Автор Тема: Solaris, OpenSolaris или OpenIndiana?  (Прочетена 5698 пъти)

as9993

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Solaris, OpenSolaris или OpenIndiana?
« -: Feb 14, 2011, 19:33 »
Здравейте. Първо поздравления за форума. А сега и към основния въпрос- какво да избера: Solaris, OpenSolaris или OpenIndiana? Компютърът се използва предимно за браузене, чат-пат някой филм и за програмиране. Лично за мен платформата няма значение, понеже се занимавам с езици, които са платформено независими (C++,Python). Единствено искам да може да се подкарат видео драйверите (NVidia 7025). Имам известен опит с Linux. Инсталирал съм Debian, като успях да си инсталирам и подкарам скайп, пуснах си нетя и т.н., така че не съм съвсем бос. Предполагам, че ще ме попитате защо съм избрал точно тези ОС-и при положение, че има Ubuntu, Mint, Fedora и т.н. Ами реших да започна по-сериозно да се занимавам с Unix и Unix-like отрочетата, понеже мечтата ми е да си изкарвам хляба със системно администриране.
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Solaris, OpenSolaris или OpenIndiana?
« Отговор #1 -: Feb 14, 2011, 19:47 »
//off

...понеже мечтата ми е да си изкарвам хляба със системно администриране.

Оххх недей, по-добре си пиши на C++ и Python и не се занимавай със системното администриране.

//on

OpenSolaris.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

as9993

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Re: Solaris, OpenSolaris или OpenIndiana?
« Отговор #2 -: Feb 14, 2011, 20:07 »
Ок, но OpenSolaris не е ли изоставен от Sun и разработчиците му? В distrowatch пише discontinued?
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Solaris, OpenSolaris или OpenIndiana?
« Отговор #3 -: Feb 14, 2011, 20:33 »
Според мен, ако държиш да си изкарваш хляба с корпоративно Unix-отроче, значи ти трябва Solaris. Или AIX или HP-UX, но те са друга история.

Иначе, доколкото имам познати :), за да станеш супер добър и добре платен системен администратор (който си изкарва повече от хляба с това), Линукс е доста подходящ избор (под формата на CentOS или Debian да речем). Ако много държиш на Unix гените, някое от BSD-тата също е вариант, вече други хора могат да кажат доколко може да си намериш работа с него.

Така или иначе за начало по-важни са базисните неща, които можеш да научиш на всяка от тези ОС. Останалото са специфики, към които мислещият и подготвен човек бързо ще се адаптира.

Но ти си знаеш какво си мечтаеш и представяш :)
Активен

as9993

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Re: Solaris, OpenSolaris или OpenIndiana?
« Отговор #4 -: Feb 14, 2011, 21:03 »
Ами навит съм и на някоя от Linux дистрибуциите, стига да мога след евентуалното ми усъвършенстване с нея да си намеря работа. Интересно ще ми е да знам освен знанията по съответното дистро какво още се изисква от един младши сисадмин без кой знае какви претенции за заплащане. Може би ще се навия отново да сложа Debian, понеже освен за сървърче става и за десктоп, а пък Cent-а е с доста стари версии на пакетите(все пак е сървърно дистро базирано на RHEL). Струва ми се, че съм още млад за FreeBSD, а пък с PC-BSD имах някои странни проблеми с още по-странни крашове.
П.С. Извинявам се, че бях объркал раздела, където да пусна темата.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Solaris, OpenSolaris или OpenIndiana?
« Отговор #5 -: Feb 14, 2011, 21:09 »
Ами навит съм и на някоя от Linux дистрибуциите, стига да мога след евентуалното ми усъвършенстване с нея да си намеря работа. Интересно ще ми е да знам освен знанията по съответното дистро какво още се изисква от един младши сисадмин без кой знае какви претенции за заплащане. Може би ще се навия отново да сложа Debian, понеже освен за сървърче става и за десктоп, а пък Cent-а е с доста стари версии на пакетите(все пак е сървърно дистро базирано на RHEL). Струва ми се, че съм още млад за FreeBSD, а пък с PC-BSD имах някои странни проблеми с още по-странни крашове.
П.С. Извинявам се, че бях объркал раздела, където да пусна темата.

Ами в повечето обяви за администратори си е описано кои са нещата, които трябва да знаеш как работят и как се конфигурират (макар че от конфигурация на Апаче за домашни цели до конфигурация на Апаче на хостинг провайдър има бая разлика).
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Solaris, OpenSolaris или OpenIndiana?
« Отговор #6 -: Feb 14, 2011, 23:24 »
Според мен, ако държиш да си изкарваш хляба с корпоративно Unix-отроче, значи ти трябва Solaris. Или AIX или HP-UX, но те са друга история.

Иначе, доколкото имам познати :), за да станеш супер добър и добре платен системен администратор (който си изкарва повече от хляба с това), Линукс е доста подходящ избор (под формата на CentOS или Debian да речем). Ако много държиш на Unix гените, някое от BSD-тата също е вариант, вече други хора могат да кажат доколко може да си намериш работа с него.

