Анкета

Въпрос: Как мислите?

  • Пиклата е права
    - 3 (60%)
    Журналята постъпват безотговорно унижавайки цялата система на национална сигурност
    - 2 (40%)

Общ брой гласове: 5

Автор Тема: Казуса с циците  (Прочетена 14288 пъти)

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Казуса с циците
« Отговор #45 -: Oct 28, 2014, 19:01 »
аз не виждам противоречие, но мисля, че 4069bits може да се справи и сам :)
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6206
    • Профил
Re: Казуса с циците
« Отговор #46 -: Oct 28, 2014, 20:26 »
Не виждам, къде влизам в противоречие. Ако мислиш, че мениджърите не търсят креативност, събразителност и изобретателност в хората, ще сбъркаш. Това не е машиналност. Говоря за висок професионализъм. Така не може да се нарече дейност, превърнала се в нещо автоматично.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

d0ni

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 183
    • Профил
Re: Казуса с циците
« Отговор #47 -: Oct 28, 2014, 21:53 »
Аз не се хвърлям в дълбоки размисли, обаче съм забелязал едно. Понеже тук нищо не е както трябва, почти никой не си върши и работата както трябва ( познавам един дето си купи перфоратор, за да си прави изолация на единия от апартаментите самия той, защото не вярва на майстори, бил свидетел човека, какви ги вършат, а той притежава две сгради на булевард "Витоша" в София ), стигнах до печалния извод, че за да може човек да функционира тук в "нашата" държава, трябва да разбира от водопровод, електрически системи, автомобили, строителство, пекар ( хляба ни е отвратителен ), IT грамотен, половин адвокат, половин лекар и какъв ли не още специалист. Къде повече, къде по-малко. Но адвокат все повече и повече, защото невежеството се използва винаги, когато е възможно от останалите. Не си ли знаем правата, не знаем ли другите когато злоупотребяват с техните, си патим и в двата случая. И това почва да става ежедневие.

Може ли само един въпрос - този твой познат с 2те сгради на Витошка реститут ли е? Защото и аз имам подобни познати, но цял живот нищо не са постигнали, а си мислят, че разбират от всичко. Иначе кадърни майстори много, само че не може хем да искаш най-ниската цена, хем да очакваш качеството да е на няккаво извънземно ниво.
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Казуса с циците
« Отговор #48 -: Oct 28, 2014, 22:12 »
Как би могъл човекът, концентриран само над своите дейности и знаещ достатъчно само в своята област, да види общата картинка и да разбере, че стадото, за което говориш в другата тема, го води по пътека, по която не иска да върви? Та това с тесния специализъм е класическият начин за попадане в т.нар. в психологията зона на комфорт. А после се чудиш защо хората, като жабите от статията, си седят в кладенеца и не откриват нови хоризонти. Нали им е достатъчно да си платят на някого да се погрижи за другото, понеже те били много заети със своя кладенец. Това е противоречието. Но, докато намесваш парите (и каквато и да е собственост) в разсъжденията за лично развитие, не очаквам да разбереш това противоречие напълно.

Между другото, това, дето човек нямал време за друго от това да става добър в неговата си дейност, има и друг проблем - оправдание на един пропуск с друг пропуск, който води след себе си още пропуски. Над 90% от дейностите, които се вършат на световно ниво, са свързани с подялба на собствеността, а не с градивна работа. Много показателна за това е картинката с бай Иван, в която хората представляват изражения на градивната и неградивната работа, но ако представяше хората като хора, тогава всеки щеше да има различни проценти, но всеки щеше да има малко проценти градивна работа и много проценти неградивна. Тенденцията от миналото показва, че в бъдеще тези хора ще стават все по-заети, докато на бай Иван ще му остава все по-малка възможност да си свърши работата. Много е зает с градивност професионалистът, викаш... Дали?

