ, Великобритания, Германия и т.н.?
2. Трябва ли да се плащат мито, ДДС и други подобни такси?
3. Какви подводни камъни може да се очакват?

 Моля, ако някой има опит и информация, нека сподели.  [_]3

*става въпрос за Dell
Активен

Без правила няма игра

sickmind

  • Гост
Re: Внос на компютър от чужбина
« Отговор #1 -: Nov 07, 2010, 12:08 »
 Ако го купиш от държава членка на ЕС няма да плащаш никакви такси. Те вече са платени там. (освен ако не го купуваш с VAT номер т.е. на фирма).
От държави извън ЕС ще платищ мито и ддс. ддс - 20%, мито - не помня колко беше за компютри, в сайта на митниците го пише, но мисля, че е 3% но може и да греша. Митническа декларация 15-20лв. EORI номер от митцницата - безплатно.
И мотаене няколко дни, за друго не се сещам...

поздрави.
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Внос на компютър от чужбина
« Отговор #2 -: Nov 07, 2010, 12:22 »
Да това е интересна тема, много хора си поръчват от Амазон, Ибей аз не съм пробвал, ама виж каква страхотна оферта са отправили Дел 20% по-малко и си конфигурираш системата , според мен страхотна оферта, накрая има калкулатор със такси. Интересно мие някои да сподели опит с поръчването :)
Активен

sickmind

  • Гост
Re: Внос на компютър от чужбина
« Отговор #3 -: Nov 07, 2010, 12:38 »
Това важи само за САЩ, т.е. не доставят до БГ.
Трябва някой в САЩ да ти го прати след това до БГ, DELL няма да го направят ;)
Активен

danaildr

  • Гост
Re: Внос на компютър от чужбина
« Отговор #4 -: Nov 07, 2010, 15:04 »
Аз пазарувам от http://ebay.co.uk или от http://ebay.de  няма мита, няма никакви допълнителни такси.
Активен

sickmind

  • Гост
Re: Внос на компютър от чужбина
« Отговор #5 -: Nov 07, 2010, 16:17 »
Аз пазарувам от http://ebay.co.uk или от http://ebay.de  няма мита, няма никакви допълнителни такси.

Така е, защото повечето продавачи са от UK и съответно от DE. Но има и такива които не са от там, за това е хубаво да се гледа и това. От горе на всичко има бутон в ляво с който ти показва в резултатите само тези които са от съответната държава... ползвайте го ;)
Активен

aaaaaa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 971
    • Профил
Re: Внос на компютър от чужбина
« Отговор #6 -: Nov 07, 2010, 17:43 »
Мисля, че от държави от ЕС няма смисъл да се пазарува, защото цените са почти същите като в България - не само за техниката, но и за други стоки - например дрехи. В САЩ от друга страна почти всички неща са по - евтини, като разликата понякога е фрапираща. Мога да дам два примера, за които се сещам в момента - като бях 2008г в САЩ си купих лаптоп Thinkpad T61, който тогава ми излезе около 1500 лв или около 2000лв по тогавашния курс на долара (около 1.35). В също време същият лаптоп със същите характеристики в България струваше малко над 4000лв (бях си избрал общо взето най - мощния вариант на тогавашната серия Т). Наскоро си поръчах дънки от САЩ и там те струваха около 40 долара, в България струваха 189лв, а във Великобритания 80 паунда (с други думи горе - долу колкото в България, като за САЩ и UK проверих каква е цената на сайта на производителя, а за България в местен магазин, където и си взех мярката). Единственият недостатък беше, че доставката беше малко скъпа - дънките струваха, 40 долара, доставката 20, но пак крайната ми цена беше около 90лв или отново на половин цена спрямо цената в България. Отделно на страна много мои колеги, които са ходили до Щатите си купиха сума ти неща - основно дрехи и техника (телефони, лаптопи, фотоапарати) и там цените винаги са били по - ниски, от колкото в България като по някога разликата е била фрапираща - от реда на 2 - 3 пъти по - ниски. Изводът е, че трябва да се пазарува от САЩ. Проблемът е в митата. Не знам какво е актуланото правило сега, но преди около месец очаквах пратка от Русия и се притесних, че ще ме накарат да плащам данъци, но в пощата ми казаха, че ако стоката е по - евтина от 90лв няма никакви данъци и направо си я вземам (което ме изненада, защото точно по това време бях чел някъде, че това е за стоки под 15 евро или нещо подобно). С други думи е възможно да се наложи да плащата данъци, но с оглед на това, че някои стоки в САЩ са много по - евтини, от колкото в България мисля, че може би пак си струва.

Другият недостатък, който важи не само за САЩ е, че въпросът с гаранцията е малко мътен. Не че не важи, но е малко неприятно ако лаптопът ти се счупи да трябва да го пращаш до САЩ за сервизно обслужване.

PS

И един последен съвет - не купувайте стоката, купувайте търговеца. При всяка покупка от интернет се подготвяйте внимателно и проверявайте по два и три пъти всичко.
« Последна редакция: Nov 07, 2010, 17:47 от aaaaaa »
Активен

...to boldly go where no one has gone before...