Така или иначе за начало по-важни са базисните неща, които можеш да научиш на всяка от тези ОС. Останалото са специфики, към които мислещият и подготвен човек бързо ще се адаптира.

Но ти си знаеш какво си мечтаеш и представяш :)
Марче нека уточня малко нещата:
Соларис - да, заслужава си
ОпенСоларис - спрян
Индианци, палатки, вигвами и т.н. - ТНТМ
Има Соларис Експрес , който се явява нещо като тестова платформа за следващия Соларис, но би бил интересен по-скоро за системни админи за да добият представа какво ще е Соларис 11
Ако е за среда за разработка: който и да е Линукс (Соларис е ОК ако може да подкара хардуера)
Ако е развитие в посока Линукс - изброеното по-горе
Ако е за развитие в посока UNIX - Соларис е много добро решение, AIX, HP-UX искат специфичен хардуер, който $$$$$
Активен

0x2B|~0x2B

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Solaris, OpenSolaris или OpenIndiana?
« Отговор #7 -: Feb 15, 2011, 00:12 »
Ако е за развитие в посока UNIX - Соларис е много добро решение, AIX, HP-UX искат специфичен хардуер, който $$$$$
Tочно това имах пред вид :) Но пък май се срещат по обяви повече от Соларис, така че, човека, ако  иска, може да инвестира в тях (в обучение, не в хардуер  ;D)
Активен

morbid_viper

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 266
  • Distribution: (Open)SUSE since v5.3 (1999)
  • Window Manager: KDE ориентиран
    • Профил
Re: Solaris, OpenSolaris или OpenIndiana?
« Отговор #8 -: Feb 15, 2011, 00:28 »
аре и аз да се изцвъкам по тая тема…
взѐми си сложи коя да е Линукс дистрибуция по желание и можене, поне нещата тръгват почти автоматично, има кого да питаш и кой да ти отговори;
разучи туй-онуй за какво служи и конзолата, посъбери опит с 20-30 програмчета в комндния ред с най-често използваните им параметри;
вземи после попрочети що е туй мрежа, разни там ОСИ модели и подобни дивотии;
това е все опит, който съвсем слабо зависи от операционната система (UNIX такава де)
ако някъде за работа ти искаш слонарис – сложи си тогава, поцъкай… нема смисъл да се хвърляш в дълбоката вода, където почти никой не може да ти помогне
същото е с *BSD… след като имаш основата попрочети основните моменти и разлики, кой за какво се бори и защо.
с други думи, ако можеш да си свършиш една работа с Линукс по-лесно – просто го използвай, ако ти се наложи нещо по-специфично – тогава се блъскай там.

иначе това за програмирането на С++ само на теория е относително платформено-независимо, особено със СС, който не е от GNU и се списва за отделната ОС… винаги има някакви допълнителни библиотеки, които трябва да имаш предвид, или някой друг крив параметър или просто се оказва, че слонарисът, например, гърми като ползваш едикоя си функция… да не говорим за по-голям проект, където броят на местата, които могат да се спѐкат расте експоненциално със всеки 100 реда код.
питон, бидейки скриптов език е малко по-имунизиран срещу такива лайнарщини, но изненади винаги могат да те сполетят.

иначе кой е по-най-най UNIX отдавна се водят спорове и те едва ли ще секнат, затова пак казвам – започни от лесното, ако се наложи си пълни главата с бръмбари… само да трупаш „знания“ без практическа полза не е много ефективно за по-дългосрочно развитие. Поради тази причина в момента и не мога да си спомня половината неща във VAX/VMS, нищо, че две години съм бачкал на това чудо.
Активен

-------------------------------------------------
Blessed are we to taste this life of sin!
-------------------------------------------------
Registered Linux user #251276

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Solaris, OpenSolaris или OpenIndiana?
« Отговор #9 -: Feb 15, 2011, 00:36 »
....
иначе кой е по-най-най UNIX отдавна се водят спорове и те едва ли ще секнат, затова пак казвам – започни от лесното, ако се наложи си пълни главата с бръмбари… само да трупаш „знания“ без практическа полза не е много ефективно за по-дългосрочно развитие. Поради тази причина в момента и не мога да си спомня половината неща във VAX/VMS, нищо, че две години съм бачкал на това чудо.
Тук е Марчето не дискутирахме кой UNIX е по-по-най, а кой е приложим, защото от UNIX-те само Соларис, Unixware и OpenServer (последните два на SCO) могат да се стартират на х86. Разбира се трябва да броим и *BSD, но те по-скоро нямат комерсиално приложение т.е. няма да има къде да продадеш знанията си. А ако погледнеш какви ОС се ползват за големи системи (не разпределени) ще видиш САМО UNIX.
Активен

0x2B|~0x2B

bazu

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 810
  • Distribution: Debian
  • superman
    • Профил
Re: Solaris, OpenSolaris или OpenIndiana?
« Отговор #10 -: Feb 15, 2011, 03:52 »
Според мен, ако държиш да си изкарваш хляба с корпоративно Unix-отроче, значи ти трябва Solaris. Или AIX или HP-UX, но те са друга история.