И между другото пък за снимката на бай Иван, понеже многократно съм чувал, че това било само в България, тук можете да намерите различните имена на копаещия човек в различни варианти на снимката, като всяко име е линк към публикуваната картинка. Списъкът не претендира за изчерпателност, а някои от линковете вече не работят, но за повечето може да се види в кои държави са публикувани.
« Последна редакция: Oct 28, 2014, 23:02 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6206
    • Профил
Re: Казуса с циците
« Отговор #49 -: Oct 29, 2014, 00:28 »
Да, реститут е. Не зная, какво е постигнал и колко, защото човека е на 55 и отгоре години. Не ме и интересува, защото това няма отношение към въпроса. Видял е, как на шест места слагат по едно лайно с лепило и лепат изолацията и после мажат отгоре с тънката мазилка. Човека беше решил да направи своята както си се прави. С болтовете, крепежните, мрежите и прочее.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

d0ni

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 183
    • Профил
Re: Казуса с циците
« Отговор #50 -: Oct 29, 2014, 00:32 »
neter, на мен пък ми е писнало от специалисти по всичко. Всичко знаят, всичко разбират, но не очаквай да свършат от тях някаква работа. Ако искаш да си специалист по нещо се развиваш в него и имаш разни странични интереси, които развиваш паралелно. Всички древногръцки математици са били и астрономи и физици. Но много се съмнявам да са си оправяли сами водопровода и да си слагали сами топлоизолацията на панелките...
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Казуса с циците
« Отговор #51 -: Oct 29, 2014, 00:53 »
Значи таман щях да реша че ние математиците трябва да сме облагодетелствани, щото описваме всичко по някакъв малоумен начин, но се сетих че философите са още по-облагодетелствани, техната верица :)

При все това, винаги съм си ги представял философите като хора дето не могат да си сменят изгорялата крушка, странна работа. Аз поне това мога да го свърша, хахаха.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Казуса с циците
« Отговор #52 -: Oct 29, 2014, 01:14 »
на мен пък ми е писнало от специалисти по всичко
Оставам с впечатлението, че говориш за лентяи с тайно (или не) желание за власт, а не за хора, търсещи широкоспектърно развитие, но няма значение - така и така вторите не са много съвместими с алгоритмите на текущата реалност, така че е напълно възможно техният начин на работа също да не ти хареса (заради многото дейности работата им изглежда разпиляна и вечно недовършена). Затова споменах по-горе за оправданието на един пропуск с друг пропуск. Ако си представиш, че текущата реалност е една бъгава програма, то онези вторите се явяват парче код от алтернативна програма, и когато вмъкнеш това парче код в бъгавата програма, не само няма да оправиш текущите ѝ бъгове, но ще създадеш и нови. Това не значи, че това парче код е кофти - просто е несъвместимо с бъгавата програма.

Всички древногръцки математици са били и астрономи и физици. Но много се съмнявам да са си оправяли сами водопровода и да си слагали сами топлоизолацията на панелките...
Продължавайки аналогията с програмите, въпросните математици (всъщност, тогава са се наричали философи; разделянето и преименуването на тези науки е станало по-късно) са живели в по-ранна версия на същата бъгава програма, в която живеем и ние (нарича се капитализъм), така че е нормално да намираш доста прилики в алгоритмите. То тогава водопровод и топлоизолации не е имало, но е имало по-грубо (по-скоро заради по-малката им бройка) от днешното деление на дейностите на аристократични и черна работа, и заниманията на един учен с черна работа е можело да доведе до изключването му от аристократичната каста и повече да не се чуе за него.
« Последна редакция: Oct 29, 2014, 01:20 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Казуса с циците
« Отговор #53 -: Oct 29, 2014, 01:34 »
Сега истината е че не можеш да бъдеш широкоспектърен специалист. Просто е изключено, дори само вземи ИТ нещата, невъзможно е да имаш достатъчно добра идея от всичко. Можеш да имаш прилична идея за доста неща и това въобще не е зле, напротив на подигравателните мнения, всъщност, в грозния капиталистически свят това е оценено подобаващо добре. Обаче това не означава реално че разбираш достатъчно добре от тези неща. Да кажем че ако имаш идея какво и кого да потърсиш за помощ би било доста ценно. Щото ти и да не разбираш и да разбираш недостатъчно, пак ще си викнеш майстор, във втория случай просто ще имаш някаква идея дали тоя е някакъв пълен гащник или си разбира от нещата.

Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Казуса с циците
« Отговор #54 -: Oct 29, 2014, 02:33 »
Сега истината е че не можеш да бъдеш широкоспектърен специалист. Просто е изключено, дори само вземи ИТ нещата, невъзможно е да имаш достатъчно добра идея от всичко.
В текущия сложен свят да, съгласен съм, но това не е изначална невъзможност, а резултат от сложността на алгоритъма. В един алтернативен алгоритъм това "всичко" може да бъде значително скъсено. Голямата дебелина на книгите по компютърна сигурност не се дължи на описания за защити от природни катаклизми, метеорити и извънземни, а на описания за защити от посегателства между нас самите. Планините от хардуер и софтуер, работещи за сигурността на данните, в по-голямата си част също, като сами по себе си и с работата си харчат невъобразимо количество ресурси (не става дума за пари, а за истински ресурси). Текущото лудо многообразие на видове хардуер и софтуер се дължи единствено на конкуренцията - в един алтернативен алгоритъм би могло да се използва единствено топ технологията, до която човечеството е достигнало в дадения момент. И т.н., като същото може да се каже и за всяка една друга сфера на дейност, още повече, че много от тях съществуват изцяло и единствено за удовлетворяване нуждите на текущия алгоритъм и биха могли да отпаднат напълно. А дали в този алтернативен алгоритъм последвалият прогрес би докарал нови дейности, които отново да препълнят буфера на широкоспектърния специалист? Възможно е, но не е задължително - въпрос на реализация.
Та... не, не е невъзможно да бъдеш широкоспектърен специалист - просто текущият алгоритъм не го позволява. Същото, както в текущия алгоритъм изглежда невъзможно да се изхранят гладуващите 80% от населението на Земята, докато останалите 20% изхвърлят невъобразими количества годна или развалена от презапасяване храна.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Казуса с циците
« Отговор #55 -: Oct 29, 2014, 02:47 »
Е айде сега, аз лично не се чувствам отговорен за изхранването на тия 80%. По никакъв начин. Всъщност, не знам какво точно би било по-добре ако тия бяха нахранени. Примерно представи си Сомалия. Там гладуват. И от нямане какво да правят, стават пирати. Имаше един хубав филм наскоро по въпроса, драма, сиромах човек жив дявол. Сбъркаха малко и един US крайцер ги пресече на път за вкъщи със заложниците и големия шеф дето като разбра какво става, напълни гащите и се покри, та тия пичове решиха да поемат инициативата. Инициативата завъши с няколко пръснати тикви, един с доживотна присъда и за най-голямо съжаление най-свестния от тия пиратите с пръсната тиква, но света не е справедлив. Имам предвид че не е лесно. На нас в България също не ни е лесно определено, обаче е глупаво да очакваш че някой ще дойде да те нахрани. В смисъл представи си че те нахрани но си останеш същото говедо като досега, няма особен смисъл нали така. Аз даже бих се ядосал ако хранят сомалийците, пък нас ни пропускат, ебати черната несправедливост.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Казуса с циците
« Отговор #56 -: Oct 29, 2014, 05:54 »
учудващо много време губите, за да откриете топлата вода. който си мисли, че всичко е черно или бяло - греши, също както греши и този, който е убеден че сивото е цветът. истината е в палитрата.
"за умния - достатъчно"
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Казуса с циците
« Отговор #57 -: Oct 29, 2014, 10:12 »
учудващо много време губите, за да откриете топлата вода. който си мисли, че всичко е черно или бяло - греши, също както греши и този, който е убеден че сивото е цветът. истината е в палитрата.
"за умния - достатъчно"
От друга тема
изчетох доста мнения, и всеки знае и разбира, а и никой не е доволен от положението в което е държавата. любопитен съм, какво прави всеки идин от вас за да се промени това. между изборите какво правите ми е любопитно.
аз събирам "птички", за да докараме "пролетта" :)
Какви ли птички за каква пролет събираш, ако им приказваш "Вижте, пичове, работата с добруването на хората винаги ще е шарена, ами дайте да направим така, че нашите желания да се удовлетворят, пък другите - кучета ги яли!". Какъв е обективният прогрес спрямо текущото положение, но с други главни лица? Възможно ли е да се постигнат добри резултати в нещо, когато се тръгне с идеята, че те никога няма да са такива? Реализъм? Т.нар. "реализъм" върши работа единствено за затвърждаване на текущо статукво, а не за генериране на промени и прогрес. С тази нагласа, ако гледаш само себе си, генерираш обективен застой, а ако все пак търсиш общ прогрес - също влизаш в противоречие със себе си.
« Последна редакция: Oct 29, 2014, 10:20 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