Mitaka

  • Гост
Re: Внос на компютър от чужбина
« Отговор #7 -: Nov 07, 2010, 20:08 »
Ако купувате от САЩ/Канада много внимавайте за захранването - да е комбинирано 110/220 волта.
Тъй като там са на 110 волта... един приятел имаше неприятни преживявания с техника, закупена от САЩ - замина си и захранването, и лаптопа :)
Е, лаптопа му го оправиха ама не е там работата....
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Внос на компютър от чужбина
« Отговор #8 -: Nov 08, 2010, 10:42 »
Благодаря ви за разясненията.  [_]3

Относно това, че в Европа нещата са по-скъпи, мога да кажа само едно - тъжно, но фаК.  :'(
Активен

Без правила няма игра

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Внос на компютър от чужбина
« Отговор #9 -: Nov 08, 2010, 11:37 »
В Европата има нещо което се казва VAT (по булгаристански ДДС). Но въпреки това цените са и по-високи...

Най-хубаво е да намериш човек да ти го донесе на ръка, но така рискуваш проблеми с гаранциите.

Максимално удобно е от .UK да се пазарува и после с Еконт си ги мъкнеш насам. За повече информация на ЛС.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

aaaaaa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 971
    • Профил
Re: Внос на компютър от чужбина
« Отговор #10 -: Nov 08, 2010, 11:42 »
Цитат
В Европата има нещо което се казва VAT (по булгаристански ДДС). Но въпреки това цените са и по-високи...

В САЩ също има ДДС като за всеки щат е различно. Когато си поръчах лаптопа ми начислиха ДДС.
Активен

...to boldly go where no one has gone before...

sickmind

  • Гост
Re: Внос на компютър от чужбина
« Отговор #11 -: Nov 08, 2010, 12:04 »
С САЩ нямат ДДС/VAT, там го наричат sales tax, която е между 5% и 10% според щата (няколко щата нямат изобщо). За това и цените са доста по ниски от колкото в БГ и ЕС като цяло.
Разликата идва от там, че в САЩ не си длъжен да имащ здравна осигуровка която е сравнително скъпа.
Докато в българия (нарочно съм го написал с малка буква) си едва ли не престъпник ако нямаш такава.

Едното за сметка на другото - високи такси при покупка и евтини здравни осигуровки (БГ) или обратното (САЩ).
Това ни е останало от преди 1989г.
« Последна редакция: Nov 08, 2010, 12:06 от sickmind »
Активен

Ipolit

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 418
    • Профил
    • WWW
Re: Внос на компютър от чужбина
« Отговор #12 -: Nov 08, 2010, 20:36 »
Тука не им признават международните гаранции копелетата, иначе от тук да купуваш Dell примерно е с 30-40 процента по-скъпо. Ако имаш човек да живее нейде по чужбината, най- на сметка е да си купиш от dell outleta
http://www1.euro.dell.com/content/default.aspx?c=uk&l=en&s=gen&
Може и от ebay.co.uk - много добри цени - аз съм си купил 2 компютъра от Англия - 2 нетбука единия за 250 кинта - тука му искат 500, другия за около 350 - тука му искаха 630. И двата бяха нови, refurbished.
Активен

Face Your FreeBSD at http://ipolit.hit.bg

kill_u

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1058
  • Distribution: Ubuntu 9.10
  • Window Manager: Gnome
  • Out of here....
    • Профил
    • WWW
Re: Внос на компютър от чужбина
« Отговор #13 -: Nov 10, 2010, 07:24 »
Интересна тема....

///off topic

Аз лично през 2008 година бях на екскрузия в Канада и си купих два лаптопа Toshiba A300 Satelite. Един за мен един за приятел. Никъде не съм ги обмитявал и тем подобни неща. В Канада си платих тогавашния данък в Онтарио 13% и повече нищо не съм плащал. Естественно, че бях длъжен да ги декларирам но не го направих.

Преди да купя обаче бях си харесал няколко марки и на всичките звъннах и ги питах имат ли международна гаранция. Само Acer и Toshiba имаха. НР ми казаха, че ако нещо стане трябва да върна лаптопите до щатите и после да си ги чакам, като транспорта за моя сметка.

Затова и си купих Тошибата. На петия месец на моя тошиба му изгоря дъното, обадих се на сервиза и те пратиха еконт мисля. Взеха го и точно един месец обикаля до Германия и обратно да му сменят една дънна платка. Накрая ми го върнаха.

Още тогава си спомням, че този тошиба струваше тук в Канада 800 долара, а там в България го видях на цена от порядъка на 1400 - 1500 лева.

Така, че ако имате познат да се връща другото лято молете му се и най важното да пита за гаранцията.

Аз смятам да се връщам ама вече съм ангажиран с обектив и лаптоп  ;D ;D ;D

Чак като изрънках всичките глупости видях, че темата е за Dell......
« Последна редакция: Nov 10, 2010, 07:55 от kill_u »
Активен

Всеки пост - отговор на въпрос!!!
Gnu/Linux user 411527

ogun

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
    • WWW
Re: Внос на компютър от чужбина
« Отговор #14 -: Nov 12, 2010, 23:45 »
Е добре де ама ако нещо стане с лаптопа как ще се възползвате от гаранцията?