Иначе, доколкото имам познати :), за да станеш супер добър и добре платен системен администратор (който си изкарва повече от хляба с това), Линукс е доста подходящ избор (под формата на CentOS или Debian да речем). Ако много държиш на Unix гените, някое от BSD-тата също е вариант, вече други хора могат да кажат доколко може да си намериш работа с него.

Така или иначе за начало по-важни са базисните неща, които можеш да научиш на всяка от тези ОС. Останалото са специфики, към които мислещият и подготвен човек бързо ще се адаптира.

Но ти си знаеш какво си мечтаеш и представяш :)
Марче нека уточня малко нещата:
Соларис - да, заслужава си
ОпенСоларис - спрян
Индианци, палатки, вигвами и т.н. - ТНТМ
Има Соларис Експрес , който се явява нещо като тестова платформа за следващия Соларис, но би бил интересен по-скоро за системни админи за да добият представа какво ще е Соларис 11
Ако е за среда за разработка: който и да е Линукс (Соларис е ОК ако може да подкара хардуера)
Ако е развитие в посока Линукс - изброеното по-горе
Ако е за развитие в посока UNIX - Соларис е много добро решение, AIX, HP-UX искат специфичен хардуер, който $$$$$
Срам не срам ама ще питам какво ще рече THTM гледах в гугъл ама ми излезнаха десетки варианти на тази абревиатура. :)
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Solaris, OpenSolaris или OpenIndiana?
« Отговор #11 -: Feb 15, 2011, 08:14 »
Срам не срам ама ще питам какво ще рече THTM гледах в гугъл ама ми излезнаха десетки варианти на тази абревиатура. :)
Tехническо и Научно Творчество На Младежта - различни аматьорски разработки, които се демонстрираха на различни изложби, фестивали и подобни. В случая го използвах като синоним на аматьорщина (лично мнение)
Активен

0x2B|~0x2B

sickmind

  • Гост
Re: Solaris, OpenSolaris или OpenIndiana?
« Отговор #12 -: Feb 15, 2011, 11:36 »
Хайде и от мен едно списъче с OS с който трябва да си запознат, подредени по важност (важи за корпоративни среди а не за някакви малки хостинг провайдъри):

1. AIX (изисква специализиран хардуер)
2. HP-UX (изисква специализиран хардуер - PA-RISK или Itanium)
3. RHEL (в много случаи може да е на първо или второ място!)
4. Solaris (ако се спреш на соларис - задължително се запознай добре с zfs)
5. Debian

В крайна сметка най-добре да започнеш с RHEL.

Други умения.. ами наблегни на LVM/Veritas, raid.. и много други но просто не се сещам в момента, но самите операционни системи изброени по горе имат доста различни тоолчета с които трябва да си запознат т.е. от гледна точна на администриране са доста различни...

Поздрави.
Активен

morbid_viper

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 266
  • Distribution: (Open)SUSE since v5.3 (1999)
  • Window Manager: KDE ориентиран
    • Профил
Re: Solaris, OpenSolaris или OpenIndiana?
« Отговор #13 -: Feb 15, 2011, 11:45 »
Tехническо и Научно Творчество На Младежта - различни аматьорски разработки, които се демонстрираха на различни изложби, фестивали и подобни. В случая го използвах като синоним на аматьорщина (лично мнение)
хехе, младежта не знае…  ;D

колкото за UNIX-ите… аз съм напълно съгласен с теб, просто имах предвид, че е по-добре да започне с нещо по-лесно. яко случайно му се отвори вратата да джига, да речем,  на НP-UX – ще се изучи, но е тъпо в момента да бъхти по него само на книга, защото няма къде да го тества, а е чул че е най-голямата работа
Активен

-------------------------------------------------
Blessed are we to taste this life of sin!
-------------------------------------------------
Registered Linux user #251276

sickmind

  • Гост
Re: Solaris, OpenSolaris или OpenIndiana?
« Отговор #14 -: Feb 15, 2011, 14:17 »
Само като идея (може да бъркам разбира се).
Старите макинтоши работеха на powerpc, точно както AIX, а стар мак втора ръка в англия е около 100 паунда ;)

Освен това стар, интегрити сървър на HP може да се намери за 200 паунда.
AIX има много защити от към това на какъв хардуер се опитваш да го подкараш но пък HP-UX не ;)

Поздрави.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Sun Solaris 10
Коментар
Emooo 4 2944 Последна публикация Feb 18, 2004, 00:18
от ivak
Solaris 10
Настройка на програми
frost1 19 5238 Последна публикация Aug 15, 2005, 09:32
от George Andonov
Opensolaris <-> Linux Grub Error 13
Хардуерни и софтуерни проблеми
cdiem 2 2651 Последна публикация Dec 30, 2008, 20:34
от cdiem
OpenSolaris и Linux - проблеми.
Настройка на програми
viv1111 12 3805 Последна публикация Jan 15, 2009, 13:46
от viv1111
OpenIndiana - подкарване на LDAP за SAMBA
Хардуерни и софтуерни проблеми
tmcdos 1 2284 Последна публикация Mar 07, 2012, 14:29
от tmcdos