lunarvalley

  • Гост
Re: Казуса с циците
« Отговор #58 -: Oct 29, 2014, 10:59 »
И на мене ми е писнало от спецове по всичко и разбирачи. А относно "зоната на комфорт", израз който стана много модерен в последно време сред родните блогъри, ще кажа само това: вложил съм труд, време, мисъл и средства да си изградя моята"зона на комфорт". За това за мен е напълно естествено да гледам да си седя там. Най ми е смешно клишето (пак преведено от английски) как животът започвал там, където свършвала "зоната на комфорт" на човека. С риск да прозвуча вулгарно, ама такива сентенции, философите да си ги заврът в задника. Много е дразнещо, когато някой смята, че разбира по-добре живота на другите, а най-смешно е когато някой се има за нещо много повече от останалите, които презрително нарича "стадо".

Хахаха...

 :)
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6206
    • Профил
Re: Казуса с циците
« Отговор #59 -: Oct 29, 2014, 12:07 »
И на мене ми е писнало от спецове по всичко и разбирачи. А относно "зоната на комфорт", израз който стана много модерен в последно време сред родните блогъри, ще кажа само това: вложил съм труд, време, мисъл и средства да си изградя моята"зона на комфорт". За това за мен е напълно естествено да гледам да си седя там. Най ми е смешно клишето (пак преведено от английски) как животът започвал там, където свършвала "зоната на комфорт" на човека. С риск да прозвуча вулгарно, ама такива сентенции, философите да си ги заврът в задника. Много е дразнещо, когато някой смята, че разбира по-добре живота на другите, а най-смешно е когато някой се има за нещо много повече от останалите, които презрително нарича "стадо".

Хахаха...

 :)
Имам един въпрос. Имаш група хора, които не са много наясно, какво става наистина около тях. Имат там някакво занимание, прехранват се криво ляво и успяват с неистови усилия да си плащат сметките. Тези хора обаче, ако поискат да си подобрят живота, в почти всички случаи представата им за това ще е същата или много подобна на живота им сега. Пак да бачкат, може би същата работа, за някого, само дето той ще им дава малко повече пари. Ако им предложиш възможност, обикновено не се възползват или от страх, или, защото ще трябват доста усилия за да навлязат. Не четат книги, не пробват да учат език ( са ще кажете, че за това са нужни пари за курсова, ама аз започнах сам със граматика за 6 лв. от пл. "Славейков", също нямах 250 лева тогава ), дори не гледат Дискавъри или НГ. Иначе казано, не искат да подобрят културата си, знанията си, да имат разбиране си за други, различни от всекидневието им неща. Обикновено са със основно или някакво средно, но това не е показател за интелигентност разбира се. Та такива хора поради ограничения им мироглед, некопетентността им по почти всичко, близкия хоризонт, та такива хора едва ли са способни да взимат самостоятелни и обосновани решения. Ако им предоставиш нещо наготово, ще преценят каква е ползата и това е. Действат първосигнално. При това положение ролята на гегата спокойно могат да изиграят обещания за по-високи доходи, за нов телевизор или пералня, за предпоследен модел телефон, за светъл живот и бъдеще. Хора, които не разсъждават, а не се и опитват много, които тръгват, накъдето им посочиш едва ли не, дали ще е по-казания начин с безумни обещания или други явно целящи точно това средства, какво са. Това е стадно поведение и защо да не кажа "стадо"? Не разбрах, къде видя презрение? Презрение мога да изпитам към човек, чийто личностни качества са ми противни, ненавистни. Стадото може и да не е виновно, че е стадо. В момента цялата цивилизация се е насочила към отглеждане на породи стада, с със внимателно селектирани качества.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.